glede

Septembrske pokojnine enake avgustovskim
20. 09. 1999 16.23
Zaradi nespremenjene ravni povprečnih plač, glede na katero so bile pokojnine nazadnje usklajene, bodo izplačila pokojnin in drugih denarnih dajatev, ki se usklajujejo na enak način kot pokojnine, za mesec september enaka kot so bila za mesec avgust, so sklenili člani upravnega odbora Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) na današnji seji, na kateri so sicer največ časa namenili obravnavi osnutka finančnega načrta zavoda za leti 2000 in 2001. Tega je UO sprejel in ga preoblikoval v predlog finančnega načrta - ne glede na številne dileme - ter ga posredoval najprej skupščini zavoda; nato bo omenjeni predlog posredovan vladi v predhodno soglasje.

Putin zavrnil poročila o pranju ruskega denarja
20. 09. 1999 16.16
Ruski premier Vladimir Putin je danes kot neutemeljena zavrnil poročila medijev o domnevnem pranju denarja ruske mafije prek ameriške banke Bank of New York.

Rast singapurskega izvoza
20. 09. 1999 14.32
Singapurski izvoz je v avgustu glede na isti čas lani zrasel za osem odstotkov, pri čemer je izvzet izvoz nafte. Napovedi finančnih analitikov glede singapurskega izvoza so bile za avgust še bolj optimistične, saj naj bi povprečna avgustovska rast na letni ravni dosegla 11,3 odstotka. V juliju je singapurska rast na letni ravni dosegla 12 odstotkov, izvoz te azijske države pa je rast zabeležil že četrti mesec zapored.

Svetniki predlagajo novelo zakona o davkih na motorna vozila
20. 09. 1999 10.53
Državni svet je v zakonodajno proceduro za obravnavo po hitrem postopku vložil besedilo novele zakona o davkih na motorna vozila. Z njo se po mnenju državnih svetnikov ne uvaja ''prometni davek'', temveč davek na nova in rabljena vozila. Tako da je povsem jasno, da ne gre za promet, pač pa za enkratno obdavčenje, ki je transparentno in jasno tako za državo, proizvajalca oz. uvoznika kot za kupca.

Uredba o cestnini za uporabo predora Karavanke
19. 09. 1999 20.40
Vlada je na podlagi zakona o javnih cestah izdala uredbo o cestnini za uporabo cestnega predora Karavanke, ki je začela veljati 18. septembra.

Ko golob izbira partnerko
18. 09. 1999 09.26
Nekateri moški imajo raje svetlolaske, nekateri črnolaske. Nekatere ženske imajo raje rjavolasce, druge spet svetlolasce. Pa vendar tudi z golobi ni dosti drugače, je v uvodu svojega članka z naslovom Golobi izbirajo partnerje zapisal hrvaški tednik Medjimurje.

Slovenska vas bo zrasla v občini Djakovica
18. 09. 1999 09.07
Člani operativnega odbora akcije Roka pregnancem - Slovenska vas so na včerajšnjem sestanku potrdili zasnovo postavitve naselja na Kosovu. Naselje Slovenska vas bodo postavili v občini Djakovica, približno tri kilometre od mesta Djakovica v smeri proti Prizrenu. Zraslo bo na prostoru nekdanje piščančje farme in bo obsegalo dober hektar in pol, so sporočili organizatorji akcije.

HIT zainteresiran za Sveti Štefan
18. 09. 1999 08.47
Novogoriško podjetje HIT je zainteresirano za najem oziroma zakup posameznih turističnih objektov v bližini Budve ter na slovitem Svetem Štefanu. To je za STA potrdil predsednik uprave tega turistično-igralniškega podjetja Branko Tomažič, ki je skupaj s sodelavci v začetku tedna obiskal črnogorsko primorje. Tamkajšnjim najvišjim državnim predstavnikom, med drugim tudi premieru Filipu Vujanoviću, ki so za njihove načrte oživitve nekoč mondenih turističnih lokacij pokazali izreden interes, pa so Novogoričani kot pogoj za naložbe v klasični turizem postavili zahtevo po razvojno naravnani igralniški zakonodaji.

