gibanje

Umrl Antonio Saura

23. 07. 1998 10.36

Španski slikar Antonio Saura je po dolgi hudi bolezni krvi včeraj umrl, so sporočili iz bolnišnice v Cuenci v osrčju Španije. Star je bil 67 let.

Narava v srcu - razstava likovnih samorastnikov

20. 07. 1998 12.55

V Galeriji Commerce na Einspielerjevi ulici v Ljubljani bodo jutri, 21. julija, odprli prvo skupinsko razstavo članov Slovenskega ekološkega gibanja (SEG) pod naslovom Narava v srcu. Odprta bo do 21. avgusta. S svojimi grafičnimi, slikarskimi in kiparskimi deli se bodo predstavili prof. Evgen Titan, arh. Jasminka Čišič, Štefan Horvat, dr. Franc Pečnik in Ivan Jančar. Avtorje do predstavil višji kustos prof. Franc Obal.

Soproga ruskega poslanca priznala, da je ubila svojega moža

03. 07. 1998 14.09

Rusko notranje ministrstvo je sporočilo, da je Tamara Rohlin, soproga ruskega poslanca generala Leva Rohlina priznala, da je zgodaj davi ubila svojega moža. Truplo enega najbolj znanih ruskih opozicijskih poslancev, upokojenega generala Leva Rohlina je policija našla zjutraj v njegovi dači blizu Naro-Fominska, 60 kilometrov jugozahodno od Moskve. Ustreljen je bil v glavo s svojo pištolo, ki so jo našli na kraju zločina. Motivi umora še niso znani.

Umorjen eden najbolj znanih ruskih opozicijskih poslancev

03. 07. 1998 11.12

Eden najbolj znanih ruskih opozicijskih poslancev general Lev Rohlin je bil v noči na petek umorjen s strelnim orožjem, je danes sporočila ruska varnostna služba FSB.

Netanjahu predlaga pripravo nove konference o Bližnjem vzhodu

27. 06. 1998 12.14

Izraelski premier Benjamin Netanjahu se je v pogovoru za današnjo številko madridskega dnevnika ABC, dan pred obiskom predsednika španske vlade Joseja Marie Aznarja v Izraelu, zavzel za pripravo nove večstranske konference o Bližnjem vzhodu. Menil je, da bi lahko srečanje tako kot leta 1991 gostila Španija.

Parlamentarne volitve na Slovaškem 25. in 26. septembra

24. 06. 1998 16.30

Parlamentarne volitve na Slovaškem bodo potekale 25. in 26. septembra, je v Bratislavi danes sporočil predsednik parlamenta Ivan Gasparovic.

V FJK zmagalo gibanje Naprej, Italija

15. 06. 1998 14.53

Na včerajšnjih volitvah za obnovo deželnega sveta in 14 občinskih svetov v Furlaniji-Julijski krajini je po končnih rezultatih relativno večino osvojilo gibanje Naprej, Italija, ki je s položaja najmočnejše stranke v deželi potisnilo Severno ligo, sledijo pa Levi demokrati, ki so napredovali za dva odstotka, Nacionalno zavezništvo in Stranka komunistične prenove. Ljudska sredina za reforme, s katero se je povezala tudi Stranka slovenske skupnosti (Ssk), je ohranila dosedanje število svetnikov in tako zabeležila slabši rezultat od pričakovanega.

V Furlaniji Julijski krajini Severna liga nazadovala

15. 06. 1998 09.29

V Furlaniji-Julijski krajini so včeraj potekale volitve za obnovo deželnega sveta in 14 občinskih svetov. Izidi kažejo na napredovanje Levih demokratov in nazadovanje Severne lige in gibanja Naprej, Italija, ki pa je stranka relativne večine v deželi, ter na utrditev Stranke komunistične prenove. V deželnem svetu bosta tudi dva svetovalca slovenske narodnosti, Miloš Budin, ki je bil izvoljen na listi Levih demokratov, in Bruna Zorzini Svetič, izvoljena na listi Stranke komunistične prenove. Za las ni uspela izvolitev kandidatu Slovenske skupnosti Ivu Jevnikarju, ki je kandidiral na listi Ljudske sredine za reforme.

