gradbene

Bi boljša infrastruktura in tretji vozni pas lahko povečala varnost na avtocestah?
21. 01. 2020 17.04
Kakšna je kakovost varnostnih ograj na naših avtocestah? Večina jih je bila namreč zgrajene med letoma 1995 in 1999, ko so veljali nekoliko nižji standardi kot danes. V zadnjih desetih letih se je promet močno povečal, povečalo pa se je tudi število nesreč s prebitimi varnostnimi ograjami. Ali bi lahko z boljšo infrastrukturo, pa tudi s tretjim voznim pasom izboljšali varnost na naših avtocestah?

Za glavna gradbena dela na drugem tiru prispelo 29 prijav
17. 01. 2020 15.58
Iztekel se je rok za oddajo ponudb za glavna gradbena dela na projektu drugi tir Divača–Koper. Prispelo je skupno 29 prijav: 15 za odsek Divača–Črni Kal in 14 za odsek Črni Kal–Koper. Za glavna dela na drugem tiru se poteguje tudi pet slovenskih podjetij, kot vodilna partnerja v konzorciju sta ponudbo oddalka Kolektor in Gorenjska gradbena družba.

Vodilni v Novi KBM ne priznavajo krivde za sporne hrvaške posle
15. 01. 2020 15.38
Končno se je le pričelo sojenje zoper nekdanje vodilne v Novi KBM zaradi vpletenosti v sporne posle s hrvaškimi zemljišči. 13 obtoženih z nekdanjim prvim bankirjem Matjažem Kovačičem na čalu naj bi med leti 2006 in 2007 banko oškodovalo za skoraj 60 milijonov evrov. Štirje takratni uslužbenci - poleg Kovačiča še Manja Skernišak, Boris Cekov in Igor Šujica - so se izrekli za nedolžne.

Samanta potrebuje našo pomoč: dvigalo bi družini olajšalo življenje
11. 01. 2020 07.00
Oče v naročju, mama na hrbtu. Dobrih 50 kilogramov težko 24-letno hčerko Samanto, ki je zaradi cerebralne paralize na invalidskem vozičku, vsak dan nosita po ozkih in strmih stopnicah iz spodnjega v zgornje nadstropje hiše. Ob tem skrbita še za njenega brata dvojčka z Downovim sindromom. Vse, o čemer družina sanja, je dvigalo, ki bi Samanti omogočilo dostop do kuhinje, da bi bila lahko bolj samostojna. Potrebujejo nekaj tisoč evrov.

Mož, ki je ustrelil diktatorja: 'Takrat so vsi želeli biti na mojem mestu. Danes – nihče'
25. 12. 2019 08.03
"Vsaka revolucija je krvava, zahteva žrtve, revolucija tudi "požre svoje heroje" – ne pozabite tega," pravi mož, ki je po bliskovitem sojenju na božični dan pred tremi desetletji ustrelil romunskega diktatorja in njegovo soprogo. Čeprav so te dni v Romuniji obletnico večinoma obeležili kot obletnico rojstva demokratične države, odnos Romunov s preteklostjo ostaja zapleten, izzivov pa državi, ki je v zadnjih desetletjih zaradi težkih razmer izgubila skoraj štiri milijone prebivalcev – ne manjka.

Izdaja soglasja za gradnjo kanala CO: na Arso povzeli kar mnenje ljubljanske občine
21. 12. 2019 18.14
Ljubljanska občina je gradbeno dovoljenje in soglasja za gradnjo kanalizacijskega kanala C0 dobila pred presojo vplivov na okolje. A moralo bi biti obratno. Izsledki internega revizijskega poročila, ki ga je naročil bivši okoljski minister, razkrila pa organizacija Alpe Adria Green, so pokazali, da so Arsovi uslužbenci pri izdaji posamičnih aktov celo povzemali mnenja, ki so jih dobili z občine.

Gradnja luksuznega hotela Zlatarne Celje na Bavarskem dvoru se nadaljuje
30. 11. 2019 14.20
Na Bavarskem dvoru v Ljubljani, kjer je gradnja hotela investitorja Zlatarne Celje zaradi odločbe gradbene inšpekcije stala od sredine septembra, znova brnijo stroji. Kot je razvidno iz gradbiščne table, je novo gradbeno dovoljenje datirano na dan 24. oktober.

Zavlačevanje pri Glinščici: občina ne dovoli sondiranja zidu v Pesnici
26. 11. 2019 18.09
Se bo časovnico drugega tira, najdražjega infrastrukturnega projekta v državi, vrednega kar 1,2 milijardi evrov, porušila še pred pravim začetkom gradbenih del? Po dobrih treh mesecih se še vedno ukvarjajo z višino zidu v občini Pesnica, in kot kaže, ga na koncu ne bodo mogli izmeriti. Sprva sta izkopavanje zidu prepovedala dva lastnika zemljišč, zdaj pa še občina ne dovoli, da bi sondirali. In kaj bo zavlačevanje pri Glinščici pomenilo za največja razpisa, 700 milijonov evrov vredna predora?

