govorimo

Tiste, ki bi želeli videti samo belo, vse bolj vleče na rjavo

28. 01. 2024 07.00

Bilo je v lanskem novembru, ko so se v podeželskem hotelu v bližini Berlina na pol skrivno sestali ljudje iz neonacističnih strank in gibanj, iz skrajno desne stranke Afd in drugi podobno misleči, med njimi tudi premožni poslovneži. Kovali so veliki načrt za remigracijo.

Še imamo srednji razred?

27. 01. 2024 13.30

V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Kakšna je 'pravična' kazen za spolni napad na otroka?

27. 01. 2024 08.46

Potem ko je sodišče nekdanjemu jeseniškemu ravnatelju za spolni napad na desetletno deklico in za neupravičeno slikovno snemanje izreklo kazen treh let in 10 mesecev zapora, je (pre)mila kazen povzročila veliko razburjenja v organizacijah, ki se ukvarjajo z žrtvami zlorab, pa tudi med občani, ki so zaradi tega organizirali protest. Kaj pravijo strokovnjaki in kakšna sploh je primerna kazen za takšno kaznivo dejanje?

Živijo med podganami in ščurki, zdaj zahtevajo odškodnino in mesečno rento

26. 01. 2024 19.00

Stanje je vedno slabše, po naših dvoriščih se lovijo podgane, znova so se pojavili tudi ščurki. Da o smradu, v katerem živimo, sploh ne govorimo, so ponovno jezni krajani Tezna, ki živijo v neposredni bližini mariborske Surovine. Podjetja, ki upravlja z odpadki. Na Surovini odgovarjajo, da določeni vplivi na okolje zagotovo so, a da delajo v skladu z vsemi okoljevarstvenimi dovoljenji, kar potrjuje tudi inšpektorat za okolje, ki ob zadnjem pregledu nepravilnosti ni ugotovil. V Surovini dodajajo, da imajo laži nekaterih krajanov že počasi dovolj. Zato so jim s strani najete odvetniške družbe poslali dopis, naj prenehajo z blatenjem njihovega dobrega imena.

Kdo je na seznamu 21 osumljencev?

23. 01. 2024 18.36

Ekipe preiskovalcev so v okviru obsežnih preiskav na širšem območju PU Ljubljana, Celje, Kranj in Nova Gorica pozvonile na kar 58 naslovih, pod njihovim drobnogledom je 21 osumljencev. Glavni akter, prvi med osumljenci, je sicer Aleš Lotrič, uradnik ljubljanske upravne enote. Kakšne so podrobnosti in kdo je še na seznamu?

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Biolog in hidrolog pred preiskovalno komisijo DZ: Trasa kanala C0 ni primerna

23. 01. 2024 06.31

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) po besedah biologa Andreja Uršiča še vedno smatra, da trasa kanala C0 v Ljubljani ni primerna, saj povečuje tveganje ogroženosti za oskrbo Ljubljane s pitno vodo. Tudi hidrologi menijo, da obstajajo tehnologije in sredstva, da bi ta kanal potegnili drugje, je dodal profesor Mihael Brenčič. Odločitve glede projektov, kakršen je povezovalni kanal C0 Ljubljani, morajo biti sprejete transparentno in strokovno, je v pričanju pred preiskovalno komisijo DZ poudarila predsednica Nataša Pirc Musar. Njen lanski poziv, da se gradnja projekta začasno ustavi, pa je bil posledica njene ocene, da javnost nima dovolj informacij, je dodala.

Reforma osnovnega šolstva: obvezen NPZ, spremembe podaljšanega bivanja in varstva

21. 01. 2024 09.49

Poslanci bodo na mize kmalu dobili predlog sprememb v osnovnem šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vlada v grobem načrtuje spremembe šolanja na domu, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami, v 1. razred uvaja obvezni tuji jezik, prav tako uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Poleg tega prenavlja razširjeni program osnovne šole. To poenostavljeno pomeni, da spreminja koncept jutranjega varstva in podaljšanega bivanja. V 3., 6. in 9. razred pa (spet) uvaja obvezna nacionalna preverjanja znanja. Ravno zadnji dve napovedani spremembi sprožata največ pomislekov in vprašanj.

