gozdov

Na lovu: 'Če nisi prepričan, odloži puško'

25. 04. 2025 08.15

Valentina Šmid končuje študij gozdarstva, želi se vpisati na podiplomski študij, nekoč bi rada delala v gozdu. Že zdaj tam preživi praktično ves prosti čas. Je namreč ena od 715 slovenskih lovk. V vasici Doropolje, kjer živi, sredi gozdov in na pol poti med Sevnico in Šentjurjem ni to, da si lovec, nič nenavadnega. A Valentina vidi začudene, tudi obtožujoče poglede, ki ji jih namenijo ljudje predvsem iz mestnih okolij, ko jim pove, da je lovka. Ja, lovec ubije žival. Tudi Valentina jo je že in to ne enkrat. Ampak hkrati je v naravo zaljubljena in živali obožuje. Kako gre to skupaj?

V New Jerseyju izbruhnil požar, evakuirali 3000 ljudi

23. 04. 2025 10.56

Gozdni požar v New Jerseyju se je v torek popoldne razširil na okoli 3400 hektarjev in ogrozil okoli 1300 zgradb, zato so morali več kot 3000 oseb evakuirati.

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Medvedi zapuščajo brloge: veste, kaj narediti, če ga srečate?

12. 04. 2025 20.41

Ministrstvo za naravne vire in prostor obiskovalce gozdov opozarja, da smo znova v obdobju, ko medvedi zapuščajo brloge. "Pomembno je, da se izogibamo krajem, kjer bi lahko bili brlogi, in da psov ne spuščamo s povodca," so zapisali. Medved se praviloma človeku umakne, zato so pristojni poudarili pomen opozarjanja nase v gozdu.

Victor Ponta: odrešitelj Beograda, ki je poplavil Romunijo

11. 04. 2025 16.04

Nekdanjega romunskega premierja Victorja Ponto pozivajo k umiku iz kandidature za predsednika. V podcastu je razkril, da je leta 2014 namerno dovolil poplavo več romunskih vasi ob Donavi, da bi preprečil poplave v Beogradu. V Srbiji so ga tedaj razglasili za častnega državljana.

Podjetje IKEA predstavlja novo izdajo ikonične STOCKHOLM kolekcije

08. 04. 2025 00.15

Ob praznovanju 40. obletnice svoje ikonične kolekcije podjetje IKEA predstavlja novo izdajo – STOCKHOLM 2025. Ta najnovejša in hkrati največja izdaja doslej prinaša 96 skrbno oblikovanih kosov, ki poudarjajo vrhunske materiale in izjemno skandinavsko obrtniško dovršenost. Med izstopajočimi kosi so prostorne zofe, elegantno leseno pohištvo, ročno tkane volnene preproge, čudoviti lestenci in ročno pihane steklene vaze – vse z jasno izraženo oblikovalsko filozofijo znamke.

Pogled na rise sredi dneva: 'Živijo skrivno življenje, človeku se izogibajo'

30. 03. 2025 17.00

V okolici Loškega Potoka so pred tednom dni redi belega dneva opazili trojico risov, kar je, kot poudarjajo na Zavodu za gozdove, redko. "Risi so namreč večinoma aktivni ponoči. Živijo namreč zelo skrivno življenje in se človeku izogibajo," so poudarili. Predvidevajo sicer, da je na fotografiji samica z mladičema, saj je trenutno čas, ko se mladiči še osamosvajajo.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Pri Loškem Potoku posneli risinjo z dvema mladičema

22. 03. 2025 13.16

V okolici Loškega Potoka je bralec v objektiv ujel redek živalski prizor. Ob robu gozda so na trati skupaj posedali samica in dva odrasla mladiča.

Helikopter in rešilec v gozd po poškodovani starejši osebi

21. 03. 2025 10.39

Škofjeloški in kranjski policisti poročajo o nesrečah med delom v gozdu. Na območju Škofje Loke je 70-letnega moškega med delom poškodovala veja, k zdravnikom so ga odpeljali z vojaškim helikopterjem. Po 66-letnico, ki jo je na območju Kranja poškodovalo drevo, so prišli z rešilcem.

Risa 'ujel' med ženitnim pohodom po snežniških gozdovih

17. 03. 2025 18.52

Med obhodom v snežniških gozdovih je gozdar Slovenskih državnih gozdov srečal risa, ki je bil na ženitnem pohodu. Posnetek kaže, da se ris gozdarja ni kaj preveč ustrašil, pač pa ga je nekaj trenutkov z zanimanjem opazoval, nato pa se je odpravil svojo pot.

