genom

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?

26. 11. 2021 06.00

"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...

11. 11. 2021 11.10

V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

Ponovno okužbo do zdaj zanesljivo potrdili pri 46 osebah

26. 10. 2021 13.36

Po podatkih NIJZ smo v Sloveniji do zdaj ponovno okužbo z novim koronavirusom zanesljivo potrdili pri 46 osebah. Ob tem pa opozarjajo, da spremljanje in opredeljevanje oseb, ki so bile po določenem časovnem obdobju ponovno pozitivne, zahteva poglobljeno mikrobiološko preučevanje, kar pa ni vselej možno iz objektivnih razlogov.

Mikrobiologinja nacionalnega laboratorija: Testi Majbert Pharm niso učinkoviti. Ni se poslušalo stroke

15. 10. 2021 20.28

Na seji Pavšičeve preiskovalne komisije DZ je kot priča nastopila tudi mikrobiologinja Metka Paragi. S sabo je prinesla dokumente, ki naj bi dokazovali, da "s temi testi epidemije ne bomo obvladali". "Majbert Pharm testi niso ustrezni. Ne izpolnjujejo pogojev ECDC, niti tehničnih zahtev," je dejala in dodala in da je NLZOH kljub temu njihovo ustreznost potrdil in uporabo testov priporočil vladi. Neustreznosti testov je naštela po točkah in pripomnila, da zaključki NLZOH niso skladni s podatki testiranja.

'Prelomno je, da smo potencialne probiotike vgradili v trden dostavni sistem'

30. 05. 2021 13.46

Pred kratkim so podelili zlate znake Jožefa Stefana za leto 2021. Med prejemniki tega prestižnega priznanja, ki ga podeljujejo našim najodmevnejšim doktoratom, je bila tudi doc. dr. Špela Zupančič z ljubljanske fakultete za farmacijo. Z njo smo se pogovarjali o njenem raziskovalnem delu na področju razvoja inovativne terapije za zdravljenje parodontalne bolezni pa tudi o slovenski znanosti in njenem mestu v mednarodnem prostoru. Kot poudarja sogovornica, bi morali biti ponosni na domače znanje.

Porast posegov za pomlajevanje obraza in preoblikovanje telesa tudi v Sloveniji

30. 04. 2021 20.54

V času epidemije je lepotna industrija doživela izjemen razcvet. Število kirurških in nekirurškh posegov pomlajevanja obraza in preoblikovanja telesa se je povečalo tudi pri nas. Najbolj priljubljen kirurški poseg ostaja preoblikovanje prsi, med nekirurškimi pa prednjači pomlajevanje obraza z botoksom in dermalnimi polnili. Kirurški in nekirurški poseg na obrazu si je privoščila tudi naša pevka in podjetnica Rebeka Dremelj, ki o tem govori brez dlake na jeziku. Tudi starostna meja pri ženskah, ki si privoščijo lepotne posege, se znižuje. Generacija Z, torej tisti, rojeni po letu 1995, že razmišlja o estetskih posegih, pravi specialistka plastične in estetske kirurgije, Katarina Živec.

Brazilija zavrnila Sputnik V, Rusija napovedala tožbo zaradi obrekovanja

30. 04. 2021 16.18

Zaradi izjav o pomanjkljivostih ruskega cepiva Sputnik V, predvsem informacij, da naj bi se adenovirus lahko razmnoževal, je ruski proizvajalec cepiva Sputnik V napovedal tožbo zoper brazilsko agencijo za varnost zdravil zaradi obrekovanja. ANVISA je namreč zavrnila uporabo cepiva, med razlogi naštevajo tudi pomanjkljive informacije. Poročilo o Sputniku so sicer kasneje dopolnili in priznali, da ga niso testirali sami.

Posledic sevanja po černobilski nesreči starši niso prenesli na svoje otroke

23. 04. 2021 08.53

Otroci, rojeni staršem, ki so bili izpostavljeni sevanju po černobilski jedrski nesreči, niso utrpeli "dodatnih poškodb DNK". Gre za ugotovitve doslej največje in najbolj obširne raziskave, ki je preučila genome staršev in njihovih otrok, rojenih v letih po jedrski katastrofi.

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19

06. 04. 2021 19.17

Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni

16. 03. 2021 06.00

V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

DZ ni podprl s strani skupine volivcev predlagane novele zakona o zdravilih

03. 03. 2021 21.01

DZ je danes s 67 glasovi za in nobenim proti sklenil, da predlog novele zakona o zdravilih, ki jo je v parlamentarni postopek vložila skupina volivcev, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlagatelji so želeli z novelo zaostriti pogoje, po katerih se lahko cepivo uvrsti v program obveznega cepljenja.

