gorski reševalec

Klic z Mojstrovke je reševalcem prekinil velikonočni zajtrk

10. 04. 2023 18.01

Telefon mu je zazvonil točno med prazničnim velikonočnim zajtrkom. Sporočilo je bilo kratko: "Nesreča na Vršiču. Sedem udeležencev. Zbor na Policiji." Vodja intervencije je običajno načelnik gorske reševalne postaje, ker pa je bil ta zaradi dopusta odsoten, je bil za vodjo postavljen Aleš Robič, izkušeni gorski reševalec iz Kranjske Gore. Za 24ur.com je spregovoril o obsežni reševalni akciji na Mali Mojstrovki, ko je snežni plaz odnesel sedem pohodnikov. Na pomoč jim je priskočilo 50 reševalcev, ki so se več ur trudili, da je imela zgodba nazadnje srečen konec.

'V skupini je bil tudi član GRZS, a ne v vlogi gorskega reševalca'

10. 04. 2023 14.03

Po tem, ko so reševalci v nedeljo v UKC Ljubljana in Splošno bolnišnico Jesenice odpeljali pet poškodovanih gornikov, ki jih je pod Malo Mojstrovko odnesel plaz, v zdravstveni oskrbi ostajajo še trije, stanje vseh je stabilno. V javnosti medtem dviga prah novica, da je bil v skupini tudi član Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS). Kot pojasnujejo v GRZS, je bil v skupini ponesrečenih tudi njihov član, a ta "ni bil v vlogi gorskega reševalca oziroma v kakršnikoli drugi vlogi, povezani z GRZS".

Iz bivaka pod Skuto rešili štiri neustrezno opremljene Francoze

10. 04. 2023 08.55

V nedeljo so imeli gorski reševalci veliko dela. Uspešno so sklenili zahtevno reševanje gornikov, ki jih je pod Malo Mojstrovko odnesel plaz, s helikopterjem so se skušali prebiti tudi do planincev, ki so obtičali v bivaku pod Skuto, a jim ni uspelo in so akcijo nadaljevali danes. Uspešno so rešili štiri francoske državljane. Kot je pojasnila Katarina Janjič z Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS), so Francozi nepoškodovani, v gorah pa so bili brez ustrezne opreme, zato niso mogli sestopiti.

Slovenijo pretreslo več hujših gorskih nesreč: 1997 umrlo pet gorskih reševalcev

10. 04. 2023 08.44

Snežni plaz, ki je tik pod vrhom Male Mojstrovke odnesel sedem pohodnikov, pri čemer sta se dva huje poškodovala, je le ena od vse bolj pogostih gorskih nesreč pri nas. K sreči tokrat smrtnih žrtev ni bilo. Od leta 1997 se je pri nas zgodilo nemalo gorskih nesreč, prav 97. leta je denimo v gorah umrlo pet gorskih reševalcev. Več smrtnih nesreč pa je bilo tudi v zadnjih letih. Spomnimo se lahko tudi uspešne lanske reševalne akcije, ko je strela na Triglavu udarila več planincev, reševalci pa so ostali ujeti na Kredarici.

Dan civilne zaščite: 'Brez prostovoljcev si tega sistema ne moremo predstavljati'

01. 03. 2023 15.31

Ob dnevu civilne zaščite je na Brdu pri Kranju potekala tradicionalna slovesnost, na kateri so podelili nagrade in priznanja za minulo leto. Najvišje priznanje je prejel gorski reševalec Tonček Smolej, komisija pa je podelila tudi znake za zasluge pri gašenju požara na Krasu. Zbrane je nagovoril minister za obrambo Marjan Šarec.

Čakanje na rešitev iz snežne luknje na Vršiču

20. 02. 2023 06.19

Na grebenu nad najvišjim slovenskim gorskim prelazom je odmevalo glasno lajanje. Lavinski psi so se pripravljali, da bodo rešili zasutega pod plazom. Kako je biti v zatrpan v snežni luknji in čakati na košček modrega neba, smo nazadnje preizkusili tudi sami.

Pretep na Platku: oče enega od pretepačev član vladajoče stranke

03. 02. 2023 16.15

Na Hrvaškem zadnje dni razburja incident, v katerem je trojica pretepačev na smučišču Platak pri Reki pretepla pripadnika gorske reševalne službe in žensko. Policija je vložila prijavo za prekršek proti petim osebam, a hrvaška javnost je do dela policije kritična, saj so javnost o dogodku obvestili šele tri dni po incidentu. Dogodek naj bi bil povezan tudi s hrvaškim političnim vrhom, oče enega od udeležencev v pretepu je član vladajoče stranke, razkrivajo hrvaški mediji.

