glavni odbor

HDZ ne podpira sporazuma o meji

15. 10. 2001 00.00

Glavni odbor Hrvaške demokratske skupnosti je sklenil, da stranka v saboru ne bo podprla sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško.

Širitveni proces v EU

11. 10. 2001 00.00

Skupni odbor slovenskega in Evropskega parlamenta je danes v Ljubljani začel enodnevno zasedanje, na katerem bodo razpravljali o širitvenem procesu.

Đinđić še naprej predsednik DS

06. 10. 2001 00.00

Zoran Đinđić je bil z veliko večino glasov na strankinem kongresu znova izvoljen za predsednika Demokratične stranke Srbije. V Podgorici pa so se na kongresu zbrali člani Demokratske stranke socialistov črnogorskega predsednika Mila Đukanovića.

ZDA za vojaško posredovanje

14. 09. 2001 00.00

Ameriški senat je predsedniku Bushu odobril uporabo vojaške sile proti teroristom in tistim, ki mednarodni terorizem podpirajo. Talibanske oblasti so sporočile, da se pripravljajo na ameriško maščevanje.

Presečnika bo zamenjal Hanžel

30. 08. 2001 00.00

Izvršilni odbor SLS+SKD se je na svoji seji seznanil z odločitvijo, da bo ministra Presečnika med njegovo odsotnostjo nadomeščal državni sekretar Slavko Hanžel.

Poslovno povezovanje Slovenskih železnic

29. 08. 2001 00.00

Pristaniška uprava Trst, Luka Koper ter Slovenske železnice so podpisale predhoden dogovor o povezovanju.

Poziv Fidesu k ponovnemu razmisleku

13. 07. 2001 00.00

Ministrstvo za zdravje je Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides) danes poslalo odgovor na njegovo zavrnitev predloga kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, ki opravljajo javno zdravstveno službo v Sloveniji. Kot so sporočili iz omenjenega ministrstva, v pismu sindikat pozivajo, naj še enkrat preveri njihov predlog, sprejme pobudo za sklenitev nove kolektivne pogodbe ter čim prej pristopi k začetku pogajanj. Kot je znano, je glavni odbor sindikata minuli teden sklenil, da je pobuda za sklenitev nove kolektivne pogodbe, ki jo je pripravilo ministrstvo, zanje nesprejemljiva iz vsebinskih in procesnih razlogov. Sindikat je ministrstvu že aprila posredoval svoj predlog sprememb in dopolnitev kolektivne pogodbe.

MOK v procesu odločanja

12. 07. 2001 00.00

Očči svetovne javnosti so uprte v Moskvo, kjer zaseda Mednarodni olimpijski komite (MOK). Na zasedanju generalne skupščine v Moskvi bo znan nov predsednik, ki bo po 21 letih zamenjal Juana Antonia Samarancha, izbran pa bo tudi prireditelj poletnih olimpijskih iger za leto 2008. Članice MOK, ki je bil ustanovljen že leta 1894, so takorekoč vse države sveta, njegovo skupščino pa sestavlja 122 članov iz 80 držav.

Fides ne sprejema nove pogodbe

05. 07. 2001 00.00

Glavni odbor Sindikata za zdravnike in zobozdravnike Slovenije (Fides) je na sredini seji soglasno sklenil, da predloga ministrstva za zdravje za sklenitev nove kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike "zaradi procesnih in tudi vsebinskih razlogov" ne sprejme. V sindikatu ministrstvu očitajo, da sta v novi kolektivni pogodbi spremenjena samo naslov in manj kot četrtina besedila, pa še slednje v škodo zaposlenih, zato bi lahko predlog upoštevali zgolj kot dopolnitev obstoječe kolektivne pogodbe.

Odlok o sodelovanju s Haagom v veljavi

24. 06. 2001 00.00

Jugoslovanska vlada je na sobotni popoldanski seji sprejela odlok o sodelovanju ZRJ s

Končan kongres ZLSD

11. 06. 2001 00.00

Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Štirideset let Amnesty International

28. 05. 2001 00.00

Amnesty International (AI), svetovno gibanje ljudi, ki se zavzemajo za človekove pravice, praznuje danes 40. obletnico. Danes bodo v ta namen prižgali štirideset dvometrskih sveč v londonski cerkvi St.Martin-in-the-Fields, kjer so leta 1961 za AI prižgali tudi prvo svečo.

