globalni razvoj

Drnovšek končal obisk
26. 02. 2004 00.00
Predsednik Drnovšek je z obiskom v finskem parlamentu in udeležbo na forumu o vlogi znanosti in konkurenčnosti sklenil obisk na Finskem.

Rupel in Fischer zadovoljna
03. 02. 2004 00.00
V pogovoru ob robu 10. posveta slovenske diplomacije na Brdu sta Rupel in Fischer obisk ocenila kot uspešen, odnose pa kot dobre in prijateljske.

Slovenija za globalni boj proti aidsu
23. 09. 2003 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je včeraj sodeloval na posebnem zasedanju Generalne skupščine ZN na visoki ravni, posvečenem boju proti aidsu. V govoru je povedal, da ta bolezen predstavlja eno največjih nevarnosti današnjega sveta, s katero pa se Slovenija uspešno spopada.

Globalni dan boja proti sežigalnicam
14. 07. 2003 00.00
Slovenska fundacija za trajnostni razvoj Umanotera in državljanska akcija proti toksinom v okolju Dea klub se danes pridružujeta več kot 200 okoljskim nevladnim organizacijam iz 62 držav, združenim v organizaciji GAIA, ki so 14. julij izbrale za dan boja proti sežigalnicam.

Drnovšek podpira Janševo pobudo
07. 07. 2003 00.00
Predsednik republike Janez Drnovšek se je pozitivno odzval na pobudo predsednika SDS Janeza Janše za razpravo o prihodnosti Slovenije. Strinja se, da je treba napraviti razmislek o tem, kako naprej. Predsednik države je po Drnovškovem mnenju primerna institucija za spodbujanje in vodenje širše razprave.

Slovenija bo preučila predloge četverice
01. 05. 2003 00.00
Ministrstvo za zunanje zadeve je predstavilo stališče Slovenije do nedavnega srečanja Francije, Nemčije, Belgije in Luksemburga o skupni evropski varnostni in obrambni politiki (SEVOP). Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bo Slovenija predloge iz Bruslja, vsebovane v skupni deklaraciji četverice, skrbno preučila.

Rop: Članstvo v EU izjemna priložnost
16. 04. 2003 00.00
<em>Članstvo v EU je za Slovenijo izjemna priložnost, na državi sami pa je, ali bo to izkoristila,</em> je ob podpisu pristopne pogodbe med EU in Slovenijo v Atenah dejal slovenski premier Anton Rop. Svoje poglede pa so ob slovesnem podpisu podali tudi zunanji minister Rupel, minister za evropske zadeve Potočnik, predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Kacin in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Alojz Peterle.

Boj proti nalezljivim boleznim
01. 03. 2003 00.00
Poročilo Evropske komisije o boju proti aidsu, malariji in tuberkulozi je pokazalo, da so pobude za nižje cene zdravil za države v razvoju vse bolj učinkovite, povečalo pa se je tudi vlaganje v znanost in razvoj.

Slovenija v letu 2002
25. 12. 2002 00.00
Po čem se leto 2002 razlikuje od prejšnjih let? Kateri so tisti dogodki, ki so zaznamovali Slovenijo v tem letu? Lahko rečemo, da je bilo leto 2002 prelomno za dogajanja, ki so plod daljšega obdobja. Prav nekajletno približevanje EU se je ob koncu leta izteklo v odločitev držav, članic evropske integracije, na podlagi katere bo Slovenija postala ena izmed desetih novopečenih članic Evropske unije. Vključevanje v vojaško zvezo Nato je bilo sicer v senci približevanja EU, vendar je sprožilo vsaj razpravo o prednostih in slabostih, medtem ko je vključitev v unijo bolj ali manj samoumevna.

Dogovor o prevzemu Leka
29. 08. 2002 00.00
Švicarski farmacevtski koncern Novartis je po pričakovanjih objavil namero za odkup vseh delnic Leka. Za delnico ljubljanskega farmacevta je pripravljen odšteti 95.000 tolarjev. Ponudbo bodo objavili predvidoma 28. septembra.

Drnovšek na forumu o globalizaciji
09. 08. 2002 00.00
Premier Janez Drnovšek je drugi dan obiska v Salzburgu sodeloval na mednarodnem forumu o iskanju identitete v globalni družbi, kjer je imel govor o globalizacijskih in integracijskih procesih ter možnostih ohranjanja nacionalne identitete.