Predčasne parlamentarne volitve?
17. 09. 1999 20.50
Po finačnem škandalu v Slovenski ljudski stranki (SLS), napovedani združitvi Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in SLS ter zdravstvenih težavah predsednika vlade se v političnih kuloarjih vse več govori o predčasnih volitvah. Redne parlamentarne volitve so sicer predvidene novembra ali decembra leta 2000, predčasne pa bi bile v prvi polovici leta.

Je bil Pele nasprotnik vojaškega režima?
16. 09. 1999 22.34
Izjava bivšega brazilskega nogometnega zvezdnika Peleja, da je bil v sedemdesetih letih oster nasprotnik vojaškega režima v Braziliji, je v brazilskih medijih naletela na oster odmev. Pele je v nedeljski televizijski oddaji dejal, da se ni udeležil svetovnega prvenstva (SP) v Nemčiji leta 1974 zaradi nasprotovanja tedanjemu vojaškemu režimu. Mnogi brazilski novinarji trdijo, da je ta izjava daleč od resnice, saj naj bi njegova dejanja in izjave v tistem času dokazovale prav nasprotno.

NLB poskočila na lestvici največjih evropskih bank
16. 09. 1999 19.04
V letni razvrstitvi 500 vodilnih evropskih bank, objavljeni v septembrski izdaji londonske revije The Banker, se je Nova Ljubljanska banka (NLB) v primerjavi z lanskim letom povzpela kar za 68 mest glede na višino kapitala oziroma 59 mest glede na doseženo bilančno vsoto, so sporočili iz omenjene banke.

Nikkei danes krepko navzdol
16. 09. 1999 13.11
Po včerajšnjem državnem prazniku je danes vrednost delnic na tokijski borzi v povprečju krepko padla. Tako je osrednji indeks Nikkei trgovanje sklenil na 17.291,59 točke, kar je 2,73 odstotka oz. 485,63 točke nižje od torkove sklepne vrednosti.

Manjša stopnja brezposelnosti
16. 09. 1999 12.56
Število iskalcev zaposlitve se je avgusta v Veliki Britaniji zmanjšalo za 22.300, tako da znaša raven brezposelnosti ob sezonskih prilagoditvah 4,2 odstotka aktivnega prebivalstva oz. 1,211 milijona brezposelnih.

Slovenska reprezentanca napredovala za 9 mest
16. 09. 1999 08.04
Na najnovejši lestvici Mednarodne nogometne zveze (FIFA) je slovenska reprezentanca napredovala za devet mest in je 52. Vodi Brazilija, mesto je pridobil drugouvrščena Češka, tretja je Francija, Španija pa je napredovala za tri mesta in je četrta. Sledijo Nemčija, Hrvaška, Argentina in Italija, ki je izgubila kar štiri mesta glede na lestvico, ki je bila objavljena 18. avgusta. Norveška je na 9. mestu in je najvišje uvrščena tekmica Slovenije v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo leta 2000, pred Slovenijo pa je še Grčija na 37. mestu. Latvija in Gruzija delita 62. mesto, Albanija pa je skupaj z Bosno in Hercegovino 88.

Sestanek glavnega odbora SLS
15. 09. 1999 21.08
Prvič po javnem nastopu Bože Grešovnik in njenih obtožbah o finančnih nepravilnostih v SLS, se je danes sestal glavni odbor SLS. V vodstvu stranke ocenjujejo, da se Grešovnikova za tak korak ni odločila sama, pač pa da za njo stoji, kot je dejal Marjan Podobnik, ''nomenklatura''. Sicer pa bodo za Grešovnikovo predlagali izključitev iz stranke. Razprava na glavnem odboru, kot jo je povzel Marjan Podobnik, pomeni podporo tako njemu osebno kot tudi vodstvu stranke.

Pakt stabilnosti le kot gospodarska možnost
15. 09. 1999 19.06
Predstavniki parlamentarnih strank so na današnjem skupnem sestanku oz. koordinaciji strank, sklicani na pobudo predsednika Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Boruta Pahorja, vzeli pod drobnogled vlogo Slovenije v paktu stabilnosti za jugovzhodno Evropo, glede katerega so si bili sogovorniki enotni, da naj vse zadeve v zvezi z njim potekajo čim bolj transparentno ter da se pri vseh ključnih odločitvah poišče konsenz.

