glede

Odmevi strank na neuspelo glasovanje
24. 05. 2000 13.07
Po neuspelem glasovanju o listi kandidatov za ministre v prehodni vladi je mandatar Andrej Bajuk napovedal, da se bo o morebitni ponovni vložitvi liste kandidatov še posvetoval. Izid glasovanja je presenetil vse, predvsem pomladni stranki SLS+SKD Slovensko ljudsko stranko in SDS, v LDS, ZLSD in DeSUS pa so ponovno poudarili nujnost čimprejšnjih volitev.

Predsednik Litve končuje obisk v Sloveniji
24. 05. 2000 13.06
Predsednik Litve Valdas Adamkus se je drugi, zadnji dan obiska v Sloveniji srečal s predsednikom DZ Janezom Podobnikom in s predstavniki parlamentarnih strank ter z ljubljansko županjo Viko Potočnik, nato pa bo obiskal še Luko Koper in občino Piran.

Devizne rezerve Rusije naraščajo
24. 05. 2000 08.21
Devizne rezerve Rusije so se od začetka leta povečale za 40 odstotkov na 17,6 milijarde dolarjev in bodo tudi v prihodnjih mesecih naraščale, je sporočil guverner ruske centralne banke Viktor Geraščenko. Vzrok za to so po njegovem mnenju relativno visoke cene nafte na svetovnem trgu in umiritev razmer na ruskem finančnem trgu. Glede na padanje inflacije v Rusiji je Geraščenko napovedal morebitno nadaljnje znižanje diskontne obrestne mere. Napovedal je še, da bo ruska centralna banka nadaljevala svojo politiko stabilizacije rublja.

Propadel prvi poskus za sestavo prehodne vlade
24. 05. 2000 07.23
Državni zbor je malo pred polnočjo na tajnem glasovanju podobno kot na nedavnih zaslišanjih ministrskih kandidatov z neodločenim izidom (45:45) zavrnil tudi predlog mandatarja Andreja Bajuka za imenovanje ministrov prehodne vlade iz vrst SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter Socialdemokratse stranke Slovenije (SDS). Po veljavnih pravilih bi morala za ponujeno kandidatno listo 17 ministrov namreč glasovati večina opredeljenih poslank in poslancev.

Razprava o imenovanju nove vlade
23. 05. 2000 22.05
Do predlagane liste kandidatov za ministre v prehodni vladi mandatarja Andreja Bajuka so se na izrednem zasedanju DZ opredelile poslanske skupine. Po pričakovanjih sta predlagano vlado podprli poslanski skupini SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in SDS, ki ocenjujeta, da gre za strokovno močno ekipo, podporo pa so ji odrekle poslanske skupine LDS, DeSUS, ZSLD in SNS, katerih predstavniki so ponovno poudarjali, da gre za politično ekipo in da so predčasne volitve najboljša rešitev sedanje vladne krize. DZ bo po uvodnih napovedih predsednika DZ Janeza Podobnika danes zasedal do 22. ure.

Sestali so se večji Petrolovi delničarji
23. 05. 2000 18.46
Na pobudo Slovenskega odškodninskega sklada so se danes sestali nekateri največji delničarji družbe Petrol. Namen sestanka je bil izmenjati stališča o poslovanju Petrola v letu 1999, ki je bilo na podlagi javno objavljenih podatkov slabše kot v predhodnem letu in tudi slabše od načrtovanega. Kot je po sestanku sporočil direktor odškodninskega sklada Anton Končnik, so se dogovorili, da bo sklad vsa odprta vprašanja v zvezi s poslovanjem Petrola v pisni obliki predložil nadzornemu svetu in upravi naftne družbe, pa tudi ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj.

Izjava kustosa Jurija Krpana
23. 05. 2000 13.38
Živimo v državi brez politike. Kljub temu imamo politike (!?). Kaj počnejo? Histerizirajo, seveda! Kot kmetje brez zemlje in mornarji brez morja bluzi njihova želja, ki ni osredinjena okoli vztrajanja na ustvarjanju dobrin, temveč v iskanju razlogov, zakaj tega ne počnejo, so vsi tisti, ki dobro vedo kaj ustvariti - njihovi neposredni sovragi. Živimo v državi brez vizij in med temi manjka tudi vizija kulturnega razvoja, manjka kulturna politika, ki bi, kakršna koli bi že bila, naredila razmerja med ustvarjalci na področju umetnosti in kulture transparentna.

