golež

'Problem je v družbi, ki dejstva, da je ženska lahko brez las, ne more sprejeti'
28. 03. 2022 18.56
Po oskarjih, ki so zaradi nasilnega incidenta na trenutke izgledali kot resničnostni šov, pa se je v javnosti začela debata, ali je bila šala Chrisa Rocka, uperjena proti plešasti Jadi Smith, primerna? Kako tanka je meja med norčevanjem na račun avtoimune bolezni nekoga in nedolžnim šaljenjem? Kako pogoste so različne oblike izpadanja las pri ženskah? Govorili smo z Matejo Osredkar, ki se z isto boleznijo kot Jada Smith, za katero ni zdravila, sooča od svojega dvanajstega leta.

Napačno vpisane registrske številke ob nakupu e-vinjete povzročajo težave
18. 03. 2022 18.38
Si predstavljate, da tako kot vsak državljan, ki se želi peljati po avtocesti, kupite vinjeto, se dva meseca brezskrbno vozite, potem pa na vaš domači naslov pride pošta, da vinjete niste kupili? Točno to se je zgodilo Goranu Ćosiću, ki več kot 15 let ni imel nobenih težav s svojo registrsko tablico. Potem pa je po skoraj dveh desetletjih izvedel, kaj je težava, da Darsove kamere ne prepoznajo, da je vinjeto že plačal.

Kamp ob velenjskem jezeru zaradi spora med občino in Premogovnikom Velenje že leto dni zaprt
17. 03. 2022 18.56
Na elitni lokaciji ob velenjskem jezeru, kjer so bile včasih trume turistov, so danes izpraznjene zgradbe, prazna parkirišča in osamljen avtokamp, ki pa je že več kot eno leto za vse goste zaprt. Da bi kamp obnovili in vanj vrnili goste, ki so ga včasih redno obiskovali, je velenjska občina od Premogovnika Velenje želela kupiti kamp, za katerega je tudi uveljavljala predkupno pravico. A čez čas so pri premogovniku od dogovora odstopili, kot pravijo, z vso pravico.

Podražitve bodo po žepih udarile tudi kmete
08. 03. 2022 18.45
Višja cena goriva se bo prelila v ostale podražitve, ki smo jih že deležni in jih še bomo. Dogajanje v Ukrajini in Rusiji največ skrbi povzroča na trgu hrane. Cene gnojil so podivjale, prav tako je vprašanje, kaj bo s krmili. Ukrajina in Rusija sta namreč državi, ki pridelata 30 odstotkov pšenice za celotni svet. Države že omejujejo prodajo lastne pšenice, ker se zavedajo, da je treba imeti hrano najprej za domači trg. Kaj pravijo naši kmetje?

Rogozin posredno zagrozil, da bi lahko Mednarodno vesoljsko postajo strmoglavili na Zemljo
01. 03. 2022 18.48
Če so se vojni konflikti doslej dogajali zgolj na Zemlji, sedaj dobivajo vesoljske razsežnosti in to dobesedno. Dimitrij Rogozin, vodja ruske vesoljske agencije Roskozmos, je namreč posredno zagrozil, da bi lahko Mednarodno vesoljsko postajo strmoglavili na Zemljo. Novembra so Rusi namreč že sestrelili enega izmed svojih satelitov. Je strmoglavljenje mednarodne vesoljske postaje res v ruskem interesu, kako bo to vplivalo na nadaljnje vesoljsko sodelovanje in ali bi eden najbogatejših Zemljanov res lahko rešil vesoljsko postajo?

Tablice po meri: kaj je na naših cestah dovoljeno?
18. 01. 2022 18.45
Vsakdanja vožnja z avtomobilom je udobna. Še posebej zabavna pa postane, če zagledate kakšno nenavadno registrsko tablico. Registrsko tablico po meri si lahko naroči vsak, ki ima v svojem žepu dobrih 100 evrov. Kakšne registrske tablice so dovoljene na naših cestah in česa vse na tablicah ne sme biti.

NFT: unikatna virtualna umetnost z lastno digitalno identiteto
12. 01. 2022 18.50
Katere so vaše najljubše oblike naložbeništva? Delnice, nepremičnine ali morda celo bolj tvegane kriptovalute? Morda ste nekateri že posegli tudi po tako imenovanih NFT-jih. Nezamenljivih digitalnih žetonih, ki se v zadnjem letu prodajajo po bajnih cenah. Preverili smo kaj točno NFT žetoni sploh so, kako delujejo, zakaj je njihova vrednost zrasla v višave in ali se naložba vanje danes še izplača.

