globalnega

Dosežen sporazum o Kjotu

10. 11. 2001 00.00

Zadnji dan sedme okoljske konference v maroškem Marakešu, so se zunanji ministri več kot 160 držav dogovorili, da bodo določila Kjotskega protokola o omejitvi globalnega segrevanja začeli uresničevati prihodnje leto.

Vilniuška skupina za boj proti terorizmu

04. 10. 2001 00.00

Vilniuška skupina kandidatk za Nato je pripravljena za boj proti terorizmu, so na srečanju na Bledu zatrdili zunanji ministri desetih držav skupine.

Napačen udarec lahko teroriste opogumi

02. 10. 2001 00.00

Mednarodni terorizem je z napadom na Svetovni trgovinski center in na Pentagon sprožil nove izzive. Vzroki za terorizem in strategije, da bi ga zajezili, so bili glavna tema pogovorov na forumu Mirovnega inštituta z naslovom <strong>Izzivi svetovnega terorizma</strong>.

Priprave na zunanjo mejo EU

30. 09. 2001 00.00

Na zunanji meji EU se je pričela velika policijska akcija High Impact Operation, ki vključje 35 držav in več tisoč policistov, v akcijo pa je vključena tudi Slovenija.

ZDA še brez Natove pomoči

26. 09. 2001 00.00

Po končanem zasedanju neformalnega zasedanja obrambnih ministrov zveze Nato v Bruslju je generalni sekretar zavezništva George Robertson dejal, da ZDA še niso zahtevale pomoči pri povračilnih ukrepih.

Selektivnost bo relativna

15. 09. 2001 00.00

O pripravah Združenih držav Amerike na povračilne akcije za torkov teroristični napad na New Yorku in Washington smo se pogovarjali z Janezom Janšo, bivšim obrambnim ministrom.

EU naj omili stališča

20. 06. 2001 00.00

Japonska si želi, da bi Evropska unija omilila svoje stališče do protokola iz Kjota, s čimer bi omogočili nadaljevanje pogajanj z ZDA o ratifikaciji tega dokumenta o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov v ozračje, je danes izjavila japonska ministrica za okolje Joriko Kavaguči. "Japonska upa, da bo EU omehčala stališče v nekaterih točkah, s čimer bi povečali možnosti, da vrnemo ZDA za pogajalsko mizo", je dejala Kavagučijeva in pozvala EU naj dovoli večji manevrski prostor za trgovanje z emisijami. Ministrica meni, da je kljub odklonilnemu stališču Washingtona do protokola, kompromis še vedno možen, tako da bi zagotovili njegovo izvajanje od leta 2002 dalje. Veliko članic EU se je odločilo, da se bodo ravnale po določilih Kjotskega protokola ne glede na odločitev ZDA in pozivajo Japonsko naj se odloči enako. Japonska pa je razdvojena med ozko povezanostjo z ZDA in zavezanostjo Kjotskemu protokolu, hkrati pa igrajo tudi vlogo pogajalca med EU in ZDA.

Dimovski v Ženevi

13. 06. 2001 00.00

Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski je v svojem govoru na plenarnem zasedanju generalne konference Mednarodne organizacije za delo (ILO) v Ženevi izpostavil problem globalnega pomanjkanja dostojanstvenega dela kot posledice razkoraka v pravicah, zaposlovanju, socialnem varstvu in socialnem dialogu ter ob tem poudaril pomen skupnega boja proti tem dejavnikom. Po njegovem mnenju je načelo dostojanstvenega dela univerzalni cilj, ki ga je potrebno vzpodbujati neodvisno od ravni gospodarskega razvoja in drugih nacionalnih posebnosti. Hkrati je minister poudaril, da bi na konferenci morali določiti smernice za doseganje socialne varnosti v neformalni ekonomiji, se je izvedelo pri slovenski delegaciji.

Busha čakajo protesti

12. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Zavezanost kjotskemu protokolu

25. 05. 2001 00.00

S pozivom k boju proti podnebnim spremembam se je v Pekingu končalo srečanje zunanjih ministrov Azija-Evropa (ASEM), ki združuje članice EU in deset azijskih držav. Celotna mednarodna skupnost se mora spoprijeti z resno nevarnostjo, ki grozi zaradi globalnega segrevanja ozračja, so v skupni izjavi zapisali udeleženci srečanja. Zunanji ministri ASEM so s tem poudarili zavezanost svojih držav h kjotskemu protokolu o zmanjšanju emisij škodljivih plinov, katerega ratifikacijo so ZDA zavrnile.