Policisti zaključili s preiskavo. Napadalci s Platka ostajajo na prostosti

02. 02. 2023 14.02

Hrvaški policisti so zaključili s preiskavo incidenta na smučišču nad Reko, v katerem so bili poškodovani trije ljudje. Napadalci ostajajo na prostosti, saj so obtoženi zgolj kršitve javnega reda in miru. Odločitev sledi novim dokumentacijam hrvaškega zavoda za sodno medicino, ki je poškodbe napadenih kvalificirala kot lažje.

'Driftali' po smučišču, nato pa brutalno pretepli gorskega reševalca in žensko

01. 02. 2023 13.05

Hrvaško razburja incident na smučišču nad Reko, v katerem so bili huje poškodovani trije ljudje. Pretepači, ki so najprej z avtomobilom divjali po snegu, so najprej nokavtirali gorskega reševalca, nato so se spravili na tistega, ki je pritekel na pomoč, pa tudi na žensko. Na seznamu poškodb so pretres možganov, krvavitev v pljučih in zlomljena roka. Napad je ostro obsodila tudi Gorska reševalna zveza Hrvaške.

Pred odhodom na turo še enkrat preverite vremenske razmere

17. 01. 2023 15.04

V razmerah z veliko novozapadlega snega je znatna nevarnost snežnih plazov, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso). Svetujejo, da vsak pred zimsko turo za izbrano območje preveri stopnjo nevarnosti snežnih plazov. Gorski reševalci pa opominjajo na uporabo ustrezne opreme. Za reševanje je ključnih prvih 15 minut, saj je takrat tudi do 90 odstotkov ponesrečencev še živih.

Delova osebnost leta je Marjan Pipenbaher

12. 01. 2023 21.09

Prestižni naslov Delova osebnost leta je letos šel v roke Marjanu Pipenbaherju. Kot so poudarili v uredništvu Dela, gre za enega najbolj priznanih evropskih graditeljev in projektantov mostov. Je avtor in odgovorni projektant več kot 200 mostov in viaduktov doma in v tujini, so navedli.

Zaradi njega smo sledili Policiji: 'Telefon sem polnil dvakrat na dan'

09. 10. 2022 09.28

Od nekoga, ki se sprva sploh ni želel ukvarjati z družbenimi omrežji, do človeka, ki je tam na koncu kraljeval. Preučil je občinstvo, se vživel v vlogo uporabnika, razvil svoj stil, preverjal odzive in se ves čas izpopolnjeval. Bojan Kos, ki se je po devetih letih poslovil z mesta tiskovnega predstavnika PU Kranj, se zaveda, da je z objavami pogosto hodil po robu, a se mu nikoli ni bilo težko opravičiti, če je šel predaleč. S kombinacijo humorja in strokovnosti je oral ledino, podiral bariere in Policijo pripeljal v naše dnevne sobe. Zaupal nam je, kako mu je to uspelo, zakaj odhaja ter kdo je najbolj vesel, da bo iz rok končno odložil telefon.

'Gorski reševalec vedno in povsod': pomagal pri reševanju na 6000 metrih

23. 08. 2022 20.50

Predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Gregor Dolinar je v času dopusta v Peruju nepričakovano sodeloval v gorski reševalni akciji. Pomagal je namreč pri reševanju dveh gornikov pri vzponu, ki sta se hudo poškodovala zaradi zdrsa na nadmorski višini več kot 6000 metrov. "Reševalna akcija na nadmorski višini 6000 metrov je naporna in nevarna, veliko je improvizacije in adrenalina, ampak ko si enkrat gorski reševalec, si gorski reševalec s srcem in pripravljen na pomoč vedno in povsod," ob tem sporočajo gorski reševalci.

Udar strele na Triglavu: Bil je srečen dan, kar bi se lahko zgodilo, se ni

16. 07. 2022 09.21

Zgodaj zjutraj se je nadaljevala petkova reševalna akcija na Malem Triglavu, ki je bila prekinjena zaradi neurja. Dva poškodovanca s sumom na težje poškodbe zaradi udara strele sta bila s helikopterjem slovenske Policije in spremstvom gorskih reševalcev v UKC Ljubljana prepeljana že v petek, zdaj pa so rešili še preostalih 16, ki so ob zdravniškem nadzoru prenočili v domu na Kredarici. Da je bil srečen dan, je dejal Iztok Arnol, vodja reševalne akcije in dodal, da je skoraj neverjetno, da ni nihče umrl.

