genetski zapis

'Moja vagina je slepa ulica'

22. 10. 2010 06.30

Britanka Katie Baratz je dvospolnik, svojo zgodbo pa je pred kratkim zaupala medijem. Pravi, da je bil zanjo najbolj ponižujoč trenutek takrat, ko je njen srednješolski fant prijateljem povedal, da ne moreta imeti normalnih spolnih odnosov, ker v njeno vagino lahko potisne le konico prsta.

Do diagnoze že v eni uri

15. 09. 2010 11.34

Če postavljanje diagnoze, ali je nekdo okužen s tuberkulozo, zdaj traja tudi do osem tednov, pa si že v prihodnosti lahko obetamo hitrejše rezultate. Znanstveniki so oblikovali test, ki diagnozo postavi v slabi uri.

Nori genetski eksperimenti

01. 08. 2010 06.00

Znanstveniki ustvarjajo živali, ki jih prej nikoli ni bilo in ki verjetno nikoli ne bi smele obstajati. Med njimi so hibridi med pajki in kozami, meduzami in opicami ter celo ljudmi in drugimi živalmi.

Številne smrti zaradi okuženega mesa

26. 08. 2008 10.17

V Kanadi se je z mesnimi izdelki zastrupilo več ljudi, 12 jih je umrlo. Družba, kjer omenjeno meso proizvajajo, je s trgovskih polic že umaknila okoli 220 izdelkov.

Genetski zemljevid pljuč

06. 11. 2007 06.31

Znanstveniki so razvozlali genetski zemljevid raka in identificirali več kot 50 genskih anomalij malignih tumorjev pljuč.

Izvorne celice brez uničenja zarodka?

24. 08. 2005 00.00

Z novim načinom pridobivanja izvornih celic bi se lahko izognili spornemu uničenju zarodka.

Umor Lindhove: Vse več dokazov

18. 12. 2003 00.00

Genetski zapis osumljenca za umor švedske zunanje ministrice se ujema s sledmi, ki so jih našli na nožu, s katerim je bila zabodena.

Inki niso pluli po Tihem oceanu

11. 04. 2003 00.00

Raziskovalec Thor Heyerdahl, ki je na lesenem splavu preplul 4300 milj po Tihem oceanu, da bi dokazal, da so Inki prepluli ocean, je kot kaže, zastonj tvegal življenje.

Prve klonirane ovce ni več

14. 02. 2003 00.00

Šestletna ovca Dolly, prvi klonirani sesalec na svetu, je preminula, so sporočili s škotskega inštituta Roslin. Veterinarji so se po podrobnih preiskavah odločili, da Dolly, zaradi hudega obolenja pljuč, uspavajo. Povprečna starost ovce je sicer približno dvanajst let.

Razkrivanje genoma riža

05. 04. 2002 00.00

Mednarodni ekipi znanstvenikov je uspelo v veliki meri dešifrirati gensko zasnovo dveh svetovno razširjenih sort riža.

Antraks izvira iz Iowe

25. 01. 2002 00.00

Znanstveniki so razbrali genetski zapis bakterij antraksa, na podlagi katerega bodo skušali odkriti, iz katerega izmed mnogih laboratorijev izvirajo. Bakterije so bile v pismih, poslanih na različne naslove po terorističnih napadih v ZDA.

Papir brez sekanja dreves

03. 11. 2001 00.00

Bakterije so proizvajalke »papirja prihodnosti«, trdijo raziskovalci School of Biological Sciences z univerze v Teksasu.

Razvozljali celoten genetski zapis

14. 12. 2000 00.00

Znanstveniki so prvič dekodirali celoten genetski zapis neke rastline in tako postavili mejnik v genetiki, ki bo pospešil možnosti za gojenje boljših pridelkov, pa tudi možnosti za odkrivanje zdravil nove dobe. Celoten genetski zapis rastline z latinskim imenom Arabidopsis thaliana, ki sodi med kreše, je razvozljala skupina mednarodnih raziskovalcev. Evropski koordator projekta, vrednega 70 milijonov dolarjev, Mike Bevan je dejal, da od tega trenutka dalje znanost o rastlinah in genetika ne bosta nikoli več isti. Bevan je še dodal, da so v tej majhni rastlini, ki skriva veliko presenečenj za znanost, odkrili 26.000 genov. Znanstveniki so ob tem odkrili, da je okoli 100 genov rastline povezanih z človeškimi geni, ki so udeleženi pri dedovanju bolezni, kot so gluhost, slepota in rak. Trenutno poznajo "naloge" le za 10 odstotkov genov rastline.

