govorimo

TikTok izziv angel smrti: 'Deček je stekel na cesto in se ulegel'
08. 05. 2025 06.00
Izzivi na družbenih omrežjih, zlasti na TikToku, se kot virus širijo med mladostniki. Še več, lahko so smrtonosni. Naša mladina nikakor ni imuna na nevarne izzive, v zadnjem času sta se pojavila dva – angel smrti in leteči superman. Obiskali smo dve šoli – v Žužemberku in Slovenj Gradcu –, kjer so učenci izvajali nevarne izzive, pri tem pa se je eden učenec hudo poškodoval. Zgodilo se je tudi v Ljubljani: "Vozil sem se z motorjem, ko je deček stekel na cesto in se ulegel," je za rubriko Dejstva pričeval Saša Omerović.

Pred slovenskimi odbojkaricami kar trije veliki (poletni) izzivi
07. 05. 2025 16.51
Slovensko žensko odbojkarsko reprezentanco med poletjem čakajo trije izzivi. Odbojkarice reprezentančno sezono konec maja začenjajo v zlati ligi, nato sledi drugi del kvalifikacij za evropsko prvenstvo, za konec pa še premierni nastop na svetovnem prvenstvu. V slovenskem taboru so si za prvi cilj sezone postavili zaključni turnir zlate lige.

'Že zdavnaj ga je povozil čas, Fenerbahčeju bi bilo bolje brez njega'
06. 05. 2025 12.57
Carigrajskemu nogometnemu velikanu Fenerbahčeju kot vse kaže ne bo uspelo v boju za naslov turškega nogometnega prvaka. Temu primerne so vse glasnejše kritike na račun portugalskega stratega Joseja Mourinha, za katerega mnogi menijo, da je že pred časom izgubil stik z realnostjo.

V prestolnici so na svoj račun prišli oboževalci korejske pop glasbe
04. 05. 2025 20.40
BTS, Blackpink, Seventeen, Stray Kids, tisti, ki ne veste o čem govorimo, v petek gotovo niste obiskali unikatne korejske zabave v ljubljanskem Orto baru, kjer so zbrali predvsem zelo mladi ljubitelji K-popa, ali po domače - korejske popularne glasbe.

Subotiču izplačali za skoraj 25.000 kilometrov potnih stroškov
04. 05. 2025 20.12
Prah okoli brezplačnega dopustovanja premierja Roberta Goloba v obmorski hiši jeklarskega poslovneža Tomaža Subotiča, ki je po vladnih imenovanjih zasedel predsedniška mesta v dveh nadzornih svetih javnih bolnišnic, se ne poleže. Razkrivamo, da je Subotič - kar potrjujejo telefonska sporočila - očitno ponujal zaposlitev takratnemu direktorju urada za nadzor kakovosti in investicij v zdravstvu, Alešu Šabedru. Objavljamo tudi podatke o sejninah, ki jih je Subotič prejel v obeh bolnišnicah. Zakaj so mu tam izplačali za skoraj 25 tisoč kilometrov potnih stroškov?

Ko nosimo nekaj, kar ni naše
03. 05. 2025 16.29
Strahovi, ki nimajo "zgodbe". Odnosi, ki se vedno znova končajo na enak način. Občutki, da nismo v "pravem" življenju. Telo, ki je v napetosti, čeprav se zdi, da vse poteka dobro. Telo ve, tudi ko mi ne vemo. Dih, tonus mišic, pozicija ramen, trepet v glasu – vse to so vhodi v zgodbo, ki je morda nismo nikoli slišali. Medgeneracijska travma se največkrat prenese od staršev na otroke in se redko pokaže kot "velika drama". Pogosteje je to subtilen občutek, da nismo dovolj, da si ne zaslužimo ljubezni, da moramo biti tiho, da ne zaupamo ljudem. Takšen krog lahko presekamo – najprej s tem, da se zavedamo, da obstaja.

Slovenija na ICJ izpostavila dolžnost Izraela, da zagotovi pomoč v Gazi
02. 05. 2025 13.23
Slovenija je na zaslišanju na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu o obveznosti Izraela v Palestini poudarila, da ima Izrael kot okupacijska sila v skladu z mednarodnim pravom temeljno dolžnost, da zagotovi in omogoči nujno potrebno oskrbo in pomoč. Izrazila je še zgroženost nad humanitarnimi razmerami v Gazi in drugod, so sporočili z MZEZ.