Južnoafriško različico virusa potrdili pri osebi, ki ni bila v tujini

03. 03. 2021 14.24

Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so februarja potrdili južnoafriško različico koronavirusa pri osebi, ki ni potovala v tujino. Angleško so doslej potrdili pri 49 osebah, le 10 jih je bilo v tujini. Pri dodatnih 55 vzorcih z mutacijo angleške različice morajo to še potrditi. V štirih vzorcih pa so potrdili t. i. nigerijsko različico.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Nacionalni laboratorij angleško različico doslej potrdil v štirih vzorcih

19. 02. 2021 15.34

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je angleško različico novega koronavirusa doslej potrdil v štirih vzorcih. Poleg potrditve pri potniku, ki se je decembra vrnil iz Anglije, so v februarju potrdili tri primere – enega v podravski regiji, dva pa sta iz jugovzhodne regije. Južnoafriške in brazilske različice niso zaznali.

Angleško različico koronavirusa do zdaj potrdili pri petih ljudeh

18. 02. 2021 10.25

Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo je sekvenciral 576 vzorcev, pri katerih so med 1. in 7. februarjem potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ugotovili so, da so v 13 skupinah vzorcev našli vse mutacije, značilne za angleško različico virusa, zaradi česar sklepajo, da se ta različica širi. Do zdaj so med vsemi vzorci, ki so jih analizirali v preteklih tednih, angleško različico virusa potrdili pri petih ljudeh.

Na Hrvaškem odkrili brazilski sev novega koronavirusa?

18. 02. 2021 10.15

Znanstvena ekipa hrvaškega laboratorija za napredno genomiko IRB je ugotovila prisotnost brazilskega seva na Hrvaškem. Od skupno 50 analiziranih vzorcev je bila v enem potrjena mutacija v proteinski konici na položaju E484K, ki je bila določena v brazilskem sevu koronavirusa, tj. različici B.1.1.28.

Z letaki po Ljubljani širijo lažne novice o cepivih

01. 02. 2021 11.30

Skupina "zaskrbljenih" državljanov je po Ljubljani in verjetno tudi drugod po nabiralnikih začela deliti letake, ki govorijo o cepivih. Vsebina na njih je izmišljena, sklepi popolnoma neznanstveni, vprašanje pa je, kako učinkoviti bodo pri strašenju prebivalcev.

NLZOH v decembrskem vzorcu potrdil angleški sev

01. 02. 2021 10.00

V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, hrano in okolje so potrdili angleško različico novega koronavirusa v decembrskem vzorcu, pri katerem so na začetku januarja poročali o zelo verjetni prisotnosti novega seva. Z uporabo drugačnega načina sekvenciranja jim je uspelo prebrati celotni virusni dedni zapis, ki se ujema z angleško različico.

Kako mutacije nastanejo in v čem se med seboj razlikujejo?

20. 01. 2021 18.26

Skoraj nemogoče bi bilo, da v Sloveniji angleškega seva novega koronavirusa ne bi imeli, pravi dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo, ker so ga v vseh naših sosednjih državah že zaznali. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je angleški sev tudi delno potrdil, saj so v brisu osebe, ki je decembra pripotovala iz Anglije, ugotovili, da se virusni genom popolnoma ujema z angleškim sevom. A ta sev ni edini, dodaja stroka, saj virusi neprestano mutirajo. Poznamo tudi južnoafriškega in argentinsko-brazilskega, ki bi k nam lahko prišel z ladijskim prometom.

Kje je letos gripa? Kako lahko necepljeni ogroža cepljenega? Je cepivo varno?

11. 01. 2021 16.52

Cepivo proti covidu-19 je manjkajoči del, ki nas bo s pomočjo znanosti vrnil v staro življenje. A vprašanj, pa tudi zablod in neresnic, ki se v zvezi s tem širijo (predvsem po družbenih omrežjih), je veliko. Vrhunski slovenski strokovnjaki Alojz Ihan, Roman Jerala in Mario Fafangel so na okrogli mizi pomagali rešiti dileme, vsaj nekoliko pa tudi razjasniti dvome in razbliniti strahove, ki se mnogim ob tem porajajo.

Kdaj bo cepivo Moderne v Sloveniji, še ni znano. Neželenih učinkov malo

07. 01. 2021 18.18

Prve odmerke Moderninega cepiva bodo v Evropski uniji razdelili prihodnji teden, pri tem pa bo vsaka država članica dobila svoj delež. Prof. dr. Borut Štrukelj je o cepivu Moderna povedal, da zaščita pri cepivu Moderne nastopi 12. dan po drugem odmerku ter da je neželenih učinkov po cepljenju relativno malo. Točen datum, kdaj bomo v Slovenijo dobili tudi to cepivo, ni znan.

Leta 2003 je Arnold Schwarzenegger postal guverner Kalifornije

20. 11. 2020 19.57

Ob 25-letnici POP TV se tokrat s časovnim strojem selimo v leto 2003, ko so znanstveniki v celoti razvozljali človeški genom, Arnold Schwarzenegger je postal guverner Kalifornije, oddaja 24UR pa je postala enourna. POP IN je tudi v studiu dobil voditeljici Andrejo Virk Žerdin ter Urško Pirš.

