glasbeniki

V Splitu je vse pripravljeno za jazz festival
29. 06. 1999 16.15
Vse je pripravljeno za drugi jazz festival Split '99, na katerem bodo od 5. do 10. julija nastopili vrhunski svetovni glasbeniki, kot so Joe Zawinul, Charlie Haden, Abbey Lincoln in Dino Saluzzy, so povedali predstavniki festivala v Splitu.

Folklorni festival Folkart
28. 06. 1999 17.46
Mariborski festival Lent, tisti med slovenskimi festivali, ki kot najbolj zgodnji ''odpre'' poletje, pa tudi eden najpestrejših in po skupnem številu prireditev najobsežnejši, po ''uverturi'' konec minulega tedna začenja z glavnino napovedanega dogajanja. Na glavnem festivalskem prizorišču, plavajočem odru na Dravi, bo jutri slovesno odprtje mednarodnega folklornega festivala Folkart, koncerte za različne starosti in okuse bodo pripravili Neca Falk z gosti, saksofonski kvartet Slap, trio Renata Chicca, pevke in glasbeniki KUD Šmartno ob Paki, avstrijska The Beatles Double Group, pozno zvečer pa bo na Lentu premierno prikazana skupna produkcija slovenskih pouličnih gledališč, predstava z naslovom Passion. Medtem se v okviru otroškega Lenta nadaljujejo delavnice, športno dogajanje je v znamenju košarke in šaha, glasbeno pa bogatijo tudi koncerti rock in etno glasbe.

Clinton bo na Kongresnem trgu nagovoril Slovence
11. 06. 1999 20.11
Ameriški predsednik Bill Clinton bo med obiskom v Sloveniji 21. junija nagovoril tudi Slovence na Kongresnem trgu v Ljubljani, so danes sporočili iz ameriškega informacijskega centra v Ljubljani.

Četrti najstarejši festival jazza v Evropi ima 40 let
10. 06. 1999 15.27
Ljubljana bo od 1. do 3. julija mesto jazza. Na 40. festivalu jazza v Križankah se bodo predstavili domači in tuji jazz glasbeniki, kot zvezdo letošnjega festivala pa je njegov selektor Tone Janša na današnji predstavitvi v Cankarjevem domu označil 59-letnega mojstra Herbieja Hancocka.

Umrl ameriški saksofonist Ernie Wilkins
08. 06. 1999 14.17
Na Danskem je umrl ameriški saksofonist Ernie Wilkins (79). Rodil se je v St. Louisu v Misouriju, kjer je tudi odrasel. Saksofon je začel igrati v šoli, nato pa se je v 40. letih pridružil vojaškemu orkestru iz St. Louisa, sodeloval pa je tudi z drugimi tamkajšnjimi skupinami. V začetku 50. let je vstopil v znani orkester Count Basie. V tem obdobju je začel tudi skladati, med drugim za orkestre, ki sta jih vodila Tommy Dorsey in Dizzie Gillespie.

Spice girl Mel C snema svoj album
06. 05. 1999 08.26
Spice girl Mel C, znana tudi kot Sporty Spice, je začela v Los Angelesu snemati svoj solo album. Na govorice, da se na svojem albumu oddaljuje od ustaljenih zvokov skupine in poje bolj ''trdi rock'', je Mel C dejala: ''To so le govorice. Doslej ga ni še nihče slišal.'' Mel C tudi ni hotela povedati, s katerimi glasbeniki bo sodelovala niti kdaj bo album izšel.

V Moskvi koncert v podporo ZRJ
02. 05. 1999 09.26
Več kot 25.000 ljudi, med njimi tudi moskovski župan in predsedniški kandidat Jurij Lužkov, se je v soboto zvečer v Moskvi udeležilo ''koncerta miru'' v podporo ZR Jugoslaviji.

V Moskvi poteka Rahmaninov glasbeni festival
07. 04. 1999 19.09
V Moskvi te dni poteka festival z naslovom Bela lilija, imenovan po najljubši cvetlici skladatelja Sergeja Rahmaninova.

