govorimo

Klopp: Dobre igre mi nikoli ne povzročajo glavobola
04. 11. 2020 08.20
Liverpool v Ligi prvakov deluje brez napake, po treh tekmah skupinskega dela so zbrali vseh devet točk, poleg tega niso prejeli enega samega gola. Nazadnje je "padla" Atalanta, s "hat-trickom" se je izkazal Diogo Jota, ki je dobil prednost pred Robertom Firminom in se je izvrstno znašel v družbi Salaha in Maneja.

Zakaj napada na Dunaju niso uspeli preprečiti in kdo stoji za njim?
03. 11. 2020 17.04
Teroristični napadi v Evropi po letu 2000 niso bili izjema. Od Madrida, Londona, pa kasneje z vzponom Islamske države še Pariz, Nemčija in zdaj tudi Dunaj. V večini primerov je šlo za organizirane napade, dogovorjene v naprej, vprašanje pa seveda je, zakaj jih niso preprečili? Kje so varnostne službe zatajile? Od kod prihajajo bodoči teroristi in kako je na napad vplivala ravno pandemija covida-19?

Srednješolec Tim 13 ur v skafandru pomaga okuženim starostnikom
02. 11. 2020 08.46
Ko boste naslednjič tožili, kako težko je dihati pod zaščitno masko, pomislite na srednješolca Tima, ki 13 ur preživi v skafandru in skrbi za okužene starostnike v domu upokojencev v Zidanem Mostu. Dijak srednje zdravstvene šole pojasnuje, da ne gre le za fizično, ampak tudi psihično težko delo. "Težko je videti gospoda, ki je še prejšnji teden hodil naokoli, sedaj pa nepokreten leži v postelji, je v plenicah in priključen na monitor, diha s pomočjo kisika, teče pa mu že tretja plastenka infuzije. Dve sobi naprej pa gospa lovi zadnje dihljaje, preden umre." Tim tudi zato vse poziva, naj nosijo masko.

Študenti medicine priskočili na pomoč: garajo v težkih razmerah, a za kakšno plačilo?
02. 11. 2020 10.15
Poziv bolnišnic, ki so se za pomoč pri reševanju kadrovske stiske ob navalu bolnikov s covidom-19 obrnile na študente zdravstvenih smeri, ni naletel na gluha ušesa. Kot so nam povedali na Zvezi študentov medicine Slovenije (ZŠMS), je v njihovi bazi prostovoljcev prijavljenih že 590 študentov. Absolvent zdravstvene nege pa razkriva: plačilo za delo v covid ambulanti, kjer je moral biti v polni varovalni opremi brez odmora za malico, je znašalo pet evrov neto na uro. Kot pravijo na ZŠMS, pa je problem širši, saj niti zaposleni največkrat niso plačani dosti več.

Zaradi inverzije na 1200 metrih kar 14 stopinj Celzija
02. 11. 2020 07.00
V november smo vstopili z nadpovprečno toplim vremenom. Za ta čas najbolj neobičajne razmere so v višjih legah, kjer so zelo visoke tako dnevne kot tudi nočne temperature. Ob peti uri zjutraj je bilo najtopleje na Kumu, kjer je bilo kar 14 stopinj Celzija, le dve stopinji manj so izmerili na Krvavcu, Rogli in Uršlji gori. Po nižinah je bilo ob istem času občutno hladneje: v večjem delu države so se temperature gibale med 3 in 9 stopinjami Celzija. Temperaturni obrat marsikje spremlja megla, ki pa se bo čez dan večinoma razkrojila.

Policijska psihologinja: Sporočanje slabe novice je ena najtežjih nalog
31. 10. 2020 15.53
Poklic policista spada med bolj stresne poklice. Pogosto so prvi na mestu hude prometne nesreče ali pa morajo posredovati v tragičnih družinskih sporih. Ena izmed nalog, ki jo morajo policisti pri svojem delu velikokrat izvesti, je sporočanje slabe novice. Po mnenju policijske psihologinje Katje Hebar je to ena izmed težjih nalog, pri kateri se pogosto srečamo tudi z lastno ranljivostjo in umrljivostjo. Sicer so policisti usposobljeni za sporočanje slabe novice, kar pa še ne pomeni, da jim tovrstno delo ne predstavlja stresa. Kljub uniformi in pooblastilom so policisti še vedno zgolj ljudje.

