grčija

Grčija: Privatizacija 12 državnih podjetij

15. 05. 1998 08.17

Grška vlada namerava v prihodnje s privatizacijo 12 državnih podjetij napolniti državno blagajno. Prodaja podjetij naj bi v blagajno prinesla približno 800 milijard grških drahem, omenjeni ukrep pa je eden izmed številnih, ki jih je grška vlada pripravila z namenom izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev Evropske denarne unije, ki naj bi se ji Grčija priključila leta 2001. Sprva namerava grška vlada prodati naftno družbo Hellenic Petroleum in njene prostocarinske prodajalne, kasneje pa bodo sledile prodaje ostalih, prodaji namenjenih podjetij.

Grčija podpira široko avtonomijo Kosova

23. 04. 1998 09.31

Grški predsednik Kostis Stefanopulos je včeraj v Budimpešti izrazil podporo široki avtonomiji Kosova v okviru sedanjih meja.

Turški obrambni minister v Romuniji o balkanski vojaški enoti

22. 04. 1998 19.00

Turški obrambni minister Ismet Sezgin je danes pripotoval v Bukarešto, kjer se bo z romunskim kolegom Victorjem Babiucom pogovarjal o oblikovanju balkanske večnacionalne enote za mirovne operacije, ki naj bi jo ustanovili v prihodnjih mesecih.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru

20. 04. 1998 12.16

Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

Načrti držav članic EU o zaposlovanju

16. 04. 1998 07.48

Večina držav članic EU je do srede, v predvidenem roku, Evropski komisiji predložila akcijske načrte glede boja proti brezposelnosti. Komisija sedaj preverja, če so se vlade držale določil, o katerih so se lani novembra v Luxembourgu sporazumeli predsedniki držav in vlad članic petnajsterice.

Grčija: potres 4,3 stopnje po Richterju

13. 04. 1998 12.00

Na severu Grčije so davi ob 2. uri in 53 minut po lokalnem času registrirali potres z močjo 4,3 stopnje po Richterju. Z geofizičnega inštituta solunske univerze so sporočili, da je bil epicenter potresa kakih 50 kilometrov zahodno od kraja Kozani. V potresu, ki so ga občutili na širšem območju severne Grčije, ni bilo žrtev niti gmotne škode. Na istem območju je bilo v potresu maja leta 1995 25 ranjenih.

Grčija je pripravljena na pogovore o sodelovanju v enotah za hitro posredovanje na Balkanu

11. 04. 1998 10.01

Grčija se bo sredi aprila udeležila sestanka vojaških strokovnjakov balkanskih držav v Bukarešti, na katerem naj bi govorili o oblikovanju skupnih sil za hitro posredovanje na Balkanu, se je danes izvedelo iz grških uradnih virov. Grški zunanji minister Theodore Pangalos je po koncu pogovorov z bolgarsko zunanjo ministrico in romunskim kolego Nadeždo Mihajlovo ter Andreiem Plesujem na otoku Santorini izjavil, da Grčija "utegne" sodelovati na omenjenem srečanju. Uradna potrditev udeležbe naj bi prišla z obrambnega ministrstva. Grčija je že ob koncu lanskega leta predlagala ustanovitev mednarodnih sil za hitro posredovanje na Balkanu, vendar pa se je kaseneje zaradi zadržkov v zvezi s sodelovanjem Turčije, umaknila s pogovorov.

Inflacija v EU enaka ameriški, a nižja od japonske

07. 04. 1998 16.33

Povprečna stopnja inflacije v petnajstih državah članicah Evropske unije se je februarja letos v primerjavi z mesecem poprej na letni ravni povečala za 0,1 odstotka na 1,4 odstotka, je sporočil Eurostat, statistični urad EU.

Grčija pričakuje več turistov iz Francije in Madžarske

05. 04. 1998 12.10

Grčija letos pričakuje več kot 750.000 turistov iz Francije in Madžarske. Ocene je objavila nacionalna turistična organizacija, opira pa jih na pogovore s francoskimi in madžarskimi turističnimi agencijami, s katerimi so se pogovarjali na nedavnih turističnih sejmih v Parizu in Budimpešti.

Evropejci vse manj stavkajo

03. 04. 1998 10.30

Nemci, pa tudi ostali Evropejci, izgubljajo vse manj delovnih dni zaradi stavk, trdi Inštitut za nemško gospodarstvo iz Koelna. Strokovnjaki so izračunali, da so bile med leti 1990 in 1996 stavke redkejše kot v 80. in 70. letih.

Volitve na Kosovem so le komedija

24. 03. 1998 08.36

Jugoslovanski obrambni minister Pavle Bulatović je na srečanju z grškim kolegom Akisom Cohadzopulosom v Atenah poudaril, da je volitve kosovskih Albancev moč obravnavati le kot "komedijo". Dodal je, da srbske oblasti teh nezakonitih volitev ne sprejemajo, ostajajo pa pripravljene na dialog. Bulatović se je zavzel za rešitev kosovskega vprašanja na podlagi srbske ustave in mednarodno skupnost pozval, naj obsodi terorizem, ki se je razširil na Kosovu. Cohadzopulos je povedal, da Grčija podpira mirno in demokratično rešitev problema z dialogom, temeljni pogoj pa je takojšen začetek dvostranskih brezpogojnih pogajanj.

