glede

Prepoved za izvoz mleka v EU
23. 11. 1999 20.55
Po zapletih z izvozom rdečega mesa iz Slovenije v Evropsko unijo, imajo zdaj težave tudi naše mlekarne. Ker njihovo mleko in mlečni izdelki ne ustrezajo kakovostnim predpisom Evropske unije, na ta trg ne morejo več izvažati svojih izdelkov. Zadnjo pošiljko mleka so odposlali minuli petek.

Švicarska banka podvojila dobiček
23. 11. 1999 19.14
Švicarska banka UBS je danes objavila, da so v prvih devetih mesecih letos glede na enako lansko obdobje skorajda podvojili obseg čistega dobička, ki znaša 5,18 milijarde švicarskih frankov. V lanskem prvem devetmesečju je bil dobiček bistveno nižji predvsem zaradi 911 milijonov frankov čiste izgube iz lanskega tretjega četrtletja. Dobiček prvih devetih mesecev leta 1998 je tako dosegal vrednost 2,6 milijarde frankov.

Oktobra višje cene industrijskih izdelkov
23. 11. 1999 19.12
Po podatkih državnega zavoda za statistiko so bile cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih na Hrvaškem v oktobru letos za 0,4 odstotka višje kot v septembru oziroma za 4,4 odstotka višje glede na lanski oktober. Skupaj so se cene industrijskih izdelkov v prvih desetih mesecih letos glede na enako lansko obdobje povišale za 2 odstotka.

IMF ugodno ocenil Slovenijo
23. 11. 1999 15.54
Vodja redne letne misije Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v Sloveniji Dimitri Demekas je na današnji novinarski konferenci ob koncu obiska v naši državi zadovoljen poudaril, da so gospodarske razmere v Sloveniji ugodne. Slovenija je dosegla stabilno okolje in ima v primerjavi z vzhodnoevropskimi gospodarstvi visok življenjski standard, najvišji investicijski rating in je vodilna v pogajanjih z EU.

Stranke o obmejnem sporazumu brez dogovora
23. 11. 1999 15.30
Koordinacija parlamentarnih strank tudi na današnji drugi seji ni uskladila stališč glede ratifikacije slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju. Ratifikaciji sporazuma nasprotujejo SLS, SDS in SKD, saj po njihovem mnenju prejudicira potek državne meje med Slovenijo in Hrvaško.

Nemški gradbeni velikan vendarle v stečaju
22. 11. 1999 16.27
Reševanje nasedlega frankfurtskega gradbenega velikana Holzmann je končano, postopek stečaja pa bodo začeli po dodatnih pogovorih z upniki, ki jim družba dolguje tri milijarde mark.

Kacin sprejel Bana Ki-moona
22. 11. 1999 15.16
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je sprejel veleposlanika Republike Koreje Bana Ki-moona, ki je posebno pozornost namenil bilateralnemu sodelovanju med državama, in sicer zelo uspešnemu ekonomskemu sodelovanju.

Blair spregovoril o prihajajočem ''prvem dojenčku''
22. 11. 1999 07.26
Tony Blair je za britanski časnik The Observer kot prvi britanski premier spregovoril o kraju in času spočetja njegovega četrtega otroka in ob tem zavrnil vsakršna namigovanja britanskega tiska, da je bil otrok spočet med njegovim počitnikovanjem v sicer romantični Toscani v osrednji Italiji. Blair je v pogovoru za omenjeni časnik še zagotovil, da bo, kljub svojemu zelo zasedenemu urniku, za bodočega ''prvega dojenčka'' vedno našel dovolj časa. O splavu se s soprogo Cherie nista nikoli pogovarjala, saj sta oba verna človeka, ki redno obiskujeta cerkev. Britanski časnik Mail on Sunday pa je objavil novico, da britanska prva dama Cherie, kljub nevarnosti Downovega sindroma, ne namerava opraviti nikakršnega testa glede zgodnjega odkrivanja potencialne prizadetosti otroka. Cherie bo namreč, kot verna katoličanka, otroka obdržala v vsakem primeru. V britanskih novinarskih krogih pa se pojavljajo vprašanja, kdaj bodo povijali tudi v hiši voditelja britanske opozicije Williama Hagua. Britanci so že začeli sprejemati stave v zvezi z imenom novega ''prvega dojenčka''.