Ljudje umirajo, zdravstvo je pred zlomom, 'bojevniki svetlobe' pa pozivajo na protest
29. 10. 2020 06.00
Očitno so opozorila stroke, da bomo že konec naslednjega tedna potrebovali tisoč postelj za bolnike s covidom-19, če se epidemija ne bo umirila, pa dva tisoč in več, pri čemer bo prej ali slej zmanjkalo tako postelj kot osebja, za "bojevnike svetlobe" povsem nepomembna. Govorimo o skupini ljubiteljev teorij zarote in psevdoznanosti, ki na Facebooku kot reklame za 80.000 evrov vredne avtomobile širijo poziv, naj se Slovenija zbudi in 5. novembra protestira proti "največji zaroti na svetu" – novemu koronavirusu.

'Takšno zgodbo smo že doživeli, zato opominjanja ne bo veliko'
27. 10. 2020 06.00
Zasedenost bolnišnic zaradi okužb je velika, izziv za slovensko zdravstvo je vse večji. Bo na razpolago dovolj postelj? Na ministrstvu za zdravje so konec tedna pripravili načrt. Najpomembnejše vprašanje pa je – bo zdravstveni sistem vzdržal? Pa seveda tudi – zakaj je virus pri nas eksplodiral, kaj sploh še lahko stori stroka, lahko predlaga še kakšen nov učinkovit ukrep za zajezitev virusa? In pa – kako stroga bo policija pri nadzoru izvajanja odloka, ki omejuje gibanje med občinami?

BLOG: Ne ignorirajte simptomov nizkega krvnega tlaka
25. 10. 2020 15.32
Strokovnjaki ljudi večinoma opozarjajo, naj skrbijo zaradi visokega krvnega tlaka, in to z dobrim razlogom, saj ta napoveduje številna zdravstvena tveganja. Na drugi strani pa hipotenzija oziroma nizek krvni tlak, ki ni tako redek, prinaša drugačen nabor težav in je po mojem mnenju od večine strokovnjakov popolnoma zapostavljen.

Hiša za otroke kmalu tudi pri nas: 'Pomembno je preprečiti ponovno viktimizacijo'
25. 10. 2020 09.36
Skoraj vsak peti Slovenec je v otroštvu doživel eno od oblik spolne zlorabe. Le šest odstotkov žrtev je to prijavilo in le v treh odstotkih sta sledila kazenski postopek in obsodba. To je pokazala nedavna raziskava pravosodnega ministrstva, ki je bila izvedena v okviru implementacije islandskega modela Barnhaus (hiša za otroke) v Sloveniji. Njegov glavni namen je čim boljša zaščita otrok, ki so žrtve ali priče kaznivih dejanj.

'Delamo od šeste ure zjutraj pa do noči, ne poznamo prave meje'
22. 10. 2020 18.22
Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij dr. Miroslav Petrovec je pojasnil, kako poteka delo v njihovem laboratoriju. Poudaril je, da ljudje, zaposleni na IMI, skupaj s kolegi z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, že osem mesecev garajo noč in dan, zmogljivosti pa so povečali z 1000–1300 testov na dan na 6000 testov dnevno.

Podpora nevladnikom, ki jih želijo izseliti z Metelkove. 'Vsak najemnik si zasluži spoštljiv odnos'
22. 10. 2020 15.12
Potem, ko je ministrstvo v ponedeljek nevladne organizacije, ki delujejo na Metelkovi 6, pozvalo k izselitvi do konca januarja 2021, so nevladniki dali jasen odgovor, da stavbe ne nameravajo zapustiti. Sedaj jim je v bran stopilo več kot 200 nacionalnih zvez, sindikatov, društev, ustanov in zavodov, ki so podpisali javni poziv ministrstvu za kulturo, naj umakne zahtevo po izselitvi in predlagalo, da obnovo prostorov na Metelkovi 6 snuje skupaj z najemniki. Kritični so tudi v opoziciji, saj "nedvomno gre za politični pregon kulturnih ustvarjalcev in civilnodružbenih aktivistov".

V Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo
20. 10. 2020 15.40
Osteoporoza je tiha in nevidna bolezen, ki povzroča boleče in pogosto obsežne posledice – je namreč vzrok za zlome kosti, ki omejujejo gibanje ali vodijo celo v invalidnost. Bolniki lahko izgubijo svojo neodvisnost in postanejo breme najbližjim, so opozorili na novinarski konferenci ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze. V Sloveniji je brez diagnoze in posledično tudi brez zdravljenja približno 60 odstotkov bolnikov z osteoporozo, zato je izredno pomembna preventiva, še izpostavljajo strokovnjaki.

Oražem: Šport je že 30 let osamljen in nima pravega sogovornika
20. 10. 2020 09.26
Položaj, v katerem se je slovenski profesionalni šport znašel zaradi koronavirusnih omejitev in pravil, je bil tema Sport Lex webinarja z uveljavljenimi gosti, ki ste jo lahko v prenosu spremljali tudi na naši spletni strani. Vsi udeleženci zanimivega pogovora na vse bolj žgočo temo so si enotni, da je šport osamljen in nima ustreznega sogovornika. "Če ne bi bilo improvizacije peščice zanesenjakov in zaljubljencev, vrhunskega športa v Sloveniji ne bi bilo," je brez dlake na jeziku povedal športni direktor nogometašev Domžal Matej Oražem.