Parkiranje v Ljubljani: 'Dopoldan še gre, popoldne je problem'
06. 01. 2022 20.00
Koliko časa potrebujete, da parkirate svoj avtomobil, ko se vrnete iz službe? Za nekatere Ljubljančane v blokovskih naseljih lahko ta opravek traja tudi dobre pol ure, nekateri pa prostega parkirišča sploh ne dobijo. Kako je Ljubljana postala mesto, ki ima parkirišč veliko, avtomobilov pa še več in katere rešitve bi bile najboljše za rešitev parkirne problematike?

'Napake', ki so v tem letu zaznamovale ustvarjalce oddaje Svet
31. 12. 2021 19.13
Kdor dela, greši. V redakciji oddaje Svet se je letos – tako kot vsa leta doslej – delalo ogromno in nič manj grešilo. A pomembno je, da se znamo iz napak učiti in se na svoj račun tudi nasmejati.

Nadobudni 12-letni Slovenec zmagal na teniškem tekmovanju Orange Bowl
22. 12. 2021 18.52
Na vroči Floridi je prvo ime prestižnega teniškega tekmovanja Orange Bowl postal 12-letni Svit Suljić in postal prvi Slovenec, ki je pri rosnih dvanajstih zmagal na turnirju, kjer se merijo najboljši tenisači na svetu. Teniški svet kar malce zadržuje dih ob pogledu na njegovo igro, ki za zdaj kaže potencial, iz katerega se lahko razvije igralec, ki utegne krojiti tudi vrh svetovnega tenisa. Brez želje, volje in trdega dela tudi talent ne pomaga in tega se nadobudni tenisač še kako zaveda.

Epidemija na čebelarstvo ni vplivala, a je bila lanska sezona zaradi pozebe vseeno slabša
20. 12. 2021 18.59
"Če čebele izginejo s površja zemlje, ima človeštvo pred sabo le štiri leta obstoja," naj bi izrekel slavni znanstvenik Albert Einstein. A četudi čebel trenutno ne vidimo, še ne pomeni, da jih pri nas več ni. Kam so se skrile v času, ko temperature padejo pod ničlo, ter kako je epidemija vplivala na čebele in čebelarstvo v Sloveniji?

Je objektiv infrardeče kamere lovca res pokazal neznani leteči predmet?
07. 12. 2021 18.41
Lovec Igor Štupica je septembra šel, tako kot že ničkolikokrat, zvečer na jago. A domov se ni vrnil s trofejo, ki bi jo obesil na steno, ampak s takšno, ki je niti ni upal zares kazati, saj se je bal, da bi ga po videnem označili kot tipičnega lovca, ki je na jagi ali pa že pred njo pregloboko pogledal v kozarec. A prav zares ni bilo tako, Igor Štupica je med lovom na divje svinje pogledal le skozi objektiv svoje puške in na infrardeči kameri videl ne divje svinje, ampak neznani leteči predmet.

Angleški kapitan v Koprskem zalivu s potniško ladjo vozil prehitro in dobil kazen
02. 12. 2021 18.40
Si predstavljate, da prekoračite hitrost za tri kilometre na uro in zaradi tega dobite kazen 4.600 evrov? Točno to se je zgodilo angleškemu kapitanu, ki je v Koprskem zalivu s potniško ladjo vozil prehitro. Kapitan je kljub svoji krivdi kazen sprejel z nekaj ostrimi besedami in inšpekcijo odslovil s svoje ladje, ta pa je kapitanu onemogočila odhod, dokler kazni ni poravnal.

Kako so se spremenile bralne navade Slovencev v času epidemije?
30. 11. 2021 18.44
Nekatere mednarodne raziskave kažejo na to, da je od nastopa epidemije kar 35 odstotkov ljudi prebralo več knjig, kot bi jih sicer. Kakšne so bralne navade Slovencev, kako potekajo literarni dogodki in kako se prodajajo knjige pri nas v času, ko smo prisiljeni ostajati doma več kot kadar koli prej?

Francija zaradi tihotapcev migrantov čez Rokavski preliv poostrila nadzor na svojih mejah
29. 11. 2021 19.02
Prebežniki v francoskem Calaisu, kjer se zbirajo številni migranti, preden krenejo v Anglijo, si želijo preživetja in boljšega življenja. Migranti se na takšne poti podajajo s pomočjo tihotapcev, ki jih čez Rokavski preliv pošiljajo kar v gumijastih čolnih. Od leta 2018 se je na poti iz Francije v Anglijo utopilo kar 50 prebežnikov.