Zloraba proračuna? Trump bi za poboj sov namenil 40 milijonov

15. 03. 2025 15.57

Da bi zaščitil avtohtono pegasto sovo, namerava ameriški predsednik Donald Trump podpreti načrt za odlov na sto tisoče večjih sov invazivne vrste. A za to bi namenil ogromno denarja. Na leto je za takšen odstrel sov namenil kar 40 milijonov dolarjev (37 milijonov evrov). Oglasil se je kongres, ki opozarja, da je to absurden znesek. Več članov je pozvalo predsednika Trumpa, naj prekliče pregrešno drag načrt, po katerem bi v naslednjih treh desetletjih ustrelili in ubili 450.000 sov.

V MasterChef prihaja magister farmacije in doktor farmacevtskih znanosti

11. 03. 2025 10.59

Samo Kreft že 30 let poučuje na fakulteti za medicino, znanja pa predaja tudi na šoli Sodobne fitoterapije, ki jo je ustanovil skupaj z Natašo Sivec. Prihodnji ponedeljek prihaja v MasterChef Slovenija, kjer bo pokazal svoje kulinarične spretnosti.

Rekorder letošnje licitacije lesa je hlod oreha iz BiH

27. 02. 2025 19.20

V Slovenj Gradcu so tudi letos vse oči uprte v vrednejše sortimente lesa. Na že 19. licitaciji, ki velja za največjo v srednji Evropi, so tokrat zbrali več kot 6500 hlodov v skupni količini skoraj 7000 kubičnih metrov. Večinoma gre za hlode slovenskih lastnikov gozdov, rekorder letošnje licitacije lesa pa je hlod oreha iz Bosne in Hercegovine. Koliko je kupec zanj ponudil in čemu bo les namenjen?

Z vlakom trčili v čredo slonov in iztirili, šest slonov poginilo

20. 02. 2025 11.16

Na Šrilanki je zjutraj iztiril potniški vlak, ki je trčil v čredo slonov. Nesreča se je zgodila v bližini rezervata za divje živali v osrednjem delu države, približno 180 kilometrov severovzhodno od prestolnice Kolombo. Nihče od potnikov ni bil poškodovan, medtem ko je šest slonov v nesreči poginilo, še dva pa sta poškodovana.

Kamere v poljskem gozdu ujele redka črna volkova

10. 02. 2025 09.37

Naravovarstvena organizacija, ki si prizadeva za ohranjanje divjih živalskih vrst na Poljskem, je s svojimi kamerami ujela zanimiv prizor. V enem od poljskih gozdov so posneli dva črna volkova, kar je v Evropi redkost.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Rekonstrukcija Hotela Zlatorog vse bliže, slabše kaže hoteloma Ski in Bellevue

05. 02. 2025 14.07

Medtem ko je potekala rekonstrukcija Vile Muhr, so si v podjetju Alpinia, ki upravlja bohinjske hotele Damiana Merlaka, prizadevali najti rešitev tudi za rekonstrukcijo Hotela Zlatorog. Računajo, da bodo spor s skladom kmetijskih zemljišč uspeli rešiti še letos. Slabše pa kaže prenovi Ski Hotela in Hotela Bellevue.

Kot dlan velika veverica, mala bodeča miška in riba z mehko glavo

21. 12. 2024 12.00

Znanstveniki so v Peruju odkrili kar 27 novih živalskih vrst. Med njimi je tudi miška s plavalno kožico, miška, ki je po telescu posuta z bodečimi kocinami, nova vrsta pritlikave veverice, osem vrst rib, tri dvoživke in 10 vrst metuljev. Med ribami so kot najbolj zanimivo izpostavili primerek z "mehko glavo".

Triler, v katerem niti Rambo in Terminator ne bi preživela?

11. 12. 2024 07.00

Predrag Rajčić, bolje poznan kot Perica Rai, je v svetu reklam in videospotov poznan kot odličen režiser, zdaj pa je širni Sloveniji predstavil svoj filmski prvenec, psihološki triler Pa tako lep dan je bil. V intervjuju nam je povedal več o dolgoletnem nastajanju, samem filmu, zgodbi, igralkah in seveda načrtih za prihodnost.

Naberete lahko le dva kilograma mahu, pa še to ne povsod

09. 12. 2024 14.53

Pred božičnimi prazniki je zelo iskan tudi mah, ki ga v številnih domovih in cerkvah po Sloveniji uporabljajo pri postavljanju jaslic. A pri nabiranju veljajo drugačne omejitve kot za druge gozdne plodove. Nabrati smemo največ dva kilograma in še to ne povsod.