Beovićeva: Po ocenah je aktivno okužen en odstotek prebivalcev
19. 10. 2020 10.11
Po podatkih, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje, je bilo v nedeljo pri 2637 opravljenih testih potrjenih 537 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil tako več kot 20-odstoten. NIJZ je sporočil, da je zdaj tudi v Primorsko-notranjski in Goriški regiji 14-dnevna pojavnost okužb v rdečem. Na večerni vladni konferenci je vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović izpostavila, "da ljudje nimamo več dobre možnosti, da bomo prišli do zdravnika, ko ga bomo rabili".

Flis: Zakaj pošiljamo otroke v šole, če potem temu znanju ne verjamemo?
19. 10. 2020 14.44
Direktor UKC Maribor Vojko Flis je povedal, da težav s pomanjkanjem postelj in prostorom nimajo, gre predvsem za pomanjkanje kadra. Dnevno je zaradi karantenskih odločb in samoizolacije v izpadu po 100 ljudi, je opozoril. V bolnišnici so sicer začasno prešli na izvajanje le nujnih zdravstvenih storitev. Flis je opozoril tudi na teorije zarote in na to, kako pomembno je, da zaupamo znanosti ter da smo solidarni do ranljivih v naši socialni mreži, tako da upoštevamo ukrepe.

Guardiola: Agüero si mora podaljšanje pogodbe prislužiti na igrišču
19. 10. 2020 07.21
Trener nogometašev Manchester Cityja Josep "Pep" Guardiola se je po zmagi v derbiju 5. kroga angleške Premier league proti londonskemu Arsenalu med drugim dotaknil tudi statusa najboljšega strelca v zgodovini kluba Sergia Agüera, ki se je prav na omenjenem obračunu po štirimesečni odsotnosti zaradi težav s kolenom vrnil na nogometne zelenice.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost
18. 10. 2020 07.02
Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Najboljši načini za uporabo sadnih namazov
18. 10. 2020 07.00
Marmelade in drugi sadni namazi popestrijo vsak obrok, marsikdo pa si brez njih sploh ne zna predstavljati zajtrka. Težava se pojavi, ko se zaradi želje po različnih okusih odprti kozarčki te sladke pregrehe hitro namnožijo, a brez skrbi: namaze lahko porabite na številne načine, ki bodo še oplemenitili okus vaših jedi in zagotovo navdušili tudi vaše najbližje.

Uspešna digitalna preobrazba se začne in konča pri organizacijski kulturi
17. 10. 2020 07.00
Vse več organizacij se zaveda, da lahko z uspešno digitalno preobrazbo bistveno izboljšajo poslovne rezultate, pri čemer govorimo o radikalnih spremembah pri uporabi tehnologije, zaposlenih in procesov. Zato je na svetovnem nivoju že več kot 40 % sredstev za tehnologijo v podjetjih namenjenih digitalni preobrazbi, do leta 2023 pa naj bi ta delež narasel na 53 %. Kljub očitnemu porastu investicij v tehnološki del digitalne preobrazbe, predvsem v strojno in programsko opremo, pa rezultati tovrstnih aktivnosti ne dajejo želenih rezultatov.

Smo tik pred razglasitvijo epidemije?
17. 10. 2020 06.00
Kaj preostane vsem, ki so se s polnočjo zaprli? Denarja, kot ga je bilo spomladi, ni več, tako predsednik vlade Janša, na drugi strani pa gostinci, frizerji, kozmetiki z novimi zahtevami. In najbrž ne bodo edini – glede na to, kaj pravijo številke.

Slovenci v samem vrhu boja za osvojitev vesolja
15. 10. 2020 10.04
Prva fotografija črne luknje v zgodovini človeštva, nedavno odkritje morebitnega življenja v oblakih Venere, izstreljevanje raket v vesolje, spremljanje domačega planeta, celo zdravljenje raka. Vsega omenjenega ne bi bilo mogoče brez slovenskih visokotehnoloških podjetij. Potem ko smo se pretekli mesec, zahvaljujoč satelitoma Nemo HD in Trisat, vpisali med tehnološki prestiž, se postavlja vprašanje, kaj je naslednji korak.

