gibalne

'Otrok bo staršem poročal o spletnem nasilju, če bo čutil, da ga ne obsojajo'

28. 11. 2020 14.30

Neprijetna čustva in frustracije, ki lahko pridejo na plano v teh drugačnih časih, kot smo jih vajeni, lahko nekateri šolarji uravnavajo tudi s spletnim nasiljem, pojasnjuje psihologinja Špela Reš. Pojavlja se lahko na vseh kanalih, ki omogočajo medsebojno komunikacijo. Pomembno je, da starši vse do otrokovega 14. leta podrobno spremljajo in nadzorujejo uporabo naprav. Vsekakor pa je v tem času problematično, da več aktivnosti poteka prek spleta.

Spinalna mišična atrofija: Učinkovito zdravljenje tudi v Sloveniji

21. 11. 2020 15.07

Lei so pri devetih mesecih postavili diagnozo spinalna mišična atrofija. Še preden je dopolnila eno leto, je prejela prvo zdravilo, ki je bilo na voljo za omenjeno bolezen. Že pri drugem odmerku zdravila so opazili pozitiven učinek. Lea je bila živahnejša in bolje razpoložena. Po četrtem odmerku se je že kotalila in nato hitro pridobivala gibalne sposobnosti, ki jih je pred tem izgubila.

'Pustimo, da gredo ljudje v hribe. Sprehodi žal niso dovolj'

15. 11. 2020 17.03

V teh težkih časih epidemije bolezni covid-19 "pojdimo ven, v naravo" in spodbujajmo gibanje, pozivajo v Društvu za zdravje srca. V času, ko mnogi delajo in se šolajo od doma in ko smo v dodatnem stresu, je še bolj kot sicer pomembna tudi telesna aktivnost. Za odrasle je priporočljivo, da se gibajo od pol ure do eno uro petkrat tedensko, otroci pa za razvoj potrebujejo še več in bolj intenzivno gibanje kot odrasli.

Psihologi: Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo

14. 11. 2020 07.00

"Posledice večtedenskega ali celo večmesečnega omejevanja življenj otrok in mladostnikov so nepredstavljive in njihovo preprečevanje mora biti ena od prioritet," v odprtem pismu opozarja skupina uglednih slovenskih psihologov. Že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, ugotavljajo. Pristojne so pozvali, naj pri sprejemanju odločitev o obvladovanju epidemije upoštevajo tudi ta dognanja.

BLOG: Kaj pa priporočila in ukrepi za zdrav način življenja?

27. 09. 2020 13.26

Zakaj pri vseh priporočilih manjkajo najbolj pomembna? Vse razumem – maske, razkuževanje, skrb za distanco ... Kaj pa navodila in priporočila za krepitev imunskega sistema? Zdrava prehrana, izogibanje stresu, spanec in seveda gibanje? Ali niso to prav tako izjemno pomembni ukrepi, kako si pomagati zoperstaviti koronavirusu?

'Debelost otrok povezana z nezdravimi navadami v družini'

25. 09. 2020 12.32

Potem ko je analiza pokazala, da je splošna gibalna učinkovitost pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov, so se odzvali na ministrstvu za izobraževanje. Pravijo, da nad podatki o slabši vzdržljivosti otrok niso presenečeni, jih pa skrbijo podatki o debelosti. Menijo, da je to lahko povezano z slabimi prehranjevalnimi navadami v družini.

Šport kot rešilna bilka iz primeža neurejenih domačih razmer

23. 09. 2020 14.03

Ob Dnevu slovenskega športa smo dobili še Botrstvo v športu. Projekt bo podpiral mlade iz socialno ogroženih okolij in vzpodbujal gibalni razvoj otrok in zdrav, aktiven način življenja.

'Govorili bomo o korona generaciji, ki bo imela hude zdravstvene težave'

22. 09. 2020 13.02

Splošna gibalna učinkovitost je pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov. Da so rezultati izredno skrb vzbujajoči, v en glas poudarjajo avtorji analize s Fakultete za šport. 14 odstotkov deklic je dosegalo tako dobre rezultate, da bi lahko o njih govorili kot o naslednicah Tine Maze in Ilke Štuhec, a po dvomesečni omejitvi gibanja se je stanje drastično poslabšalo.

Meritve: največji porast deleža debelih otrok v zgodovini spremljanja

21. 09. 2020 13.46

Meritve v okviru spremljanja telesnega in gibalnega razvoja otrok SLOfit-športnovzgojni karton po preklicu epidemije covida-19 kažejo največji upad gibalne učinkovitosti otrok in največji porast deleža otrok z debelostjo v zgodovini spremljanja. Avtorji analize pozivajo k ukrepanju.

Stiska upokojencev v karanteni: Nikogar ne zanima, kako sva

13. 09. 2020 15.37

Oglasila se nam je bralka, upokojenka, ki v stanovanju skupaj z možem preživlja 14-dnevno karanteno. Nista si predstavljala, da bo tako hudo. Kriza je nastopila peti dan, pripoveduje. Smeti so se začele kopičiti, zmanjkalo jima je kruha in zdravil. "Živci so na psu. Ne spim, samo kuham, pospravljam, jem, pijem," opisuje. Predvsem pa sta razočarana, da ju nihče od pristojnih ni obiskal in jima ponudil pomoči.