Hvalica izstopil iz SDS

23. 05. 2001 00.00

Ivo Hvalica, nekdanji poslanec in do kongresa v Celju tudi podpredsednik Socialdemokratske stranke je nepreklicno izstopil iz stranke, kot glavni razlog za odhod pa navaja sobotni nastop Janeza Janše, ki je delegate kongresa pozval, naj Hvalice ne izvolijo v izvršilni odbor stranke. Hvalica meni, da so bila s tem poteptana osnovna demokratična načela in da se ne more enačiti s stranko, ki ni več demokratična. V stranki njegove odstopne izjave še niso prejeli.

Toplak ni dobil podpore

18. 05. 2001 00.00

Sindikalnega glasovanja o zaupnici oziroma nezaupnici rektorju Univerze v Mariboru Ludviku Toplaku, ki ga je organiziral Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) Univerze v Mariboru, se je udeležilo 22,4 odstotka od 1370 zaposlenih na univerzi. Po besedah predsednika SVIZ na univerzi Andreja Predina je 71,7 odstotka tistih, ki so se sindikalnega glasovanja udeležili, izrazilo nezadovoljstvo z dosedanjim delom rektorja, 24,7 odstotka pa jih je z rektorjevim dosedanjim delom zadovoljnih.

Odziv države na napovedano stavko

16. 05. 2001 00.00

Sindikat farmacevtov Slovenije SIFARM je z ministrstva za zdravstvo prejel povabilo na prvi pogovor v zvezi z opozorilno stavko, ki jo je sindikat napovedal za 31. maj. Pogovor bo na ministrstvu v petek, v SIFARM pa poudarjajo, da gre za prvi odziv državne ustanove po lanskem novembru, ko so nanje naslovili predlog kolektivne pogodbe.

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Glasovanje o zaupnici

11. 05. 2001 00.00

Glavni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) na mariborski univerzi je na seji obravnaval peticijo za odstop rektorja univerze Ludvika Toplaka, ki jo je podpisalo več kot 80 profesorjev. Odbor je sklenil, da bo prihodnji teden med zaposlenimi na mariborski univerzi izvedel tajno glasovanje o zaupnici rektorju univerze. Rezultate glasovanja bo sindikat posredoval senatu univerze v petek. Sindikat upa, da bodo na ta način prispevali k demokratični razrešitvi krize do katere je prišlo na mariborski univerzi.

Negotova koalicijska usoda SLS+SKD

24. 04. 2001 00.00

Pozno popoldne se je v Ljubljani sestal Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, že prej pa se je vodstvo stranke pogovarjalo s poslansko skupino. Tema obeh sestankov je odločitev stranke o položaju v koaliciji, potem ko je vlada Marjana Podobnika razrešila z mesta predsednika uprave Telekoma.

Za ITF se zanima tudi NATO

23. 04. 2001 00.00

Direktor mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), Jernej Cimperšek, bo danes na sedežu zveze NATO v Bruslju na zasedanju politično-vojaškega usmerjevalnega odbora za Partnerstvo za mir (Political-Military Steering Committee on Partnership for Peace, PMSC) predstavil dejavnosti sklada, ki ga upravlja Slovenija.

Jadranska liga tudi za vaterpoliste?

17. 04. 2001 00.00

Upravni odbor Vaterpolske zveze Črne Gore je na sestanku v Kotorju podprl idejo Hrvaške vaterpolske zveze (HVS) o ustanovitvi jadranske lige, v kateri bi sodelovalo deset klubov s področja nekdanje skupne države. Hrvaška in ZR Jugoslavija naj bi imela v ligi po štiri klube, Slovenija in Makedonija pa po enega. O mikavnem tekmovanju bo verjetno tekla beseda tudi na bližnjem zaključnem turnirju letošnje evropske lige 18. in 19. maja v Dubrovniku.

Sodniki zahtevajo dodatno plačilo

17. 04. 2001 00.00

Predsednik Vrhovnega sodišča Mitja Deisinger je na današnji novinarski konferenci znova opozoril na vse bolj perečo problematiko pomanjkanja denarja na sodiščih. Sodniki namreč opozarjajo, da jih bo treba, zlasti za odpravljanje zaostankov, ki so glavni problem našega sodstva, dodatno plačati.

Morija na slovenskih cestah

07. 04. 2001 00.00

Osrednji smoter nacionalnega programa varnosti cestnega prometa v Republiki Sloveniji, ki ga je vlada vložila v prvo parlamentarno branje, je opredeliti ključne nosilce in časovne roke za izvedbo konkretnih nalog in aktivnosti v naslednjem štiriletnem obdobju, s katerimi se bo zmanjšalo število prometnih nesreč in njihovih posledic. V letu 2005 število mrtvih na slovenskih cestah ne sme biti večje od 210, je glavni cilj tega programa, ki med drugim predvideva medresorsko sodelovanje več pristojnih ministrstev ter oblikovanje krovne nacionalne organizacije za varnost cestnega prometa.

