globalna

Zaradi podnebnih sprememb se je količina snega v zadnjih 60 letih prepolovila

05. 11. 2021 07.30

V zadnjih desetletjih se podnebje na Zemlji zaradi človekove dejavnosti spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, vse pogosteje pa smo deležni tudi t. i. stacionarnih situacij, ko določen tip vremena nad nami vztraja dalj časa. Tako lahko po daljšem suhem obdobju nastopi daljše obdobje deževnega vremena, tudi s poplavami. Po podatkih Arsa se pri nas najhitreje segrevajo poletja, sledijo pomladi in zime. In prav pozimi je segrevanje ozračja najbolj opazno, saj se je število dni s snežno odejo od sredine prejšnjega stoletja marsikje že prepolovilo, prav tako se je precej zmanjšala količina zapadlega snega. Kakšni pa so obeti za prihajajočo zimo?

Z zavezami COP26 bi lahko segrevanje ozračja omejili na do dve stopinji Celzija

03. 11. 2021 17.50

Avstralski raziskovalci so izračunali, da so trenutne zaveze političnih voditeljev v okviru COP26 korak v pravo smer, a še vedno premalo za doseganje cilja 1,5 stopinje Celzija iz pariškega podnebnega dogovora. Če se bomo zavez držali, bi lahko segrevanje ozračja omejili na manj kot dve stopinji Celzija, kar je zgornja meja.

Gradbinci, mizarji: storitve naj bi (še) podražila več kot polovica obrtnikov

29. 10. 2021 08.00

Cene številnih artiklov in storitev že nekaj časa letijo v nebo, kot vse kaže pa se bo trend še nadaljeval. O tem, da v prihodnjih treh mesecih podražijo svoje storitve, naj bi pri nas razmišljala več kot polovica obrtnikov - potem ko so trije od štirih obrtnikov v zadnjem letu že dvignili svoje cene.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov

25. 10. 2021 17.04

Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

Čezoceanski hobi Petra Lima: 'Če tako vodiš klub, je izpad neizbežen'

11. 10. 2021 06.00

Na začetku tisočletja je Valencia dvakrat zaigrala v finalu Lige prvakov. Obakrat je izgubila, a rane hitro zacelila z dvema naslovoma španskega prvaka. Nato pa so se netopirji znašli v veliki finančni krizi, iz katere jih skuša od leta 2014 rešiti lastnik Peter Lim. Na singapurskega poslovneža so sprva gledali kot na mesijo, sedaj pa je v očeh navijačev glavni krivec za sila skromne rezultate v zadnjih sezonah.

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Evergrande: morebitni stečaj kitajskega velikana lahko sproži svetovno krizo

21. 09. 2021 21.52

Prihodnost prezadolženega kitajskega nepremičninskega velikana Evergrande visi na nitki, kar maje globalne finančne trge. Propad te družbe z 260 milijardami evrov dolgov bi namreč lahko vplival na celotno kitajsko, pa tudi svetovno gospodarstvo. Analitiki že vlečejo vzporednice s stečajem ameriške investicijske banke Lehman Brothers, ki je leta 2008 sprožil veliko svetovno finančno krizo. Prvi mož konglomerata zaposlenim sicer zagotavlja, da je situacijo mogoče rešiti, a ta teden je odjeknila novica, da podjetje svojih dolgov najverjetneje ne bo moglo poplačati.

Najboljši je Oxford. Kje na lestvici pa so slovenske univerze?

17. 09. 2021 16.05

Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru in Univerza na Primorskem so se uvrstile na svetovno lestvico univerz Times Higher Education (THE) za leto 2022 na področju naravoslovnih ved. Ljubljanska in mariborska univerza sta se uvrstili v skupino med 601. in 800. mestom, Univerza na Primorskem pa med 801. in 1000. mestom.

V bogatih državah presežek cepiv, a ga ne nameravajo darovati revnejšim

13. 09. 2021 10.31

Le v tem mesecu je v zahodnih državah na voljo 500 milijonov odmerkov cepiv proti covidu-19, ki jih te države ne potrebujejo in bi jih lahko darovale revnejšim državam, a jih večino, kar 360 milijonov, ne nameravajo. Do konca leta bo na voljo že 1,2 milijarde odmerkov, od tega jih države 1,06 milijarde za zdaj ne nameravajo donirati, je pokazala raziskava družbe Airfinity.

