glede

V Hong Kongu letos manj obiskovalcev

22. 12. 1997 08.14

Bilanca obiskov v iztekajočem se letu 1997 je bila v Hong Kongu glede na ocene občutno nižja od pričakovane. Namesto predvidenega velikega števila obiskovalcev, ki so jih pričakovali v tem zgodovinskem letu, je v nekdanjo britansko kolonijo prišlo 1,2 milijona turistov manj kot v minulem letu oziroma deset odstotkov manj kot leta 1996.

Arafat na obisku pri Mubaraku

20. 12. 1997 12.17

V okviru rednih posvetovanj v zvezi z bližnjevzhodnim mirovnim procesom se je palestinski voditelj Jaser Arafat danes v Kairu srečal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Med pogovorom namerava Arafat poročati o rezultatih srečanja z ameriško državno sekretarko Madeleine Albright in britanskim premierom Tonyjem Blairom.

SRD ni odobrila posojila Litostroju

19. 12. 1997 13.35

Predsednik in člani uprave Slovenske razvojne družbe so danes prejeli osnutek nove pogodbe o zaposlitvi, je povedal predsednik nadzornega sveta Slovenske razvojne družbe in državni sekretar za industrijo Boris Šuštar. Na včerajšnji seji nadzornega sveta SRD so med drugim zavrnili prošnjo Litostroja za najem 25 milijonov tolarjev, ki jih rabi za novembrske plače.

Peticija v zvezi z avtocesto do Kopra

19. 12. 1997 12.59

Na novinarski konferenci je Janez Jug, predsednik neparlamentarne stranke Slovenski forum, povedal, da bodo danes na Komisijo za peticije državnega zbora vložili približno 8000 podpisov državljanov, ki so jih od poletja naprej zbrali s peticijo v zvezi z izgradnjo avtoceste Klanec-Sermin, obalne hitre ceste, drugega tira na železniški progi Koper-Divača ter oskrbe z vodo iz Rižanskega vodovoda. S peticijo želijo od vlade dobiti točen odgovor predvsem v zvezi z rokom izgradnje avtoceste do morja.

Danes v državnem zboru

18. 12. 1997 16.45

Državni zbor je začel z obravnavo zakona o posebnem davku na bilančno vsoto bank in hranilnic. Dopoldan je po hitrem postopku sprejel noveli zakona o davčnem postopku in o davčni službi, po opravljeni splošni razpravi v okviru hitrega postopka prekinil obravnavo predloga zakona o ukinitvi pravice do regresa za letni dopust za leto 1998 ter predloga zakona o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkov. Novela zakona o davčnem postopku podaljšuje veljavnost prehodnih določb zakona, ki urejujejo prehod iz sistema pobiranja davkov ob plačilnem prometu na nov sistem, na leto 1999. Prehodne določbe so namreč določale, da z letošnjim 31. decembrom prenehajo veljati med drugim tudi določbe zakona o Agenciji RS za revidiranje lastninskega preoblikovanja podjetij in Agencije za plačilni promet. Ker pa se niso uresničila predvidevanja o začetku nove ureditve plačilnega prometa v RS s 1. januarjem 1998, je bilo potrebno te določbe podaljšati na leto 1999.

Dogovori glede OI brez meja leta 2006

17. 12. 1997 15.58

Na seji izvršnega odbora Olimpijskega komiteja Slovenije, združenja športnih zvez so v Novi Gorici sprejeli uradno stališče osrednje slovenske krovne organizacije do kandidature za olimpijske igre brez meja leta 2006, ki naj bi jih Slovenija pripravila skupaj z avstrijsko Koroško in italijansko Furlanijo Julijsko krajino.

Slovenska manjšina na Hrvaškem: priznana, a ne ustavna

17. 12. 1997 09.21

Da bi se glede na stalne odzive slovenskih medijev in na uradne ocene iz Slovenije "izognil kakršnimkoli nadaljnjim nejasnostim in nerazumevanju", je urad za informiranje Republike Hrvaške izdal obvestilo, v katerem pojasnjuje vzroke za spremembe hrvaške ustave, ki jih je 12. decembra izglasoval hrvaški parlament in po katerih slovenska narodna manjšina ni omenjena v besedilu preambule spremenjene ustave. V njem je zapisano, da želi hrvaška vlada poudariti, da sprejemanje omenjenih ustavnih odredb ne bo imelo negativnega vpliva na status slovenske manjšine na Hrvaškem, ter da namerava še naprej pomagati slovenski manjšini s ciljem ohranjanja njene identitete ter zaščite njenih manjšinskih pravic. Hrvaška vlada bo na podlagi predhodnih pozitivnih izkušenj s podobnim sporazumom z Italijo in Madžarsko slovenski vladi ponudila predlog dvostranskega sporazuma o vzajemni zaščiti manjšin.