Manjši dobiček za Apple
17. 07. 2002 00.00
Proizvajalec računalnikov Apple je svoj dobiček v drugem četrtletju letos, potem ko se je povpraševanje po osebnih računalnikov bistveno znižalo, skoraj prepolovil.

Državno odlikovanje Georgeu Sorosu
05. 03. 2002 00.00
Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je v navzočnosti veleposlanika Združenih držav Amerike v Ljubljani Johnnyja Younga na slovesnosti v predsedniški palači Georgu Sorosu izročil državno odlikovanje.

Internet nemoteno raste kljub globalni recesiji
15. 02. 2002 00.00
Novi podatki raziskovalne hiše IDC so razkrili, da bo imelo do konca leta dostop do interneta več kot 600 milijonov ljudi. Porast porabe prek e-trgovin je zrasel za 68 odstotkov med leti 2000 in 2001 in dosegel več kot 600 milijard USD.

Optimizem kljub recesiji
02. 02. 2002 00.00
V okviru Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) razpravljajo o prihodnosti Evrope. Razprave se udeležuje tudi predsednik vlade Janez Drnovšek.

Kučan sprejel gospodarstvenike
25. 01. 2002 00.00
Predsednik Kučan je danes sprejel slovenske gospodarstvenike. Med drugim jim je pojasnil svoja stališča o nacionalnih gospodarskih interesih.

Selektivnost bo relativna
15. 09. 2001 00.00
O pripravah Združenih držav Amerike na povračilne akcije za torkov teroristični napad na New Yorku in Washington smo se pogovarjali z Janezom Janšo, bivšim obrambnim ministrom.

Predstavnik Telefonice v Sloveniji
21. 05. 2001 00.00
Slovenijo je obiskal direktor oddelka za razvoj trgov in operacije španskega telekomunikacijskega podjetja Telefonica Kardam Sajonia-Coburgo. V daljšem pogovoru sta mu minister za informacijsko družbo Pavel Gantar in državni sekretar za informacijsko infrastrukturo Tomaž Kalin predstavila stanje in perspektive razvoja na področju telekomunikacij v Sloveniji, še posebej novo zakonodajno in regulatorno ureditev področja telekomunikacij, stopnjo telekomunikacijske razvitosti fiksne in mobilne telefonije ter interneta.

Prihodnost Slovenije leta 2010
02. 05. 2001 00.00
Projektna skupina Fakultete za družbene vede v Ljubljani je pripravila tri meta-scenarije, ki predstavljajo možna stanja, v katerih naj bi se znašla Slovenija leta 2010. Poimenovali so jih scenarij ekonomske in socialne krize, scenarij počasne, kontrolirane rasti ter scenarij ekonomske rasti in fleksibilnosti. Omenjene scenarije so pripravili v okviru raziskave, ki je potekala pod mednarodnim projektom z naslovom Scenarij in strategije za poklicno izobraževanje in usposabljanje v Evropi. Osnovni namen je bil med drugim ugotoviti, katere spremembe v tehnologiji, gospodarstvu in zaposlovanju bodo do leta 2010 v sodobnih družbah oblikovale okolje poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter prek izdelave scenarijev možnega stanja ugotoviti, katere strategije bo potrebno razviti in uporabiti, da bi sistem in vsebino poklicnega izobraževanja in usposabljanja uspešno prilagodili pričakovanim spremembam.

Srečanje vodilnih evropskih direktorjev
12. 02. 2001 00.00
V Parizu je pretekli teden potekalo srečanje 80 direktorjev vodilnih evropskih podjetij, ki ga je pripravila korporacija Microsoft. Na povabilo Grege Kukca, generalnega direktorja slovenskega Microsofta, so se srečanja udeležili tudi direktorji Mobitela, Istrabenza, EON-a, Petrola, Slovenskih železnic in Autocommerca. Sodelujoči vodilni evropski gospodarstveniki so srečanje namenili izmenjavi izkušenj pri uporabi informacijskih tehnologij in s tem zagotavljanju povečevanja konkurenčnih prednosti podjetij.

Presečnik na delovnem srečanju v Luki Koper
13. 12. 2000 00.00
Minister za promet in zveze Jakob Presečnik se je na prvem delovnem srečanju danes v Kopru sestal s predsednikom uprave Luke Koper Brunom Koreličem. Po njem je poudaril, da so gradnja in obnova infrastrukture do Luke Koper ter gradnja drugega železniškega tira Koper-Divača nujni projekti za razvoj Luke Koper in so tudi vključeni v koalicijsko pogodbo vlade. Minister je lahko sicer le zagotovil vladno namero za gradnjo drugega železniškega tira, saj so viri financiranja tega projekta še neznanka. Minister za promet in zveze je napovedal tudi sprejem pomorskega zakonika v prvem trimesečju prihodnjega leta.