Predlog oblikovanja mednarodnih sil za hitro posredovanje na Balkanu

16. 03. 1998 18.10

Turčija je danes predlagala oblikovanje mednarodnih sil za hitro posredovanje na Balkanu, je sporočil general turške vojske Cevik Bir.

Santer pozdravlja vključitev drahme v EMS

16. 03. 1998 16.39

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je danes izrazil zadovoljstvo nad vključitvijo grške drahme v Evropski menjalniški sistem. Grčija je s tem pokazala odločenost, da doseže višjo stopnjo trajne konvergenčnosti, kar je predpogoj za uvedbo evra, je dejal Santer in izrazil spodbudo Atenam, naj nadaljujejo prizadevanja v tej smeri.

Razvrednotenje drahme v Grčiji povzročilo rast borznega indeksa

16. 03. 1998 16.34

Atenska borza je pozitivno reagirala na vstop grške valute drahme v menjalna razmerja evropskega denarnega sistema, zaradi katerega je omenjena valuta glede na eku izgubila 14,3 odstotka svoje vrednosti. Tako se je tečaj borznega indeksa danes zvišal za sedem odstotkov, kar je predvsem posledica večjih nakupov tujih vlagateljev, ki so izkoristili višje vrednosti svojih valut, sporočajo predstavniki grške vlade.

Sprejeli skupno regionalno deklaracijo o Kosovu

09. 03. 1998 18.29

Bolgarija, Romunija, Grčija in Turčija so danes na pobudo Sofije sprejele skupno deklaracijo o Kosovu, je sporočila bolgarska zunanja ministrica Nadežda Mihajlova, ki je še dodala, da bo besedilo deklaracije objavljeno jutri.

Grčija pripravljena podpisati skupno deklaracijo o Kosovu

09. 03. 1998 16.48

Grčija je pripravljena z Bolgarijo, Makedonijo, Romunijo in Turčijo podpisati skupno deklaracijo o Kosovu.

Moskva, Zagreb in Atene o kosovski krizi

06. 03. 1998 17.27

Moskva je danes opozorila Zahod pred morebitnim vmešavanjem v jugoslovanske notranje zadeve v zvezi s kosovskim vprašanjem, je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Na dogodke na Kosovu se je danes odzval tudi uradni Zagreb, ki "podpira ozemeljsko celovitost vseh evropskih držav v duhu Pakta o stabilnosti v Evropi ter temeljnih načel OVSE." Tudi grški zunanji minister Teodoros Pangalos je v Beogradu danes izjavil, da se Grčija zavzema za ohranjanje nacionalnih držav na Balkanu in nasprotuje spremembam meja.

Naše dvakrat četrte na Madeiri

02. 03. 1998 12.01

Slovenska članska reprezentanca v športno-ritmični gimnastiki je na mednarodnem turnirju na Portugalskem zasedla dve četrti mesti. V vaji z žogo so jo prehitele Grčija, Rusija in Nemčija, s trakovi pa so bile boljše Belorusinje, Grkinje in Rusinje.

V Grčiji želijo pomladiti vozni park

22. 02. 1998 10.39

V grški vladi nameravajo uvesti ukrepe, s katerimi bi se znižalo število starih vozil na grških cestah. S tem bi se zmanjšalo onesnaževanje ozračja do leta 2004, ko bodo v grškem glavnem mestu potekale letne olimpijske igre. Kot je dejal minister za javna dela Costas Laliotis, so nujno potrebne olajšave, ki bodo lastnike vozil, starejših od petnajst let, spodbudile k zamenjavi z novejšimi vozili. V vladi pa razmišljajo tudi o možnosti, da bi dopustili uvoz rabljenih vozil, ki niso starejši od petih let. S tem Grčija ne bi postala "pokopališče" za stara vozila, meni grški minister, po katerega besedah, avtomobili starejši od petnajstih let povzročajo kar 40 odstotkov onesnaženja ozračja.

Egipt in Grčija za mirno rešitev iraške krize

17. 02. 1998 15.37

Egipt in Grčija se zavzemata za mirno rešitev iraške krize in menita, da še niso izčrpane vse možnosti za rešitev spora po diplomatski poti, je dejal grški obrambni minister Akis Cohadzopulos po današnjih pogovorih v Kairu z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Sogovornika sta se dotaknila tudi bilateralnih odnosov ter vojaškega sodelovanja med državama.