Širitev EU naj bi trajala še pet let

16. 12. 1997 15.30

Proces širitve Evropske unije bo trajal najmanj pet, morda pa celo sedem let, je danes izjavil podpredsednik socialistične skupine v Evropskem parlamentu Klaus Haensch.

ZDA bodo posredovale med Turčijo in EU

16. 12. 1997 10.14

Združene države Amerike želijo posredovati med Evropsko unijo in Turčijo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je sporočil, da bo imela ameriška vlada s Turčijo v prihodnjih dneh pogovore o različnih stališčih glede vključitve Turčije v unijo. Za četrtek je v načrtu sestanek ameriškega predsednika Billa Clintona s turškim premierom Mesutom Yilmazom. Ob odločitvi luksemburškega vrha, ki je Turčiji zaenkrat zaprl vrata uniji, je Foley menil, da so ZDA prepričane, da mora Turčija imeti "svoje mesto v Evropi".

Bank Austria načrtuje združitev s Creditanstaltom

15. 12. 1997 08.50

Bank Austria načrtuje združitev z banko Creditanstalt, je zapisal časnik Profil. Hkrati z združitvijo naj bi nastal novi Creditanstalt z omejenim področjem dejavnosti. Temeljne odločitve glede načrtovane združitve naj bi upravna odbora obeh bank sprejela na ponedeljkovem skupnem sestanku.

Odločanje o Klausovi usodi

14. 12. 1997 11.13

Na Češkem bo danes znana odločitev o politični usodi dolgoletnega ministrskega predsednika Vaclava Klausa, ki je zdaj v odstopu. Dva tedna po odstopu s položaja premiera se bo konservativni politik na izrednem kongresu Državljanske demokratske stranke v zdraviliškem mestu Podebrady 50 kilometrov vzhodno od Prage soočil z volitvami, na katerih bo 500 delegatov volilo predsednika in novi izvršilni odbor stranke. Glede na ocene ima sedanji predsednik stranke Klaus veliko večje možnosti za zmago na tem položaju kot njegov tekmec, nekdanji notranji minister Jan Ruml.

Sklepni dan nasledstvenih pogajanj v Bruslju

11. 12. 1997 10.50

V Bruslju se danes nadaljujejo tridnevna pogajanja delegacij vseh naslednic nekdanje Jugoslavije. Vodja slovenske delegacije Miran Mejak ocenjuje, da tokratni plenum ne bo dal odgovorov na glavna vprašanja, optimističen pa je, da bi do morebitnega premika lahko prišlo do konca januarja, ko bo mednarodni posrednik sir Arthur Watts v Bruslju znova zbral vse delegacije.

Pričeske naslednjega leta

10. 12. 1997 08.45

Eva bo prihodnje leto nosila kodre, Adam bo pustil ponovno rasti lase. Podjetje Goldwell, ki je posebej specializirano za modne pričeske, je v Darmstadtu predstavilo trende za leto 1998. V prihodnjem letu bodo ženske pričeske zaznamovane z ekstremnimi trajnami ali mehkimi kodri, ob tem pa frizerji predlagajo še barve v vseh mavričnih odtenkih. Tudi modni Adam se naj ne bi branil barv. Zanj modni strokovnjaki predlagajo daljše lase. Najpomembnejši trend pa je individualna pričeska, ki je narejena za vsako stranko posebej glede na njen značaj. "Vse je mogoče," je povedal frizerski mojster Walter Stoll iz podjetja Goldwell, glamour a la Hollywood, nemarno padajoči lasje, kratke pričeske ali nova ženskost gredo lahko lepo skupaj. Če greste na zabavo, pa si lahko privoščite dražjo oblikovano pričesko z raznimi vdelanimi dodatki, ki vam jih naredi frizer. "Kdor si upa, seže po ekstremnih barvah," je povedala avstrijska frizerka Gudrun Leitner-Fuchs, ki ima lase pobarvane na roza. Veliko modre, zelene ali oranžne do rdeče ali bele in harmonično zlatih ter bakrenih tonov. Tudi moški kažejo nagnjenje do pisanosti. Pri mlajših naj bi glavo krasili tu in tam zlati toni, starejši pa imajo raje osvežitev naravnih las s kakim barvnim odtenkom.