Clintona je treba izključiti iz Zveze glasbenikov ZDA
05. 04. 1999 07.42
Jugoslovanska zveza glasbenih ustvarjalcev in izvajalcev je Zvezi glasbenikov ZDA poslala pismo, v katerem zahteva, naj iz zveze izključi jazzovskega saksofonista Williama Billa Clintona, sicer bolj znanega kot predsednika ZDA. ''Prepovejte Williamu, da piha v ta plemeniti instrument,'' predlagajo jugoslovanski glasbeniki, ki poudarjajo, da je ameriški predsednik in nekdanji jazz saksofonist Clinton z zločinskim napadom na jugoslovanski narod onečastil tako instrument kot svoje ime. Jugoslovanska zveza glasbenikov poudarja, da vsak dan dobi številna pisma od društev in kolegov iz vsega sveta, v katerih najostreje obsojajo napad na suvereno ZRJ na čelu s predsednikom Clintonom.

V Benetkah glasbena prireditev s 4000 sodelujočimi
31. 03. 1999 23.00
Na ulicah Benetk se bo 20. junija na veliki glasbeni prireditvi, imenovani Benetke igrajo (Venezia Suona), zbralo več kot 4000 glasbenikov. Ustvarjalci bodo na 350 različnih koncih mesta, so na novinarski konferenci sporočili organizatorji. Višek prireditve bo 22. junija, ko bodo glasbeniki na različnih krajih hkrati izvajali isto glasbeno delo skladatelja Gianantonia De Vincenza, katerega notni zapis bodo iz zvonika bazilike Sv. Marka z laserjem projicirali na nebo. Vsaka nota bo predstavljena s svojo barvo, ritem pa bo nakazan z utripi bele svetlobe. Po besedah De Vinzenza bo šlo morda za prvi poskus igranja kakšnega dela v mestu, ki bo spremenjeno v ogromen avditorij. 4000 glasbenikov bo na prireditvi igralo različne glasbene zvrsti, a izključno v akustični izvedbi, brez alteracij ali tehničnih filtrov.

Koncert za dialog med Kubo in ZDA
29. 03. 1999 23.28
Če bi bil ta svet krojen po meri glasbenikov, potem bi med ljudmi zelo težko prišlo do tako resnih konfliktov kot so vojne in hladne vojne. To dokazuje tudi koncert po končani baseballski tekmi, ki se je v nedeljo v Havani odigrala med domačo ''all-star'' ekipo in poklicnim moštvom iz ZDA Baltimore Orioles. Nekaj ur po končani tekmi so namreč različni kubanski in ameriški glasbeniki pripravili glasbeni dogodek, ki je trajal celo noč ter politike svojih držav pozivali k vzpostavitvi sodelovanja. ''Kuba je prima!... Veliki zlobni volk, izgledaš kot bedak!'', je v Havani skupaj s kubanskimi glasbeniki prepevala ameriška blues in country pevka Bonnie Raitt v pesmi, ki je bila napisana prav za to priložnost.

Uspešni glasbeniki tudi iz zaporniških vrst
19. 02. 1999 08.15
Neomejen čas za vaje in zvesta publika so sanje vsakega glasbenika, štirje člani skupine No Bail Band (Bend brez varščine) sicer imajo oboje, a vseeno nimajo vsega - ne morejo na turnejo, ker v času, ko čakajo na obsodbo za posilstvo, umor in preprodajo droge, ne smejo niti proti varščini zapustiti filipinskega zapora. Kljub vsemu se jim je ponudila redka priložnost - ena izmed največjih filipinskih založb je namreč izdala njihov prvi album. Posneli so ga v zaporniški knjižnici, ker jim ni bilo dovoljeno snemanje v pravem studiu.