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba

12. 09. 2020 08.27

Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Kaley Cuoco telovadila z masko in naletela na negativne komentarje

09. 09. 2020 16.33

Zvezdnica serije 'Veliki pokovci' je številnim oboževalcem na spletu želela predstaviti novo veščino, ki jo je usvojila med preživljanjem karantene. Na posnetku, ki ga je delila, uživa med preskakovanjem kolebnice, pod objavo pa je zapisala, da to počne kar 20 minut dnevno. Mnogi sledilci so se nato obregnili ob dejstvo, da med vadbo nosi zaščitno masko.

Telesna aktivnost v času izolacije: 'Gibanje je zadnje, kar umaknete z urnika'

05. 04. 2020 07.42

Resda je naše gibanje v teh dneh omejeno, a to ne pomeni, da se moramo povsem ustaviti. Prav nasprotno, zdravstvena stroka telesno dejavnost priporoča, saj z njo zmanjšujemo tesnobo, ki jo lahko povzroči samoizolacija. Če je vreme lepo, pojdite ven, a upoštevajte varnostne ukrepe. Tistim, ki so vajeni skupinskih vadb, pa so na voljo številni on-line treningi. Pogrešamo osebni stik z vadečimi, pravijo trenerji, po drugi strani pa je zabavno, saj zdaj skupaj lahko miga cela družina.

Vrtci in šole ostajajo zaprti vsaj do 17. aprila, verjetno še dlje

27. 03. 2020 19.17

Vrtci in šole ostajajo zaprti vsaj do 17. aprila, po vsej verjetnosti pa še dlje - izobraževalne ustanove so med zadnjimi, ki jih bo država začela odpirati, pravi Kacin. Vlada za zdaj še ne načrtuje novih omejitev gibanja, to bo storila, če bo število okuženih strmo naraščalo.

V nekaterih občinah visoke globe, če uporabljate javna igrišča in športne površine

18. 03. 2020 12.51

Sončni dnevi ob zaprtju vrtcev in šol kličejo po preživljanju časa na igriščih, a kot opozarjajo strokovnjaki, so plezala, tobogani in druga igrala površina za prenos novega koronavirusa. Njihovo uporabo zato odsvetujejo, zaradi občanov, ki priporočil ne upoštevajo, pa občine igrala in druge javne površine zapirajo. Ponekod bodo kršitelje oglobili.

Tomaža Miheliča navdihujejo močne ženske, ki sledijo svojim sanjam

14. 03. 2020 09.59

Med deset tekmovalcev šova Zvezde plešejo, ki je do nadaljnega sicer odpovedan, je bil izbran tudi Tomaž Mihelič. Čeprav se moški zvezdniki niso uspeli dokazati pred sodniki ter gledalci, pa je za njimi že kar nekaj ur treningov. Tomaž, zaljubljenec v ples in vse lepo se svojega nastopa neizmerno veseli, saj bo lahko končno pokazal, kaj sta se s soplesalko Martino naučila.

Revolucionarno? Kontaktne leče, ki bodo sliko same približale

31. 07. 2019 07.00

Znanstveniki so naredili prototip kontaktne leče, ki same prilagajajo fokus glede na premikanje očesa. Leče sicer še niso na voljo za uporabo, saj bo trajalo še nekaj let, preden bodo izpopolnjene, vendar je znanih že nekaj dejstev, česa vse bodo zmožne in kako (za zdaj) delujejo.

Prodajanje 'programov za tvorbo sinaps' je postalo pravi posel

15. 04. 2019 09.21

Okoliščine, v katerih se rodi dojenček, lahko vplivajo tudi na razvoj njegovih možganov in posledično zaznamujejo njegovo celotno prihodnost. Koliko na to vplivajo starši, koliko genetika in koliko morda življenje v pomanjkanju ter revščini?

'Invalidni otroci morajo postati pri določenih opravilih samostojni'

15. 02. 2019 06.09

Otroci z oddelka za rehabilitacijo na inštitutu Soča se bodo lahko po novem učili spretnejše vožnje z invalidskim vozičkom. Dobili so namreč učni poligon, ki posnema stanje na cesti. Na ta način bodo razvijali večjo mobilnost in samostojnost pri vključevanju v zunanji svet.

Meghanina polsestra ostala pred vrati kraljeve palače

08. 10. 2018 11.00

Samantha Markle se je v invalidskem vozičku pripeljala na kraljevi dvor, da bi sestri osebno vročila svoje pismo zanjo. Pred vrati jo je odslovil kraljevi vratar, kuverta s sporočilom pa je ostala pri njem. Vsebina zapisanega ostaja skrivnost.

'Brez odkritij Nobelovih nagrajencev svet danes ne bi bil takšen, kot je'

02. 10. 2018 18.32

Brez optične pincete in optičnih bliskov oziroma sunkov, katerih razvoj so omogočili Nobelovi nagrajenci za fiziko, svet ne bi bil takšen, kot je, pravi Tomaž Požar z ljubljanske Fakultete za strojništvo. Pincete se vsakodnevno uporabljajo v znanosti, ultrakratki bliski pa so ključni pri novih postopkih laserske korekcije vida.

