grčija

Slovenija med elito

09. 07. 2001 00.00

Še en dokaz, da Slovenija definitivno ni "od tukaj", t. j. z Balkana, je prišel te dni s strani najnovejše publikacije o pripravljenosti Evrope za prihodnost, ki jo je Svetovni gospodarski forum predstavil na nedavnem Evropskem gospodarskem vrhu v Salzburgu. V poročilu je ta nekdanja jugoslovanska republika zasedla visoko 14. mesto med državami, ki so najbolje pripravljene za prihodnost, ocenjuje jugoslovanski gospodarski dnevnik Privredni pregled.

Vaterpolisti končali predtekmovanje

20. 06. 2001 00.00

V Budimpešti so najboljši evropski vaterpolisti končali boje v predtekmovalnih skupinah. V četrtfinale, na sporedu bo v četrtek, so se uvrstili vsi favoriti. V dosedanjem poteku prvenstva je edino še neporaženo moštvo ZR Jugoslavija.

Vojno stanje ni rešitev

07. 06. 2001 00.00

Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Grška podpora Sloveniji

06. 06. 2001 00.00

Slovenija je na vrhu seznama držav kandidatk skupaj z dvema ali tremi državami, Ciprom in Madžarsko, za članstvo v Evropski uniji, pozitivne signale pa je zaznati tudi glede članstva Slovenije v zvezi Nato, čeprav odločitev še ni sprejeta, je po pogovoru s slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom v Atenah dejal grški zunanji minister Georges Papandreu. Ob tem je poudaril, da bo Grčija znova predsedovala Uniji v ključnem obdobju, v prvi polovici leta 2003, ko bo pridružitveni proces verjetno v zaključni fazi, zato je v interesu Grčije ostati v tesnih stikih z vsemi kandidatkami, seveda tudi Slovenijo, ki je v prvi skupini držav, ki kandidirajo za članstvo, da bi jim pomagala v tem procesu.

Kučan v Grčiji

05. 06. 2001 00.00

Grški premier Simitis, ki bo Slovenijo obiskal novembra, je po pogovorih s Kučanom dejal, da za sprejetje Slovenije v EU ne vidi težav. Izrazil je tudi upanje, da bodo kandidatke , med njimi Slovenija in Ciper, do konca leta 2002 izpolnile pogoje za članstvo, tako da bo Grčija, ki bo znova predsedovala uniji v prvi polovici leta 2003, takrat lahko še dodatno prispevala k temu, da bodo lahko kandidatke leta 2004 sodelovale na volitvah v Evropski parlament.

Sodišče EU kaznovalo Grčijo

04. 06. 2001 00.00

Sodišče Evropskih skupnosti je Grčiji določilo kazen po ugotovitvi, da odlagališče na Kreti ne ustreza standardom evropske zakonodaje o ravnanju z odpadkih, zaradi česar je bila Grčiji izrečena dnevna

Simoniti v Splitu

25. 05. 2001 00.00

V Splitu se je začel sestanek ministrskega sveta Jadransko-jonske pobude (JJP), ki se ga udeležuje tudi državni sekretar na zunanjem ministrstvu Iztok Simoniti. Ministrskemu sestanku predseduje hrvaški zunanji minister Tonino Picula, udeležujejo pa se ga tudi visoki predstavniki Italije, BiH, Grčije, ZRJ in Albanije. Ob tej priložnosti bo vodenje pobude od Hrvaške prevzela Grčija.

Balkanska konferenca v Tirani

16. 05. 2001 00.00

Albanski zunanji minister Paskal Milo je danes v Tirani odprl konferenco devetih držav jugovzhodne Evrope, posvečeno stabilnosti na Balkanu. Glavni temi pogovorov bosta regionalno sodelovanje ter boj proti kriminalu in tihotapljenju. Konference se udeležuje tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanovič, ki je prvi jugoslovanski minister v Albaniji po letu 1990.

Balkanske države za sodelovanje

16. 05. 2001 00.00

Udeleženci ministrskega srečanja držav članic Procesa za sodelovanje držav JV Evrope so se danes v Tirani zavzeli za okrepitev sodelovanja držav v regiji in izrazili podporo suverenosti Makedonije. Albanski zunanji minister Paskal Milo je v otvoritvenem govoru odločno obsodil tudi nasilje in ekstremizem na območju. Makedonska zunanja ministrica Ilinka Mitreva, ki je opozorila, da se Makedonija sooča z napadi skupin oboroženih albanskih teroristov, ki prihajajo in imajo podporo na Kosovu, pa se je zavzela za nedotakljivost meja na Balkanu.