Drevesca iz slovenskih gozdov letos prepoznate po modri nalepki

09. 12. 2024 14.24

Kupci lahko letos novoletna drevesca, ki so bila posekana v slovenskih gozdovih, prepoznajo po modri nalepki z letnico 2024, sporočajo iz Zavoda za gozdove Slovenije. Nalepka zagotavlja, da so okrasna drevesa pridobljena na naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih. Okrasna drevesca, pridelana v Sloveniji, imajo najmanjši ogljični odtis in ne predstavljajo nevarnosti za vnos tujerodnih žuželk in bolezni, ki bi lahko ogrozile gozdove.

Na območju Pohorja se je izoblikoval trop volkov

05. 12. 2024 16.00

Lovci Zavoda za gozdove Slovenije so v novembru na območju lovišča s posebnim namenom (LPN) Pohorje z avtomatskimi kamerami posneli trop volkov. V zadnjih letih so se volkovi v tem delu Slovenije pojavljali občasno in posamično, sedaj pa kaže, da se je tam izoblikoval trop. Zavod za gozdove Slovenije bo na tem območju zbiral neinvazivne genetske vzorce, da bi ugotovil, od kod volkovi izvirajo, saj lahko po naravni poti premagujejo velike razdalje.

'Težko je v mračnih gozdovih Kurska najti Korejce, še posebej, če jih ni'

03. 12. 2024 10.52

Po skoraj štirih mesecih spopadov v ruski regiji Kursk ruskim silam še ni uspelo izriti sovražnika s svojega ozemlja, čeprav so povrnili približno polovico izgubljenega ozemlja. Dolgo se je govorilo, da na pomoč ruski vojski prihaja okrog 10.000 severnokorejskih vojakov ter da naj bi že sodelovali v bojih. Ukrajinski vojaki, ki se borijo v Kursku, so za BBC povedali, da še niso videli Kimovih vojakov, da pa je njihova situacija vse težja zaradi ruskega pritiska.

Zaradi suše v Braziliji cene kave na najvišjih ravneh po letu 1977

27. 11. 2024 15.40

Cene kave arabica so se zvišale na najvišjo raven po letu 1977. Navzgor jih potiska zaskrbljenost zaradi suše v Braziliji, ki bi lahko močno oklestila pridelek.

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev

22. 11. 2024 11.06

Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Na blok padlo drevo, le trenutek pred tem je v jedilnici sedela štiriletna deklica

21. 11. 2024 19.17

"Če bi počilo nekaj sekund prej, bi se lahko končalo povsem drugače," dogodek, ki se je zgodil v Račah, opisujejo svojci. Za kuhinjsko mizo je namreč sedela majhna deklica, a je k sreči ravno vstala in se odpravila proti sobi, trenutek za tem pa je na to isto mizo padlo drevo. Skozi okno. Potrgalo je okenske okvirje, kosi stekla pa so poleteli vse naokrog. Stanovalci stanovanjskega bloka, na katerega je drevo padlo, naj bi že dlje časa opozarjali, da jim preti nevarnost, pa se ni zgodilo nič. Bo kdo odgovarjal?

Z droni ozelenili 10.000 m težje dostopnih kraških pogorišč

20. 11. 2024 00.15

Z obnovo 10.000 m2 degradiranih pogorišč v bližini vasi Temnica pri Kostanjevici na Krasu je Radenska uspešno zaključila letošnjo veliko akcijo obnove gozdov iz zraka. Pri ozelenitvi močno poškodovanih in težje dostopnih površin, ki so jo izvedli s pomočjo brezpilotnih letalnikov, so združili moči z organizacijo Project O2 in Zavodom za gozdove Slovenije ter s potrošniki, poslovnimi partnerji in lokalno skupnostjo. Z uporabo te inovativne metode so letos že poskrbeli tudi za obnovo 10.000 m2 gozdov na Hrvaškem, na področju vukovarskega Podonavja.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen

17. 11. 2024 17.18

"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

So res za težave naših smučišč krive le mile zime?

14. 11. 2024 06.15

Če naši žičničarji za slabe sezone običajno krivijo mile zime, pa vreme vendarle ni vedno krivec za to, kako uspešna so naša smučišča. Letos bo zaprtih šest smučišč. Poleg Kanina, za katerega še vedno ni jasno, kdo, če sploh, ga bo reševal, tudi Stari vrh. Tam so med drugim težave z lastniki zemljišč, ki zahtevajo višje odškodnine. Brez dogovora sta še vedno tudi lastnik Žičnic Vogel in kriptomilijonar Damian Merlak. Ski hotel na Voglu zato še naprej propada.