Iraški parlament pozval Annana, naj prepreči ameriški napad

16. 02. 1998 16.58

Iraški parlament je v današnjem pismu pozval generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, naj prepreči morebitni ameriški napad na Irak. Kot je navedeno v pismu, Irak ne razpolaga z orožjem za množično uničevanje, lažne obtožbe, da skriva tovrstno orožje, pa so po ocenah iraških poslancev le pretveza za uporabo sile proti Iraku.

Grčija naročila švedsko telekomunikacijsko opremo

09. 02. 1998 09.12

Švedska telekomunikacijska družba Ericsson je prek trgovinskega partnerja Intracom dobila naročilo Grčije, vredno 200 milijonov dolarjev. Ericsson bo v skladu s podpisanim dogovorom Grčiji naslednjih pet let dobavljal opremo za posodobitev telefonskega omrežja in osnovne celice tipa AXE.

Države udeleženke ZOI

07. 02. 1998 11.47

Države udeleženke ZOI:Andora, Argentina, Armenija, Avstralija, Avstrija, Azerbejdžan, Belgija, Belorusija, Bermuda, BiH, Brazilija, Velika Britanija, Bolgarija, Češka, Ciper, Čile, Danska, Deviški otoki, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Gruzija, Hrvaška, Indija, Islandija, Italija, Iran, Irska, Izrael, Jamajka, Japonska, Jugoslavija, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kazahstan, Kenija, Kirgizija, Kitajska, Latvija, Liechtenstein, Litva, Luxembourg, Madžarska, Makedonija, Moldavija, Monako, Mongolija, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Poljska, Portoriko, Portugalska, Romunija, Rusija, Severna Koreja, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Trinidad in Tobago, Turčija, Ukrajina, Urugvaj, Uzbekistan, Venezuela, ZDA.

Kitajska in ZDA največji proizvajalki bombaža na svetu

27. 01. 1998 08.17

Proizvodnja bombaža se bo v sezoni 1997/98 povečala za dober odstotek na 19,8 milijona ton. Največji proizvajalki ostajata Kitajska s 4,2 tone pridelka ter ZDA s 4,1 milijona ton. Indija in Pakistan zaradi slabšega donosa na površino ter težav s škodljivci pričakujeta upad pridelka za deset odstotkov na 2,7 milijona ton oz. za pet odstotkov na 1,53 milijona ton. Proizvodnja bombaža v Evropski uniji, ki jo zastopata Grčija in Španija, pa bo letos predvidoma znašala 495.000 ton (lani: 408.000 ton).

V Grčiji 24-urna stavka zaradi reforme javnega sektorja

22. 01. 1998 10.48

Grčija je danes paralizirana zaradi 24-urne stavke zaposlenih v javnih službah, ki jo je organizirala glavna sindikalna konfederacija s 600.000 člani v protest proti zakonodajni reformi delovanja javnih podjetij. Stavko najbolj občutijo v javnem prometu, saj je v velikih mestih zastal ves javni promet, letalska družba Olympic Airwavys je odpovedala polovico vseh predvidenih notranjih in mednarodnih letov. Danes od javnih prevoznih sredstev vozi le železnica, ki povezuje jug in sever države.

Turčija se z EU ne namerava pogajati

08. 01. 1998 12.56

Turška delegacija bo na policijskem vrhu, ki se je danes začel v Rimu, izrazila pripravljenost na sodelovanje z Italijo in drugimi evropskimi državami pri zajezitvi vala kurdskih beguncev, so sporočili v Ankari, kjer pa dodajajo, da se ne bodo neposredno pogajali z Evropsko unijo, saj so z njo po decembrskem luksemburškem vrhu prekinili politični dialog.

Grčija pripravljena ohraniti vojaško in civilno prisotnost v BiH

29. 12. 1997 18.13

Grški obrambni minister Akis Cohadzopulos, ki se mudi na obisku v Sarajevu, je povedal, da je Grčija v pripravljena ohraniti vojaško in civilno prisotnost v BiH. Cohadzopulos je dejal, da Grčijo položaj v BiH zanima kot državo članico mednarodnih mirovnih sil v BiH in kot balkansko državo. Napovedal je, da bo njegova država sodelovala pri gradnji katoliške cerkve in mošeje v Visokem. V tem mestu je nameščenih 250 grških vojakov, ki sodelujejo v enotah SFOR. Grški obrambni minister se je ločeno sestal s tremi člani skupnega predsedstva BiH, Alijo Izetbegovićem, Krešimirjem Zubakom in Momčilom Krajišnikom.

Turčija zavrnila povabilo na večerjo

12. 12. 1997 13.20

Turška vlada je zavrnila povabilo Evropske unije, naj se v soboto zvečer, ob zaključku dvodnevnega vrha EU v Luxembourgu, udeleži večerje z unijinimi voditelji. Turčija vabilo zavrača, ker še vedno ni dobila zagotovila, da ji bo vrh odprl pot za njeno približevanje uniji. Največja ovira pri tem je Grčija, ki kakršnokoli približevanje Ankare Bruslju pogojuje z reševanjem ciprskega vprašanja in dvostranskih ozemeljskih sporov v Egejskem morju.