Premirje v času OI 2004?

14. 05. 2001 00.00

Mednarodni olimpijski komite, Grčija in Združeni narodi si prizadevajo, da bi med olimpijskimi igrami 2004 v Atenah obudili staro antično idejo in v času trajanja iger dosegli premirje po celem svetu. Po zamisli vseh pobudnikov, naj bi premirje veljalo vsaj od otvoritve iger 13. avgusta 2004, pa nato vseh 17 dni, kolikor bodo igre trajale. V antični Grčiji je bilo tovrstno premirje med sicer vojskujočimi se polisi tradicionalno in mestne države so načrte za nove spopade oblikovale pred in po igrah.

Turčija zavrnila razsodbo sodišča

11. 05. 2001 00.00

Turčija je danes kot "nesmiselno" zavrnila razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice, v skladu s katero je Turčija odgovorna za kršenje človekovih pravic na Cipru po turški zasedbi severnega dela otoka leta 1974. Turški premier Buelent Ecevit je dejal, da je sodišče sprejelo napačno odločitev, saj vprašanja povezana s Ciprom ni mogoče rešiti po pravni poti, temveč le s političnim dialogom. Turško zunanje ministrstvo pa je ocenilo, da obtožbe sodišča le otežujejo iskanje rešitve ciprskega vprašnja.

Novi izgredi v Makedoniji

02. 05. 2001 00.00

V torkovem napadu neznancev na albanski lokal v Skopju je bil ubit en Albanec, dva pa ranjena. Pri obstreljevanju albanskega veleposlaništva v Skopju pa po nepotrjenih podatkih ranjenih ni bilo. Policija še vedno išče zamaskirane napadalce, ki so v sredo ponoči, oboroženi z avtomatskim orožjem in palicami za baseball, napadli zaposlene v skopski prodajalni, katere lastnik je prav tako Albanec. Podobni incidenti so se sinoči zgodili tudi v Velesu, Delčevu in Vinici. Izgredniki pa so v noči na sredo že drugo noč zapored tudi v Bitoli napadli trgovine Albancev. Grčija je danes "najostreje obsodila" incidente v Bitoli, kjer je več sto makedonskih civilistov napadlo trgovine albanskih lastnikov. Od srede zvečer v Bitoli velja policijska ura, in sicer med 23.00 in 5.00 uro. Do prepovedi gibanja je prišlo po incidentih,&nbsp

Srečanje Pahorja in Tomčića

28. 04. 2001 00.00

Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je po končanem prvem srečanju predsednikov parlamentov Jadransko-jonske pobude sinoči v Zadru na neuradnem pogovoru sešel s hrvaškim kolegom, predsednikom sabora Zlatkom Tomčićem. Kot je Pahor povedal, sta v pogovorih izmenjala stališča do odnosov med državama in izrazila skupno željo, da bi se pri reševanju odprtih vprašanj letos premaknilo vsaj za korak naprej. Tomčić je pred tem na srečanju predsednikov parlamentov izrazil tudi željo, da bi se odnosi med državama hitreje uredili.

Konzulat Makedonije v Podgorici

13. 04. 2001 00.00

Makedonska vlada je za svojega prvega konzula v Podgorici imenovala dosedanjega visokega predstavnika ministrstva za notranje zadeve Rista Dimitrova in se tako pridružila skupini držav, ki so že odprle svoje konzulate v tej jugoslovanski republiki, je poročala srbska agencija FoNet.

Makedonija zanika odgovornost za napad

03. 04. 2001 00.00

Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

Izidi kvalifikacijskih tekem

29. 03. 2001 00.00

Nogometna reprezentanca Rusije je v kvalifikacijskem srečanju skupine 1, v kateri nastopa tudi Slovenija, za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2002 premagala Ferske otoke z 1:0 (1:0). Strelec edinega zadetka je bil Mostovoj v 19. minuti. Švica pa je v isti skupini visoko premagala Luksemburg s 5:0 (2:0). Za Švicarje je trikrat zadel Frei, po enkrat pa Lonfat in Chapuisat.