Prva ženska opravila avdicijo za Dunajske filharmonike
13. 02. 1999 14.02
Francoska harfistka Julie Palloc je kot prva ženska v zgodovini opravila avdicijo za članico slovitega Dunajskega filharmoničnega orkestra, potem ko je izključno moški orkester pred dvema letoma odprl vrata glasbenicam. Harfistko Julie Palloc so Dunajski filharmoniki skupaj s še enim francoskim harfistom medse sprejeli decembra. Oba sta igrala odlično, je bil navdušen predstavnik orkestra dunajske opere Gottfried Martin. Preden bo postala redna članica filharmonikov pa čaka sedanjo harfistko berlinske opere še precej dolgo ''uvajanje''. Najprej bo morala od letošnje jeseni dalje uspešno opraviti enoletno preizkusno dobo v orkestru dunajske opere, nato pa počakati še tri leta do sprejema v orkester s 155-letno tradicijo. ''Na avdicijo sem odšla zgolj na lastno pobudo, zamisel me je zabavala in niti nisem pretirano vadila,'' je povedala Julie Palloc, ''presenečena'' nad svojim dosežkom. Samo sebe sicer označuje kot ''nič posebnega''. Dunajskim filharmonikom se je leta 1997 brez avdicije pridružila harfistka Anna Lelkes, potem ko je že od leta 1971 igrala v dunajski operi. Dunajski filharmoniki namreč lahko postanejo le glasbeniki orkestra dunajske opere.

Poleti v Avstriji napovedujejo ''Woodstock''
04. 02. 1999 11.31
V dunajskem Novem mestu bo od 16. do 18. julija festival rock glasbe z naslovom Woodstock 99 - en cvet, ki naj bi povezoval zahodno, srednjo in vzhodno Evropo. Festival oglašajo kot največjega letos v Evropi, saj bodo nastopili številni glasbeniki in skupine, ki bodo na dveh odrih poskrbeli za 70 ur glasbe. Med nastopajočimi bodo Metallica, Faithless in Iggy Pop, pa tudi glasbeniki iz Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Belgije, Švice, Nemčije, Madžarske, Nizozemske, Italije, Češke ter Španije. Organizatorji napovedujejo 250.000 obiskovalcev. Ob tej priložnosti je v mestni hiši na ogled restrospektivna razstava o legendarnem Woodstocku iz leta 1969. Odprta bo še do začetka prihodnjega tedna. Na njej je na ogled približno 500 fotografij, filmov in knjig iz 60-ih in 70-ih let.

Avstrijska humanitarna akcija ''Luč v temi'' zelo uspešna
27. 12. 1998 09.37
V tradicionalni avstrijski humanitarni božični akciji ''Luč v temi'' ( Licht ins Dunkel) je bilo od 24. decembra zbranih že prek 40 milijonov šilingov. Odgovorni za akcijo pa pričakujejo, da bodo do silvestrovega dosegli vsoto 60 milijonov. Tradicionalna akcija, ki poteka pod pokroviteljstvom predsednika države Thomasa Klestila, je letos že šestindvajseta po vrsti. Zbran denar je namenjen osebam s fizičnimi in duševnimi motnjami. Na priložnostni slovesnosti so sodelovali avstrijski politiki, cerkveni dostojanstveniki, športniki, glasbeniki, igralci in druge javne osebnosti s skupno željo, da pomagajo ljudem v stiski. To leto je neki mladi Avstrijec daroval Ferrari v vrednosti milijon šilingov, tri avstrijske banke pa so odstopile oldtimer - Pegeot 201-B iz leta 1932. Oba avtomobila bodo v januarju prodali na dražbi v korist akcije.

Božični koncert New Swing Quarteta
18. 12. 1998 11.08
Slovenski vokalni kvartet New Swing Quartet bo imel drevi božični koncert v portoroškem avditoriju, na katerem bodo sodelovali tudi priznani slovenski koncertni glasbeniki Ratko Divjak, Jani Hace, Blaž Jurjevič in Jaka Pucihar, so sporočili iz avditorija. Nastop sodi v niz jubilejnih koncertov ob 30-letnici delovanja kvarteta, na katerih se bodo pevci predstavili z izborom črnskih duhovnih pesmi z ameriškega juga v vokalno instrumentali izvedbi.

Koncert ob dnevu boja proti aidsu
30. 11. 1998 08.46
Ob svetovnem dnevu boja proti AIDS-u bo 1. decembra v okviru različnih prireditev v organizaciji združenja študentov medicine - SloMSIC in študentske organizacije v Ljubljani ves dan postavljenih sedem stojnic, na katerih bodo delili kondome in informativno gradivo. Osrednji dogodek pa bo ob 19. uri koncert na Prešernovem trgu, s katerim želijo študenti medicine najširšo javnost opozoriti na problematiko aidsa in podreti pregrade, ki žal še vedno obkrožajo okužene z aidsom in njihove svojce, so sporočili iz omenjenega združenja.