Občini Oplotnica 'z mukotrpnim delom' uspelo legalizirati na črno zgrajen vodovod
24. 11. 2019 14.37
Občina Oplotnica je lani na črno zgradila 12 kilometrov vodovoda, zato ji je grozilo, da bodo vodovod porušili. Pred kratkim pa jim ga je le uspelo legalizirati. Ker je vodovod zgradila na črno, občina Oplotnica ne bo deležna nikakršnih sankcij, ''saj zakon določa, da postopek o prekršku ni dopusten, če pretečeta dve leti od dneva, ko je bil prekršek storjen.''

Veliki apetiti, lobiji in tudi politika?
23. 11. 2019 09.46
Javna naročila. Koliko denarja se na projektih po nepotrebnem izgubi? Zakaj se izgubi? Kakšni so konkretni in sistemski problemi? Kakšne rešitve, spremembe bi bile potrebne?

Gradnja druge cevi karavanškega predora: Dars bo začel pogajanja z gradbinci
21. 11. 2019 13.42
Državna revizijska komisija je v celoti zavrnila pritožbi Kolektorja in Gorenjske gradbene družbe pri izbiri izvajalca za gradnjo druge cevi karavanškega predora. Dars bo lahko zdaj začel pogajanja z gradbinci, med drugim tudi s podjetjem Cengiz, ki je oddal najnižjo ponudbo v vrednosti 99,6 milijona evrov.

Dars zopet zavrnil pritožbi Kolektorja in Gorenjske gradbene družbe
20. 11. 2019 19.58
Državna revizijska komisija je po naših informacijah zavrnila pritožbi Kolektorja in Gorenjske gradbene družbe pri izbiri izvajalca za gradnjo druge cevi karavanškega predora. To je že četrtič, da je komisija zavrnila pritožbi omenjenih družb. Med drugim sta zahtevali, da Dars iz postopka izloči najcenejšega ponudnika, turški Cengiz.

Velik dan za Mengeš: odprli težko pričakovano obvoznico
16. 11. 2019 15.26
V Mengšu so odprli težko pričakovani manjkajoči del obvoznice, ki bo občutno razbremenila promet skozi središče tega mesta. Trak je prerezal predsednik vlade Marjan Šarec, ki je priznal, da so postopki trajali predolgo. "Današnji projekt, ki zaključuje ta del, se končuje z grenkim priokusom, kajti čaka še Komenda, čakajo Vodice in čakajo Domžale," je dejal.

Državna revizijska komisija zavrnila 2TDK: 'Odločitev ni bila težka'
06. 11. 2019 10.50
Predsednik Državne revizijske komisije Samo Červek je odgovoril na naša vprašanja o zavrnitvi zahteve 2TDK po izločitvi dveh profesorjev mariborske gradbene fakultete. "Vsaka taka zahteva za nekaj dni odloži delo. Potem se dnevi seštevajo in na koncu pride do nekih zamud, ki ne bi bile potrebne," je povedal, ob tem pa razkril, da imajo velike težave pri merjenju zidu. Lastnik zemljišča, kjer bi morali meriti, ne dovoli dostopa gradbenima izvedencema.

Drugi tir: 2TDK zahteva izločitev gradbenih izvedencev
04. 11. 2019 17.31
2TDK, podjetje, ki bdi nad gradnjo drugega tira, po naših informacijah zahteva izločitev strokovnjakov mariborske fakultete za gradbeništvo, ki jih je Državna revizijska komisija aktivirala za merjenje spornega zidu v Občini Pesnica.

Obilno deževje: voda zalila dve hiši in poplavila cesto
04. 11. 2019 10.03
Pred nami je pestro vremensko dogajanje, a že prva fronta, ki nas je prešla konec tedna, je prinesla kar nekaj nevšečnosti. Na Gorenjskem so se "borili" z močnim vetrom, v Občini Tolmin pa je voda hudourniškega potoka zalila dve hiši in poplavila glavno regionalno cesto Tolmin–Nova Gorica.

Zaradi dežja in vetra policija poziva k previdni vožnji
03. 11. 2019 21.14
Dež in veter sta po nekaterih delih države povzročala nevšečnosti, tudi v prometu. Zaradi razmer na cestah kranjski policisti tako voznike pozivajo k veliki previdnosti, prilagojeni hitrosti vožnje in spremljanju dogajanja na ter ob cestah med vožnjo.

Drugi tir: zid je visok skoraj devet metrov, 2TDK ni imel prav?
19. 10. 2019 07.00
Še preden se bosta strokovnjaka mariborske fakultete za gradbeništvo odpravila v občino Pesnico, kjer bosta na zahtevo Državne revizijske komisije izmerila višino opornega zidu, je to na terenu preveril in izmeril zavrnjeni najcenejši gradbinec, in sicer konzorcij pod vodstvom Markomark Nivala. Kaj je pri meritvah ugotovil? "Glede na izvedene meritve so pričakovane globine zidu na merjenih lokacijah od 4,6 do 8,9 metra," piše v poročilu.