Dragonja: Litostroj bo treba reševati z lastnimi močmi

09. 12. 1997 17.56

Minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja je dejal, da ni pogojev za nadaljevanje pogovorov s švicarsko-švedskim koncernom ABB in sicer iz dveh razlogov: v vladi ni bilo ustreznega političnega in strokovnega soglasja, manjkala pa je tudi ustrezna podpora konceptu, da se sanacijo gospodarskih sistemov v Sloveniji poveže z odddajo nekaterih večjih del na področju gospodarske infrastrukture. Glede na izid natečaja za oddajo del na razžveplevalni napravi Termoelektrarne Šoštanj - izbran je bil nemško-slovenski konzorcij Rudis-Deutsche Babcock - bo potrebno Litostroj po ministrovih besedah reševati z lastnimi močmi.

Albrighotva o umiku Izraela z Zahodnega brega

09. 12. 1997 15.32

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je po pisanju izraelskega časnika Haaretz izraelskemu premieru Benjaminu Netanjahuju na njunem zadnjem srečanju prejšnji teden v Parizu dejala, da bi se moral Izrael umakniti z vsaj 12 odstotkov Zahodnega brega. Albrightova naj bi menila, da izraelski predlog o 6- do 8-odstotnem umiku ni zadovoljiv. Generalni sekretar izraelske vlade Danny Naveh je za izraelski radio izjavil, da vlada v Jeruzalemu glede tako pomembnih vprašanj ne bo popuščala nobenim pritiskom.

Občinske svete bodo vodili župani

09. 12. 1997 14.48

Novela zakona o lokalni samoupravi, ki jo je vlada sprejela minuli teden, bo posegla predvsem v organizacijo dela občinskih organov in med drugim odpravila njihovo nepovezano delovanje, saj naj bi v skladu s predlaganimi rešitvami občinske svete vodili župani. Namestnik direktorja vladne službe za lokalno samoupravo Stane Vlaj pa je spregovoril o pripravah na podpis Evropske okvirne konvencije o čezmejnem sodelovanju teritorialnih skupnosti. Minister brez listnice, pristojen za lokalno samoupravo, je opozoril, da bo moral državni zbor pred sprejemom zakona, ki ga bo vlada vložila v prvo branje, glede na vsebino sprememb, ki zadevajo koristi občin, pridobiti njihovo mnenje.

Stalowsky ugotavlja, da se politična nasprotja glede reševanja Litostroja poglabljajo

09. 12. 1997 00.00

Upam, da se z mojim odstopom z mesta predsednika začasne uprave izpolnjuje opcija tako imenovane slovenske različice reševanja Litostroja, ki želi imeti svojo upravo, je izjavil Stanislav Stalowsky. Ugotavlja, da se politična nasprotja glede reševanja Litostroja poglabljajo, zato želi s svojim odstopom pomagati podjetju oziroma pospešiti sprejem odločitve za Litostroj. "Če je različica z ABB nesprejemljiva in zanjo ni možno doseči političnega soglasja, je potrebno dati prostor drugi opciji," je povedal Stalowsky.

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto

06. 12. 1997 12.58

Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.

EU in ZDA pripravljata skupno izjavo o Bližnjem vzhodu

06. 12. 1997 10.56

Ameriški predsednik Bill Clinton in vodilni politiki EU so svoje pogajalce na konferenci o podnebnih razmerah v Kjotu pozvali, naj najdejo skupno rešitev. V izjavi po sinočnjem drugem vrhu ZDA in EU v Washingtonu sta obe strani podčrtali pripravljenost za sodelovanje. Clinton se je srečal s sedanjim predsedujočim EU Jean-Claudom Junckerjem in predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem. V sporu glede sankcij ZDA proti podjetjem iz Tretjega sveta, ki poslujejo s Kubo, Iranom in Libijo, ni prišlo do napredka. Juncker je označil sankcije kot "nesprejemljive", Clinton pa je jasno povedal, da bo sankcije uvedel, če bo to upravičeno. Luksemburški zunanji minister Jacques Poos pa je v Washingtonu povedal, da EU in ZDA pripravljata skupno izjavo o Bližnjem vzhodu. Dodal je, naj bi o objavi izjave razmislili šele, ko se bo ameriška državna sekretarka Madeleine Albright sestala z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem in palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom. Poos je dodal, da si EU želi tesnejše sodelovanje z ZDA pri reševanju krize na Bližnjem vzhodu.