'Ker sem imela dva kilograma preveč, so me dali na shujševalni program'

07. 09. 2021 16.38

Stevardese pri letalski družbi Emirates so podvržene strogim pravilom, med drugim tudi občasnemu tehtanju. Če ne uspejo nadzorovati svoje teže, pa jim celo znižajo plačo, trdi nekdanja stevardesa. Kot pravi, so jo zaradi dveh odvečnih kilogramov poslali na shujševalni program.

Avtomobilska industrija sredi sprememb in na lovu za kadri: koga in kaj potrebujejo?

05. 09. 2021 07.53

Avtonomna vožnja, novi tipi mobilnosti, elektrifikacija branže, zahteve po zmanjšanju emisij ... Vse to terja prilagoditve avtomobilske industrije. Čeprav je Evropa že leta tarča očitkov, da tehnološkemu napredku – tudi na področju avtomobilske industrije – sledi prepočasi oziroma ni nosilec sprememb, nemški Ifo ocenjuje, da je preobrazba avtomobilske industrije v polnem teku, močna nemška avtomobilska industrija pa naj bi se v tem smislu dobro pozicionirala. A izpostavljajo razliko med proizvajalci avtomobilov in njihovimi dobavitelji, ki jih je tudi pri nas kar nekaj. Ti naj bi preobrazbi pogosto sledili (pre)počasi.

Hrana, gradnja, elektronika ... Astronomske podražitve: preden bo bolje, bo še slabše

29. 08. 2021 07.16

Da je življenje vse dražje, da so podražitve na vsakem koraku, ni več prav nobena skrivnost. Večje vprašanje pa je, kdaj bo trend dosegel vrhunec ali se obrnil, saj si analitiki glede tega nikakor niso enotni. Medtem ko nekateri menijo, da bo trend rasti cen trajal nekaj mesecev, so drugi mnenja, da bo tako še vsaj kakšno leto ali dve. Še najbolj so si enotni glede tega, da se bo za potrošnika, ki ima vse bolj občutek, da ima povsem prazne žepe, situacija še poslabšala – preden se bo izboljšala.

Komisija za medicinsko etiko: Epidemije ni moč ustaviti brez ukrepov, cepljenja in pogoja PCT

26. 08. 2021 18.10

Nezadostna precepljenost vzdržuje epidemijo, ogroža zdravje ljudi, omejuje svobodo družbe in vsakega posameznika, so v izjavi za javnost opozorili člani državne komisije za medicinsko etiko. Vse prebivalce opominjajo, da epidemije ni moč ustaviti brez ukrepov, cepljenja in pogoja PCT.

Brezskrbno v novo šolsko leto z vrhunskimi napravami Huawei

24. 08. 2021 08.12

Ne moremo zanikati, da veliko časa preživimo na napravah, na katerih se izobražujemo, opravljamo službene naloge in preživljamo trenutke prostega časa. Naprave ne obstajajo le zato, da olajšajo življenje, temveč tudi zato, da odkrivajo nove zanimivosti in nove strasti. Huawei se trudi izboljšati kakovost vašega življenja z inovativnimi pripomočki, s katerimi boste odkrivali svet pametnih življenjskih izkušenj.

Opozicija poziva k hitremu ukrepanju in razglasitvi podnebne krize

17. 08. 2021 14.47

Opozicijske poslanske skupine zahtevajo sklic nujne seje odbora za okolje. Podnebne spremembe niso stvar leve ali desne politične orientacije, ampak odgovornost vseh, so opozorile ob predstavitvi zahteve. Prepričane so, da je nujno odločno in hitro ukrepanje, parlament pa da mora razglasiti podnebno krizo.