Začetek sejma Teleinfos 2001

16. 05. 2001 00.00

Teleinfos, največja prireditev s področja telekomunikacij, poteka od danes do petka v Cankarjevem domu v Ljubljani. Na njej sodeluje preko 50 razstavljavcev na več kot 950 kvadratnih metrov razstavne površine, v treh dneh pa se bo zvrstilo 150 strokovnih tematskih predavanj, 20 dogodkov odprtega tipa, 2 okrogli mizi in nekaj posebnih delavnic. Za strokovnost bo skrbelo 142 domačih in 11 tujih predavateljev.

ZDA za sklad proti aidsu

10. 05. 2001 00.00

Generalni sekretar OZN Kofi Annan naj bi od ameriškega ministra za zdravstvo in socialo Tommyja Thompsona dobil zagotovilo, da bodo ZDA letos namenile 200 milijonov dolarjev v svetovni sklad za boj proti aidsu, katerega ustanovitev je predlagal sam Annan. Poleg Thompsona se je sestanka udeležil tudi državni sekretar Colin Powell, ki vodi delovno skupino administracije za boj proti aidsu. Poleg uvodnih 200 milijonov pa ZDA razmišljajo, da bi naslednje leto plačale še 500 milijonov dolarjev. Uradna objava ameriške donacije naj bi prišla na vrsto v petek med obiskom nigerijskega predsednika Oleseguna Obasanja v ZDA. Namen globalnega sklada proti aidsu je združitev različnih pobud v ta namen in s tem učinkovitejše ukrepanje v boju proti tej bolezni, ki grozi, da bo zdesetkala prebivalstvo Afrike.

Sklenili spomladansko srečanje IMF in WB

30. 04. 2001 00.00

V Washingtonu se končuje spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (WB). Mednarodni finančni in monetarni odbor Mednarodnega denarnega sklada (IMFC) in razvojni odbor Svetovne banke sta v skupni izjavi ob koncu spomladanskih srečanjih izrazila zavezanost prizadevanjem za odpravo svetovne revščine oziroma pomoči najmanj razvitim državam.

Nadaljevanje zasedanja v Washingtonu

29. 04. 2001 00.00

Visoki finančni predstavniki desetih držav, ki največ prispevajo v Mednarodni denarni sklad (IMF), so danes v okviru spomladanskega zasedanja Svetovne banke (WB) in IMF v Washingtonu posebno pozornost posvetili reformam v delovanju globalnega finančnega sistema. Ameriški finančni minister Paul O'Neill, predsednik ameriške centralne banke Alan Greenspan in drugi predstavniki 183 držav članic IMF so se osredotočili zlasti na načine preprečevanja prihodnjih finančnih kriz. Spomladanskega zasedanja IMF in WB se udeležujeta tudi slovenski finančni minister Anton Rop in guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari z namestnikom Samom Nučičem.

ZDA zavračajo Kjotski protokol

22. 04. 2001 00.00

V New Yorku so se, na prvem sestanku po propadu novembrskega vrha o klimatskih spremembah v Haagu, zbrali ministri za okolje iz vsega sveta. Medtem ko se je več kot 40 predstavnikov držav izreklo za obvezno zmanjšanje emisij škodljivih snovi, so Združene države Amerike vztrajale, da bi spoštovanje dogovora iz Kyota preveč škodilo ameriškemu gospodarstvu, ki je največji svetovni onesnaževalec okolja. Administracija predsednika Busha namreč zagovarja prostovoljno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Kopač v New Yorku

19. 04. 2001 00.00

Na sedežu Organizacije združenih narodov (OZN) v New Yorku poteka od 16. do 27. aprila deveto zasedanje Komisije ZN za trajnostni razvoj, ki jo sestavljajo predstavniki 53 držav članic OZN. Zasedanje, ki se ga bo danes udeležil tudi minister za okolje in prostor Janez Kopač, je namenjeno pripravi na svetovni vrh o trajnostnem razvoju, ki bo prihodnje leto, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Mamljivo v MGLC

03. 04. 2001 00.00

Gašper Jemec, Damijan Kracina, Mojca Osojnik, Borut Popenko, Miha Štrukelj, Katarina K. Toman, Petra Varl in Sašo Vrabič so mladi umetniki, katerih dela je kustosinja Lilijana Stepančič izbrala za predstavitev na razstavi, ki so jo pod naslovom Mamljivo odprli v Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani. Razstavljena dela brez vrednostnega razlikovanja združujejo razne kontekste globalnega sveta: televizijo, kič, modernizem, industrijo zabave, reklamo in umetniški svet.