Krivic poslal odprto pismo premieru in ministrom
21. 11. 1999 11.48
Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic se je kot državljan z odprtim pismom obrnil na predsednika vlade in ministre, in sicer v zvezi z zadnjimi javnimi polemikami glede sklepanja sporazuma med vlado in Slovensko škofovsko konferenco (SŠk).

Avstrijska politika do manjšin kot zgled?
21. 11. 1999 09.13
Vodja avstrijskih svobodnjakov in koroški deželni glavar Joerg Haider je včeraj na 10. kongresu o narodnostnih manjšinah v Evropi, ki poteka v avstrijski Železni Kapli, poudaril, da je Avstrija s svojo politiko do narodnostnih manjšin lahko zgled številnim evropskim državam.

Moldavski premier ne želi nove vlade
20. 11. 1999 11.44
Moldavski predsednik Petru Lucinschi je danes sporočil, da predsednik moldavske vlade Valerij Babucak zaradi nesporazuma z moldavskimi parlamentarci glede ministrskih kandidatov ne želi oblikovati nove moldavske vlade. Lucinschi je še dodal, da bo za moldavskega premiera imenovan nov kandidat, če se bo Babucak umaknil.

Zvišanje avstrijskega indeksa cen
20. 11. 1999 10.30
Avstrijski indeks cen življenjskih potrebščin se je oktobra po podatkih statističnega urada v Avstriji povzpel za 0,8 odstotka glede na enako lansko obdobje. Glede na september pa znaša oktobrska inflacija v Avstriji 0,4 odstotka, pri čemer dvig cen pripisujejo predvsem podražitvi cen bencina. Cene bencina in dizelskega goriva so se namreč oktobra glede na enak lanski mesec dvignile za 10 oziroma 14 odstotkov. Septembra so cene ostale glede na mesec pred tem nespremenjene, tako je mesečna inflacija septembra znašala 0 odstotkov.

Upornikom pomagajo teroristične organizacije
19. 11. 1999 21.05
Glede na poročilo novinarske službe ruskega obrambnega ministrstva, mednarodne ekstremistične organizacije še naprej pomagajo čečenskim teroristom in ilegalno na fronto pošiljajo trenirane plačane vojake. V zadnjih nekaj dneh naj bi takšne organizacije iz Saudove Arabije in Pakistana na račun čečenskih bojevnikov položile 30 milijonov dolarjev, samo vodje ekstremistične organizacije Sivi volkovi iz Azerbajdžana pa naj bi v Čečenijo poslala že več kot 50 izurjenih plačancev.

London zanika popustitev Franciji
19. 11. 1999 20.50
Britansko ministrstvo za kmetijstvo je danes zanikalo, da bi glede vprašanja označevanja britanskega goveda popustilo Franciji, priznalo pa je, da je Velika Britanija pristala na to, da lahko izvožena britanska govedina v EU nosi oznake, ki bi prodajalce mesa in kupce seznanili z njenim izvorom.

Sklepni dan vrha OVSE
19. 11. 1999 20.20
Voditelji 54 držav članic OVSE so ob koncu dvodnevnega vrhunskega srečanja v Carigradu podpisali Listino za evropsko varnost in po dolgi razpravi sprejeli sklepno izjavo, v kateri so med drugim izrazili veliko zaskrbljenost nad oboroženim spopadom v Čečeniji.