Italijani mrzlično iskali devetletnika, ki je odtaval po svoje

25. 06. 2022 17.26

Devetletni deček se je izgubil med pohodom v gorah, kamor se je odpravil s svojim očetom. Slednji se je želel prepričati, da sta na pravi poti, zato je preveril oznake in table ob poti, medtem pa je deček odšel po svoje. V iskalni akciji je sodelovalo več kot sto ljudi, pomagali so tudi posadka helikopterja, brezpilotna letala in reševalni psi.

V gorah samo v nedeljo kar petkrat posredoval helikopter

06. 06. 2022 08.37

Čeprav se poletje še niti ni dobro začelo, pa imajo gorski reševalci že veliko dela, kar kaže tudi na to, da bo v gorah to poletje spet zelo pestro. Samo konec tedna sta policijski in vojaški helikopter intervenirala najmanj sedemkrat, zato policisti zopet opozarjajo na previdnost.

Med razbitinami nepalskega letala našli črno skrinjico

31. 05. 2022 14.44

Med razbitinami letala, ki je v četrtek strmoglavilo v Nepalu, so gorski vodniki našli njegovo črno skrinjico. "Snemalnik zvoka v pilotski kabini, znan tudi kot črna skrinjica letala, je bil odkrit. Pripravljamo se, da jo bomo s helikopterjem pripeljali v Katmandu," je povedal Deo Chandra Lal Karna, tiskovni predstavnik nepalske uprave za civilno letalstvo.

Vse več nesreč v gorah, zahtevnejši izzivi za gorske reševalce

20. 05. 2022 16.36

Leto 2021 se je končalo z rekordnim številom nesreč v gorah, potrjujejo podatki GRZS. Gorski reševalci so posredovali v kar 629 primerih, pri čemer je 283-krat na pomoč priletel helikopter, opremljen za reševanje v gorah. Trend se bo nadaljeval tudi letos, ocenjujejo pristojni, saj so do 17. maja našteli že 167 nesreč, v enakem obdobju lani 162. Da bi pred poletno sezono znova opozorili planince, naj bodo odgovorni in se na pot v hribe dobro pripravijo, so predstavniki GRZS, URSZR, Slovenske vojske in Policije organizirali novinarsko konferenco, na kateri so tudi prikazali, kako poteka gorsko reševanje.

Najuspešnejša sta Janja Garnbret in Luka Potočar, priznanje za življenjsko delo Dušanu Kukovcu

24. 03. 2022 21.07

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je nocoj potekala podelitev priznanj najuspešnejšim ter najbolj zaslužnim v letu 2021 pod okriljem Planinske zveze Slovenije. Priznanja za življenjsko delo v alpinizmu je prejel Dušan Kukovec. Najuspešnejša v športnem plezanju sta Janja Garnbret in Luka Potočar.

K Tandeju in Primožu Rogliču so stekli isti ljudje

24. 03. 2022 19.41

Zlom ključnice, predrto pljučno krilo in štiri možganske krvavitve, zaradi česar se je tudi boril za življenje. “Vedeli smo le, da je hudo, ker je zaradi hudega udarca ob tla izgubil zavest že takoj po padcu in se je tudi brez zavesti prikotalil do vznožja skakalnice,” se Marko Kopavnik prav na istem mestu spominja lanskoletnega grozljivega padca norveškega skakalca. Daniel Andre Tande se je letos vrnil v Planico in se zahvalil tistim, ki so mu lani prvi priskočili na pomoč. Načelnik Gorske reševalne službe (GRS) Rateče pa je za 24ur.com spregovoril o tem, kako je bilo takrat in kaj sami pravzaprav sploh počnejo tukaj.

Stranka Vesna ob vložitvi kandidatur volivce poziva, naj glas oddajo z mislijo na prihodnost

24. 03. 2022 13.56

Predsednica stranke Vesna Urša Zgojznik je ob vložitvi kandidatne liste v volilni enoti Ljubljana Bežigrad povedala, da se na volitve podajajo z 80 kandidati, liste pa so polne v vseh volilnih enotah v vseh okrajih. V stranki menijo, da Slovenija potrebuje njihovo zeleno razmišljanje, in pozivajo volivce, naj glas oddajo z mislijo na prihodnost.

Kdor prej pokliče, dobi helikopter

05. 02. 2022 07.00

Bolnika ali poškodovanca, ki potrebuje helikoptersko pomoč, ne zanima, ali bo ponj prišel helikopter rumene, modre, maskirne barve ali pa nek četrti. Zanj je pomembno le, da bo prišel. Minulega januarja je bil gorski svet pogosto ovit v črno. 41 nesreč se je zgodilo, umrlo je devet ljudi. 12-krat so gorski reševalci na pomoč poklicali helikopter Slovenske vojske. Klicali so ga tudi 20. novembra lani, ko se je v Gradiški turi nad Vipavo ponesrečil plezalec. Helikopter so čakali več ur, a ga niso dočakali.