Končan vrh v Stockholmu

24. 03. 2001 00.00

S sporočilom, da Evropska unija polno zaupa v svoj gospodarski potencial ter da je odločena zdržati pritiske globalnega gospodarskega upočasnjevanja in okrepiti lastno konkurenčnost, se je danes v Stockholmu končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje petnajsterice. Ob gospodarski strategiji so voditelje dva dni zaposlovale tudi zunanjepolitične teme, predvsem napete razmere v Makedoniji in odnosi z Rusijo, izognili pa se niso tudi krizi, v katero je zaradi slinavke in parkljevke zašlo evropsko kmetijstvo.

Vrh EU v Stockholmu

23. 03. 2001 00.00

Ob strategiji za krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva so bile zaostrene razmere v Makedoniji, odnosi z Rusijo in kritične razmere v evropskem kmetijstvu dodatne, a odmevne teme, ki so voditelje držav Evropske unije zaposlovale prvi dan zasedanja v Stockholmu. Sicer pa je bila švedska prestolnica danes gostiteljica še dveh dodatnih vrhunskih srečanj. Vrh EU se je o napetih razmerah v Makedoniji pogovarjal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, o poglabljanju dvostranskih odnosov pa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Protesti v Neaplju

17. 03. 2001 00.00

V središču Neaplja se je približno 20 tisoč nasprotnikov globalizacije med protesti spopadlo s policijo. Protestniki so v znak konference Globalnega foruma, na katerem sodelujejo politiki in strokovnjaki, metali kamenje in prižigali dimne bombe. V spopadu je bilo ranjenih več sto demonstrantov, najmanj sedem policistov in štirje novinarji.

Prvi forum Mirovnega inštituta

02. 03. 2001 00.00

Slovenska država še ne premore dolgoročnega programa imigracijske politike oz. strategije, s katero bi pristopili k trajnejšemu reševanju tega sicer globalnega vprašanja, ki bo v prihodnjih desetletjih glede na negativne demografske trende v razvitem in pričujoči "demografski eksploziji" v nerazvitem svetu ter neenakomerni porazdelitvi bogastva, dobil zgolj še neprimerno večje razsežnosti, je le ena izmed osrednjih ugotovitev prvega foruma neodvisnega in nevladnega Mirovnega inštituta, ki je tokrat z naslovom "Imigranti, Slovenija, Evropa" potekal v nacionalnem kulturnem hramu.

Kacin sprejel Pavšiča

26. 01. 2001 00.00

Predsednik Odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel predsednika Slovenske kulturno-gospodarske zveze Rudija Pavšiča s sodelavci. Sogovorniki so govorili o postopku sprejemanja globalnega zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji in o možnih posledicah, če zakon ne bi bil pravočasno sprejet. Kacin je ob priložnosti poudaril, da je zaščitni zakon izjemno pomemben za preživetje kulturnih ustanov slovenske manjšine v Italiji.

Zaščitni zakon pred novo oviro

25. 01. 2001 00.00

Ustavna in šolska komisija italijanskega senata bosta prihodnji torek začeli nov krog pogovorov s predstavniki lokalne skupnosti z območja, kjer živi slovenska manjšina. To je predsedniku senata Nicoli Mancinu predlagal senator Severne lige Francesco Moro, predsednik pa je predlog sprejel.

Kacin s predstavniki stranke Naprej

21. 01. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je bil danes v Milanu, kjer se je srečal s poslancem v italijanskem parlamentu Dariom Rivolto, vodjo poslanske skupine stranke Naprej, Italija v odboru za zunanjo politiko, s katerim sta govorila o obravnavanju globalnega zaščitnega zakona za slovensko manjšino v italijanskem senatu, ki se bo začela v prihodnjem tednu. Rivolta je v imenu italijanske opozicijske stranke Naprej, Italija zagotovil, da bo njihova stranka pri sprejemanju zakona konstruktivna, je povedal Kacin. Na sestanku je sodeloval tudi predstavnik Naprej, Italija Andrea di Teodoro, ki je v stranki zadolžen za manjšinska vprašanja. Kacin je z italijanski predstavniki govoril tudi o sodelovanju med državama, med parlamentoma in o zadnjih razmerah v ZRJ.