Približno 100 mrtvih v maoistični vstaji

12. 06. 1998 17.50

V desetdnevni obširni policijski operaciji proti maoističnim gverilcem na zahodu Nepala je bilo ubitih približno sto ljudi, med njimi so tudi civilisti. Kot trdijo viri blizu gverilcem in časopisi, so bili žrtve operacije večinoma militaristi skrajne levice, med ubitimi pa naj bi bili tudi učitelji, socialni delavci ter ženske. Tiskovni predstavnik nepalskega notranjega ministrstva števila žrtev ni zanikal, hkrati pa je dodal, da pričakuje podrobne informacije policije.

Jelcin in Mečiar sta se dogovorila o dobavi ruske nafte Slovaški

28. 05. 1998 16.12

Ruski predsednik Boris Jelcin in slovaški premier Vladimir Mečiar sta se danes v Moskvi sporazumela, da bo Slovaška do leta 2015 letno prejela šest milijonov ton ruske nafte. Kot je še poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass, bosta državi pripravili ustrezni sporazum.

DZ prekinil odločanje o dopolnilih k spremembam zakona o pokojninskem zavarovanju

27. 05. 1998 16.23

Državni zbor (DZ) je v drugem branju v okviru hitrega zakonodajnega postopka prekinil razpravo in odločanje o vloženih dopolnilih k predlogu sprememb in dopolnitev zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ker poslanci na klop niso dobili čistopisa nekaterih dopolnil. DZ se je nato lotil prve obravnave predloga za noveliranje zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki ga predlaga poslanec ZLSD Miran Potrč.

Zaprisegel kabinet indonezijskega predsednika Habibija

23. 05. 1998 13.08

V Džakarti je danes zaprisegel 36-članski kabinet novega indonezijskega predsednika Baharudina Jusufa Habibija, v katerem so položaj obdržali zunanji minister Ali Alatas, obrambni minister Wiranto in minister za industrijo, trgovino in finance, Ginandjar Kartasasmita. Wiranto je prebivalstvo pozval, naj po hudih nemirih in množičnih protestih preteklih dni da možnost Habibijevi vladi. Habibi je v vladi obdržal 13 ministrov iz Suhartove vlade in obljubil obsežne politične in gospodarske reforme.

Indija ne izključuje možnosti izvedbe novih jedrskih poskusov; protijedrske demonstracije v New Delhiju

16. 05. 1998 09.56

Politični svetovalec indijskega premierja Arala Beharija Vajpayeeja Pramod Mahajan na današnji tiskovni konferenci ni želel zatrditi, da Indija ne bo več izvajala jedrskih poskusov. Obenem pa je potrdil, da so "načrtovani poskusi končani". Medtem pa je približno sto protestnikov danes v New Delhiju demonstriralo proti jedrskim poskusom.

Spominska slovesnost ob 50. obletnici združevanja Evrope

09. 05. 1998 11.49

Nizozemska kraljica Beatrix je danes v Haagu odprla spominsko slovesnost ob 50. obletnici obstoja Evropskega gibanja. Maja leta 1948 so se v Haagu sestali vodilni zahodni politiki, ki so razpravljali o tem, kako bi lahko v Evropi v prihodnosti preprečili vojne. Nekdanji britanski premier Winston Churchill je zagovarjal "gibanje za evropsko enotnost". 50 let kasneje se je uresničil pomemben del njegovih vizij, je pred politiki iz skoraj vseh evropskih držav, ki so se udeležili slovesnosti, povedala kraljica Beatrix.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti

01. 05. 1998 09.54

Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Deseta obletnica delovanja kolegija odbora za varstvo človekovih pravic

08. 04. 1998 07.53

Igor Bavčar je na člane kolegija odbora za varstvo človekovih pravic naslovil pismo, v katerem jih je spomnil, da se bliža deseta obletnica delovanja tega kolegija. "Tajne preiskave, fotokopije povelj, aretacije trojice, sojenje četverici, opozicijsko gibanje, ki ga je sprožil naš odbor, zaporne kazni, nastanek prvih demokratičnih strank, nastajanje svobodne Slovenije in vse drugo, kar nas je združilo leta 1988 in kar smo počeli in počenjamo leta po tistem, zasluži, da se spomnimo na tiste čase in dogodke primerno obeležimo", med drugim poudarja Bavčar in predlaga, da bi se člani kolegija srečali prihodnji torek.

