gozdne

Naravna okrasna drevesca morajo biti označena z roza nalepko

09. 12. 2022 14.29

Z bližanjem božično-novoletnih praznikov se približuje tudi čas, ko domove in poslovne prostore okrasimo z drevesci. Medtem ko se nekateri odločijo za nakup umetnih jelk, drugi kupijo naravne. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdove in prehrano (MKGP) pa ob tem opozarja, da morajo biti tiste, ki so bile posekane v slovenskih gozdovih, med prevozi in prodajo označena s posebno nalepko zavoda v roza barvi in letošnjo letnico.

Sedmi popis: Povišanje cen košarice osnovnih živil

09. 12. 2022 09.43

Sedmi popis osnovnih prehranskih izdelkov kaže, da so se razlike v vrednosti najcenejše nakupne košarice med trgovci povečale. Prav tako sta se zvišali povprečna vrednost najcenejše košarice 15 osnovnih živil in vrednost najcenejše košarice sadja in zelenjave.

Humanitarna akcija V Kranju dobro v srcu mislimo letos že četrtič zapored

02. 12. 2022 13.20

Že četrto leto zapored se v Kranju nadaljuje dobrodelni projekt za družine in posameznike, ki so se znašli v socialni stiski. Leta 2019 so z akcijo V Kranju dobro v srcu mislimo zbrali 11.000 evrov, v koronskem letu 2020 rekordnih 30.000 evrov, lani pa 25.000 evrov. Preverite, kako lahko pomagate tudi vi. V Kranju bodo sicer praznične luči prižgali na občinski praznik, zaradi energetske draginje pa bodo v poznih nočnih urah razsvetljavo ugašali. Mesto bo okrašeno do 8. februarja.

Potikanje panterja ob hrvaški meji: 'Gre za nevarno in nepredvidljivo žival'

12. 11. 2022 20.54

Črnega panterja, ki naj bi se potepal v okolici srbskega mesta Apatin, naj bi zdaj opazili 12 kilometrov od vasi Sonta, kjer so ga opazili prvič. Nova poročanja o videnju divje mačke pravijo, da so ga opazili v neposredni bližini Banje Junaković. V iskanje panterja so sicer vključene vse ustanove, društva in organizacije, obveščene pa si bile tudi vse pristojne službe in posamezniki, za žival pa so namestili tudi kletke, vabe in pasti. Vendar pa oblasti za zdaj, razen pričevanj, še niso odkrile dokazov o prisotnosti te divje živali. Domačini se medtem pripravljajo na obrambo, lovci pa so napovedali lov.

Sezona gob: iz gozda lahko odnesete dva kilograma gob na dan

21. 09. 2022 11.58

Jesen je čas, ki marsikoga privabi v gozd, saj narava takrat ponuja gozdne dobrote – gobe in druge plodove. Slovenski predpisi omogočajo prost dostop do gozdov in rekreativno nabiranje gozdnih sadežev ter plodov tudi tistim, ki niso lastniki gozda. A ker nekateri te ugodnosti preveč izkoriščajo in niso spoštljivi niti do narave niti do lastnikov gozdov, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Inšpekcijo za gozdarstvo opomnilo, naj upoštevamo omejitve, ki so pogoj, da lahko dobrine gozda uživamo. Nekaj pravil med njimi je: na dan lahko naberemo dva kilograma gob, ne odmetavamo smeti in ne uničujemo rastlin. Kako pa gobe nabiramo pravilno?

Izpad mobilnega omrežja: klic na pomoč prišel šele 45 minut po tragediji

19. 08. 2022 09.53

Potem ko je neurje v Avstriji vzelo pet življenj, prihaja na dan, kaj se je dogajalo v času, ko so umrle tri ženske, stare 52–58 let, ki jih je močno neurje presenetilo, ko so se spuščale s Herrenalma.

V Italiji in Španiji divjajo gozdni požari, močan veter otežuje delo gasilcem

16. 08. 2022 14.20

Zahodno od italijanskega letoviškega mesta Rimini je izbruhnil gozdni požar, katerega gašenje otežuje močan veter. Z ognjenimi zublji se borijo tudi gasilci na Siciliji vzhodno od Palerma. Na jugovzhodu Španije pa se z velikim požarom, ki je zajel skoraj 10.000 hektarjev površin, bori okoli 300 gasilcev in 24 helikopterjev ter letal.

Ganljivi prizori bega pred ognjenimi zublji

15. 08. 2022 15.50

Gasilci v Španiji se še naprej bojujejo z več gozdnimi požari. Med drugim so plameni približno 60 kilometrov od mesta Alicante v pokrajini Valencia na jugovzhodu države od sobote uničili okrog 3500 hektarjev gozda. Še en velik požar divja pri mestu Zaragoza na severovzhodu Španije, kjer je moralo svoje domove zapustiti 1500 ljudi.

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'

15. 08. 2022 15.34

Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno

30. 07. 2022 07.29

Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

Svetovni dan ekološkega dolga: človeštvo porabilo naravne vire za letošnje leto

28. 07. 2022 07.16

Obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo toliko naravnih virov, kot jih je Zemlja sposobna zagotoviti v letu dni. Če bi človeštvu dan ekološkega dolga vsako leto uspelo zamakniti za šest dni, bi do leta 2050 zaživeli znotraj planetarnih meja, poudarjajo naravovarstveniki.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje

27. 07. 2022 18.26

Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši

23. 07. 2022 07.17

Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev

21. 07. 2022 05.04

Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Požari po Evropi: na Portugalskem umrl pilot, v Italiji turisti bežali v morje

16. 07. 2022 13.24

Med gašenjem požara na severu Portugalske je v nesreči umrl gasilski pilot. V severnoitalijanskem obmorskem letovišču Bibione je v petek zaradi gozdnega požara v morje zbežalo več turistov. Rešila jih je obalna straža. Požari divjajo tudi na španski sredozemski obali, prav tako se z ognjenimi zublji borijo v Grčiji in Franciji. V Španiji pa je zaradi hude vročine v zadnjih dneh umrlo 237 ljudi.