Pahor na srečanju Slovencev

20. 01. 2001 00.00

V Kobaridu je bilo popoldne že 31. novoletno srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja. Predstavniki Slovencev Videmske pokrajine so prišli iz Nadiških in Terskih dolin, Rezije ter Kanalske doline. Poleg teh so se srečanja udeležili tudi Slovenci Goriške in Tržaške pokrajine ter predstavniki posvetnih in cerkvenih oblasti Slovenije in Italije. Slovenijo so predstavljali predsednik državnega zbora Borut Pahor, državna sekretarka na ministrstvu za zunanje zadeve Magdalena Tovornik, poslanci državnega zbora RS, vsi trije župani posoških občin ter Zdravko Likar, načelnik upravne enote Tolmin. Namen srečanja v Kobaridu je, da se v ponovoletnem času srečajo Slovenci z obeh strani meje. Iz Italije vsako leto prihajajo župani obmejnih občin, predstavniki gorskih skupnosti, političnih strank, učitelji, slovenski duhovniki, predstavniki slovenskih kulturnih, gospodarskih, izseljenskih in športnih organizacij ter društev. Hkrati je to edino srečanje, kjer so navzoči predstavniki vseh političnih usmeritev iz Benečije, Rezije in Kanalske doline.

Virusi opustošili Japonsko

13. 01. 2001 00.00

Na Japonskem so lani našteli trikrat več računalniških virusov kot leto pred tem. Vladna agencija za razvoj informacijske tehnologije je v posebnem poročilu lani naštela 11.109 prijav najrazličnejših virusov, medtem ko so leta 1999 poročali le o 3645 virusih.

Odprli italijanski Inštitut za kulturo

10. 01. 2001 00.00

Na Kongresnem trgu 13 je danes odprl vrata italijanski Inštitut za kulturo. Članom inštituta je na voljo knjižnica, čitalnica, video projekcije filmov v italijanskem ali angleškem jeziku ter internet vsak delavnik od 9.30 do 16.30. Načrtujejo tudi koncerte, razstave in predavanja, ki bodo Slovencem še bolj približala bogato italijansko kulturo. Začeli so tudi z vpisi v 60-urne tečaje italijanskega jezika, ki bodo potekala v spomladanskem semestru (od 12. februarja do 7. junija).

Tovornikova sprejela predstavnike Slovencev

04. 01. 2001 00.00

Državna sekretarka za Slovence po svetu in v zamejstvu Magdalena Tovornik se je v sredo v Ljubljani sestala s predstavniki vseh krovnih organizacij slovenskih manjšin v sosednjih državah. Srečanja sta se iz Avstrije udeležila predsednik Zveze slovenskih organizacij Marjan Šturm in tajnik Narodnega sveta koroških Slovencev Franc Verdenik, iz Italije predsednik Sveta slovenskih organizacij Sergij Pahor in predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze Rudi Pavšič, iz vzhodne sosede pa predsednik Zveze Slovencev na Madžarskem Jože Hirnoek.

Globalni teater v NY

03. 01. 2001 00.00

Globalni teater Nicka Upperja iz Ljubljane bo v gledališču Nuyorican Poets Cafeja na newyorškem Manhattnu od danes do 7. januarja štirikrat izvedel predstavo Ubijaj, nimam te rad, ki je nastala po motivih duhovitega romana Gojmirja Polajnarja. Gostovanje Globalnega teatra, v kateri sta tudi igralca Olga Grad in Niko Goršič, bo po Pograjčevem Betontancu šele druga predstavitev kake slovenske gledališke skupine v New Yorku. Gostovanje v Združenih državah bo že 31. udeležba Globalnega teatra na domačih in tujih festivalih.

Še vedno brez zaščitnega zakona

02. 01. 2001 00.00

Tudi v letu 2000 so Slovenci v Italiji ostali brez globalnega zaščitnega zakona, na katerega čakajo že desetletja. Potem ko ga je julija sprejela italijanska poslanska zbornica, je obtičal v senatu in zdaj slovenska manjšina upa, da bo uvrščen na dnevni red januarskega zasedanja, ki se bo predvidoma začelo 4. januarja. Če se to ne bo zgodilo, je sprejetje zakona pod velikim vprašajem, saj se parlamentarno obdobje izteka in spomladi bodo volitve, zakon pa bo romal v obravnavo od samega začetka, če v tem mandatu ne bo sprejet.