Dogovor Londonske in Ljubljanske borze
14. 11. 2000 00.00
Na Ljubljanski borzi od 13. do 15. novembra poteka obisk delegacije predstavnikov Londonske borze, katerega glavni namen je podpis dogovora o sodelovanju med Londonsko in Ljubljansko borzo . Delegacijo vodi Joanne Menges, ki je na Londonski borzi odgovorna za celotni globalni poslovni razvoj, spremljata pa jo Philip Morgan-Rees, ki pokriva srednjo in vzhodno Evropo, ter njegov namestnik Charlie Platt.

Bled znova gosti najvišje vodilne
20. 10. 2000 00.00
Po besedah predsednika republike Milana Kučana najpomembnejša valuta prihodnosti ni niti ameriški dolar niti evropski evro, temveč je to, tako v Sloveniji kot tudi v Evropi, ideja. Produkcija idej je tudi po besedah osrednje osebnosti letošnjega Foruma najvišjih vodilnih, ki ga je pripravila blejska Poslovna šola, svetovno znanega profesorja managementa Pedra Nuena, priložnost za male države in podjetja, da lahko uspešno konkurirajo na svetovnem trgu. Sicer pa Nueno poudarja, da se podjetja danes nahajajo v obdobju prevlade kapitalskih trgov, ki med drugim cenijo inovacije, velik obseg prodaje ter racionalizacijo poslovanja podjetij. Kučan je v uvodnem nagovoru foruma - letos je njegova osrednja tema inovativnost podjetij v času prevlade kapitalskih trgov - poudaril tudi, da mora biti Slovenija prihodnosti novo "slovensko podjetje", v katerem bodo upravljalci razvoja Slovenije probleme znali spreminjati v razvojne izzive, kot jih znajo gospodarstveniki v najuspešnejših podjetjih. Politika bo namreč morala po Kučanovih besedah odgovoriti na vprašanje, kako razume državo in upravljanje z njo. Nueno poudarja, da danes večino industrijskih panog obvladuje nekaj podjetij, ki imajo večinske lastniške deleže na trgu. Navaja primer podjetij, ki izdelujejo razne dodatke za okus in konzervanse za živilsko industrijo in poudarja, da danes šest podjetij obvladuje približno 60 odstotkov svetovnega trga, medtem ko se približno 500 podjetij, ki se ukvarjajo z enako dejavnostjo, bori za preživetje z lokalnim delovanjem. Enaki trendi združevanja in prevzemanja podjetij so prisotni tudi v drugih indstrijah, kar je po Nuenovem mnenju med drugim posledica konkuriranja podjetij na globalnem trgu, zmanjševanja vseh oblik stroškov, zahtev po ekonomijah obsega ter nujnosti ustvarjanja vrednosti tako za lastnike podjetij, kot tudi za potrošnike. Potrošniki so namreč danes vse bolj obveščeni in s svojimi zahtevami pritiskajo na vodilne v podjetjih. Hkrati pa na vodilne delavce pritiskajo tudi lastniki. Podjetja se, da bi zadovoljila potrebe lastnikov in potrošnikov in povečala učinkovitost svojega poslovanja odločajo za racionalizacijo, ki po Nuenovih besedah pritegne kapital. Pri pridobivanju kapitalskih sredstev imajo sicer danes prednost velika podjetja, poudarja Nueno in dodaja, da imajo lažji dostop do kapitala tudi podjetja, ki imajo dobro vodstvo - Noeno poudarja, da mora biti vodstvo podjetja izjemno motivirano ter dobro plačano -, racionalen globalni razvoj, trdno bilanco stanja, ustrezno rast ter transparentno delovanje. Sicer pa Nueno poudarja še, da so današnji svetovni gospodarski temelji trdni, zato v bližnji prihodnosti ne pričakuje kakšnih večjih gospodarskih kriz. Letošnjega foruma Poslovna šola Bled, ki bo prihodnje leto praznovala 15. obletnico obstoja, se udeležuje približno 90 udeležencev iz desetih držav. Med njimi so po besedah direktorice šole Danice Purg vodilni managerji slovenskih in tujih podjetij, predstavniki ambasad in člani vlade, pridružili pa so se jim tudi managerji bolnišnic. Poleg predsednika države Kučana in profesorja Nuena, ki je hkrati tudi predsednik Mednarodne akademije za management, bosta na forumu inovativno politiko svojih podjetij predstavila tudi predsednik uprave Plive Željko Čovič in direktor razvoja v Krki Aleš Rotar. Sicer pa se bo danes popoldan v blejski Poslovni šoli končal tudi pettedenski seminar iz splošnega managementa Vodenje poslovnih procesov. Purgova bo tako diplome podelila 26 udeležencem seminarja iz šestih držav. Doslej je omenjeni seminar, ki je namenjen hitro napredujočim managerjem, ki prevzemajo strateške odgovornosti v podjetjih, končalo že 481 udeležencev iz 19 držav Evrope, Severne Amerike in Azije.