Keber s predstavniki Fidesa

22. 03. 2001 00.00

Predstavniki Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides in zdravstveni minister Dušan Keber so se na prvih uradnih pogovorih dogovorili o načinu nadaljnjega dela, tudi o tem, da resnično želijo vsebinsko novo poklicno kolektivno pogodbo za zdravnike in zobozdravnike, ki bi lahko veljala za daljši čas in bi morda lahko vključevala tudi nove modele določanja dohodkov zdravnikov.

Vodstvo LPP zahteva preklic stavke

21. 03. 2001 00.00

Vodstvo javnega podjetja Ljubljanski potniški promet (LPP) je na včerajšnjem sestanku s predstavniki stavkovnega odbora pozvalo sindikate, naj za ponedeljek, 26. marca, napovedano stavko preložijo oziroma prekličejo. Kot so danes sporočili iz vodstva LPP, stavka namreč ni niti zakonita niti upravičena, dokler niso izčrpane vse možnosti, ki jih za mirno rešitev spora predvidevata zakon o stavki in kolektivna pogodba LPP. Predstavniki stavkovnega odbora so predlog o preložitvi stavke označili kot nesprejemljiv, saj menijo, da so stavko napovedali dovolj zgodaj prav zaradi možnosti za dogovarjanje, vendar se nanje, razen vodstva in nadzornega sveta LPP, ni nihče odzval. Poudarili so še, da bodo stavko preklicali le v primeru, da glavni direktor LPP Andrej Osterman od ljubljanske županje Vike Potočnik dobi zagotovilo, na podlagi katerega bi lahko uresničili svoje zahteve glede tarifnega dela kolektivne pogodbe.

Propadel poskus aretacije Šainovića

16. 03. 2001 00.00

Glavni odbor Socialistične stranke Srbije (SPS) nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je danes potrdil, da je policija poskušala aretirati visokega predstavnika SPS Nikolo Šainovića, vendar pa se je slednji skliceval na poslansko imuniteto.

Na kongresu približno 340 delegatov

28. 02. 2001 00.00

Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je pred sobotnim kongresom sprejel predlog poslovnika kongresnih pravil ter določil, da bo na kongresu približno 340 delegatov z volilno in glasovalno pravico, in sicer predstavniki občinskih odborov (doslej je od 192 občinskih organizacij občne zbore opravilo le 176), zamejstva, strankinih zvez, klubov, gibanj in organizacij, člani izvršilnega in nadzornega odbora, sveta stranke, častnega razsodišča, strankinega podmladka ter poslanci, svetniki in ministri.

Sun Microsystems kupuje svoje delnice

26. 02. 2001 00.00

Podjetje Sun Microsystems je objavilo novico, da je upravni odbor odobril program ponovnega nakupa do milijona in pol delnic Suna na odprtem trgu, kar je približno polovica vseh na tržišču dosegljivih delnic.

Bojkot članov HDZ v BiH

14. 02. 2001 00.00

Glavni odbor Hrvaške demokratične skupnosti (HDZ) v BiH (HDZ BiH) je na današnji seji stranke v Mostarju odločil, da bodo člani stranke bojkotirali oblikovanje oblasti na ravni entitet in države. Odbor se je za to odločil, ker meni, da oblikovanje oblasti trenutno poteka v nasprotju z Daytonskim mirovnim sporazumom in v škodo hrvaškega naroda v BiH. Odbor HDZ BiH je od podpisnikov Daytonskega sporazuma, še posebej od Hrvaške kot enega od porokov za izvajanje sporazuma, zahteval, da se razišče to enostransko in neustavno spreminjanje sporazuma.

Na zboru SVIZ sprejeti dve resolciji

13. 02. 2001 00.00

Zaposleni v šolah, vrtcih raziskovalni dejavnosti in kulturi bodo v začetku pomladi pred vladno palačo pripravili protestni shod. To odločitev je danes izglasovalo skoraj 700 sindikalistov, ki so se udeležili javne seje v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Sestanek arabskega ministrskega odbora

11. 02. 2001 00.00

V jordanski prestolnici Aman se je sešel arabski ministrski odbor, ki je bil ustanovljen oktobra na izrednem arabskem vrhu v Kairu. Odboru je predsedoval egiptovski zunanji minister Amr Musa, na sestanku pa so med drugimi prisostvovali tudi delegati iz Palestine, Savdske Arabije, Egipta, Maroka in Tunizije. Srečanje je predvsem namenjeno podpori Palestincem po zmagi Ariela Šarona na izraelskih premierskih volitvah.