Kdo so 'starši kosilnice' in kaj so pasti permisivne vzgoje?
02. 05. 2025 20.18
Spreminjajoče se družbene razmere vplivajo tudi na starševstvo in vzgojo otrok. Vse bolj razširjena je permisivna vzgoja, za katero je značilno, da je v središču pozornosti otrok s svojimi željami in potrebami, manj pa je pravil in pričakovanj. A psihologi poudarjajo, da je postavljanje mej med odraščanjem nujno potrebno, v nobenem primeru pa ne smemo te naloge prepustiti otroku.

'Pogosto so starši, ki prepovedo uporabo telefona, v družbi označeni kot čudni'
01. 05. 2025 18.41
Če smo nekoč za glavne dejavnike vzgoje naštevali družino, šolo in okolje, dandanes igrajo pri vzgoji precej veliko vlogo tudi splet in družbeni mediji, predvsem če upoštevamo dejstvo, da veliko otrok svoj prosti čas preživlja ob pametnih telefonih, tablicah in računalnikih. Internet in družbeni mediji so "živa" stvar, so čisto svoj ekosistem, ki se nenehno spreminja in z njim tudi družba. Prekomerna uporaba telefona in vpliv družbenih omrežij na otroke zahtevata premislek in aktivno vlogo staršev. Čeprav strokovnjaki popolne prepovedi ne priporočajo, pa svetujejo določitev jasnih pravil glede rabe pametnih telefonov.

Inzaghi: Moramo biti ponosni, a ostaja kanček obžalovanja
01. 05. 2025 11.49
Nogometaši Interja so na prvi tekmi polfinalnega spektakla Lige prvakov proti Barceloni povedli že v prvih sekundah tekme. V 24. minuti je bilo že 2:0 v korist Italijanov, toda Katalonci niso pustili nikakršnega presenečenja in hitro udarili nazaj. Na koncu je bilo 3:3, italijanski strateg Simone Inzaghi pa je bil po tekmi sicer zadovoljen, a priznava, da nekaj grenkega priokusa vendarle ostaja.

Fantje brez kompasa: o vzgoji, moškosferi in nasilju
30. 04. 2025 12.03
Ko se starši umaknejo, šola izgubi avtoriteto, splet pa ponudi hitre odgovore in lahke "rešitve", slednje hitro zapolni praznino pri vzgoji mladih. Fantje brez jasnih vzorov postanejo lahka tarča spletnih gurujev, moškosfere in incel skupnosti. Kje se je zalomilo? Kako oblikovati okolje, kjer bodo fantje odraščali v zrele, empatične in odgovorne moške, ne pa v ujetnike lastnih frustracij in sovraštva do sveta?

Yamal: Ne primerjam se z nikomer, sploh pa ne z Messijem
29. 04. 2025 16.12
V tem tednu se začenjajo polfinalni obračuni Lige prvakov. V torek se bosta pomerila Arsenal in PSG, v sredo pa nas čaka obračun med Barcelono in Interjem. Katalonci so v soboto osvojili drugo lovoriko v sezoni, ko so v finalu španskega kraljevega pokala premagali Real, na drugi strani pa so Italijani v nizu slabših rezultatov, saj na zadnjih štirih tekmah niso zmagali, kvečjemu so tri zadnje tekme izgubili. Ne glede na vse, so v domačem taboru prepričani, da v tej fazi tekmovanja ni kalkulacij. "Čaka nas zelo zahtevna tekma, njihovi zadnji rezultati nimajo nikakršne povezave s čimerkoli," je na novinarski konferenci pred tekmo povedal mladi zvezdnik Barcelone Lamine Yamal.

'Saj že itak vse vesta ali pa ju ne zanima zares, kaj se z mano dogaja'
29. 04. 2025 13.29
Razumevanje otrok in mladostnikov ter njihovega sveta zahteva več kot le dobro voljo staršev. Ključno je aktivno poslušanje, opazovanje sprememb v vedenju in prepoznavanje čustev. Katere veščine bi morali starši razvijati?

Indira Ekić: Prvi udarec sem dobila v vrtcu zato, ker sem bila iz Bosne
28. 04. 2025 11.19
"Bosanka, vi smrdite" in silovit udarec v trebuh je prva izkušnja medvrstniškega verbalnega in fizičnega nasilja, ki ga je vplivnica in podjetnica Indira Ekić doživela že v vrtcu. Ta izkušnja in nadaljnje fizične zlorabe vrstnikov v osnovni šoli so jo tako zaznamovale, da je pred dvema letoma poiskala strokovno pomoč in odšla na psihoterapijo.

