gospodarskih

Projekt SRIPT: razkrivamo ovadeno trojico

31. 10. 2019 19.01

Kdo je ponarejal dokumente, goljufal in si neupravičeno prilaščal evropski denar prek očitno koruptivnega projekta SRIPT? Razkrivamo ugotovitve 50 strani dolge revizije gospodarskega ministrstva Zdravka Počivalška, na osnovi katerih so vložili tri kazenske ovadbe. Tudi proti nekdanji šolski ministrici z najkrajšim delovnim stažem, danes pa direktorici turistično-gostinske zbornice Klavdiji Perger.

Gospodarsko ministrstvo naznanilo sum kaznivih dejanj pri projektu SRIPT

30. 10. 2019 12.35

Gospodarsko ministrstvo je Okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani naznanilo sum kaznivih dejanj goljufije, goljufije na škodo EU in ponarejanja listin pri projektu SRIPT zoper Turistično gostinsko zbornico Slovenije, njeno direktorico Klavdijo Perger in druge fizične osebe, vpletene v zadevo.

Knovs glede aktualnega dogajanja v gospodarstvu opravil nadzor na Sovi

30. 10. 2019 13.19

Knovs je opravil nadzor na Sovi glede aktualnega dogajanja v slovenskem gospodarstvu, je član komisije Žan Mahnič navedel na Twitterju. Podrobnosti ni razkril, sklepati pa je, da gre za dogajanje na Petrolu.

Državni svet izglasoval veto na zakon po izbrisih v bankah

28. 10. 2019 15.36

Državni svetniki so izglasovali odložilni veto na zakon o postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank. Po mnenju interesne skupine, ki je veto predlagala, zakon ne odpravlja številnih pomislekov glede izključne pristojnosti sodišč za sojenje v sporih po omenjenem zakonu.

Sklenili 170 km dolgo človeško verigo: simbol nacionalne enotnosti

27. 10. 2019 17.07

Več deset tisoč protestnikov je v Libanonu sklenilo 170 kilometrov dolgo človeško verigo, ki naj bi simbolizirala novonastalo nacionalno enotnost. Protestniki zahtevajo menjavo celotnega vladajočega razreda, ki državi vlada že tri desetletja.

'Mošeje so naše vojašnice, kupole naše čelade, minareti naša kopja'

20. 10. 2019 07.00

Prebivalci Turčije postajajo vse manj verni in manj strogi v sledenju verskim pravilom, in to kljub 17-letni oblasti islamistične stranke AKP pod vodstvom Recepa Tayyipa Erdogana. Želja predsednika Erdogana, da državo preuredi v bolj verni podobi, kot kaže, ne uspeva, saj je idejo Kemala Atatürka očitno težje premagati, kot si je to sprva predstavljal. A to lahko za večnega predsednika Erdogana pomeni tudi postopno izgubljanje zaupanja, saj je svojo kariero gradil ravno na islamistični platformi.  

Ste se kdaj vprašali, kdo ste – Štajer'c, Primor'c ali preprosto Sloven'c?

19. 10. 2019 07.00

Ko se vračamo domov s potovanja, se nam vsem odpre drugačen pogled. Morda je to pogled na domače hribe, smaragdno reko ali neskončno ravnico. Nekateri so bolj, drugi manj navezani na svojo regijo, a kljub temu vsakršen predlog delitev pokrajin izzove močne čustvene odzive in sproža polemike. A kaj za vas označuje dom? Je to mesto? Športni klub ali država?

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 09.23

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 05.00

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Šef evroskupine: Dosežen dogovor o evrskem proračunu

10. 10. 2019 07.28

Finančni ministri 27 članic EU so ponoči v Luksemburgu po enajsturnih pogajanjih dosegli dogovor o evrskem proračunu, ki dopušča možnost financiranja z zunanjimi viri, a dogovora o tem še ni. Končno odločitev naj bi sprejeli v okviru pogajanj o večletnem proračunu EU za obdobje 2021-2027, je povedal šef evroskupine Mario Centeno.

Na parlamentarnih volitvah na Portugalskem zmaga socialistov

06. 10. 2019 22.12

Na parlamentarnih volitvah na Portugalskem kaže na zmago socialistov pod vodstvom premierja Antonia Coste. Ti naj bi pridobili med 100 do 117 sedežev v 230-članskem parlamentu, kažejo rezultati vzporednih volitev, ki so jih objavile portugalske televizijske postaje RTP, SIC in TVI.