Klonirani otroci za moške homoseksualne pare

28. 09. 2000 00.00

Moški homoseksualni pari bodo imeli lahko z uporabo tehnike, ki so jo odkrili znanstveniki, ki so klonirali ovco Dolly, otroke brez ženske pomoči, piše britanski Times. Dr. Calum MacKellar, profesor bioetike in biokemije na univerzi v Edinburghu, meni, da bi lahko s tehniko zamenjave celičnega jedra , ki so jo uporabili pri kloniranju ovce Dolly, razvili metodo, s katero bi ustvarili moško jajčece, ki bi ga potem oplodili s semenčicami enega od partnerjev. Jajčece bi ustvarili z odstranitvijo jedra iz jajčeca donatorja, ki bi ga zamenjali z jedrom semenčice enega partnerja. Novo jajčece, ki bi imelo moški DNK, bi v epruveti oplodili s semenčicami drugega partnerja in tako bi nastal zarodek dveh genetskih očetov. Zarodek bi potem vsadili v maternico nadomestne matere, piše Times. MacKellar pravi, da se zarodki, ki so nastali v podobnih pogojih pri poskusih na živalih, niso uspeli razviti. Moškemu zarodku, ki vsebuje samo moški DNK, manjka ženski genetski zapis, ki bi omogočil razvoj zarodka. "Glede na to, da so znanstveniki začeli odkrivati postopek za izolacijo zapisov določenih kromosomov, razvoj moških jajčec morda ni več tako daleč," je dejal MacKellar. "Ni še tako dolgo, ko so vsi mislili, da je tehnika, ki so jo uporabili za kloniranje ovce Dolly, znanstvena fantastika. Zdaj je to realnost in zakoni bi se morali temu prilagoditi. V tej smeri bi morali razmisliti tudi o vprašanju moških jajčec," je še dodal MacKellar.

Japonci klonirali prašiča

17. 08. 2000 00.00

Japonski raziskovalci pod vodstvom Akira Onišia so z izboljšanim postopkom, ki je pred dvema letoma uspešno služil njihovim rojakom pri kloniranju miši, klonirali prašiča. Raziskovalci so v odstranjene jajčne celice vbrizgali genetski material iz prašičevih kožnih celic. V postopku so uporabili posebno mikroinjekcijo, ki je po hitrem postopku brizgala izbrani genetski material v jajčne celice. Te so s pomočjo električne stimulacije dozorele v štiri zarodke, iz katerih so se razvile štiri svinje. Med 110 presajenimi zarodki je luč življenja ugledal le en prašič.

Skoraj popoln genetski zemljevid človeka

26. 06. 2000 15.49

Večletno tekmovanje med mednarodnim konzorcijem univerzitetnih raziskovalnih centrov Projekt človeški genom (Human-Genom-Projekt - HGP) in zasebnim ameriškim podjetjem Celera Genomics, ki proučujeta človeško dedno zasnovo, se bo končalo danes, ko bodo na novinarskih konferencah na Japonskem, v Veliki Britaniji, Franciji in ZDA predstavili delovni osnutek skoraj popolnega genetskega zemljevida človeka.

Poslanica ministra ob svetovnem dnevu zdravja

07. 04. 2000 10.30

Minister za zdravstvo Marjan Jereb je v poslanici ob svetovnem dnevu zdravja, 7. aprilu, ki je letos posvečen varni krvi, zapisal, da je v nasprotju z žalostnim dejstvom, ko milijoni ljudi po svetu nimajo dostopa do zdrave krvi, to področje v Sloveniji dokaj dobro urejeno. Sedanja preskrba s krvjo, krvnimi pripravki in zdravili iz krvi po njegovih besedah pokrije potrebe slovenskega zdravstva.

Jajčeca lepih žensk preko interneta

25. 10. 1999 08.03

Američani lahko od danes prek interneta na dražbi kupijo jajčeca lepih žensk in tako postanejo starši popolnega otroka. Na strani, ki se imenuje Ron´s Angels, tako svoj genetski zapis najboljšemu ponudniku ponuja osem manekenk.