Kako je na črni petek najbolj pametno in varčno nakupovati?
26. 11. 2021 19.15
Nekoč smo črni petek povezovali z enim najtemačnejših dogodkov, ko se je zlomila newyorška borza in začela svetovna gospodarska kriza. Danes ga povezujemo predvsem s popusti, ki jih – vsaj tako misli prenekateri potrošnik – ne smemo zamuditi, tudi če se bodo ponovili že čez dober mesec. Gre namreč za črni petek, ki so ga tudi pri nas trgovci pozdravili z odprtimi rokami. Kako so črni petek sprejeli kupci?

Dan statistike: zabavna in zanimiva dejstva o Sloveniji in Slovencih
18. 11. 2021 18.35
Ali ste vedeli, da je v Sloveniji več kot 98 odstotkov gospodinjstev opremljenih s hladilnikom? Tudi to je statistika, danes pa praznujemo dan statistike. In kdo drug je pri nas najbolj odgovoren za zbiranje, razvrščanje in sortiranje statističnih podatkov kot Statistični urad Republike Slovenije, ki nam posreduje tudi najbolj zanimiva in zabavna dejstva o Sloveniji in Slovencih.

Projekt Jaz intimi: program spolne vzgoje
17. 11. 2021 18.31
Kaj vse je še vedno tabu tema? Evtanazija, religija, politika. Kaj pa spolnost med mladimi? Sploh v digitalni dobi, ko so mladi vedno bolj izpostavljeni, je informacij veliko, a ravno tam, kjer bi mlade morali poučevati, jih ni. Ravno zato želijo tri študentke socialne pedagogike, Julia, Tjaša in Katja, s svojim projektom Jaz intimi mladim zagotoviti informacije o varni spolnosti, samopodobi in spremembah v njihovem telesu.

V Ljubljani odprli prvo sinagogo
09. 11. 2021 19.00
Slovenska judovska skupnost bo odslej svoje verske obrede lahko izvajala v sinagogi v središču Ljubljane. Gre za prvo stalno sinagogo na slovenskih tleh, s katero ne upravlja občina, ampak neposredno judovska skupnost. Sinagogo je odprlo Združenje judovskih skupnosti Gradca in Ljubljane, kar je edini tovrsten primer povezovanja v Evropi.

Z novo aplikacijo lahko ljudje iz ranljivih skupin predlagajo izboljšave v naseljih in prometu
04. 11. 2021 20.32
Ugreznine v pločnikih, napačno izvedene klančine in manjkajoče tipke za prečkanje pri semaforjih. Vse to ranljivim skupinam predstavlja precej neprijetne ovire pri vsakodnevnem gibanju po mestu. A situacija se s časom izboljšuje, predvsem s projekti, kot je Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi. Ljudje iz ranljivih skupin lahko z aplikacijo predlagajo izboljšave za lažjo dostopnost in boljšo mobilnost po naseljih.

Treecelet: slovenski projekt, ki je po vsem svetu zasadil prek 350.000 dreves
03. 11. 2021 18.49
Če govorimo o proizvajalcih kisika, čistilcih zraka in habitatu za številne živalske vrste, seveda govorimo o gozdovih, skupinah dreves, ki so se v zadnjih desetletjih zaradi deforestacije po svetu opazno skrčile. Politični veljaki so v Glasgowu v torek resda dosegli načelni dogovor, da bodo krčenje gozdov ustavili do leta 2030. Ali jim bo uspelo ali pa gre le za prazne besede, je drugo vprašanje. K dejanjem pa je že pred časom prešel Treecelet – že zdaj so območja po svetu, ki so v preteklosti podlegla sečnji, znova zelena. Kaj vse lahko naredimo, da bi okolje ohranili čim bolj čisto?

Banka Slovenije ob 30-letnici samostojnosti izdala nove zbirateljske kovance
29. 10. 2021 18.31
Katera je vaša najljubša dolgoročna finančna naložba? Nepremičnine, kriptovalute, delnice? Ali pa zbirateljski kovanci, ki se lahko na prostem trgu prodajajo tudi za 100-krat več, kot so v resnici vredni? Sliši se dobro in Banka Slovenije je ob 30-letnici samostojnosti Republike Slovenije dala v prodajo zbirateljske kovance, ki gredo za med. Za najdražjega boste odšteli 440 evrov, za najcenejšega pa dva evra. A pohitite, saj kovanci verjetno kmalu ne bodo več tako poceni.