Trgovinski primanjkljaj ZDA spet rekordno visok
15. 09. 1999 12.52
Ameriški trgovinski primanjkljaj se je letos spomladi povzpel na rekordnih 80,7 milijarde dolarjev, saj skromno povečanje izvoza ni moglo ublažiti močnega povečanja uvoza ter predvsem krepko povečanega državnega računa za nakup tuje nafte. Ministrstvo za trgovino je včeraj sporočilo, da se je v drugem letošnjem četrtletju primanjkljaj državnega tekočega računa povzpel za 17,5 odstotka glede na 68,7 milijarde dolarjev, kolikor je primanjkljaj dosegel v prvem tromesečju.

Izšel je slovenski Microsoft Windows 98 SE
15. 09. 1999 12.22
Manj kot štiri mesece po izidu operacijskega sistema Microsoft Windows 98 Second Edition je izšla tudi njegova poslovenjena različica, s čimer se Slovenija še naprej uvršča v razmeroma majhen krog držav s podomačenim vodilnim potrošniškim operacijskim sistemom. Druga izdaja Windows 98 je posodobitev Windows 98 z najnovejšimi tehnologijami interneta, domačega omrežnega računalništva in strojnih tehnologij.

Porast cen industrijskih izdelkov
15. 09. 1999 11.34
Cene industrijskih izdelkov v državah območja evro so julija glede na junij zrasle za 0,4 odstotka, v 15 državah Evropske unije pa so te cene zrasle za 0,3 odstotka, so sporočili iz evropskega statističnega urada Eurostat. Ti podatki so v skladu z junijskimi gibanji, rast cen industrijskih izdelkov je junija namreč znašala 0,1 odstotka. Gibanje navzgor se je začelo marca letos, potem ko so cene industrijskih izdelkov predtem 15 mesecev zaporedoma padale. Cene v industriji pa so tako v letni primerjavi glede na lanski julij v državah monetarne unije padle za 0,4 odstotka, v državah petnajsterice pa za 0,3 odstotka. Junija je ta padec dosegel še odstotek oziroma 0,8 odstotka. Pospešeno rast cen julija pripisujejo predvsem rasti cen proizvodov za vmesno porabo, ki so se julija tako v državah monetarne unije kot tudi v vseh državah EU skupaj podražili za 0,6 odstotka, pri čemer pa so cene proizvodov za investicije in cene netrajnih proizvodov za široko porabo na obeh območjih ostale nespremenjene. Trajni proizvodi za široko porabo so se v tem obdobju podražili za 0,1 odstotka. Mesečna rast cen industrijskih izdelkov je bila nadpovprečna v Španiji, Italiji, na Švedskem, Finskem ter na Nizozemskem. Za skromnih 0,3 odstotka so se industrijski izdelki podražili v Nemčiji, v Veliki Britaniji pa so ostale cene teh izdelkov nespremenjene.

Zavrnjena arbitraža v primeru Pinochet
14. 09. 1999 18.03
Španija je dokončno zavrnila predlog Čila o arbitražni komisiji v primeru Pinochet, ki bi odločala o usodi nekdanjega čilskega diktatorja. ''To je zadeva pravosodja, v katero se vlada ne more vmešavati,'' je v Madridu danes poudaril španski zunanji minister Abel Matutes.

Lesnopredelovalna podjetja letos uspešnejša
14. 09. 1999 17.39
Podjetja v lesnopredelovalni dejavnosti so lani poslovala slabše kot v letu poprej, saj so prihodki lani porasli v povprečju manj kot inflacija, presežek odhodkov nad prihodki pa je povzročil negativen rezultat poslovanja. Kot je še razvidno iz gradiva Združenja lesarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), so v prvem polletju letos prihodki porasli bolj kot odhodki in jih celo presegli. Tako je še posebej porasel čisti dobiček.

Cene v Španiji avgusta navzgor
14. 09. 1999 14.17
Cene življenjskih potrebščin so se v Španiji avgusta povzpele za 0,4 odstotka glede na julij in za 2,4 odstotka glede na enako lansko obdobje. Avgustovska letna raven inflacije tako v Španiji znaša 2,4 odstotka.