Finančni Popkast: Novo največje podjetje na svetu

18. 01. 2024 07.00

Do prejšnjega tedna je imelo podjetje Apple status največjega na svetu, vendar ga je glede na tržno kapitalizacijo prehitelo podjetje Microsoft. Denar odteka v velika tehnološka podjetja, ki razvijajo storitve v povezavi z umetno inteligenco.

Zakaj je v predalu obtičala soudeležba delavcev pri dobičku in lastništvu podjetja?

18. 01. 2024 06.00

Več denarja v državnem proračunu, več možnosti nagrajevanja zaposlenih in možnost, da delavci postanejo solastniki podjetij. Ne zgodi se velikokrat, da se tako podjetniki kot sindikati strinjajo, še manjkrat je na istem bregu tudi resorno ministrstvo. Pa se vseeno zatakne. Zakaj že najmanj od jeseni na mizi čaka nov zakon o udeležbi delavcev pri dobičku in opcijskem nagrajevanju, se sprašuje gospodarstvo, če pa je v celoti usklajen tako s sindikati kot z gospodarskim ministrstvom?

Koliko je žrtev kraje podatkov o klicih na številko 112?

17. 01. 2024 19.04

Incident preiskuje tudi informacijska pooblaščenka, po njeni oceni so bili na spletu podatki najmanj desetih oseb, številka pa bi utegnila biti še višja. Kako pa so glede na sum, da za oglasom stoji eden od zaposlenih v njihovem dispečerskem centru, ukrepali v ljubljanskem UKC?

Delodajalci: 7,5-odstotni dvig nas katapultira na sam vrh v EU

17. 01. 2024 06.00

Ob zdravniški in sodniški stavki bo vlada, kot kaže, morala ugrizniti še v eno kislo jabolko. Zveza svobodnih sindikatov namreč zahteva višje usklajevanje minimalne plače, kot je določeno z zakonom. Ta določa, da se minimalna plača uskladi z višino lanskoletne inflacije, ki znaša 4,2 odstotka. Sindikati pa delodajalcem in vladi pred petkovim sestankom sporočajo, da to ne bo dovolj, in zahtevajo dvig minimalne plače za 7,5 odstotka, kar bi pomenilo 913 evrov neto, po zakonu pa bi se minimalna plača dvignila na 902 evra neto. Zakaj takšna zahteva sindikatov, kaj nanjo pravijo delodajalci in kaj bodo vladi predlagali oni? V oddaji 24UR ZVEČER sta argumente soočila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič in predstavnik delodajalcev Marjan Trobiš.

Koliko zaslužijo zdravniki, sodniki in tožilci?

09. 01. 2024 20.22

Zdravnikom plače rastejo, celo najbolj med vsemi javnimi uslužbenci. Oktobra 2022 je celotna masa plač znašala dobrih 31 milijonov evrov, oktobra lani pet milijonov evrov več. Zdravniki na eni strani protestirajo zaradi zamika vzpostavitve ločenega plačnega stebra za zdravstvo, na drugi strani pa opozarjajo na ponovno porušena plačna nesorazmerja, tokrat med mladimi in starimi zdravniki. Vre pa tudi v pravosodju. Po tem ko so v četrtek za eno uro opozorilno prekinili delo, sodniki in tožilci stopnjujejo pritisk na vlado in v sredo začenjajo še belo stavko.

KPK pod drobnogled vzel nakup 13.000 prenosnikov

09. 01. 2024 22.11

Na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) so potrdili, da v zvezi z nakupom računalnikov na ministrstvu za digitalno preobrazbo vodijo postopek predhodnega preizkusa. Ministrstvo je bilo lani deležno precej kritik, da je za nakup 13.000 nižjecenovnih prenosnikov neracionalno odštelo šest milijonov evrov.