Tekmo med Nafto in Živili bodo odigrali še enkrat

25. 03. 1998 16.47

V skladu z določili 58. člena tekmovalnega pravilnika Nogometne zveze Slovenije (NZS) se prekinjena tekma 17. kroga 2. SNL med Nafto in Živili iz Kranja ponovno odigra, je danes sporočila NZS. Po mnenju NZS sta za prekinitev in pretep med navijači krivi obe ekipi. Res je, da so ga izzvali navijači gostov, a organizator srečanje ni pripravil v skladu s pravili. Dovolil je vstop vinjenim navijačem, polega tega pa navijači tudi niso bili prostorsko ločeni. Dovoljeno jim je bilo prosto gibanje po stadionu med tekmo in po njej. Ker je bila tekma prekinjena pred potekom dveh tretinj igralnega časa in ob dejstvu, da sta za prekintev v enaki meri krivi obe moštvi, je bilo odločeno, da se srečanje ponovi, je danes v obrazložitvi odločitve zapisal vodja tekmovanja pri NZS Aldo Kanfelc.

SEG: Ohranimo gozdove, enega zadnjih ostankov naše narave, ter strokovno delo z njimi

18. 03. 1998 16.13

Slovensko ekološko gibanje (SEG) je v današnjem sporočilu za javnost javno pozvalo k ustavitvi škodljivih usmeritev uradne državne politike na področju razvoja slovenskih gozdov in dela z njimi. Posledice uničenja narave ne poznajo meja. Zato so v zadnjih letih, ko je postalo očitno, da prvine oziroma dobrine narave niso neuničljive, prizadevanja za njeno ohranitev zajela ves svet. Kar po vrsti se podpisujejo mednarodne konvencije za zaščito posameznih delov narave. Tudi Slovenija se rada pohvali, da jih podpisuje. Vendar, ali ima tudi resen namen ravnati skladno z njimi, se sprašuje SEG in ugotavlja, da so napovedi na področju dela z gozdovi slabe. V sledenju temeljne premise razvitega sveta, da učinkovit razvoj omogoča le zasebna lastnina, smo tudi v Sloveniji pri zastavitvi novih razvojnih usmeritev to premiso vzeli kot eno od izhodiščnih. Lastninjenje nekdanjega družbenega premoženja, ki je bilo od vseh ali od nikogar, ter bolj ali manj posrečena poprava krivic, ki so jih pred pol stoletja povzročile različne oblike nacionalizacij, zato že vse od osamosvojitve pomenijo prioritetno nalogo razvojnih prizadevanj v Sloveniji. Brez rešenih lastninskih vprašanj in brez tega, da se nameni lastnini vso veljavo, menda ne bo ne razvoja in ne miru v tej deželi. Vendar pa predstavniki SEG ne morejo mimo ugotovitve, da pomeni prizadevanje "do konca rešiti lastninsko vprašanje" v primeru narave obenem odpiranje občutljivega vprašanja življenskega prostora in življenskih dobrin za vse, ki niso lastniki vsaj delčka narave.

Trije sindikati enotno proti vladi

03. 03. 1998 16.31

Tri sindikalne centrale - KSS Pergam, Konfederacija sindikatov Slovenije 90 in Neodvisnost KNS Slovenije - so se odločile za skupen nastop proti vladni politiki, ki se po njihovem mnenju odraža v katastrofalnem položaju zaposlenih. Kot menijo, bo le enotno sidnikalno gibanje kos takemu ravnanju vlade. Predsedniki omenjenih sindikatov Dušan Rebolj, Boris Mazalin in Slavko Kmetič so na skupni novinarski konferenci, ki je sledila sestanku predsedstev treh sindikatov, zagrozili z izstopom iz pogajanj o reformi pokojninskega sistema, v kolikor bo parlament po podpori vlade sprejemal zakone, ki pomenijo prejudiciranje reforme.

Palestinci proti napadu na Irak

17. 02. 1998 15.39

Pripadniki skrajnega palestinskega gibanja Hamas so zagrozili z napadom na Izrael, če bodo ZDA napadle Irak. Na letakih, ki jih je Hamas raztrosil po Zahodnem bregu, je zapisano, da gibanje ne bo trpelo, da bi bil katerikoli arabski narod izpostavljen ameriškemu napadu. V Betlehemu pa so bile mirne demonstracije, na katerih so palestinski študentje izražali podporo Iraku in Sadama Huseina pozvali, naj udari proti Izraelu.

