glasbila

Selitev novega papeža
30. 04. 2005 00.00
Slaba dva tedna po imenovanju za papeža se Benedikt XVI. seli v papeške sobane v Apostolski palači.

Fotozgodba: Plesoči derviši v Ljubljani
14. 02. 2004 00.00
V Ljubljani je nastopila skupina Mahvi, ki jo vodi Ugur Erdem Urer. Urer poučuje tradicionalne turške gosli kemenče, ki v družbi glasbenikov na klasična glasbila spremlja semazene, plesoče derviše iz Konye. Foto: Dare Čekeliš

Uspešno delo v Adriaticu
13. 11. 2003 00.00
Zavarovalnica Adriatic je v letošnjih prvih devetih mesecih ustvarila prihodke iz premij v višini 20,6 milijarde tolarjev, kar je 13,9 odstotka več kot v enakem obdobju lani.

Slovenski navijači najbolj razpoznavni
03. 06. 2002 00.00
Ustvarjalci opreme navijačev na svetovnem prvenstvu so s svojimi izdelki zadeli v polno. Slovenci gotovo sodijo med najbolj razpoznavne navijače, predvsem zaradi kape, ki jo na vrhu krasi slovenski simbol - Triglav.

Zvočni živžav za osnovnošolce
31. 05. 2001 00.00
Založništvo učbenikov pri Mladinski knjigi je danes predstavilo didaktični komplet Glasba 3, Zvočni živžav za 3. razred osmeletne in devetletne osnovne šole avtorice dr. Albince Pesek z ilustracijami Gorazda Vahna. Didaktično gradivo sestavljata delovni učbenik s kaseto oziroma zgoščenko in priročnik za učitelje, pomeni pa smiselno nadaljevanje gradiv za pouk glasbe v 1. in 2. razredu.

Festival Pabla Casalsa praznuje 50. obletnico
27. 07. 2000 18.41
V mestu Prades v vzhodnih Pirenejih se je včeraj začel 50. festival Pablo Casals, poimenovan po tem španskem dirigentu in čelistu. Program festivala, ki bo potekal do 13. avgusta, vključuje 25 koncertov. Namen festivala je tudi predstaviti in približati ljudem glasbilo čelo, povabiti mlade talente k igranju omenjenega glasbila in podpreti mlade nadobudne skladatelje. Pričakujejo, da bo festival v Pirenejih letos obiskalo več kot 10.000 poslušalcev. Leta 1950 je Pablo Casals, potem ko se je odločil, da se ne bo več pojavljal v javnosti, na pobudo svojih bližnjih organiziral v Pradesu prvi koncert ob 200. obletnici smrti Johanna Sebastiana Bacha. Casals je po koncu španske državljanske vojne zapustil rodno Španijo in od takrat živel v Pradesu.

Novosti v zbirki Murenček
29. 05. 2000 13.59
Založba Mladinska knjiga je v zbirki Murenček izdala dve novi slikanici - pesmarici z notnim zapisom in nosilcem zvoka. Namenjeni sta starejšim cicibanom ter otrokom v nižjih razredih osnovnih šol, njuna naslova pa sta Pojemo, pojemo ter Pesmi in plesi ljudstev sveta za otroke. Prvo je pripravila Katja Virant Iršič in ilustrirala Mojca Cerjak, avtorji druge pa so Albinca Pesek, Svanibor Pettan in ilustrator Lucijan Raščič.

Bachov Pasijon po Janezu
26. 03. 2000 09.05
V ciklusu nedeljskih matinej bo komorni ansambel Slovenicum z dirigentom Urošem Lajovicem danes ob 11. uri izvedel Pasijon po Janezu Johanna Sebastiana Bacha. Solisti bodo tenorist Markus Zapp kot Evangelist, basbaritonist Marko Fink kot Jezus in basist Zoran Potočan v vlogi Pilata, poleg njih pa še sopranistka Andreja Zakonjšek, altistka Aurora Twarowska in tenorist Marjan Trček. Tone Potočnik bo solist na pozitivu, Andrej Jarc na čembalu in Miloš Mlejnik na violončelu.

Obletnica rojstva Johanna Sebastiana Bacha
23. 03. 2000 13.10
Številna mesta na vzhodu Nemčije so ob 315. obletnici rojstva Johanna Sebastiana Bacha priredila več koncertov, razstav in umetniških predstavitev. V Leipzigu je muzej Johanna Sebastiana Bacha na obletnico skladateljevega rojstva odprl razstavo, na kateri je predstavil njegova originalna dela potem, ko ta dolga desetletja niso bila razstavljena. Razstava je del proslavljanja Bachovega življenja v Leipzigu, kjer je preživel 27 let. Na razstavi so predstavljena originalna Bachova dela cerkvene glasbe iz leta 1730 in dela, ki jih je leta 1725 napisala Bachova žena Ana Magdalena. Predstavljena so tudi glasbila iz Bachovega časa. V Weimarskem dvorcu pa so odkrili Bachov doprsni kip. Slovesnosti ob 250. letnici skladateljeve smrti se bodo končale julija v Leipzigu.

Pozabil violončelo, vredno dva in pol milijona dolarjev
19. 10. 1999 07.24
Znani ameriški čelist Yo-Yo Ma je pustil svoje 2,5 milijona vredno violončelo v partljažniku taksija, s katerim se je po koncertu v Carnagie Hallu peljal v hotel na Manhattanu. Policisti so po nekaj urah iskanja našli dragi inštrument v neki garaži v Queensu. Izsledili pa so ga zahvaljujoč računu, ki ga je glasbenik plačal za taksi. Voznik taksija je bil nad obiskom policije zelo presenečen, saj ni opazil, da je vso noč prevažal neobičajen tovor. Yo-Yo Ma se prav nikoli ne loči od svojega ljubljenega glasbila, ki ga je poimenoval Petunija. Z njim potuje po vsem svetu, običajno ga ima kar poleg sebe v prvem razredu, privezanega z varnostnim pasom. Petunijo je pred 226 leti izdelal znani izdelovalec godal Antonio Stradivari v Benetkah. ''Ta inštrument je moj glas. Če ga policija ne bi našla, bi bil izgubljen'', je olajšano dejal Yo-Yo Ma.