Komorni ansambel Slovenicum v novo desetletje z Bachovim ciklusom
29. 10. 1998 14.24
Komorni ansambel Slovenicum, ki ga sestavljajo najboljši glasbeniki ansamblov Slovenske filharmonije, RTV Ljubljana in Opere SNG Ljubljana, novo desetletje delovanja začenja s triletnim ciklusom koncertov o Johannu Sebastianu Bachu. V prvem letošnjem delu bodo na sporedu predvsem tista mojstrova vokalno-instrumentalna dela, ki jih je mladi Bach napisal v letih med 1700 in 1717, vrhunec ciklusa pa bo v prihodnji sezoni ob 250-letnici Bachove smrti. Program letošnjih nedeljskih matinej je v hotelu Union predstavil umetniški vodja Slovenicuma Uroš Lajovic.

David Bowie pop ikona zadnjih 30-ih let
08. 10. 1998 08.29
Pop glasbenik David Bowie je bil v anketi, izvedeni med pop zvezdniki, glasbeniki in kritiki, izbran za največjega zvezdnika zadnjih 30-ih let.

Koncert Slokarjevega kvarteta pozavn bo sklenil letošnji XVI. festival Radovljica
24. 08. 1998 18.15
V gotski župnijski cerkvi v Radovljici se bo jutri zvečer s koncertom Slokarjevega kvarteta pozavn končal letošnji XVI. festival Radovljica. Švicarski glasbeniki Armin Bachmann, Marc Reift in Edgar Manyak, po rodu iz Romunije, ter vodja kvarteta, slovenski glasbenik Branimir Slokar, bodo program - glasbena dela od renesanse do sodobnosti - izvajali tako na Eggerjevih baročnih pozavnah, kot tudi na tehnično izpopolnjenih Slokarjevih pozavnah.

Na Trnfestu '98 drevi beograjsko gledališče Teatar šešira
06. 08. 1998 11.09
V sklopu festivala Trnfest '98 bo drevi ob 21. uri na vrtu KUD France Prešeren na Karunovi 14 v Ljubljani gostovalo beograjsko gledališče Teatar šešira z glasbeno-plesnim performansom Zima ali sanje ali potovanje v vseh smereh (Zima ili snovi ili putovanje u svim pravcima).

Trio JESS na Glasbenem poletju v Bohinju
05. 08. 1998 13.07
Na četrtem koncertu Glasbenega poletja v Bohinju bo jutri, 6. avgusta, v cerkvi sv. Martina v Srednji nasi nad Bohinjem nastopil avstrijski trio JESS, ki ga sestavljajo sestra in dva brata Kropfitsch: Elisabeth igra na violino, Stefan na violončelo, Johannes pa je pianist. Na programu koncerta so dela Mozarta, Schuberta in Dvoržaka.

Glasbeno navdihnjeni Clinton
24. 07. 1998 13.25
V Beli hiši je bilo sinoči nadvse zabavno. Za to je poskrbel sam predsednik Clinton, ki je ob 90. letnici legendarnega džezista Lionela Hamptona tudi sam zgrabil za saksofon in se Hamptonu na odru pridružil v izvedbi klasike ''My Funny Valentine''. Na ta način je predsednik v levem krilu Bele hiše, kjer je praznovanje potekalo, izkazal svoje spoštovanje do velikega glasbenika.

Uspeh mladih slovenskih pihalcev na Nizozemskem in v Luxembourgu
14. 07. 1998 12.41
Mladinski pihalni orkester s 67 glasbeniki, večinoma učenci primorskih glasbenih šol, pod vodstvom Daria Pobege je dosegel velik uspeh na pravkar končanih mednarodnih festivalih na Nizozemskem in v Luksemburgu.

Glasbene delavnice v okviru festivala Križanke `98
14. 07. 1998 10.27
V okviru 46. mednarodnega poletnega festivala Križanke `98 se bodo jutri, 15. julija, začele glasbene delavnice, ki jih bodo vodili ugledni tuji glasbeniki.