Politično nekorektni Boris Becker
23. 05. 2000 09.05
Boris Becker (32), teniški idol iz Nemčije, se po lastnih izjavah ni nikoli obnašal politično korektno, zaradi česar jih je tudi večkrat dobil po glavi. Trikratni zmagovalec teniškega turnirja Wimbeldon je za moško revijo ''GQ'' povedal, da je vedno govoril in živel tako, kot je menil, da je prav, ''bodisi glede poroke s temnopolto žensko ali zavzemanja v kampanji za dvojno državljanstvo za tujce, ki živijo v Nemčiji''. Ima se za domoljuba, ki v tujini zagovarja svojo rodno domovino, na katero je ponosen. Z družino živi v Münchnu. ''Nemčija je moja domovina in tu so moje korenine,'' je povedal.

Kdo bo na čelu družb?
22. 05. 2000 20.47
Desne stranke, ki poskušajo postaviti prehodno vlado, so bile vedno najbolj kritične do nadzora levice nad gospodarstvom. Očitki o rdečih direktorjih so stalnica v politiki. Zato mnogi ocenjujejo, da bo ob izvolitvi nove vlade moč pričakovati tudi poskuse kadrovskih zamenjav v vrhovih podjetij in ustanov, ki jih nadzoruje vlada.

Sestali se bodo večji Petrolovi delničarji
22. 05. 2000 19.02
Na pobudo Slovenskega odškodninskega sklada, ki je s skoraj 20 odstotki kapitala največji posamični lastnik Slovenske naftne družbe Petrol, naj bi se jutri v Ljubljani sestali večji delničarji tega podjetja. Kot je za STA pojasnila namestnica direktorja odškodninskega sklada Karmen Dietner, bo sestanek namenjen izmenjavi mnenj v zvezi s poslovnimi rezultati največje domače naftne družbe, še posebej glede na kar 30-odstotni padec delnice v lanskem letu, ter v zvezi s strategijo podjetja. Sicer pa naj bi predsednik uprave Petrola Janez Lotrič pojasnil odprta vprašanja največjim delničarjem na sestanku, ki ga je sklical v ponedeljek, 29. maja.

Sodniško društvo zadovoljno
22. 05. 2000 19.01
Izvršilni odbor Slovenskega sodniškega društva (SSD) je na seji obravnaval delovni osnutek novele zakona o sodniški službi. Kot je na novinarski konferenci po omenjeni seji povedal predsednik društva Aleš Zalar, je besedilo novele večinoma usklajeno s stališči društva, saj so pri njegovem nastajanju pomembno sodelovali. Pripombe oziroma predloge je izvršilni odbor tako danes imel predvsem glede možnosti dodelitve sodnikov in disciplinskega postopka. Po Zalarjevih besedah je namreč izvršilni odbor precej razpravljal o tem, v kolikšni meri, če sploh, dopustiti možnost sodnikove premestitve brez njegovega soglasja za daljše obdobje. Za društvo je edini sprejemljiv model uvedba posebnih sodniških mest, t.i. ''letečih sodnikov''. Kot je pojasnil Zalar, gre za posebna mesta pri okrajnih sodiščih, za katera je mogoče kandidirati. S tem pa sodnik vnaprej pristane, da bo v določenem časovnem obdobju v skladu s potrebami premeščen na različna sodišča.

Forum staršev za otrokove pravice
22. 05. 2000 15.32
Zaradi domnevno vse večjega števila pritožb staršev zoper kršitve otrokovih pravic v šolah in na nekaterih drugih področjih je v okviru Helsinškega monitorja Slovenije začel delovati Forum staršev za otrokove pravice, s katerim naj bi po besedah Neve Miklavčič-Predan starši prispevali k demokratizaciji šolstva ter kot skrbniki svojih otrok postali enakopravni sogovorniki šolskim ustanovam na vseh ravneh.

Naraščanje števila uporabnikov interneta
22. 05. 2000 10.21
Po zadnjem poročilu Between ICT Brokers ima trenutno 10,7 milijona Italijanov dostop do interneta. To predstavlja 7 odstotno povečanje glede na mesec marec in 25 odstotno povečanje glede na september 1999. V roku enega leta pa naj bi dostop do spleta imelo kar 15,3 milijona Italijanov. Okoli 5,6 milijona italijanskih uporabnikov deska vsaj enkrat tedensko. Ta segment je za 10 odstotkov večji kot marca letos in za 75 odstotkov večji kot septembra lani.