Dallas postaja vse bolj globalen: 'Z Luko bo okrepil svojo blagovno znamko'

11. 08. 2021 06.00

Zgodovina je spisana. Luka Dončič je pri 22 letih podpisal več kot 200 milijonov dolarjev vredno pogodbo in tudi na ta način Slovenijo postavil ob bok največjim športnim narodom. Po petih letih, če bo šlo vse tako kot doslej, pa bo podpisal še višjo. Luka Dončić je tako dokaz, da se s trdim delom, treningi in odrekanjem da uspeti tudi v svetovnem merilu ter da je to, da je Slovencev le dva milijona in se zato ne moremo kosati z velikimi narodi, le prikladen izgovor.

Svetovni voditelji za hitro in odločno ukrepanje: 'Planet je v smrtni nevarnosti'

09. 08. 2021 15.37

Svetovni voditelji so po objavi poročila IPCC pozvali k hitremu in odločnemu ukrepanju proti podnebnim spremembam. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je prepričan, da z ambicioznimi ukrepi ne moremo več odlašati, izvršni podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans pa je poudaril, da gre za globalno krizo, ki zahteva skupno ukrepanje.

'Če v naslednjih 10 letih ne začnemo delati korakov, je skoraj zamujeno'

09. 08. 2021 14.45

Najnovejše poročilo mednarodnega panela za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, kaže, da smo na podnebne spremembe obsojeni in se moramo z njimi naučiti živeti, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Obenem to poročilo prvič ugotavlja, da ni več koščka sveta, ki se ne bi spremenil, je opozorila.

Težko pričakovano poročilo IPCC: 'To niso podnebne spremembe, ampak podnebni kaos'

09. 08. 2021 09.25

Medtem ko del 'Zemlje gori', drugi del pa se 'utaplja' zaradi ekstremnih vremenskih pojavov, je Medvladni panel za podnebne spremembe objavil najobsežnejše poročilo o stanju planeta in podnebnih spremembah. Že prej je bilo pričakovano, da bo v svežem poročilu IPCC razkril, da naj bi se povprečna svetovna globalna temperatura kmalu dvignila za 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo. To je meja, za katero so se države zavezale, da se ji bodo za vsako ceno izognile v izogib katastrofalnim posledicam, ki bi jih takšen dvig lahko imel za človeštvo. V poročilu napovedujejo, da bo svet ta nevaren mejnik dosegel čez 20 let.

Digitalna preobrazba in politična agenda digitalizacije

24. 07. 2021 07.25

Digitalna preobrazba je globalna agenda (t. i. levega in desnega) političnega in celotnega poslovnega sveta, ki jo je prav pandemija covida-19 postavila na piedestal. Digitalizacija je ena od ključnih prioritet EU in slovenskega predsedovanja Svetu EU. Po novem pa imamo tudi ministra za digitalno preobrazbo! Vse kaže, da bo digitalizacija ključna politična agenda, ki bo pomembna za pozicioniranje na naslednjih volitvah. A kaj bo implementirano tudi v praksi?

Gorenje IPC bo ukinilo oddelek za izdelavo kabelskih setov

22. 07. 2021 16.49

Gorenje IPC bo ukinilo dejavnost izdelave kabelskih setov, 330 zaposlenim za nedoločen čas so ponudili prezaposlitev. Sindikalist Žan Zeba povedal, da so tem delavcem prezaposlitev ponudili v programih Embalaža in Storitve Gorenje IPC ali v matični družbi Gorenje.

15-letno dedinjo britanskega urednika odkrili po naključju, s pomočjo njegovih fotografij

14. 07. 2021 07.00

Pokojni BBC-jev urednik je za seboj pustil zajetno premoženje, a nobene oporoke in znanih dedičev. Toda fotografije, ki so jih našli na njegovem domu, so sprožile iskalno akcijo in izkazalo se je, da je pred 15 leti vendarle dobil otroka z Indonezijko. 15-letnica bo zdaj podedovala več kot 469.000 evrov premoženja.

Izkoriščena polovica turističnih bonov in 41 odstotkov njihove vrednosti

06. 07. 2021 08.33

Prebivalci Slovenije so doslej unovčili za dobro polovico, natančneje 50,2 odstotka vseh turističnih bonov, ki jih je lani država uvedla kot obliko pomoči turističnemu gospodarstvu po epidemiji covida-19. Obenem je izkoriščene nekaj manj kot 41 odstotkov vrednosti bonov.