MZ: Uspeli smo obrniti trend naraščanja debelosti otrok

11. 09. 2018 09.49

Računsko sodišče je ugotovilo, da je država v določeni meri sistemsko uredila možnosti za zdrav življenjski slog otrok v času, ko so otroci v šoli, a bi lahko obvladovanje debelosti otrok še izboljšala. Na zdravstvenem ministrstvu na ugotovitve računskega sodišča odgovarjajo, da jim trend naraščanja debelosti otrok je uspelo ustaviti in obrniti.

Športu primanjkuje denarja, strankam pa idej, kako ga zagotoviti

01. 06. 2018 10.19

Je šport primerno financiran s strani države? Kakšno nagrado si zaslužijo športniki za vrhunske rezultate? Je zaposlovanje športnikov v javni upravi res najprimernejša rešitev? Kako spodbuditi ljudi k pogostejši rekreaciji? Je šport dovolj pomemben za samostojno ministrstvo? Vse to smo spraševali stranke pred volitvami. O konkretnosti njihovih odgovorov presodite sami.

Slovenski otroci eni najbolj gibalno dejavnih na svetu

24. 05. 2018 15.02

Gregor Jurak, eden vodilnih raziskovalcev gibalne dejavnosti otrok in njihovega gibalnega razvoja, poudarja, da si je v mednarodnih raziskavah Slovenija najvišjo oceno prislužila na področju šole, saj je bil slovenski šolski sistem z vidika zagotavljanja telesne dejavnosti otrok ocenjen z oceno A.

Ne gre le za gradnjo klančin in parkirišč za invalide: 'Šteje tudi pomoč sočloveka in dejstvo, da si viden in slišan'

03. 03. 2018 07.00

Idrija je ena od 30 slovenskih občin, ki se ponašajo z nazivom - prijazna invalidom. Trudijo se odpraviti arhitektonske ovire za osebe s posebnimi potrebami ter omogočiti dostop do informacij in storitev. Pomembno pa je, da odprava teh ovir ne olajša vsakdana le invalidom, pač pa tudi starejšim osebam, mamicam z otroškimi vozički ter drugim. Potreben je le širši pogled.

Ugibanj je konec: to so plesni pari šova Zvezde plešejo

21. 02. 2018 13.23

Razkrivamo, kdo bo plesal s kom na plesnem parketu Zvezde plešejo. Najprej pa so na vrsti slavni Slovenci! Preverite, kateri zvezdniki bodo plesali s katerimi profesionalnimi plesalkami, in ugotovite, ali so vaši favoriti pristali skupaj.

Z žogami bodo obdarili prek 400 otrok

18. 12. 2017 18.04

Z akcijo »Žoga kot otroško darilo za praznične dni« sta se SportForum Slovenija – Društvo za promocijo športa Slovenije in Zveza prijateljev mladine Slovenije, skupaj s številnimi športnimi zvezami, podjetji, športnimi klubi in društvi ter posamezniki, odločila pomagati Božičku in Dedku Mrazu pri obdarovanju otrok z žogami kot samostojnimi darili. Z novimi žogami, zbranimi v dobrodelni akciji, bodo lahko obdarili prek 400 otrok.

'Ko imaš soigralca, ki je tako simpatičen in prijeten, kot je Luka, delo postane užitek'

01. 12. 2017 07.04

Igralka Tina Potočnik Vrhovnik trenutno navdušuje v novi gledališki predstavi Kri na mačjem vratu, pridružila pa se je tudi ekipi serije V dvoje, katere 2. sezona je že na VOYO. V intervjuju nam je med drugim razkrila, kaj bi bila po poklicu, če ne bi bila igralka in kaj najbolje ceni v življenju, mi pa vam za prijeten začetek veselega decembra poklanjamo ogled prvega dela 2. sezone tv serije V dvoje!

Gibalne sposobnosti fantov skromnejše, deklet pa boljše kot pred leti. Najmanj gibalno sposobni šolarji v Zasavju in Pomurju

28. 11. 2017 16.16

Gibalne sposobnosti fantov so v Sloveniji v povprečju nekoliko skromnejše kot leta 1990, sposobnosti deklet pa za dobre štiri odstotke boljše, kaže raziskava fakultete za šport. Najmanj gibalno sposobni šolarji so v Zasavju in Pomurju.

Izognite se poletnim nezgodam!

28. 06. 2017 15.34

Ob besedi dopust nekateri pomislijo na morje, drugi na razvajanje v toplicah, tretji na prostočasne dejavnosti, četrti na mir, naravo in preživljanje časa z družino. Verjetno bi se našla še kakšna peta ali šesta skupina ljudi s še nekaterimi drugimi asociacijami, zagotovo pa nihče med nami v času oddiha ne pomisli na nezgode in bolezni. A dejstvo je, da te nimajo počitnic, zato bi morali biti nanje vselej dobro pripravljeni.