Spor med Strutzom in Jerajem
19. 11. 1999 18.30
Vodja poslanske skupine svobodnjakov (FPOe) v koroškem deželnem zboru Martin Strutz je slovenskemu generalnemu konzulu v Celovcu Jožetu Jeraju danes očital, da ogroža dobrososedske odnose med Koroško in Slovenijo. Povod za kritiko je bila včerajšnja novinarska konferenca v Celovcu, na kateri je Jeraj izrazil kritiko glede odnosa Koroške in Avstrije do Slovenije.

Slovenski konzul v Celovcu o Avstriji in Koroški
18. 11. 1999 21.27
Slovenski generalni konzul v Celovcu Jože Jeraj je na današnji novinarski konferenci opozoril, da ima Avstrija pridržke glede slovenskega vključevanja v EU in da nobena druga članica unije Sloveniji ne postavlja podobnih zahtev.

Zaslužek Hewlett-Packarda pričakovan
18. 11. 1999 15.12
Drugo največje podjetje v svetu na področju računalništva - Hewlett-Packard je v zadnjem četrtletju davčnega leta 1998/1999 zabeležilo sedemodstotno povečanje zaslužka glede na enako lansko obdobje, kljub stroškom zaradi delitve družbe v dve ločeni podjetji. Družba je tako v tem obdobju zaslužila 760 milijonov dolarjev, potem ko je v enakem lanskem obdobju njen dobiček znašal 710 milijonov dolarjev. Kalifornijski Hewlett-Packard so marca razdelili v dve ločeni podjetji, pri čemer se eno ukvarja s posli na področju računalništva in vizualnih komunikacij. Drugo, z novim imenom Agilent Technologies, pa je prevzelo področje meritev in testiranja. Namen ločitve je oživitev slabših oddelkov poslovanja, delnice nove družbe Agilent Technologies pa so se v borzno kotacijo uvrstile v minulem tednu.

Znani kandidati za tožilce za posebne zadeve
17. 11. 1999 20.28
Kljub pričakovanjem, da bo vlada še ta teden imenovala novega vodjo skupine tožilcev za posebne zadeve, se to ne bo zgodilo, saj pravosodni minister Marušič predloga še ni posredoval vladi. Personalna komisija državnega tožilstva je imenovala štiri nove člane skupine tožilcev za posebne zadeve, za vodjo skupine pa vladi predlagala kot najprimernejšega vrhovnega državnega tožilca Antona Ribnikarja.

Bo slovensko premoženje vrnjeno lastnikom?
17. 11. 1999 17.55
Dvodnevni obisk v Črni gori danes končuje slovenska vladno gospodarska delegacija pod vodstvom ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja. V izjavi je minister obisk ocenil kot uspešen, za posebej pomembno pa je ocenil zagotovilo najvišjih črnogorskih oblasti, da bo slovensko premoženje v Črni gori vrnjeno lastnikom, ''kar je posebej spodbudno glede na težave, ki jih imamo pri urejanju medsebojnih odnosov z nekaterimi drugimi državami z območja bivše Jugoslavije''.

Kar veliko zanimanje za pokojninske bone
17. 11. 1999 17.49
Kot kažejo zadnji podatki, se je za pokojninske bone odločilo 4,5 odstotka imetnikov delnic praznih pidov. Podatki niso dokončni, saj odločitve zadnjih dni, zaradi časovnega zamika preknjižb, v omenjenih podatkih niso zajete, so sporočili iz Kapitalskega sklada. Veliko število zamenjav delnic praznih pidov za pokojninske bone je bilo namreč ravno v zadnjih dneh, pred 13. novembrom.

Novembrske pokojnine višje za 1,6 odstotka
17. 11. 1999 13.47
Novembrske pokojnine in druge dajatve, ki se usklajujejo na enak način kot pokojnine, se bodo v skladu z uradnimi statističnimi podatki povišale za 1,6 odstotka. Z novembrskimi pokojninami bodo upravičenci prejeli tudi drugi del letošnjega dodatka za rekreacijo.