Vilfan: Če vprašate Dončića, bo reprezentanca v Tokio šla po zlato medaljo

05. 07. 2021 06.00

Po zgodovinskem uspehu slovenske košarkarske reprezentance, ki se je v nedeljo prvič v zgodovini uvrstila na olimpijske igre, smo se pogovarjali s komentatorjem tekem in nekdanjim legendarnim reprezentantom Petrom Vilfanom, ki ne dvomi, da lahko Slovenija v Tokiu osvoji medaljo. Še več, dodaja, da Luka Dončić zagotovo razmišlja celo o zlatem odličju. Pohvalil pa je tudi odločitev košarkarske zveze, ki je kot naturaliziranega igralca pripeljala Mika Tobeyja, kar se je izkazalo za zadetek v polno.

Ruska federacija v geostrateškem kontekstu aktualne pandemije

19. 06. 2021 07.00

Aktualna globalna geopolitična realnost se odvija v kontekstu pandemije covida-19, kar dodatno spodbuja tekmovanje med posameznimi globalnimi akterji, med katere sodi tudi Ruska federacija. Pandemija in z njo povezane politike, ki so pretresle svet, odpirajo novo pomembno dilemo, kako oblikovati družbeno in politično realnost po njej, pripadajoča geostrateška tekma med najmočnejšimi pa se že odvija. Koronska realnost pa ne zasenči ostalih problematik, ki so bile prisotne že prej, temveč je mnoge le še intenzivirala.

Janša: Ključni izziv EU je, da si po covidni pandemiji zastavi strateške cilje

01. 06. 2021 17.23

Ključen izziv pred Evropsko unijo v naslednjem obdobju je, da se postavi nazaj na noge po pandemiji covida-19 in si zastavi strateške cilje, del katerih je tudi širitev Unije na Zahodni Balkan, je dejal premier Janez Janša v nagovoru na posvetu slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju. Dlje kot bo EU oklevala s spoznanjem, da je širitev strateški odgovor na strateške izzive, večji bo problem, je prepričan.

OECD: Svetovnemu gospodarstvu se obeta hitra rast

31. 05. 2021 10.35

Svetovno gospodarstvo bi lahko letos doseglo svojo najhitrejšo rast v skoraj pol stoletja, pospeševali pa naj bi jo agresivni programi cepljenja in najnovejši sveženj fiskalnih spodbud ameriške vlade, so sporočili iz Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj.

Več kot polovica Slovencev še ni izkoristila turističnih bonov

20. 05. 2021 08.30

Od 26. aprila, ko so nastanitveni obrati prvič letos lahko odprli vrata in v omejenem obsegu sprejeli goste, do torka je bilo unovčenih 11.419 turističnih bonov v skupni vrednosti 1,56 milijona evrov, so povedali na Finančni upravi RS (Furs). Povprečno je bilo torej od vsakega bona unovčenih 137 evrov.

Inflacija v območju z evrom aprila 1,6-odstotna, v EU dvoodstotna

19. 05. 2021 11.38

Območje z evrom je imelo aprila 1,6-odstotno letno stopnjo inflacije, je konec aprila objavljeno prvo oceno potrdil Eurostat. Marca je stopnja znašala 1,3 odstotka, aprila lani pa 0,3 odstotka. V EU je bila letna inflacija aprila 2,0-odstotna, potem ko je bila marca pri 1,7 odstotka, aprila lani pa pri 0,7 odstotka.

Raziskava: Predolgi delovniki povečujejo tveganje za srčne bolezni in možgansko kap

17. 05. 2021 10.23

Preveč dela škodi, ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacija, ki je dolge delovnike uvrstila med pomembne dejavnike poklicnega tveganja za zdravje. Delo več kot 55 ur na teden namreč povečuje tveganje za srčne bolezni in možgansko kap, je pokazala zadnja raziskava. Zaradi prekomernega dela namreč umre okoli 750.000 ljudi na leto, so ugotovili.