Presoja vplivov na okolje za kineto ni potrebna, Janković pričakuje predsedničino opravičilo

09. 01. 2024 12.18

Presoja vplivov na okolje za kineto, ki jo je ljubljanska občina vgradila v povezovalni kanal C0, ni potrebna, je sklenilo pristojno ministrstvo. Župana Zorana Jankovića zdaj zanimajo poteze DZ, kjer deluje preiskovalna komisija o ugotavljanju nezakonitosti pri gradnji kanala, pričakuje tudi javno opravičilo predsednice republike Nataše Pirc Musar. Urad predsednice republike pa je v odzivu na odločitev pristojnega ministrstva, da presoja vplivov na okolje za kineto pri ljubljanskem kanalu C0 ni potrebna, zapisal, da z odločbo niso seznanjeni, ker niso stranka v postopku. Ob tem so poudarili, da je skrb za zagotavljanje in ohranjanje čiste pitne vode odločilnega pomena.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Kako uresničiti novoletne zaobljube

07. 01. 2024 17.03

Boste letos bolj zdravo jedli, boste pili manj kave, boste opustili alkohol ali cigarete, boste poiskali boljšo službo ali boste bolj uspešni na svojem delovnem mestu? Znano in raziskano je, da novoletnih zaobljub ne zmoremo izpolniti. A za veliko večino oziroma 80 odstotkov ambicioznih posameznikov, željnih sprememb in napredka, se vse konča še pred prvim februarjem. Ste morda preleni, nesposobni? Nič od tega, pravijo psihologi, le postavljanje pravih ciljev nam gre nekoliko slabše.

'Ko ostaneš sam, je vsaka majhna stvar dobrodošla'

06. 01. 2024 16.44

Že od nekdaj velja, da je januar eden težjih mesecev, ko govorimo o čustvenem doživljanju. Kako tudi ne, saj se dolgo obdobje veseljačenja in pričakovanja prehoda v novo leto naenkrat konča. Za družine v stiskah pa je januar pravzaprav mesec, ko si lahko oddahnejo. Za marsikoga je december namreč mesec prikrajšanosti, družinskih stisk in nasilja. S pomočjo dobrih ljudi smo ga številnim vendarle uspeli polepšati. "Ko se znajdete v situaciji, ko ste sami, je vsaka majhna stvar dobrodošla," je povedala ena od mam, ko smo ji prinesli škatlo dobrot.

Nad enim letom na bolniški 100 odstotkov ljudi več kot leta 2015

05. 01. 2024 06.00

Pri bolniški odsotnosti naj bi šlo za začasno nezmožnost za delo. Kaj pa kažejo številke? Ravno nasprotno. Če je bilo še leta 2015 več kot eno leto na bolniški 4200 ljudi, jih je bilo predlani že 8500. Nimamo pa sistema, kako ljudi vračati nazaj. Metoda Dodič Fikfak opozarja, da se "30 let praktično nič ni naredilo, da do dolgotrajnih bolniških odsotnosti ne bi prišlo". Kaj kažejo prakse iz tujine?

Zaradi suma tihotapljenja ljudi pridržali hrvaškega diplomata

03. 01. 2024 14.31

Hrvaška policija je v torek pridržala uslužbenca hrvaškega ministrstva za zunanje in evropske zadeve zaradi suma, da je še z dvema indijskima državljanoma tihotapil ljudi. Šlo naj bi za 64-letnega diplomata, ki je med preiskavo trdil, da je enemu od Indijcev le oddajal v najem spodnje nadstropje hiše.

Kaj umetna inteligenca napoveduje za Slovenijo v 2024?

01. 01. 2024 12.04

Generativni umetni inteligenci, ki je z naskokom osvojila iztekajoče se leto, smo zastavili vprašanje, kaj v političnem smislu čaka Slovenijo v letu 2024. Takole je odgovorila: "Na žalost moje znanje sega samo do januarja 2022, zato ne morem zagotoviti aktualnih informacij o političnih dogodkih v Sloveniji ali kateri koli drugi državi v letu 2024, in končala : "Politične razmere so zelo dinamične in se lahko hitro spremenijo."

To so 3 izdelki, ki jih potrebuje vsak dom

27. 12. 2023 00.15

Ko govorimo o udobju in praktičnosti v naših domovih, so nekateri izdelki preprosto nepogrešljivi. Danes se bomo posvetili trem izjemnopomembnim inuporabnim izdelkom, ki bi morali najti prostor v vsakem domu. Brezžični zvonec, baterijska svetilka in vlažilnik zraka so pravi junaki sodobnega življenja, ki nam olajšajo vsakodnevne naloge in dodajo pridih udobja.