Nadzor nad izvajanjem predpisov v bolnišnicah
21. 05. 2000 18.18
Inšpektorat RS za delo bo do 31. maja v bolnišnicah izvajal akcijo nadzora nad izvajanjem predpisov v bolnišnicah in nad spoštovanjem zakonodaje pri ugotavljanju disciplinske in odškodninske odgovornosti delavcev. V inšpektoratu so se odločili za izvedbo omenjene akcije v bolnišnicah zaradi na eni strani odmevnega primanjkovanja nekaterih zdravstvenih delavcev, zlasti medicinskih sester, na drugi strani pa zatrjevanja pristojnih, da se za te poklice šola več ljudi, kot jih potem lahko zaposlijo. Inšpektorat bi namreč rad ugotovil dejansko stanje glede zaposlovanja, zlasti medicinskih sester.

Jutri zasedajo zunanji ministri EU
21. 05. 2000 12.59
Pomoč Balkanu bo po predvidevanjih ena osrednjih tem jutrišnjega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije v Bruslju, sicer pa imajo na dnevnem redu vodje diplomacij tudi širše mednarodnopolitične teme, vključno z razmerami v Afriki. Ob robu zasedanja se bodo ministri sestali tudi na medvladni konferenci o prenovi skupnih ustanov.

Evropska komisija naj Avstrijo preučuje do Feire
21. 05. 2000 12.15
Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je v pogovoru za jutrišnjo izdajo revije Format predlagala novo strategijo za prenehanje sankcij 14 članic EU proti Avstriji. Ferrero-Waldnerjeva je dala pobudo, naj Evropska komisija izdela poročilo o Avstriji, o katerem naj bi razpravljali že na vrhu v portugalski Feiri čez štiri tedne.

Akcija inšpektorata za delo v bolnišnicah
21. 05. 2000 10.15
Inšpektorat RS za delo bo do 31. maja v bolnišnicah izvajal akcijo nadzora nad izvajanjem predpisov v bolnišnicah in nad spoštovanjem zakonodaje pri ugotavljanju disciplinske in odškodninske odgovornosti delavcev.

Padec dobička British Telecoma
20. 05. 2000 18.17
Dobiček <A HREF=http://www.bt.com/ target=_blank> British Telecom </A> se je v zadnjem trimesečju minulega fiskalnega leta, ki se je končalo 31. marca, zmanjšal za 24 odstotkov glede na enako obdobje leta poprej. Znašal je 437 milijonov britanskih funtov in to kljub za 23 odstotkov večjemu prihodku, ki je bil še posebej visok na področju mobilne telefonije in interneta.

Giuliani odstopa od senatne tekme
20. 05. 2000 16.45
Newyorški župan Rudolph Giuliani se je po besedah republikanskega kongresnika iz New Yorka Petra Kinga in poročanju ameriških medijev odločil, da se ne bo potegoval za sedež v zveznem senatu proti prvi dami ZDA Hillary Clinton. Župan je svojo odločitev po telefonu sporočil republikanskemu strankarskemu vodstvu v New Yorku na čelu z guvernerjem Georgem Patakijem, v kratkem pa naj bi to sporočil še javnosti.

Solana sprejel srbsko delegacijo s Kosova
20. 05. 2000 09.14
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je včeraj v Bruslju prvič po koncu vojne na Kosovu sprejel predstavnike kosovskih Srbov, ki jih je vodil vladika Artemije.

Padec vrednosti delnic na Wall Streetu
20. 05. 2000 09.03
Vrednosti delnic na Wall Streetu so v petek v povprečju padle zaradi neugodnega poročila ministrstva za trgovino o zunanjetrgovinskem primanjkljaju ter stalno navzočih bojazni pred novim zvišanjem obrestnih mer centralne banke, ki skuša tako obrzdati inflacijske pritiske. Industrijski indeks Dow Jones je v petek glede na četrtek padel za 150,43 točke oz. 1,4 odstotka na vrednost 10.626,85 točke, v primerjavi z minulim petkom pa je dosegel minimalno rast 18 točk.