'Zmanjkovalo mi je sape. Vsak kašelj mi je pobral več kisika, kot mi ga je uspelo vdihniti'
14. 10. 2020 12.58
"V pljučih sem čutil nekakšen balon, meglico, ki kar noče stran. Vsak kašelj mi je pobral več kisika, kot mi ga je uspelo vdihniti, na neki točki se mi je zavrtelo, sklepam, da zaradi pomanjkanja kisika," pripoveduje 51-letnik, ki se je zaradi okužbe z novim koronavirusom znašel na Infekcijski kliniki v Ljubljani. Zdaj poziva vse, ki dvomijo o resnosti razmer: "Lažje sprejemljiva je maska za enkratno uporabo kot tista, ki ti jo v bolnišnici namestijo za dotok kisika."

Največje tveganje za okužbo predstavljajo zaprti prostori z veliko ljudmi
14. 10. 2020 14.53
V času koronavirusa lahko za zaščito sebe in drugih naredimo največ kar sami, in sicer tako da se izognemo dejavnikom, ki povečujejo tveganje za okužbo. Največje tveganje za okužbo predstavlja stik z veliko ljudmi, zlasti v zaprtih prostorih in brez ustrezne razdalje. Okužba je najmanj verjetna, če bomo čas preživljali doma in v naravi, tveganje okužbe pa močno zniža tudi dosledno nošenje mask.

'Ločenost oblasti ne pomeni njihove izoliranosti. Predpostavlja sodelovanje'
13. 10. 2020 12.14
Načelo delitve oblasti – (samo)omejevanje, vzajemni nadzor in medsebojno sodelovanje je naslov posveta, prvega takega v zgodovini, ki ga gosti predsednik Pahor. Ta je poudaril, da je z Ustavo RS določen sistem zavor in ravnovesij, ki med vejami oblasti vzpostavlja njihov medsebojni nadzor in odvisnost ter zagotavlja, da nobena veja oblasti ne more prevladati nad drugo. A kot pravi "ločenost oblasti ne pomeni njihove izoliranosti. Predpostavlja sodelovanje, dialog."

Trump: Izid volitev bom sprejel le, če bodo poštene
13. 10. 2020 06.00
Vsaka štiri leta, na torek, ki sledi prvemu ponedeljku v mesecu novembru, Američani izbirajo novega predsednika. A kdo bo sedel v Ovalni pisarni, je odvisno tudi od volilnega sistema – ki se v marsičem razlikuje od našega. Ob že zdaj napetih razmerah v ZDA, olje na ogenj prilivajo obtožbe o domnevnih nepravilnostih pri glasovanju po pošti. Trump pravi, da bo izid volitev sprejel le, če bodo te poštene, a da lahko izgubi le, če bo prišlo do prevare. Da z obtožbami spodkopava demokracijo ter si tlakuje pot za obstanek v Beli hiši, trdijo njegovi nasprotniki. Poznavalci pa pravijo, da zmagovalca volitev verjetno ne bo mogoče razglasiti do konca novembra.

Čaleta glede menjav na NPU: To je modus operandi že več kot pet let
13. 10. 2020 06.00
Kakšne bodo posledice pogostih menjav na vrhu Nacionalnega preiskovalnega urada v mandatu Janševe vlade? Petra Grah Lazar je nova vršilka dolžnosti direktorja NPU. Kaj pomeni za delovanje države, če politika pregloboko posega v organ, kot je NPU?

'Ne samo najbolj brutalno kadrovanje v zgodovini NPU, ampak v zgodovini države'
12. 10. 2020 17.43
Vrstijo se odzivi politike na imenovanje Janševe izbranke Petre Grah Lazar za v. d. direktorice Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). V opoziciji so prepričani, da gre za podrejanje tega organa politiki.

V DeSUS še čakajo morebitne kandidature za predsednika
12. 10. 2020 17.04
Za mesto predsednika DeSUS so doslej prispele tri kandidature, čakajo pa še torkovo pošto, pravi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Nabora kandidatov ne želi ocenjevati, pa tudi ne razkriti, komu gre njegova podpora. Sta pa tako on kot ministrski kandidat Jože Podgoršek izrazila željo, da bi poslanci in oba ministra enotno podprli enega kandidata.

Rummenigge: Številni klubi ne bodo preživeli morebitne vnovične prekinitve in odpovedi sezone
11. 10. 2020 12.18
Nekdanji velikan nemškega nogometa in aktualni predsednik Bayerna iz Münchna Karl-Heinz Rummenigge opozarja na velikansko škodo, ki bo prizadela nogomet zaradi prepovedi obiska tekem. V pogovoru za časnik Bild am Sonntag je opozoril na izgubo nogometne kulture, pa tudi na velik finančni izpad. "Pri nas govorimo o 100-milijonski izgubi. V Evropi klubi izgubljajo od 50 do 200 milijonov v sezoni, če se bodo tekme igrale brez gledalcev. In povsem preprosto je na prstih ene roke prešteti, kako dolgo to klubi lahko zdržijo."