Šokiralo jih je koliko denarja je potrebnega za bodočo pokojnino!

21. 12. 2023 00.15

Kako lahko najugodneje poskrbite za svojo pokojnino?

Prepir s profesorjem: dekleti zaradi predolgih nohtov nista mogli igrati odbojke

19. 12. 2023 19.02

Predolgi nohti, pirsingi in celo vsadki v zadnjici, vse to so razlogi, da dijakinje slovenskih šol ne želijo ali ne morejo normalno telovaditi, pripovedujejo ogorčeni profesorji športne vzgoje. Dnevnik tako poroča o primeru, ki se je zgodil na eni izmed srednjih šol v Ljubljani, kjer je prišlo do prepira med profesorjem in dekletoma, ki zaradi predolgih nohtov odbojke nista mogli normalno igrati. O dogodku je profesor obvestil tudi vodstvo šole, a se pri tem znova pojavlja že znana dilema: v kakšni meri lahko šola ukrepa in kdaj govorimo o posegih učiteljev v prostor osebne izbire posameznika?

Po smrti pacienta z meningokoknim meningitisom identificirali 68 stikov

18. 12. 2023 11.34

Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila v nedeljo obveščena o primeru smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Umrl je bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).

December ne more miniti brez klasične zgodbe o Hrestaču

17. 12. 2023 20.05

Praznični čas ne more miniti brez prav posebne klasične zgodbe, ki so jo v Ljubljani v petek uprizorili ukrajinski baletniki. Tokrat smo nanjo pogledali tudi skozi otroške oči. Uganete, o kateri zgodbi govorimo?

Porod: kje, s kom? Želje, izkušnje, stroka

17. 12. 2023 10.35

Leta 2018 je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje doma s strokovno pomočjo, pomočjo babice torej, rodilo 13 žensk. Lani že 73. Porodov doma je – tako kažejo številke – v zadnjih letih več, nekaj je k temu zagotovo prispevala epidemija s koronskimi omejitvami, saj je bilo leta 2021 rekordno število porodov v domačem okolju. Stroka, ki takšen porod odsvetuje, se sprašuje, zakaj. Kaj nekatere porodnice odvrača od zagotovo varnejšega poroda v eni od 14 slovenskih porodnišnic? Kaj jih vodi k temu, da sprejmejo tako veliko tveganje, ne le zase, pač pa tudi za svojega otroka?

Obseg dela od doma po covidu upada, a je še vedno 30-krat višji kot 2019

16. 12. 2023 08.05

Potem ko je covid-19 izrazito povečal obseg dela od doma, se ta počasi vnovič zmanjšuje. Število prijav za delo na daljavo iz predkoronskega leta 2019 je sicer še vedno preseženo za več kot 30-krat, a je hkrati glede na dosedanje podatke za skoraj polovico nižje kot lani in za skoraj 70 odstotkov nižje kot leta 2021.

76-milijonska investicija: Kako bo videti nova veterinarska fakulteta?

15. 12. 2023 12.59

V Ljubljani so simbolično položili temeljni kamen za novo veterinarsko fakulteto. Gre za nekaj več kot 76 milijonov evrov vreden projekt, sofinanciran iz proračuna in evropskih sredstev.

Voditelji EU podprli začetek pristopnih pogajanj z Ukrajino in Moldavijo

14. 12. 2023 11.01

Voditelji EU so podprli začetek pristopnih pogajanj z Ukrajino in Moldavijo. Madžarski premier Viktor Orban sicer vztraja pri nasprotovanju začetku pristopnih pogajanj z Ukrajino in nadaljnji finančni pomoči tej državi v okviru dolgoročnega proračuna EU. Pred začetkom vrha EU, na katerem bodo razpravljali o teh dveh temah, se Orban sestaja s predsednikoma Evropskega sveta in Evropske komisije ter voditeljema Nemčije in Francije.