Tudi uporniška Ljubljana je imela svojo 'Alo Alo' gostilno
27. 04. 2025 07.00
Pletenka za vino z dvojnim dnom, v katerem je bilo prepovedano žganje, ki so ga v partizanski saniteti uporabljali kot razkužilo. Lesen stol, ki je bil zadnje, kar je pod seboj čutila 22-letna mladenka. Zamišljen sivolasi gospod, ki mu misli odtavajo h kanglici in vrsti za mleko na Celovški cesti, v kateri je (pogosto zaman) čakal z materjo. Ter opomnik za odločevalce, ki razmišljajo o orožju, da človeštvo v resnici hrepeni po miru.

Festival oranžnih vin: 70 vinarjev iz celega sveta
25. 04. 2025 20.13
Zadnji petek v aprilu se Izola tradicionalno prelevi v svetovno prestolnico oranžnih vin. Tudi danes 70 vinarjev iz desetih držav, celo Kitajske in Gruzije, predstavlja to vse bolj priljubljeno vino. Če je bilo še nedavno drzna novost, lahko danes že govorimo o uveljavljenem načinu pridelave, Slovenija pa je med pionirji na tem področju. In za tako pomemben dogodek se še cerkev spremeni v degustacijski prostor.

Koliko neeksplodiranih ubojnih sredstev je v prestolnici?
25. 04. 2025 17.59
Ljubljana z vidika neeksplodiranih ubojnih sredstev ne izstopa. Na ozemlju Slovenije je veliko ostankov različnih neeksplodiranih ubojnih sredstev, ostalin prve in druge svetovne vojne, pa tudi vojne za Slovenijo. A Ljubljana tozadevno ne izstopa, je ob eksploziji, v kateri sta bila poškodovana dva delavca, povedal generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin.

Luka Fonda: Karakter turbomotorja z dirkaško DNK
23. 04. 2025 09.23
Kdo bi bolje razumel potrebe in želje športnih plezalcev v Sloveniji in širše, če ne Luka Fonda, odločen, fokusiran voditelj, ki zase pravi, da ne potrebuje nagrad in ovacij. Z izjemno odgovornostjo kapitana krmari dve 'ladji' – odlično člansko plezalno reprezentanco in prestižen plezalni center v Kopru. Pod njiju je podpisan in z njima živi vsak dan. Adrenalin popusti šele zvečer, ko uspe utišati telefon in umiriti tempo.

Del stroke meni, da vlada znižuje standarde. Ministrstvo: Poziv k ustavitvi predloga je nerazumen
22. 04. 2025 14.11
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, Onkološkem inštitutu Ljubljana in Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča pozivajo k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Menijo, da predlog znižuje standarde zdravstvene obravnave in izobrazbeni nivo strokovnjakov, ki naj bi v zdravstvu opravljali to dejavnost. Na ministrstvu za zdravje pa menijo, da je poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti nerazumen. Poudarjajo, da je zakon nujno potreben, saj je področje popolnoma neurejeno in ni "nikakršnega nadzora nad tem, kdo se predstavlja kot psihoterapevt in ali je sploh ustrezno strokovno usposobljen".

Kakšne novosti čakajo voznike na slovenskih avtocestah?
19. 04. 2025 20.21
Z današnjim dnem veljajo nove, precej višje kazni za voznike. Ne več 200, pač pa kar 500 evrov globe in tri kazenske točke si bodo prislužili tisti, ki v primeru zastoja ne bodo vzpostavili reševalnega pasu ali pa ga bodo izkoristili. Uporabnike avtocest kmalu čaka še ena sprememba. Dars naj bi že poleti začel uvajati tako imenovano dinamično omejevanje hitrosti, sprva na štajerski avtocesti v smeri proti Ljubljani. Kako sistem deluje in ali lahko vsaj omili prometne kolapse na slovenskih cestah?

Pametni kmet na kmetiji brez traktorja in brez kemije
19. 04. 2025 08.26
V Lescah se razprostira kmetija, ki pa je precej več od tega, kar si običajno naslikamo pred očmi, ko pomislimo na to besedo. Je pravi zeleni svet v enem, kjer vsak organizem opravlja svojo vlogo. Posebna regenerativna kmetija Vegerila, ki kar kipi od življenja, je ekosistem, v katerem je vse prepleteno in kjer veljajo pravila narave. Stavijo na raznolikost živalskih in rastlinskih vrst, a ne pozabljajo, da je del narave tudi človek. Velikokrat se zmotno ne dojemamo kot del te narave, pravi danes predan ekosistemski kmet, nekoč pa arheolog Tilen Praprotnik.