Ibrahim Rugova o zaostrovanju nasilju na Kosovem

13. 02. 1998 14.59

Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes opozoril na rastoče nasilje srbskih oblasti zoper gibanje albanskih prebivalcev te pokrajine. Predsednik največje albanske opozicijske stranke, Demokratske stranke Kosova, je na novinarski konferenci v Prištini obsodil "nenadzorovano nasilje srbskih oblasti, ki skušajo zasejati strah med albansko prebivalstvo pred bližajočimi se volitvami". Nasilje se po njegovih besedah odraža v povečani prisotnosti policije v albanskih krajih, aretacijah in vpoklicu mladih Albancev v jugoslovansko vojsko.

Clinton je novi brazilski mačo leta

31. 01. 1998 11.17

Medtem ko bi bile lahko domnevne seksualne afere za ameriškega predsednika Billa Clintona usodne, je prvi mož Združenih držav v Braziliji deležen občudovanja. T.i. <i>Gibanje mačotov</i> iz brazilske zvezne države Minas Gerais je ameriškemu predsedniku podelilo naslov "mačo leto".

Iranski poslanci zavračajo dialog z ZDA

18. 01. 1998 12.06

Več kot 200 od skupno 270 poslancev iranskega parlamenta je danes podpisalo peticijo, v kateri so izrazili trdno podporo vrhovnemu verskemu voditelju ajatoli Aliju Hameneiu pri njegovem zavračanju vsakršnega uradnega dialoga z Združenimi državami, poroča iranska tiskovna agencija IRNA.

Volitve prvega senata v alžirski zgodovini

25. 12. 1997 12.48

V Alžiriji izbirajo prvi senat (zgornji dom parlamenta) v zgodovini neodvisne Alžirije. Lokalni poslanci danes volijo dve tretjini, 96 izmed 144 senatorjev; preostalo tretjino bo, kot določa ustava iz novembra 1996, ki je uvedla senat, imenoval predsednik Liamin Zerual.

Nekdanji privrženci Draškovića ustanovili novo stranko

23. 12. 1997 10.16

Razočarani privrženci srbskega opozicijskega voditelja Vuka Draškovića so danes v Beogradu ustanovili novo stranko. Srbsko gibanje obnove-Skupaj (SPO-Zajedno) namerava po besedah župana mesta Čačak Velimirja Ilića slediti "prvotnim ciljem" opozicije. Ilića so izključili iz SPO potem, ko se je po parlamentarnih volitvah v septembru uprl vse bolj očitnemu sodelovanju vodstva SPO z oblastjo.

Progres M 37 bo posadki na Miru dostavil novoletna darila

22. 12. 1997 09.44

Ruska samodejna tovorna vesoljska ladja Progres M 37, ki so jo na kozmodromu Bajkonur v Kazahstanu izstrelili v soboto, se bo danes predvidoma ob 11.31 po srednjeevropskem času samodejno združila z rusko orbitalno znanstveno postajo Mir.

Iz Pentagonale v Srednjeevropsko pobudo

27. 11. 1997 11.51

V Sarajevu bo v petek in v soboto potekalo srečanje predsednikov vlad Srednjeevropske pobude - integracije, ki šteje 16 članic, letos pa ji predseduje Bosna in Hercegovina.

Banka Slovenije ne bo spreminjala začrtanih ciljev denarne politike

01. 10. 1997 00.00

Svet Banke je ocenil uresničevanje ciljev denarne politike v tekočem letu. Ugotovil je, da je denarni agregat M-3 od izhodiščnega obdobja do trimesečja junij - avgust 1997 porasel za 13,8 odstotka, s čimer se gibanje ohranja znotraj ciljnega pasu. V prvih osmih mesecih leta je bila monetizacija kapitalskih tokov iz tujine (pretežno preko menjalnic in deviznega trga) prevladujoči vir izdajanja denarja v bančnem sistemu. Neto finančni pritok iz plačilne bilance (januar-julij) je znašal 5,1 odstotka bruto domačega proizvoda, v primerjavi s 3,9 odstotka v letu 1996, je zapisano v današnjem sporočilu Banke Slovenije o sklepih in stališčih, ki jih je sprejel svet Banke Slovenije na včerajšnji seji.