Elf in Total-Fina pod isto streho
13. 09. 1999 21.03
Po večtedenskih pogajanjih sta se vodstvi francoskih naftnih družb Elf Aquitaine in Total-Fina vendarle zedinili o združitvi v četrto največje podjetje na svetu v tej panogi. Skupni koncern naj bi vodil sedanji direktor Total-Fine Thierry Desmarest, medtem ko se bo direktor Elfa Philippe Jaffre po končani združitvi umaknil. Total-Fina, po združitvi z belgijsko Petrofino največja francoska naftna družba, je namreč zvišala ponudbo: za 13 delnic Elfa ponuja 19 svojih, kar je za 26 odstotkov več kot je 2. julija znašal tečaj delnice Elfa. Total-Fina je prvo ponudbo za prevzem Elfa objavila 5. junija, nanjo pa je Elf odgovoril z lastno prevzemno ponudbo. Total-Fina je tedaj ponujala štiri svoje delnice za tri Elfove, ta pa je ponujal tri lastne delnice in 190 evrov za pet delnic Total-Fine.

Pri HiT Gorici menjava trenerja
13. 09. 1999 18.56
Nogometni prvoligaš HiT Gorica in dosedanji trener Nedžad Verlaševič sta danes sporazumno prekinila pogodbo. Glavni razlog so slabi izidi v prvenstvu, saj so Novogoričani, ki se borijo za ''Evropo'', v uvodnih šestih krogih osvojili le šest točk, kar je odločno premalo glede na ambicije kluba. Nazadnje so Novogoričani izgubili v soboto v Mariboru (4:0).

Upočasnitev rasti v državah članicah EMU
13. 09. 1999 17.55
Gospodarska rast v državah članicah Gospodarske in denarne unije (EMU) je v drugem trimesečju leta nekoliko zastala. V državah t.i. evro območja je namreč od aprila do junija povprečna rast bruto domačega proizvoda (BDP) dosegla 0,3 odstotka, po 0,4 odstotni rasti BDP v prvih treh mesecih leta, so sporočili iz Eurostata. V EU je v drugem četrtletju povprečna rast BDP znašala 0,4 odstotka in je ostala na isti ravni kot isti čas lani.

EU odpravlja diplomatske sankcije proti Libiji
13. 09. 1999 17.46
Na podlagi ugodnega poročila Združenih narodov, da je Tripoli napredoval pri izpolnjevanju zahtev mednarodne skupnosti glede terorizma, so danes zunanji ministri Evropske unije odpravili diplomatske sankcije proti Libiji in tej državi odprli vrata za vključitev v unijin dialog s sredozemskimi državami.

V Marini Portorož letos več tujcev
13. 09. 1999 17.17
V portoroški Marini so v prvih šestih mesecih letos zabeležili 534,3 milijona tolarjev čistih prihodkov iz prodaje, pri čemer je bilo 278,3 milijonov tolarjev prodaje opravljeno pri tujih osebah. Čisti dobiček družbe je v prvem polletju znašal 129 milijonov tolarjev.

Izredno zasedanje VS ZN o Vzhodnem Timorju
11. 09. 1999 22.24
Varnostni svet Združenih narodov je nekaj po 17. uri po srednjeevropskem času začel izredno zasedanje, na katerem bodo razpravljali o tem, kako Indonezijo pregovoriti, da privoli v napotitev mednarodnih mirovnih sil na Vzhodni Timor.

Jedrska in potresna varnost v Sloveniji
10. 09. 1999 21.02
Predstave okrog prevoza prvega novega uparjalnika za krško nuklearno elektrarno, predvsem pa akcija Greenpeace-a na Razdrtem, so ponovno vzbudili razprave o varnosti in ekološki (ne)oporočenosti jedrske energije. Na tridnevnem posvetu jedrskih strokovnjakov, ki se je sinoči končal v Portorožu, se seveda niso mogli izogniti tem temam; nas pa je predvsem zanimalo, kako je s Krškim.

DDV mejnik gospodarskih gibanj
10. 09. 1999 18.18
Pričakovane posledice uvedbe DDV bodo letošnja gospodarska gibanja prek učinkov na domače povpraševanje, trgovinsko menjavo in cene razdelile na dve povsem različni obdobji, pišejo strokovnjaki Ekonomskega inštituta pravne fakultete (EIPF) v poletni številki publikacije Gospodarska gibanja. Tako ocene za julij in avgust na področju trošenja kažejo hiter in močan zasuk navzdol, še maja in junija pa je bilo opaziti rekordno povečanje. Ob tem pa zaradi povečanja uvoza niti preobrat v drugi polovici leta ne bo preprečil velikega letnega primanjkljaja v blagovni menjavi.