Izgubljeni kuža pod vrhom Brane: 'Pokazal je več hvaležnosti kot marsikateri planinec'

29. 01. 2022 13.19

Na Facebooku se je v četrtek zvečer pojavila objava, da se je na Kamniškem sedlu izgubila vsaka sled za borderskim ovčarjem Jimmyjem. Matjaž Šerkezi je eden izkušenejših gorskih reševalcev pri nas in ko je izvedel za izgubljenega kužka, mu to ni dalo miru. "Ponoči tudi spati nisem mogel," nam je zaupal Kamničan. Ob tem ga je skrbelo še, da bi ga ljudje, ki nimajo dovolj izkušenj z zimskimi razmerami v visokogorju, skušali sami poiskati in bi pri tem prišlo do nesreče. Zato se je kar sam odpravil na pot. Pod vrhom Brane je naposled našel kosmatinca, ki je prestrašeno jokal na zaledeneli skalni polici.

Gorskim reševalcem v pomoč tudi brezpilotni letalnik

25. 01. 2022 06.00

Letošnje leto je zaznamovalo že nemalo nesreč v gorah, tudi tragičnih. Kot pravijo pri Gorski reševalni zvezi Slovenije, sta jim v zadnjih tednih še kako prav prišla tudi brezpilotni letalnik in termovizijska kamera. Brezpilotni letalnik je pri gorskem reševanju pomemben predvsem zato, ker lahko reševalci v zelo kratkem času pregledajo veliko območje tako ponoči kot podnevi, s tem pa prihranijo ogromno fizične moči, pravi Gregor Bahun, predsednik Komisije z zveze GRZS.

'Ponesrečenci v gorah so lahko hvaležni, da imajo tako luksuzno oskrbo'

24. 01. 2022 16.22

Vse več ljudi išče užitke ali izzive v zasneženih hribih tudi pozimi in ne zgolj v kopni sezoni. Na drugi strani to pomeni več gorskih nesreč, kaže statistika. Tako se je v letošnjem januarju, ki se še niti ni končal, spisalo že preveč črnih scenarijev. Reševalne ekipe rešujejo ponesrečence s pomočjo helikopterja ali klasično, torej peš, če vremenske razmere ne dopuščajo, da bi helikopter letel. Prav vsako reševanje s helikopterjem pa je težko, četudi so razmere videti dobre, saj se vreme v visokogorju hitro spreminja. Predstavniki Slovenske vojske in GRZS so spregovorili o lanski in letošnji statistiki helikopterskega reševanja in opozorili na resne razmere v hribih pozimi.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'

21. 01. 2022 07.00

Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

'Vzpon na Triglav pozimi ni mačji kašelj, tam lahko vsaka napaka pomeni smrt'

17. 01. 2022 18.12

Minuli konec tedna je v gorah za sabo pustil črno sled, ugasnilo je šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub temu, da že nekaj časa ni snežilo, se je vreme otoplilo, kar načeloma pomeni, da se sneg preobraža in je nevarnost plazov manjša. Kljub temu, da je bilo lepo, sončno vreme in so bile razmere videti idealne. To so primeri, ki potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru težavne in da jih planinci prepogosto podcenjujejo. Imeti dobro opremo, namreč ne pomeni imeti izkušnje, ni zagotovilo, da jo bomo znali uporabiti in obvladali situacijo ter si rešili življenje.

Mali Triglav v eni uri vzel dve življenji

16. 01. 2022 17.10

S Policijske uprave Kranj so sporočili, da sta na Malem Triglavu v eni uri umrla dva planinca. Najprej se je pri padcu smrtno ponesrečil državljan Slovenije, uro kasneje pa je na istem mestu umrl še tuj državljan. Kot so sporočili s Policije, nesreči nista povezani.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec

11. 01. 2022 12.14

Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

Zdravniki po nespametnem spustu po smučišču: 18-letnika dobro okrevata

27. 12. 2021 14.41

18-letnika, ki sta se huje poškodovala ob spustu z zaščitno blazino po smučišču na Sljemenu sta pri zavesti in dobro okrevata, je za hrvaške medije potrdil predstojnik oddelka za travmatologijo zagrebškega kliničnega centra dr. Dinko Vidović. Reševalna akcija na Sljemenu je trajala dobri dve uri, reševalci pa so ob tem dogodku opozorili na nespametno ravnanje mladeničev in dodali, da ugotavljajo, da sta z blazino po zaledeneli površini v nekem trenutku dosegla hitrost okoli 80 kilometrov na uro.