Slovenski vaterpolisti v Nici

16. 03. 2001 00.00

Slovenska vaterpolska reprezentanca bo danes začela kvalifikacije za uvrstitev na letošnje evropsko prvenstvo. Slovenija se za vozovnico v Budimpešto poteguje v Nici. Prvi nasprotnik izbrancev selektorja Ozrena Bonačiča bo domača Francija, ki je tudi neposredni tekmec za napredovanje. Poleg teh ekip bosta v Nici nastopila še Španija in Turčija.

Slovenski kampi kmalu v Evropskem združenju

13. 03. 2001 00.00

Na letni skupščini Evropskega združenja kampov (EFCO), ki je potekala 8. in 9. marca v Zagrebu, se je združenju predstavil odbor slovenskih kampov, ki kandidira za sprejem v Evropsko zvezo kampov. Člani združenja so se odločili, da bodo slovenski odbor uradno sprejeli medse na prihodnjem zasedanju skupščine, ki bo letos jeseni v Barceloni, so sporočili iz GZS, v okviru katerega deluje Slovenski odbor za kampe.

Grizold o razmerah v JV Evropi

13. 03. 2001 00.00

Slovenski minister za obrambo Anton Grizold, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Grčiji, se je z grškim ministrom za narodno obrambo Apostolosom Athanasiosom Tsohatzopoulosom pogovarjal o stabilnosti v JV Evropi, eskalaciji nasilja na meji med Kosovom in Makedonijo oz. ZRJ in Makedonijo, varnostnih razmerah na Bližnjem vzhodu in Kavkazu, sodelovanju med ministrstvoma in prizadevanjih Slovenije za članstvo v zvezi NATO in EU, katera Grčija v celoti podpira. Ministra sta podpisala tudi sporazum za sodelovanje v večnacionalnem centru za usposabljanje za mirovne operacije v Grčiji, ki predstavlja osnovo za udeležbo slovenskih častnikov kot vaditeljev oz. mentorjev pri izvajanju procesa usposabljanja. Omenjeni center je namreč eden od pomembnejših oz. bolj priznanih centrov v okviru držav članica zveze NATO. Slovenski obrambni minister je položil tudi venec na grob neznanega vojaka.

Grizold v Grčiji

12. 03. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold, ki je z delegacijo na dvodnevnem uradnem obisku v Grčiji, se je srečal z grškim predsednikom Konstandinosom Stephanopoulosom, s katerim sta se pogovarjala predvsem o vlogi Slovenije in Grčije pri stabilizaciji razmer v jugovzhodni Evropi. Sogovornika sta pri tem pozornost namenila tudi vlogi zveze Nato pri zagotavljanju varnosti na tem območju, pri čemer sta se pogovarjala tudi o slovenskih ambicijah za članstvo v zvezi Nato.

Albansko-makedonsko srečanje

11. 03. 2001 00.00

Albanski zunanji minister Pascal Milo in njegov makedonski kolega Srdjan Kerim sta se včeraj srečala v albanskem obmejnem mestu Peshkopia, kjer sta govorila o položaju na območju po zadnjih napadih albanskih upornikov na meji med Makedonijo in Kosovom ter o možnostih za rešitev krize.

Plaskovitis v Sloveniji

09. 03. 2001 00.00

Slovenija glede migracij ni problematična država, saj ne beleži velikih imigracij v Evropsko unijo, Grčija pa podpira fleksibilen pristop in diferenciacijo skladno z dejanskimi razmerami v vsaki posamezni državi kandidatki, je po današnjem obisku v Sloveniji dejal generalni sekretar na grškem zunanjem ministrstvu Ilias Plaskovitis.

Vojaška pomoč Bolgarije

08. 03. 2001 00.00

Bolgarski minister za obrambo Boiko Noev je danes sporočil, da bo Bolgarija v Makedonijo poslala več ton streliva in druge vojaške opreme, s čimer ji želi pomagati pri zaustavitvi vdorov albanskih skrajnežev s Kosova. Natančne količine pomoči ni izdal, dejal je le, da v pošiljki ni tankov. Bolgarski tovornjaki, ki bodo peljali vojaško pomoč, naj bi v Makedonijo predvidoma odpeljali danes, načrt poti in točen čas prevoza tovora pa sta tajna. Državi sta sicer včeraj v Sofiji podpisali tajni dvostranski sporazum, ki ga je danes enoglasno potrdil tudi bolgarski parlament.

