gospodarski razmah

Tehnologija in gospodarska rast
12. 06. 2021 07.14
Svetovna gospodarska kriza leta 2008 je osvetlila problem spolitiziranosti makroekonomskih napovedi, kar se je v desetletju po nastopu krize tudi potrdilo. Zdravstvena kriza pandemije covida-19, ki se je razvila v resnično globalno in kompleksno krizo, pa osvetljuje, kje tiči težava takšnega stanja. Napovedovalci ekonomskih gibanj namreč večino časa razmišljajo o odločitvah centralnih bank in vladnih politik, pa čeprav ta dva dejavnika dolgoročno nista najpomembnejša, po mnenju nekaterih ekonomistov pa nista niti med najpomembnejšimi dejavniki.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16
Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Razmah Airbnbja: predlog zakona tudi o oddajanju sob
08. 03. 2021 10.55
Gospodarsko ministrstvo je v javno razpravo podalo osnutek predloga novega zakona o gostinstvu. Spremembe so potrebne zlasti zaradi trendov razvoja na področju nastanitvenih obratov – v zadnjih letih je denimo razmah doživelo oddajanje hiš in stanovanj na platformah, kot je Airbnb, pa tudi glamping in druge oblike bivanja v naravi.

Slovensko gospodarstvo na predkrizni ravni šele v letu 2022
05. 11. 2020 11.18
Evropska komisija ocenjuje, da je vnovičen razmah pandemije prekinil okrevanje in poglobil negotovost. Vpliv pandemije na gospodarstvo se sicer po državah EU razlikuje in enako velja za napovedi glede okrevanja. Sloveniji napovedujejo vrnitev na predkrizno raven leta 2022.

Hotelirji so si obetali dobro zasedenost, a ponekod dežujejo odpovedi rezervacij
19. 10. 2020 14.46
Tako hotelirji na obali kot zdravilišča po vsej državi so si med prihajajočimi krompirjevimi počitnicami obetali dobro zasedenost, zato obžalujejo nove vladne ukrepe, ki gibanje omejujejo na regijo ne glede na turistično rezervacijo. Gorenjski hotelirji opozarjajo, da bodo primorani hotele zapreti, frizerji in kozmetiki pa od vlade pričakujejo milejše omejitve, predvsem odpravo ukrepa ene stranke na prostor.

Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'
17. 01. 2020 06.10
Prvič v 15 letih, odkar pred forumom v Davosu objavljajo poročilo o največjih globalnih izzivih in tveganjih, je vseh prvih pet največjih dolgoročnih tveganj povezanih z okoljem. Ob dolgoročnih pa grozijo še kratkoročni izzivi, pravijo analitiki in izpostavljajo ekonomsko negotovost, tudi trgovinske vojne, ter politično polarizacijo. To pa pomeni še dodatno oviro v boju z največjimi dolgoročnimi globalnimi izzivi.

Turizem v Ljubljani: porast stenic, premalo petične ponudbe, a turisti večinoma zadovoljni
07. 07. 2019 08.00
Se vam je že zgodilo, da so vam težko pričakovan dopust pokvarile stenice, slabe higienske razmere ali preprosto neustrežljivost osebja? Z epidemijo stenic se sicer soočajo povsod po svetu, a kakovostnega ponudnika od nekakovostnega loči predvsem to, kako hitro se z njimi spopade in da pri njihovem odstranjevanju ne varčuje. Kateri pa so še ostali kriteriji kakovosti namestitve in kako varne so rezervacije preko posrednikov, kot je Airbnb?

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?
14. 09. 2018 06.00
13. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

V tej občini stoji največji Titov spomenik
31. 08. 2018 17.25
V Mestni občini Velenje stoji največji še stoječi Titov spomenik. Velenje sodi med največje občine, pred 129 leti pa je imelo le 364 prebivalcev. Nekoliko močnejši gospodarski razmah je mesto doživelo šele konec 19. in v začetku 20. stoletja.