Skupni interesi Slovenije in San Marina

03. 12. 1997 16.37

Slovenski minister za pravosodje Tomaž Marušič in minister za pravosodje in kulturo San Marina Pier Marino Menicucci sta ob koncu dvodnevnih pogovorov med drugim poudarila, da državi povezuje več skupnih interesov, zlasti na področju skupnega boja proti organiziranemu kriminalu, pa tudi gospodarskega, kulturnega in drugega sodelovanja.

Azijski monetarni tokovi in dogajanje na Ljubljanski borzi

02. 12. 1997 13.46

Skromni prometi na Ljubljanski borzi se nadaljujejo. Kljub rahli korekciji tečajev navzdol, še ni čutiti navdušenja za nakupe. Centralna banka 2. decembra organizira novo dražbo blagajniških zapisov in sicer 5.000 lotov v skupni vrednosti 25 milijard tolarjev. Izklicna cena naj bi bila 99.5% vrednosti, kar naj bi pomenilo skoraj 10 odstotno letno obrestno mero. Z osmo izdajo blagajniških zapisov namerava Banka Slovenije potegniti iz obtoka presežno likvidnost, ki bo nastala z izplačilom sedme izdaje blagajniških zapisov. Glede na trenutno stanje na trgu delnic je pričakovati, da se bo marsikateri vlagatelj odločil za varnejše oblike naložb.

Slovenija v drugi polovici držav z največjimi pravicami in odprtostjo

02. 12. 1997 13.26

Ameriški sklad Heritage je izdal najnovejše poročilo, v katerem je severnoameriške in evropske države razvrstil glede na stopnjo gospodarske svobode. Lestvica zajema kategorije trgovinske, davčne, monetarne in bančne politike, stopnjo vladnih poseganj v gospodarstvo, pretok kapitala in tujih naložb, nadzor plač in cen, odprtost trgovanja z nepremičninami in obseg sive ekonomije. Ocene za gospodarsko svobodo posameznih nacionalnih ekonomij se gibljejo med ena za najboljšo in pet za najslabšo, Slovenija pa je dobila oceno 3,10 točke.

Evropski paralament se bo izrekel o širitvi EU

02. 12. 1997 09.44

Evropski parlament bo na dvodnevni seji jutri in pojutrišnjem v Bruslju razpravljal o vprašanju, s katerimi srednjeevropskimi prosilkami naj Evropska unija prihodnje leto začne pogajanja. Parlament sicer v tem vprašanju nima zadnje besede. Dokončno odločitev bodo morali s soglasjem sprejeti predsedniki držav in vlad povezave na vrhunskem srečanju v Luxembourgu prihodnji teden.

Kompromis glede smukaške proge?

01. 12. 1997 11.51

Organizacijski komite olimpijskih iger leta 1998 v Naganu (NAOC) je Mednarodni smučarski zvezi (FIS) ponudil kompromis, da bi končal dolgotrajni pat položaj glede višine začetka in dolžine olimpijskega smuka. FIS je za tekmo, ki bo 8. februarja, zahtevala začetek na 1.800 metrih nadmorske višine, NAOC pa je sedaj delno popustil. Smuk se bo po njihovem predlogu lahko začel na 1.765 metrih.

Viktor Klima v Jordaniji

01. 12. 1997 09.42

Avstrijski kancler Viktor Klima in jordanski kralj Husein sta se v Amanu nepričakovano sestala že v nedeljo zvečer. Sprva so bili pogovori o bližnjevzhodni krizi napovedani šele za danes. Klima je v Jordanijo prispel iz Egipta. V Kairu se je z egiptovskim vodstvom pogovarjal o zastoju v mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu. Egiptovski predsednik Hosni Mubarak se je zavzel za večje sodelovanje Evrope v soglasju z Združenimi državami. Predsedujoči Arabski ligi Esmad Abdel Meguid pa je na srečanju s Klimo glede pogajanj z Izraelci poudaril načelo zemlja za mir.