Vojaško posredovanje ob kemijski nevarnosti: 'Ključno vlogo pri reševanju imata organizacija in nadzor'
25. 10. 2021 18.57
Maske, ukrepi za zaščito zdravja in nevarne snovi v zraku. Ne, ne govorimo o našem povprečnem dnevu v lokalni veleblagovnici, ampak o vojaški simulaciji reševanja ljudi ob izpostavitvi kemijski nevarnosti. Slovenska vojska je tokrat združila moči s poljskimi kolegi, ki so poskrbeli za opremo za dekontaminacijo ob stiku z nevarnimi kemikalijami. Kako so se odrezali naši vojaki ob simulaciji reševanja?

Kljub epidemiološki situaciji obiska na kariernem sejmu ne manjka
22. 10. 2021 19.29
Če opravljaš službo, ki jo imaš rad, ne boš delal niti en dan v svojem življenju. Ali to drži, presodite sami. Če pa svoje sanjske službe še niste našli, je trenutno za to morda najboljši čas. V Sloveniji je namreč po ponovnem zagonu gospodarstva rekordno število prostih delovnih mest. Na trgu dela so zaželeni številni poklici, predvsem iz naravoslovnih strok in informatike, poleg teh pa se vedno pogosteje išče tudi gasilce, kamnoseke in natakarje.

Na Hrvaškem policisti prijeli Brazilko, ki je tihotapila skoraj kilogram kokaina
15. 10. 2021 19.10
Zločin nikoli ne počiva, niti v bližini naše domovine, ki jo smatramo za varno. Na Hrvaškem so namreč v želodcu Brazilke odkrili slab kilogram kokaina, ki ga je tihotapila iz domovine za prodajo na evropskem trgu. Hrvaški preiskovalci trdijo, da gre najverjetneje za izkušeno tihotapko, saj je bila ob prijemu povsem mirna in je očitno v preteklosti že tihotapila droge. Kako so jo hrvaški organi pregona uspeli ujeti?

Narodni muzej Slovenije praznuje 200. rojstni dan
15. 10. 2021 19.09
Si predstavljate, da bi praznovali 200-obletnico poroke, rojstva ali mature ... Kaj vse bi se v tem času spremenilo? 200. obletnico namreč praznuje naš najstarejši muzej, Narodni muzej Slovenije. In ravno za jubilej so v muzeju pripravili prav posebno, zlato zbirko, ki obeležuje ta poseben dan. Seveda so na ogled tudi najznamenitejši predmeti slovenske zgodovine. Kako je bilo v muzeju pred 200 leti in kaj vse se je spremenilo?

Slovenska vojska v izobraževalne namene zbira pretečene pakete prve pomoči
13. 10. 2021 19.11
Se vam zdi škoda, da morate po petih letih zavreči včasih še čisto nov in še nedotaknjen paket prve pomoči? Slovenska vojska in AMZS zbirata pakete prve pomoči, ki jim je potekel rok uporabe, saj tudi po izteku tega res niso povsem neuporabni. Paketi, ki jih ljudje prinašajo, so potem poslani v Bosno in Hercegovino, z njihovo pomočjo pa se tamkajšnji kandidati učijo prve pomoči.

Kako dobro smo pripravljeni na potres?
07. 10. 2021 20.10
Da potres ne bi nepripravljenih ujel slovenskih gasilcev, reševalcev in bolničarjev, je v Stožicah potekala popotresna vaja. Obiskalo jo je tudi več mednarodnih civilnih zaščit in državnih uradnikov. Kako so se ob simulaciji popotresnih posledic odrezali tisti, ki so ob največjih nesrečah in nezgodah prvi na kraju dogodka?

Novi vodja delegacije na zimskih olimpijskih igrah je Tomaž Barada
01. 10. 2021 19.20
Novi vodja delegacije na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu je nekdo, ki se v življenju nikoli ni ukvarjal z zimskimi športi, kar je zmotilo predvsem Smučarsko zvezo Slovenije. Pri olimpijskem komiteju pa trdijo, da je nekdanji taekwondoist Tomaž Barada najprimernejši kandidat za vodjo. A da bo volk sit in koza cela, so v smučarski zvezi in olimpijskem komiteju le sklenili dogovor, da poleg Barade s seboj vzamejo še nekdanjega slovenskega profesionalnega zimskega športnika.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00
Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.