Boj za strpnost je boj za človečnost
17. 11. 1999 11.26
Sekretariat OZN je v torek izdal poslanico generalnega sekretarja Kofija Annana ob mednarodnem dnevu strpnosti, v kateri je Annan boj za strpnost označil kot boj za samo človečnost. Generalni sekretar je izrazil priznanje vsem, ki so dali svoja življenja v boju za strpnost in človekove pravice. ''Čeprav je bilo tole najbolj krvavo stoletje, pa je po drugi strani glede spoštovanja človekovih pravic doseženega veliko. Diskriminacija, rasizem, seksizem in homofobija so bili poraženi v večih krajih in na več načinov, kot kdajkoli prej v človeški zgodovini,'' je zapisal Annan.

Barak sprejel ameriškega posrednika
17. 11. 1999 08.43
Predsednik izraelske vlade Ehud Barak je včeraj v Jeruzalemu sprejel ameriškega posrednika za Bližnji vzhod Dennisa Rossa, je sporočila Barakova tiskovna predstavnica Merav Parsi-Cadok, ki pa ni navedla dodatnih podrobnosti o vsebini pogovorov.

Kouchner bo zahteval dodatna sredstva
16. 11. 1999 20.09
Upravitelj ZN na Kosovu Bernard Kouchner je danes po koncu srečanja kosovskega prehodnega sveta v Prištini dejal, da bo na jutrišnjem srečanju držav donatoric v Bruslju zahteval dodatna sredstva za upravo Kosova, ker misiji ZN za njeno delovanje v pokrajini primanjkuje denarja.

V Aerodromu Ljubljana uspešno v letošnjem letu
16. 11. 1999 16.54
V družbi Aerodrom Ljubljana so v devetih mesecih letos poslovni prihodki presegli lanske za desetino, medtem ko so stroški poslovanja višji le za sedem odstotkov. Tako je rast dobička iz poslovanja presegla rast prometa in prihodkov iz poslovanja, so sporočili iz omenjene družbe.

Več kot polovica voznikov za stavko v LPP
16. 11. 1999 16.32
Rezultati včerajšnjega izrekanja o morebitni stavki v Ljubljanskem potniškem prometu (LPP) so za nas izredno ugodni, saj se je za stavko izrekla večina voznikov, je za STA danes povedal sekretar Sindikata voznikov LPP Davorin Počkar.

Negotova usoda Globalnega logističnega servisa
16. 11. 1999 16.05
Predsednik uprave Intereurope Jože Kranjc in namestnik predsednika uprave Radovan Vrabec sta na današnji tiskovni konferenci v Kopru predstavila projekt združevanja Intereurope in Luke Koper v Globalni logistični servis (GLS). Opozorila sta, da težave pri združevanju povzroča predvsem neodločnost v vladnih krogih glede uporabe in uporabnine operativnih zemljišč v Luki Koper, ki so v lasti države, določitve dveh članov upravnega sveta, menjalne vrednosti prednostnih delnic, saj je država lastnica 49-odstotnega deleža.

Ivanov: V Čečeniji ni humanitarne katastrofe
16. 11. 1999 10.48
Čečenski predsednik Aslan Mashadov je pozval islamske države k pomoči proti ruski vojaški kampanji, je danes sporočilo vodstvo Organizacije islamske konference. Generalni sekretar organizacije Azzeddine Laraki je povedal, da je prejel pismo, v katerem Mashadov opisuje tragedijo v Čečeniji in poziva muslimanske države, >>naj glede na razsežnosti tragedije zavzamejo primerno pozicijo.<< Laraki je tudi povedal, da bo sporočilo predal naprej vodstvom ostalih muslimanskih držav, zaradi razvoja dogodkov v Čečeniji pa je tudi zavrnil povabilo za obisk v Moskvi.

Wahid o referendumu za Aceh
16. 11. 1999 09.44
Indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid je danes napovedal, da bo referendum v provinci Aceh, ki se želi odcepiti od Indonezije, najverjetneje že v prihodnjih sedmih mesecih. Še vedno pa ni jasno, ali bodo prebivalci na referendumu glasovali o avtonomiji ali o neodvisnosti.