Grška pomoč za obnovo Balkana

05. 03. 2001 00.00

Grčija bo do leta 2005 za obnovo Balkana namenila približno 500 milijonov evrov, je sporočil državni sekretar v grškem gospodarskem ministrstvu Giorgos Zafeiropulos. Sredstva bodo namenjena predvsem za obnovo infrastrukture, za transport, energetiko in izobraževanje. Grška pomoč bo namenjena Albaniji, Bolgariji, Romuniji, Makedoniji in ZRJ. Kot je za grški radio pojasnil Zafeiropulos, je stabilizacija Balkana za Grčijo prednostna naloga.

Sporazum o sodelovanju z Grčijo

02. 03. 2001 00.00

Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, ki se mudi na obisku v Atenah, je z grškim kolegom Anastasiosom Gianitsisom podpisal sporazum o sodelovanju, ki predvideva izmenjavo izkušenj in strokovnjakov, predvsem na področju zaposlovanja in Evropskega socialnega sklada. Dimovski je Gianitsisa povabil tudi na obisk v Slovenijo.

Rusija in Grčija neodločeno

28. 02. 2001 00.00

Nogometni reprezentanci Grčije in Rusije, nasprotnice slovenske reprezentance v kvalifikacijah za nastop na svetovnem prvenstvu 2002, sta se v prijateljskem srečanju razšli z neodločenim izidom 3:3 (2:1).

Madžarska zahteva več sedežev

27. 02. 2001 00.00

Madžarski predsednik Ferenc Madl je danes napovedal, da bo Madžarska zahtevala več sedežev v Evropskem parlamentu, kot je predvideno v pogodbi iz Nice, ki so jo sinoči slovesno podpisali zunanji ministri držav članic povezave. Madžarska bo imela po vstopu v EU v Evropskem parlamentu 20 poslanskih sedežev, torej dva manj kot Belgija, Grčija in Portugalska, ki pa imajo približno enako število prebivalcev kot Madžarska, je pojasnil Madl, ki se je v Budimpešti udeležil zasedanja pridružitvenga odbora madžarskega in Evropskega parlamenta. "Prepričan sem, da bomo to anomalijo rešili med pogajanji o institucijah," je še dejal madžarski predsednik.

V Skopju srečanje devetih držav JV Evrope

23. 02. 2001 00.00

V Skopju je makedonski predsednik Boris Trajkovski danes odprl vrhunsko srečanje devetih držav JV Evrope in ga ocenil kot "korak v pravo smer" za sodelovanje med temi državami. Vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) se udeležujejo predsedniki držav in vlad oz. njihovi namestniki iz Albanije, BiH, Bolgarije, Hrvaške, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije in ZRJ. Glavne teme četrtega tovrstnega vrha v Skopju bodo gospodarsko sodelovanje in varnostne razmere na Balkanu.

Grška izjava o genocidu jezi Turke

11. 02. 2001 00.00

Turški predstavniki so se uradno pritožili o dekretu, ki so ga sprejeli v grškem parlamentu, ki obtožuje Turčijo genocida. Turški premier Bulent Ecevit upa, da ga grški predsednik ne bo podpisal. Grčija pa je izjavila, da gre za zgodovinska dejstva, kar naj ne bi zadevalo sedanjih dobrih odnosov. V dekretu piše, da je Turčija odgovorna za pomor ortodoksnih Grkov v Anatoliji v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, med turško vojno za neodvisnost. Pripravo dokumenta je izglasoval grški parlament že pred dvema letoma, sedaj pa so ga podpisali ministri. Čaka le še na podpis predsednika. V izjavi piše tudi naj bi bil 14. september dan za komemoracijo žrtev genocida nad Grki iz leta 1922.

Pol Slovenije poleti potovalo

03. 02. 2001 00.00

Skoraj polovica Slovencev se je med lanskim julijem in septembrom odpravila na turistično potovanje, bodisi zasebno ali poslovno. Po ugotovitvah državnega urada za statistiko je dobrih 42 odstotkov slovenskega prebivalstva v omenjenem trimesečju odšlo vsaj na eno daljše potovanje z najmanj štirimi prenočitvami.