Dars zavrnil pritožbo Gorenjske gradbene družbe na postopek izbire izvajalca za Karavanke
18. 10. 2019 19.42
Dars je zavrnil pritožbo Gorenjske gradbene družbe na postopek izbire izvajalca za gradnjo druge cevi karavanškega predora in zadevo že predal Državni revizijski komisiji. Na postopek se je pritožil tudi Kolektor CPG, po neuradnih informacijah pa so na Darsu zavrnili tudi njihovo pritožbo.

'Brezciljno tavajo po hodnikih moči'
17. 10. 2019 06.24
Bruselj. Ime belgijske prestolnice. Ali pa "enoten izraz" za "bruseljsko birokracijo" ali kar "evropske odločitve". Tokrat pod drobnogled ne bomo vzeli prestolnice, kjer najdete čudovite znamenitosti, odlične vaflje, sladko čokolado in zavidanja vreden seznam piva, ki ga lahko poskusite, ampak "bruseljski aparat odločanja".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.23
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.00
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

JUTRI: Katerih 200 izbrancev ljubljanske univerze si je razdelilo 11,5 milijona evrov?
14. 10. 2019 15.00
11,5 milijona evrov dodatkov, avtorskih honorarjev in podjemnih pogodb, si je ob rednih plačah v treh letih razdelilo 210 izbranih profesorjev in njihovih ljudi od skupno 6000 zaposlenih na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. 15 jih je prejelo več kot 100.000 evrov, rekorder skoraj 200.000 v treh letih ob plači. Prejemniki najvišjih zneskov prihajajo iz elektrotehnike, medicine, strojne, gradbene, tudi uprave.

'Hvala bogu, da to ni bil drugi 11. september'
13. 10. 2019 07.41
Vsaj dve osebi sta umrli, 20 ljudi pa je ranjenih, potem ko se je v zgodovinski četrti ameriškega New Orleansa zrušil velik del hotela Hard Rock Hotel. Zakaj je klonila stavba, ki je bila šele v izgradnji, oblasti še preiskujejo.

Vlada potrdila poroštveni zakon za drugi tir in tretjo razvojno os
10. 10. 2019 11.07
Vlada je potrdila besedilo predloga poroštvenega zakona za projekta drugi tir in tretja razvojna os. Po pojasnilih ministrice Bratuškove je poroštvo za drugi tir omejeno na 417 milijonov evrov, za tretjo razvojno os pa je največja višina poroštva omejena na 360 milijonov evrov. Bratuškova je sicer prepričana, da poroštvi ne bosta unovčeni.

Drugi tir: sporni zid v Pesnici – revizijska komisija bo presekala gordijski vozel
08. 10. 2019 13.00
Državna revizijska komisija je odločila, da bo sporni zid v občini Pesnica, ki ga je za referenco uporabil najcenejši konzorcij gradbincev pod vodstvom ptujskega podjetja Markomar Nivala, "izkopal" izvedenec gradbene stroke. Tako bodo presekali gordijski vozel okrog gradnje mostu čez reko doline Glinščice.

Ministrstvo potrdilo: Termit ne sme predelovati odpadkov
04. 10. 2019 16.14
Ministrstvo za okolje in prostor je zavrnilo pritožbo družbe Termit na odločitev okoljske inšpekcije, ki podjetju prepoveduje sprejem in predelavo odpadkov. V Termitu so presenečeni, da se ministrstvo ni opredelilo do poročila Agencije RS za okolje (Arso), ki je bilo podlaga za inšpekcijsko odločbo. O nadaljnjih korakih bodo še razmislili.

V igri za gradnjo druge cevi karavanškega predora še trije gradbinci
19. 09. 2019 19.12
Po naših neuradnih informacijah so vabilo na pogajanja za gradnjo druge cevi karavanškega predora dobili le trije od petih prijavljenih gradbincev. Dars naj bi iz konkurence izločil najdražjo ponudbo Gorenjske gradbene družbe in ponudbo grškega J&P Avax. V boju za gradnjo predora tako ostajajo Cengiz, Kolektor in Implenia Österreich v konzorciju z CGP Novo mesto.

Ministrstvo odpravilo odločbo inšpektorata, Kemis bo z delom začel v nekaj dneh
09. 09. 2019 17.14
Okoljsko ministrstvo je kot drugostopenjski organ odpravilo odločbo inšpektorata za okolje in prostor, ki je vrhniški družbi Kemis prepovedal opravljanje dejavnosti, ter mu zadevo vrnilo v ponovni postopek. To pomeni, da lahko Kemis nadaljuje z delom. Kot je povedal direktor družbe Boštjan Šimenc, bi odpadke lahko začeli sprejemati do konca tedna.

Koliko nas bodo stali največji infrastrukturni projekti v državi?
04. 09. 2019 19.45
Očitki o neučinkovitosti in netransparentnosti se pojavljajo pri drugem tiru, drugi cevi predora Karavanke in tretji razvojni osi. Odgovore Darsa in podjetja 2TDK so terjali poslanci Komisije za nadzor javnih financ, a niso slišali veliko novega. Medtem pa je prav podjetje 2TDK podpisalo nov aneks za svetovanje Deloitta, ki bo za gradnjo drugega tira skupaj zdaj dobil že 1,2 milijona evrov.