S spremembo ustave rešitev iz nastale situacije?
20. 05. 2000 08.59
Možnost, da bi spremenili ustavo, tako da bi vanjo zapisali elemente volilnega sistema, in spremembo ustave tudi potrdili na referendumu, bi bila po mnenju predsednika državnega zbora Janeza Podobnika lahko tista pot, po kateri bi DZ častno in korektno našel izhod iz nastale situacije v zvezi z vprašanjem volilnega sistema.

Odškodnine slovenskim prisilnim delavcem
19. 05. 2000 21.21
Avstrijsko zunanje ministrstvo je javno zagotovilo, da bo v nadaljnjih postopkih glede odškodnin prisilnim delavcem v času nacizma Avstrija zagotovila enakopravno obravnavo vseh prisilnih delavcev, ne glede na to, iz katere države prihajajo, torej tudi tistih iz Slovenije. Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani še povedal slovenski veleposlanik na Dunaju Ivo Vajgl, mu je pooblaščenka avstrijske vlade za odškodnine prisilnim delavcem Maria Schaumayer zagotovila, da bo v kratkem sprejela predstavnike slovenskih oškodovancev.

Putin predložil dumi tri zakone
19. 05. 2000 18.42
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes dumi predložil tri zakonske predloge glede obsežne reforme regionalne ureditve. Dva zakonska predloga predvidevata zmanjšanje pooblastil guvernerjev in predsednikov 89 ruskih republik in regij, eden pa ostrejši nadzor nad lokalno samoupravo.

ZLSD in KSU napovedali sodelovanje
19. 05. 2000 18.30
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor in glavni tajnik Krščansko socialne unije (KSU) Andrej Magajna sta na skupni novinarski konferenci napovedala začetek uradnih pogovorov o sodelovanju med strankama. Kot je povedal Magajna, sta namreč izvršilni odbor in svet KSU 16. maja sprejela sklep, da bo stranka na volitvah sodelovala z ZLSD. Na osnovi te odločitve bosta stranki podpisali poseben sporazum.

Zadržano izvrševanje določb zakona
19. 05. 2000 16.10
Ustavno sodišče je v postopku za preizkus pobude družbe Lek začasno zadržalo izvrševanje določb zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic (ZLPZ). Sklep o zadržanju začne učinkovati že z dnem njegove vročitve vladi in ne šele po objavi v Uradnem listu.

Slovensko gospodarstvo preseglo pričakovanja
19. 05. 2000 16.08
Po mnenju Evropske komisije je slovensko gospodarstvo v letu 1999 preseglo pričakovanja, kar je glede na neugodne zunanje okoliščine izreden dosežek. Gospodarska rast je bila po navedbah Bruslja 4,9-odstotna, za leto 2000 in 2001 pa Evropska komisija napoveduje 4,1-odstotno realno rast bruto domačega proizvoda.

Poklicni gasilci napovedali stavko
19. 05. 2000 12.15
Sindikat poklicnih gasilcev v Javnem zavodu za gasilsko in reševalno službo v Mariboru je na današnjem zboru članstva napovedal stavko, ki se bo začela v ponedeljek, 5. junija, ob 7. uri in bo trajala do izpolnitve stavkovnih zahtev.

Varnostni pomisleki glede >>zadnjih vrat<<
19. 05. 2000 10.05
Predstavniki držav članic skupine G8 so na skupnem zasedanju izrazili varnostne pomisleke glede zadnjih vrat, ki jih bodo softverske hiše lahko vgrajevale v svoje programe. Možnost vstavljanja >>zadnjih vrat<< naj bi bila v ZDA kmalu zakonsko določena, softverska podjetja pa bodo lahko preko njih onesposobila programe, za katere niso plačane licence. Strokovnjaki menijo, da bi ta možnost predstavljala velik izziv za hekerje ter da je nerealno pričakovati, da hekerska skupnost >>zadnjih vrat<< ne bi znala zlorabiti.

Blagovna menjava z državami CEFTA
18. 05. 2000 13.00
Dinamika blagovne menjave Slovenije z državami članicami EU je bila v prvem četrtletju glede na enako obdobje lani nekoliko počasnejša, medtem ko se je blagovna menjava z državami CEFTA občutno povečala. Izvoz v te države je bil v omenjenem primerjalnem obdobju višji za 21,2 odstotka, uvoz pa kar za 26,6 odstotka.