Milijonski aneksi, rekordni dobički?
18. 04. 2025 08.35
Serijske podražitve domala vseh velikih infrastrukturnih projektov, vse višje cene materialov in stroškov dela, ob tem pa milijonski dobički največjih slovenskih gradbincev. So razlog zanje tudi aneksi, ki jih z gradbenimi podjetji velikodušno podpisujejo naročniki, država? Kateri projekti imajo največ finančnih aneksov in zakaj?

Nečak Tomaža Subotiča dobil službo v celjski bolnišnici
18. 04. 2025 06.00
Razkrivamo, da je nečak Tomaža Subotiča, pri katerem je dopustoval premier Robert Golob, dobil službo v nabavnem oddelku celjske bolnišnice, ki razpolaga s 150 milijoni evrov proračuna letno. Luka Kitak Subotić se je zaposlil konec lanskega decembra, ko je bil njegov stric član sveta bolnišnice.

Recept za potico, ki vas bo navdušila
17. 04. 2025 00.15
Zakaj si potica še vedno zasluži glavno mesto na praznični mizi in kateri okus najraje izberemo? Predlagamo, da letos za spremembo svoje najdražje presenetite z nekoliko drugačno. Pripravili smo vam namreč ekskluziven recept, ki bo navdušil tudi največje tradicionaliste.

Invazija mravelj v Nemčiji: 'Vse smo že poskusili'
16. 04. 2025 06.00
Veljajo za marljive delavke, tudi zatiralke škodljivcev na vrtu. Govorimo o mravljah. Za prebivalce mest na jugozahodu Nemčije pa so hudo nadležne in že prava nočna mora. Takoj, ko se malo otopli, začne na milijone črnih žuželk lesti iz vseh lukenj in špranj. Gre za vrsto, ki je v Evropo prišla iz Severne Afrike in je še posebej težavna, saj se izjemno hitro in množično razmnožuje. Sredozemske mravlje celo spodkopavajo ulice, hromijo internet in daljnovode.

'Balkan je drugo žarišče, Putin ima dolgo roko v regiji'
14. 04. 2025 12.02
Britanski zunanji minister David Lammy je Balkan označil za "drugo žarišče" in opozoril, da ruski predsednik Vladimir Putin poskuša destabilizirati politične in družbene razmere v nekdanjih jugoslovanskih republikah, potencira delitve in regijo poskuša odvrniti od zahoda in EU ter jo približati Moskvi in Pekingu.

Piranska občina prodaja zazidljiva zemljišča, kakšne so cene?
13. 04. 2025 20.23
Piranska občina se je odločila, da proda del svoje srebrnine - zazidljiva zemljišča, nekatera tudi na zelo zaželenih lokacijah s pogledom na morje. Prodali jih bodo na dražbi, izklicne cene pa so precej zasoljene. Za zemljišče nad Piranom zahtevajo najmanj 840 evrov na kvadratni meter. Dražba bo prihodnji teden, nepremičninski strokovnjaki pa so prepričani, da ob takšnih cenah zanimanja ne bo veliko.

Kako zagotoviti, da bo umetna inteligenca služila ljudem in planetu?
13. 04. 2025 18.41
Ali je umetna inteligenca rešitev ali del problema, ko govorimo o trajnostnem razvoju, so se spraševali na okrogli mizi, ki jo je pripravil AmCham. Govorci so se strinjali, da je umetna inteligneca na točki, ko lahko prinese preboj, in to hitro. Odpira priložnosti za večjo produktivnost, optimizacijo procesov in razvoj trajnostnih modelov. A hkrati so opozorili na nujnost kritičnega razmišljanja pri njeni uporabi ter na energetske izzive, ki jih takšni modeli prinašajo.

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen
13. 04. 2025 00.15
Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

Bogat ulov hrvaškega ribiča: 317 kilogramov težak in 14 let star tun
12. 04. 2025 12.02
Izkušeni hrvaški tunolovec iz Vodic Anton Roca je pri otoku Žirje pri Šibeniku z ladje Bakul ujel kar 317 kilogramov težkega modroplavutega tuna. Ribo so poslali v analizo, kjer so ocenili, da je stara med 12 in 15 let. Starost sicer razberejo iz rastnih obročih, podobno kot kolobarji pri drevesih.