Brazilija postavila nov neslavni rekord v krčenju amazonskega pragozda

02. 07. 2022 09.52

Krčenje gozdov v brazilskem amazonskem pragozdu je v prvi polovici leta 2022 doseglo rekordno raven, je v petek sporočila brazilska vesoljska raziskovalna agencija Inpe. Največji tropski deževni gozd na svetu je od začetka leta izgubil 3750 kvadratnih kilometrov džungle, kar je najslabša številka v tem obdobju od začetka beleženja leta 2016.

Vročinski val se širi po Evropi, italijanski Lacij razglasil izredne razmere

20. 06. 2022 17.02

Zahodna Evropa se še naprej sooča z vročinskim valom. V osrednji italijanski deželi Lacij so oblasti zaradi suše razglasile izredne razmere, kar jim bo olajšalo sprejetje ukrepov za varčevanje z vodo. V Španiji so zaradi požarov evakuirali okoli 1000 ljudi iz 12 vasi v pokrajini Navarra. Vročinski val naj bi sredi tedna zajel tudi Grčijo.

Vročinski val v Evropi: Italija v izredne razmere zaradi suše

19. 06. 2022 15.41

Zahodna Evropa je še naprej pod udarom junijskega vročinskega vala. Ta med drugim pesti Španijo, Francijo in Italijo. Slednja se sooča z vse hujšo sušo, zato so dežele na severu države vlado pozvale k razglasitvi izrednih razmer. Vročina povzroča številne gozdne požare in skrbi, da bo huda vročina v zgodnjem poletju postala običajna.

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone

18. 06. 2022 07.37

Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi

12. 06. 2022 18.14

V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

Zagotovite si vrhunsko bivanje v Ljubljani

21. 05. 2022 00.15

Na pobočju Golovca nastaja nova sodobno zasnovana stanovanjska soseska, ki bo omogočila izjemno kakovost bivanja v objemu narave.

'Kot bi življenje sklenilo družino preizkušati do zadnjih atomov moči'

15. 05. 2022 07.00

Stanje družine je bilo zares težko. Skozi Botrstvo v Sloveniji smo pomagali otrokoma, da sta zmogla šolske obveznosti, starejšemu sinu pa omogočili plačilo dijaškega doma, da zmore uspešno uresničevati izobraževanje za želeni poklic. Povezava s strokovnimi delavkami CSD je mamici omogočila, da je zmogla za silo obvladovati gospodinjstvo. Pomoč družini pa smo v zadnjem obdobju nudili skozi Verigo dobrih ljudi, saj smo jo opremljali s kurjavo in večkrat prehrano, ter poplačili obveznosti, ki jih v zvezi s šolanjem otrok niso zmogli. Ko se mamica več kot mesec dni ni več oglašala na naše klice, prav tako tudi ne otroka, smo ocenili, da družino obiščemo.

Že sedaj sanjata o lastni gostilni

11. 05. 2022 07.21

Na OŠ Nove Fužine, ki jo obiskujeta Arslan in Timotej, so zelo ponosni na udeležbo njihovih učencev na najbolj priljubljenem kuharskem tekmovanju med mladimi pri nas. Menijo namreč, da je oddaja Mali šef Slovenije idealna priložnost za učence, ki imajo talent. “Spodbuja samoiniciativnost in domišljijo, s tem pa pripomore k pridobivanju novih znanj.” Čeprav sta fanta v dveh oddajah morala priznati premoč nasprotnikov, jima bo udeležba ostala v lepem spominu, z veseljem pa bosta svoje kuharsko znanje nadgrajevala tudi v prihodnje.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Država razmišlja o izkrčitvi državnih gozdov, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča

06. 04. 2022 13.05

Na ministrstvu za kmetijstvo razmišljajo o dodatku k pogodbi o upravljanju državnih gozdov, po katerem bi SiDG gozdove, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča, izkrčil in jim spremenil katastrsko kulturo. Po besedah direktorja sektorja za gozdarstvo na SiDG Iva Trošta gre za predlog ministrstva, kjer pa vse še ni dorečeno.

Kaj se zgodi, ko nepovabljeni gostji prideta po risov plen?

29. 03. 2022 15.59

Zahvaljujoč projektu LIFE Lynx, imamo v naših gozdovih kar nekaj fotopasti, ki v svoj objektiv ne ujamejo zgolj risov, pač pa tudi druge gozdne živali. Tokrat se je v gozdu, kjer ima svoj teritorij ris Katalin, odvijala prava basen. Namreč, Katalin je uplenil srno in plen skril pred ostalimi gozdnimi plenilci, a ne za dolgo. Kmalu sta na gostijo prišli dve nepovabljeni gostji.

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo

16. 03. 2022 06.06

Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

Arslan Mesić in Timotej Korade

22. 02. 2022 07.00

Osnovna šola Nove Fužine, 6. razred

Spoznajte simpatične tekmovalce nove sezone Mali šef Slovenije

22. 02. 2022 07.00

Na POP TV ponovno prihaja najbolj simpatična kuharska oddaja, v kateri svoje kuharske sposobnosti dokazujejo najmlajši. Po izjemnem odzivu otrok po Sloveniji, ki so se množično prijavili k sodelovanju, smo imeli težko nalogo izbrati osem najboljših parov, ki so pokazali odlično kuharsko znanje.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.