Severna Koreja: Pogovori so propadli, ZDA: Dobro je šlo

06. 10. 2019 14.02

Delegaciji ZDA in Severne Koreje na nedavne pogovore glede programa severnokorejskega jedrskega orožja očitno gledata povsem drugače. Medtem ko Pjongjang ocenjuje, da so pogajanja propadla, iz Washingtona sporočajo, da je šlo dobro.

Mladi Poljaki: patrioti, ki zapuščajo svojo domovino

03. 10. 2019 07.31

Poljaki so država z drugo največjo izseljensko skupnostjo znotraj Evropske unije – odhajajo predvsem mladi, ki službe iščejo drugod. Mladi Poljaki so sodeč po številnih raziskavah kljub življenju zunaj domovine veliki patrioti, pri katerih je po letu 2015 opaziti tudi trend izbiranja strank desno od politične sredine. Vpogled v trenutne razmere na Poljskem in razmišljanje mladih nam je dala 24-letna Nel Ewa Tomczyk, novinarka iz Lodža.

Pahor: Prav je, da se o zamisli uvedbe praznika športa polemizira

01. 10. 2019 15.05

Predsednik države Borut Pahor, ki je priredil sprejem ob predstavitvi pobude za razglasitev 1. oktobra za dan slovenskega športa kot državnega praznika, je skeptičen, da bi praznik uvedli brez razmisleka. Podporo prazniku, ki ga predlaga Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez, je izrazil tudi vrhunski kolesar Primož Roglič.

70 let komunistične Kitajske: od rdečega terorja do svetovne velesile

01. 10. 2019 06.00

Z največjo vojaško parado doslej na Trgu nebeškega miru obeležujejo 70. obletnico razglasitve Ljudske republike Kitajske - prikaz moči danes globalne velesile, političnega in gospodarskega zmagoslavja. Vzpon Kitajske predstavlja eno najpomembnejših zgodb druge polovice 20. stoletja, a za kakšno ceno?

O neoliberalizmu

28. 09. 2019 07.01

Pomislite, da je leto 1970 in da vam nekdo reče, da boste leta 2020 za nakup stanovanja v prestolnici potrebovali za 30 let kredita, pri čemer bo mesečni obrok znašal polovico vaše plače. Da morate delati do 65. leta, višina pokojnine (če jo doživite) pa bo tretjina plače. Večina tovarn je zaprta (Litostroj, Mura, Peko …), samozadostnost pa dosega borih 30 odstotkov, kar pomeni, da česen, ki ga jeste, uvozimo iz Pakistana in Indije. Verjetno bi pomislili, da je padla atomska bomba.

Kriza socialdemokracije v Evropi: ali obstaja luč na koncu temnega tunela?

24. 09. 2019 06.00

V zadnjih desetih letih so skoraj vse socialdemokratske stranke doživele pretrese, tudi v kontekstu gospodarskih, socialnih in političnih negotovosti. Medtem ko so osemdeseta in devetdeseta leta minulega stoletja minila v znamenju preoblikovanja in obnove evropske socialne demokracije, pa je zadnje desetletje zaznamoval dramatičen, če ne celo nepopravljiv padec ene najstarejših in najbolj odpornih političnih družin v evropski demokratični tradiciji.

Greta Thunberg svetovnim voditeljem: Kako si drznete, da kradete moje sanje in otroštvo?

23. 09. 2019 20.31

V New Yorku se je začel podnebni vrh Združenih narodov. Ob tej priložnosti je 66 držav izrazilo namero doseganja ogljične nevtralnosti do leta 2050. Podnebna kriza je tekma, ki jo izgubljamo, a jo lahko še zmagamo, je poudaril generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Švedska aktivistka Greta Thunberg pa je voditeljem jezno očitala neukrepanje.

Pompeo: Napad na rafineriji je vojno dejanje Irana

18. 09. 2019 17.02

V Savdski Arabiji sta se zgodila napada z brezpilotnimi letali na dve pomembni nahajališči nafte državnega podjetja Aramco. Odgovornost za napad so prevzeli hutijski uporniki, ZDA pa so s prstom vseeno pokazale na Iran. Savdska Arabija je sedaj predstavila dokaze, ki obremenjujejo Iran. Ameriški zunanji minister Pompeo pa je dejal, da je pri napadu šlo za "vojno dejanje".

'Predlagani ukrepi lahko povzročijo več škode kot koristi'

17. 09. 2019 09.55

"Čeprav so ti predlogi, ki prihajajo od različnih interesnih skupin, politike in državnih služb, verjetno povsem dobronamerni, bi mnogi lahko vodili v še večje konflikte, tako z velikimi zvermi kot tudi med različnimi družbenimi deležniki," so se na nekatere nedavno predlagane ukrepe upravljanja z volkovi in medvedi odzvali na biotehniški fakulteti.