Slovenski dan na svetovni razstavi Expo
18. 06. 2000 14.37
''Letošnji Expo je prvi v vsej dosedanji, zavidanja vredni 150-letni tradiciji svetovnih razstav, ki se je zgodil v svetu, za katerega je mogoče reči, da je postal globalni svet,'' je v pozdravnem nagovoru ob začetku slovenskega nacionalnega dne na svetovni razstavi Expo 2000 danes v Hannovru dejal predsednik republike Milan Kučan in dodal, da ima Slovenija poučne izkušnje o pomenu sožitja človeka, narave in tehnologije, ki so trenutno eden od najbolj razburljivih a tudi usodnih izzivov človeštva in v znamenju katerih poteka letošnja svetovna razstava.

Razgoršek v Bologni
15. 06. 2000 08.53
V organizaciji Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) ter italijanskega ministrstva za industrijo se je včeraj v Bologni začela dvodnevna mednarodna konferenca o malih in srednje velikih podjetjih. Udeležujejo se jo predstavniki 51 držav, ki bodo govorili predvsem o povečanju konkurenčnosti malih in srednje velikih podjetij v globalni ekonomiji. V slovenski delegaciji so predstavniki ministrstev za gospodarske dejavnosti ter za malo gospodarstvo in turizem, vodi pa jo minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek.

Luka Koper išče alternative
27. 03. 2000 17.38
''Formalno projekt združevanja Luke Koper in Intereurope v koncern Globalni logistični center (GLS) še ni ustavljen. Dejansko pa projekt stoji, v sedanjem času vladne krize se nimamo s kom pogovarjati,'' je o negotovi usodi projekta GLS kot slovenskega razvojnega projekta na dopoldanskem rednem letnem občnem zboru kluba upokojencev Luke Koper povedal predsednik uprave Luke Koper, Bruno Korelič. Na nadaljnji razvoj koprskega pristanišča negativno vpliva tudi sprememba in odložitev načrtovane gradnje drugega železniškega tira Koper-Divača, neugodno politično ozračje za povezovanje s tržaškim pristaniščem. Glede na sedanji potek dogodkov ima Luka Koper pripravljen alternativni razvojni načrt, ki je že v presoji in analizi, je povedal Korelič.

Podjetje za pomoč državam v razvoju
14. 02. 2000 12.27
Ena od hčerinskih družb Svetovne banke je z japonskim računalniškim podjetjem Softbank ustanovila mešano podjetje za razvoj novih ponudnikov spletnih storitev v približno 100 državah v razvoju. Cilj projekta je zmanjšati ''globalni digitalni razkorak'' med bogatimi in revnimi, je danes v Tokiu povedal predsednik Svetovne banke James Wolfensohn. Naša ''socialna odgovornost'' je, kolikor hitro je mogoče 4,8 milijarde ljudem v revnih državah izboljšati možnosti za dostop do interneta. Novo mešano podjetje je ''začetek globalizacije izobraževanja'' in hkrati ''začetek globalizacije spletnih storitev'', je dejal Wolfensohn.

Podravka ustvarila 68 milijonov čistega dobička
19. 06. 1999 20.02
Delniška družba Podravka je lansko poslovno leto končala z 68 milijonov čistega dobička, kar je za 223,8 odstotka več v primerjavi z letom 1997. Delničarji Podravke bodo dobili dividendo v višini treh kun za vsako od 5.406.696 rednih delnic ter 310.833,33 marke za 373.000 preferencijalnih delnic serije B v lasti Evropske banke za obnovo in razvoj. Tako so sklenili delničarji Podravke na svoji glavni skupščini, na kateri so obravnavali poročilo o poslovanju v letu 1998.