GZS po zvišanju socialne pomoči: Za nedelo bomo plačali dodatnih 50 milijonov evrov
20. 04. 2018 15.35
Novela zakona, ki zvišuje osnovni znesek minimalnega dohodka oziroma denarne socialne pomoči je dvignila prah v GZS. Menijo namreč, da se bo zato manj ljudi aktivno trudilo dobiti novo službo. To pomeni, da bomo plačali dodatnih 50 milijonov evrov za nedelo, so prepričani. Višja socialna pomoč sicer bistveno presega rast minimalne in povprečne plače.

VIDEO in FOTO: Zadnja postaja plastike ni morje, ampak hrana na vašem krožniku
02. 03. 2017 06.30
Težko si je predstavljati, da bo glavna atrakcija razstave kup smeti. A je. Ogromen kup, ki pretrese. Gre za količino odpadkov, ki vsakih nekaj sekund končajo v morjih. Letno porabimo več kot 300 milijonov ton novih plastičnih izdelkov. Polovico uporabljamo manj kot 12 minut.

Imajo vse, želijo pa še več: kako najbogatejši polnijo svoje žepe?
19. 01. 2015 08.09
Odstotek najbogatejših bo kmalu imel več v žepih kot 99 odstotkov svetovnega prebivalstva skupaj. Kako naj zajezimo "eksplozijo neenakosti"? Največ denarja za lobiranje namenita farmacevtski in zdravstveni sektor. Tako se posamezniki znotraj teh sektorjev bogatijo, medtem pa v nekaterih delih sveta otroci še naprej umirajo zaradi posledic diareje.

V Nemčiji vse več zaposlenih, vlada, sindikati in delodajalci sklenili zavezništvo Industrija 4.0 za še večjo rast
30. 11. 2014 10.50
Medtem ko se del Evrope še naprej spopada s krizo, iz Nemčije prihaja nekaj vzpodbudnih novic. Potem ko se je država izognila recesiji, raste število zaposlenih za poln delovni čas, zavezništvo Industrija 4.0 med vlado, sindikati in delodajalci pa naj bi prinesla nov val rasti.

FOTO in VIDEO: Venezuelci postavljajo nove barikade; smrtnih žrtev vse več
25. 02. 2014 11.22
Venezuelci so v večjih mestih postavili nove barikade. Gre za ene od najbolj silovitih demonstracij proti vladi doslej, v katerih je umrlo že najmanj 14 ljudi. Medtem so motoristi organizirali shod v podporo predsedniku Maduri.

Pahor spremenil mnenje: Šola mora tudi vzgajati
22. 03. 2013 08.45
Gospodarska kriza je večinoma posledica pretiranega pohlepa in izkrivljenih vrednot, ugotavljajo poznavalci. Rešitev naj bi bila v bolj etičnih pristopih, ki bi namesto iskanja dobička brez moralnih in pravnih zadržkov v prvo vrsto postavljali tudi človeka in njegovo dostojanstvo.

'Niso vsi isti, a včasih je težko ločiti'
05. 12. 2010 13.31
Ob 20. obletnici plebiscita o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije so spregovorili Kučan, Bučar in Peterle. Kučan meni, da je denacionalizacija ena od usodnih napak, Bučarja skrbijo težave v EU, Peterle pa meni, da so ljudje bolj razdeljeni kot prej.

Avtoprevozniki in podjetniki odločno ZA
03. 06. 2010 16.00
Če so slovenski ribiči glede arbitražnega sporazuma precej deljeni, pa so avtoprevozniki bolj enotni. Ti pravijo, da je v njihovem interesu, da se spor s Hrvati reši. Tudi slovenski podjetniki, dejavni na Hrvaškem, so arbitražni sporazum podprli.

'Boj proti inflaciji je socialni boj'
04. 04. 2008 17.08
Luksemburški premier Juncker je na srečanju ministrov evroskupine poudaril, da <i>''če se ne bomo borili za stabilnost cen, bi to bila nesocialna politika.''</i>

V švicarskih Alpah o svetovnih trgih
23. 01. 2008 20.52
Letošnje srečanje politikov in gospodarstvenikov v Davosu bo namenjeno iskanju poti iz gospodarske krize.