Pahor in indijski predsednik izpostavila dobre odnose in prijateljstvo med državama

16. 09. 2019 15.21

Predsednik republike Borut Pahor in indijski predsednik Ram Nath Kovind sta na pogovorih v Ljubljani izrazila zavezanost utrditvi vsestranskega sodelovanja in prijateljstva med državama, globalnega partnerstva ter pripadnost multilaterizmu. Pahor je sprejel vabilo na obisk Indije.

Vasle: Trenutne gospodarske razmere terjajo ukrepanje vseh politik, ne samo denarne

13. 09. 2019 08.05

V gospodarskem okolju se povečujejo tveganja, ki lahko še dodatno upočasnijo rast, opozarja guverner Banke Slovenije. Evropska centralna banka je po njegovih besedah pripravljena okrepiti instrumente in uporabiti nove, če se bo izkazalo, da je to potrebno, "a trenutne razmere terjajo ukrepanje vseh politik, ne samo denarne".

Upočasnitev gospodarstva: varčevanje in črtanje nenujnih ukrepov

12. 09. 2019 10.22

Rast slovenskega BDP bo pričakovano nižja od prvotnih napovedi. Posledica tega bodo rezi v proračun, ki jih je napovedal minister za finance Andrej Bertoncelj. Na novinarski konferenci Urada RS za makroekonomske analize in razvoj je Maja Bednaš pojasnila vzroke za upočasnjevanje gospodarske rasti.

Ukinitev dodatka: koliko bi prejemale posamezne družine?

11. 09. 2019 07.25

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je predstavilo višino transferjev in olajšav, ki jih bodo po ukinitvi dodatka za delovno aktivnost prejemali nekateri tipi družin. Nevladne organizacije sicer opozarjajo, da bo ukrep močno poslabšal življenje mater samohranilk.

Slovenski gospodarstveniki zadovoljni z obiskom pri Medvedjevu

11. 09. 2019 12.23

Predstavniki največjih slovenskih podjetij v Rusiji so zelo zadovoljni z obiskom vladne delegacije pod vodstvom premierja Marjana Šarca v Moskvi, katere del so bili tudi sami. Tovrstni obiski so, kot so pojasnili v Moskvi, za njih zelo pomembni, saj jim odpirajo vrata in nove priložnosti.

Apokaliptična superorožja in vzpon Kitajske

11. 09. 2019 10.39

Vojaška tehnologija je v zadnjih letih doživela velik napredek, dodaten pospešek pa ji lahko zagotovi nova oboroževalna tekma, v katero so vključene tri največje svetovne sile: ZDA, Rusija in Kitajska. Čudežno orožje, ki ga je predstavil Vladimir Putin, naj bi Rusijo postavilo v vodstvo, vendar njeni glavni tekmici že pospešeno razvijata svoj nuklearni potencial.

Apple ob padcu prodaje pametnih telefonov predstavil novi iPhone

11. 09. 2019 07.49

Ameriški tehnološki velikan Apple, ki se sicer sooča s padcem prodaje pametnih telefonov, je na tradicionalni jesenski predstavitvi pokazal posodobljene različice svojih pametnih telefonov iPhone. Kot pravijo v podjetju, bo novi telefon imel boljšo baterijo, kamero in strojno opremo, dizajn pa se ne bo bistveno spremenil.

Vlada določila zgornjo mejo izdatkov, končnega osnutka proračuna še ni potrdila

09. 09. 2019 14.53

Vladna ekipa in koalicijski poslanci so na Brdu pri Kranju razpravljali o predlogu proračuna za prihodnji dve leti. Zgornja meja odhodkov je določena. Končni osnutek proračuna pa bodo potrdili po objavi najnovejših gospodarskih napovedih.

Bratuškova se je osebno vmešala v razpis za direktorja družbe SODO

05. 09. 2019 20.25

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek se je osebno vmešala v odprt razpis za direktorja sistemskega operaterja distribucijskega električnega omrežja SODO, poroča Planet TV. Na televiziji med drugim problematizirajo avgustovski vladni sklep, po katerem nadzorniki za imenovanje direktorja potrebujejo soglasje pristojnega ministra in vlade.

Predlog ukinitve dodatka za delovno aktivnost razburja: koga vse bi ukrep udaril po žepu?

05. 09. 2019 15.09

Več kot 10.000 ljudi bi po novem predlogu ministrice Klampferjeve ostalo brez dodatka za delovno aktivnost, ki jih drži nad vodo. Kar 50 nevladnih organizacij je skočilo v zrak. Rezom v socialne transferje odločno nasprotuje tudi Levica, ki opozarja, da so na 'varčevalnem radarju' najšibkejši.