742 milijonov DEM prometa v oktobru v menjalnicah

01. 12. 1997 00.00

Slovenske menjalnice so oktobra opravile za 742,5 milijona mark prometa, pri čemer je nakup deviz znašal 400,1 milijona mark, prodaja pa 342,4 milijona mark. V primerjavi s septembrom je bil skupni promet manjši za 22 milijonov mark, glede na lanski oktober pa večji za 64,3 milijona mark. Na skupaj 330 menjalnih mestih po vsej državi so oktobra odkupili za 57,8 milijona mark več deviz kot pa prodali. Srednji tečaj za nemško marko je letošnjega oktobra znašal 94,43 tolarja, enak lanski mesec pa 90,45 tolarja, še kažejo podatki Banke Slovenije.

Hrvaški bruto domači proizvod raste

30. 11. 1997 13.54

Hrvaški bruto domači proizvod (BDP), izražen v stalnih cenah leta 1990, se je v letošnjem tretjem trimesečju povečal na 57,7 milijona kun oz. za sedem odstotkov glede na enako lansko obdobje. Po oceni državnega zavoda za statistiko se tudi letos nadaljuje rast BDP, ki traja od leta 1994. Konec leta 1996 je BDP znašal 204,8 milijona kun, kar je sicer za 4,3 odstotka več kot leta 1995, toda za dobro četrtino manj kot leta 1990. Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada naj bi Hrvaška med državami v prehodu - Češko, Poljsko, Madžarsko in Slovenijo - po rasti BDP leta 1994 zasedla zadnje mesto, leta 1995 predzadnje, lani pa že tretje mesto.

Premier Drnovšek ocenil srečanje v Sarajevu kot zelo uspešno

29. 11. 1997 14.14

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je danes v Sarajevu ob robu vrhunskega srečanja Srednjeevropske pobude (SEP) sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Matešo. Premiera sta se dogovorila, da se bosta že decembra sešla na uradnem srečanju, ko naj bi Slovenija in Hrvaška podpisali tudi sporazum o prosti trgovini.

Protestni shod v Novi Gorici

28. 11. 1997 14.13

Mestna občina Nova Gorica pripravlja danes ob 16. uri na Bevkovem trgu v Novi Gorici protestni shod zaradi zadnjih dogodkov, ki so uperjeni proti povrnitvi samostojnosti, kot je zapisano v sporočilu, naše banke - Nova KBM, področje Nova Gorica. Klub primorskih poslancev pa je sporočil, da se je danes sestal na izredni seji zaradi vzpostavitve statusa Nove KBM za področje Nove Gorice in zaradi zadnjih dogodkov ob odstavitvi direktorja goriškega dela Nove KBM Nika Trošta Klub primorskih poslancev je v izjavi za javnost zapisal, da sta se današnjega sestanka Kluba udeležila tudi podpredsednik vlade Marjan Podobnik, guverner Banke Slovenije France Arhar in dosedanji direktor Nove KBM za področje Nove Gorice Niko Trošt. Poslanci kluba so z ogorčenostjo sprejeli nenavadno odločitev upravnega odbora Nove KBM o odstavitvi Nika Trošta, izvršilnega direktorja Nove KBM, podružnice Nova Gorica. Klub primorskih poslancev je podprl prizadevanja vlade za takojšnjo vzpostavitev relacije mati-hči med Novo KBM in njenim goriškim delom. Na sestanku so zahtevali, da naj bo Klub primorskih poslancev v prihodnje sproti seznanjen z vsemi aktivnostmi glede izvedbe sklepa vlade in agencije za sanacijo bank in hranilnic in da bi se sestajali po potrebi. V primeru zavlačevanja postopka in realizacije sklepa se bodo člani Kluba ponovno sestali, sporoča Klub primorskih poslancev v državnem zboru. Popoldanski protestni shod v Novi Gorici se bo začel z govorom župana mestne občine Nova Gorica Črtomirjem Špacapanom. Zatem bosta besedo prevzela predsednik mestnega sveta Rajko Harej in predstavnik krajanov Rudi Šimac, napoveduje novogoriška mestna občina.

Janša o volitvah

28. 11. 1997 13.56

Ljubljana, 28. novembra (STA) - Predsednik SDS Janez Janša je poleg strankinega stališča do pisnega mnenja predsednika republike Milana Kučana o lustracijskem zakonu na novinarski konferenci predstavil tudi oceno minulih volitev v državni svet ter pri tem poudaril, da je ob posrednih volitvah 22 predstavnikov lokalnih interesov SLS omogočila, da zastopstvo državnega sveta v tem delu ne odraža enake politične slike, kot je nastala po lokalnih volitvah v DS leta 1994.