Drevi sklenitev 39. jazz festivala Ljubljana
12. 07. 1998 10.15
Tretji in zadnji večer 39. jazz festivala Ljubljana ``98 bo na odru Plečnikovih Križank v nedeljo, 12. julija, začel slovenski kvintet skladatelja in kitarista Primoža Grašiča in trobentača Petra Ugrina, v katerem so še pianist Blaž Jurjevčič, kontrabasist Aleš Avbelj in bobnar Ratko Divjak; igrali bodo predvsem improvizacije na domače oz. lastne teme. Glasbeniki naj bi se poklonili tudi spominu pokojnega skladatelja, dirigenta in jazz-aranžerja Jožeta Privška. Sledil bo nastop štiričlanske skupine Caminhos Cruzados (po naše križišča ali križpotja). Večer in z njim festival se bosta zaključila z nastopom kvarteta avstralskega multiinstrumentalista Jamesa Morrisona.

Sklepni koncert poletnega festivala komorne glasbe Vivat Gallus
08. 07. 1998 10.58
Koncert ansambla Paganini Consort iz Italije z gostom kontrabasistom Matejem Hotkom v četrtek, 9. julija, v baročni cerkvici sv. Mohorja in Fortunata v Grobljah pri Domažalah bo obenem sklepna prireditev 28. mednarodnega poletnega festivala komorne glasbe Vivat Gallus.

V Montrealu poteka 19. festival jazza
03. 07. 1998 14.57
V kanadskem Montrealu se je 19. festival jazza začel v sredo v znamenju stoletnice rojstva ameriškega skladatelja Georgea Gershwina.

Santer bo podelil evropske platinaste glasbene nagrade
19. 06. 1998 14.35
Mednarodna zveza fonografske industrije (IFPI) julija letos prireja drugo podelitev evropske platinaste glasbene nagrade. To pridobijo tisti glasbeniki, ki so v Evropi prodali več kot milijon albumov. Lani je bilo v več kot milijon izvodih prodanih 85 albumov glasbenikov iz okrog dvanajstih držav. Med evropskimi nagrajenci bodo irska skupina The Corrs, danska Aqua, Britanec Joe Cocker ter italijanski NEK. Nagrado bo 9. julija v Bruslju podelil predsednik Evropske komisije Jacques Santer. IFPI meni, da je prireditev, prvič prirejena pred dvema letoma, že prispevala k utrjevanju evropskega glasbenega tržišča. Kot kažejo podatki te organizacije, je med nagrajenimi 65 odstotkov evropskih glasbenikov, skorajda četrtina albumov pa je posneta v drugem jeziku od angleščine.

Senegalski lev na Drugi godbi
30. 05. 1998 11.39
Danes zvečer ob 20.30 bo v ljubljanskih Križankah na otvoritvenem večeru 14. mednarodnega festivala Druga godba nastopil eden največjih afriških zvezdnikov, Senegalec Youssou N'Dour s svojo znamenito skupino The Super Etoile de Dakar. Sam pravi, da mu je glasba bila položena v zibko, saj so njegova stara mati, ded in mati bili gawlo (dvorni pevci zgodnje fevdalnih vladarjev). Že s štirinajstimi leti je naredil prve posnetke za senegalski radio, pri šestnajstih pa je pel s tedaj zelo popularno skupino Star Band de Dakar. Leta 1977 je z najboljšimi glasbeniki iz skupine ustanovil Etoile de Dakar (pozneje so se preimenovali v Super Etoile de Dakar), skupino, ki je s poseganjem po tradicionalni senegalski glasbi in s kombiniranjem le-te z modernimi instrumenti in produkcijskimi prijemi ter z elementi zahodne glasbe (pop, rock in jazz) revolucionizirala senegalsko glasbeno sceno. N' Dour je v domovini izdal celo goro kasetnih in vinilnih albumov, tako z lastnimi skupinami, kakor z drugimi glasbeniki. Na Zahodu, kjer je začel objavljati v osemdesetih, je najbolj zaslovel pred nekaj leti s pesmijo 7 seconds, popularnosti pa je najbrž pripomogla tudi pevka Neneh Cherry (pastorka znanega jazzerja Dona Cherryja), s katero sta zapela pesem. V teh dneh se (nadvse pohvalno!) tudi na naših radijskih postajah vrti njegov najnovejši uspeh, pesem La cour des grands, uradna himna letošnjega svetovnega nogometnega prvenstva.