Gantar o napovedi cepljenja: Zelo verjetno je bila to optimistična napoved

17. 11. 2020 12.23

V ponedeljek je ameriška Moderna sporočila, da je njihovo cepivo kar 94,5-odstotno učinkovito. Spodbudne novice so prišle kmalu po oznanitvi rezultatov, da cepivo družb Pfizer in BioNTech daje 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom. Trenutno je po svetu kar 54 cepiv, ki so v fazi raziskav, od tega jih je 12 v zadnji, tretji fazi. Nove tehnologije razvoja cepiv, njihovo učinkovitost in varnost je pojasnjeval Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo. Napoved ministra Gantarja, da bi lahko pri nas prve cepili že v decembru, pa je po mnenju Štruklja preveč optimistična, kar je danes priznal tudi minister.

Moderna svari EU, ta pa je medtem že odobrila pogodbo s podjetjem CureVac

17. 11. 2020 18.14

Izvršni direktor ameriškega farmacevtskega podjetja Moderna Stephane Bancel je posvaril Evropsko unijo, da bo zavlačevanje v pogajanjih o nakupu cepiva proti covidu-19, ki ga razvija, botrovalo zamudam v dobavi. Kot je pojasnil, bodo države, ki so z Moderno že sklenile pogodbo o nakupu cepiva, imele prednost pri dobavi. Evropska komisija pa je medtem že odobrila pogodbo z evropskim farmacevtskim podjetjem CureVac o nakupu cepiva proti covidu-19.

'Prihodnjo jesen še en val okužb, nato umiritev'

19. 10. 2020 13.30

Epidemija se bo gotovo končala, a žal ne v dveh mesecih. Zgodovina nas uči, da bo prihodnjo jesen verjetno še en val, potem pa bo novi koronavirus počasi začel izginjati z naslovnic in nas bo začel normalno spremljati. Pri virusih, ki povzročajo okužbe dihal, je naravna pot ta, da se počasi navadimo eden na drugega in začnemo sobivati, pravi mikrobiologinja.

'Nobeno cepivo proti SARS-CoV-2 ne povzroči spremembe človeškega genoma'

08. 10. 2020 06.00

Že dolgo kakšno dogajanje ni poskrbelo za toliko dezinformacij kot izbruh novega koronavirusa. Širijo se predvsem po družbenih omrežjih, kot so Facebook, Twitter in TikTok. Eno zadnjih takšnih "obvestil" ljudi svari, da jih bodo s cepivom Moderne, ki spada med obetavnejša in težje pričakovana, spremenili v "GSO-koruzo" – torej v gensko spremenjena bitja, kar ne drži. Je pa velika težava takšnih "obvestil", da avtorji spretno kombinirajo resnična dejstva z neresnicami, zaradi česar ljudje težje zaznajo, da gre za dezinformacijo.

Izredna odobritev cepiva? Kakšne so razlike med 'kandidati'?

01. 09. 2020 13.30

Ameriška agencija za hrano in zdravila FDA bi lahko cepivo proti novemu koronavirusu odobrila še pred zaključkom tretje faze kliničnih testiranj na ljudeh. V tem primeru bi cepivo sprva odobrili le za določene skupine ljudi. Tekma za cepivo se medtem nadaljuje – eno najbolj obetavnih cepiv družbe AstraZeneca in Oxforda v ZDA vstopa v zadnjo fazo testiranj, Japonska pa je pri Moderni naročila okoli 40 milijonov odmerkov. Se pa cepiva med seboj razlikujejo. Kako?

Kaja Jurač: Osrečuje me to, da se v svojem telesu dobro počutim

14. 08. 2020 06.00

Tekmovalka aktualne sezone kuharskega šova MasterChef Slovenija, ki se jeseni vrača na televizijske zaslone, uživa v letošnjem poletju. Kaja Jurač, ki je gledalce navdušila s svojimi kuharskimi veščinami, iznajdljivostjo, borbenostjo ter ženstvenim videzom, pravi, da bo letošnja jesen zanjo prelomna – čaka jo namreč dolgo pričakovani estetski poseg.

Koronavirus ni oslabel, je pa manj žrtev, ker so zdravniki vse bolj učinkoviti pri zdravljenju

19. 07. 2020 16.02

Medtem ko nekaj strokovnjakov trdi, da je novi koronavirus oslabel, drugi pa, da postaja vse bolj dominanten in se lažje prenaša, strokovnjakinja za genetiko pri projektu Nextstrain Emma Hodcroft meni, da se virus od izbruha ni bistveno spremenil – da ni ne manj smrtonosen ne lažje prenosljiv. Ekipa strokovnjakov, ki je ugotovila, da zaradi covid-19 umira manj ljudi, pa pravi, da lahko to pripišemo bolj uspešnemu zdravljenju.

Kitajska objavila genom koronavirusa iz novega žarišča: ta različica prišla iz Evrope?

19. 06. 2020 11.53

Kitajska je objavila genom koronavirusa, ki so ga odkrili v novem žarišču na tržnici v Pekingu. Glede na ugotovitve je genom podoben tistim iz Evrope. Po zadnjih podatkih so v Pekingu v najnovejšem valu potrdili skoraj 200 primerov.