gregorc

Tiha nacionalizacija ali pravičnejša porazdelitev dobrin?

20. 05. 2022 19.10

Vrstijo se ostri odzivi na predlog koalicije o progresivni obdavčitvi premoženja. V koaliciji predlog utemeljujejo s previsoko obdavčitvijo plač in prenizkimi davki na premoženje, v prvem koraku pa bi se osredotočili predvsem na obdavčitev nepremičnin. Da se s predlogom vračamo v neke druge čase, ko delo ni bilo vrednota, predlog novih obdavčitev komentirajo v Klubu slovenskih podjetnikov. Večje davčne predvidljivosti pa si za spodbudnejše poslovno okolje želijo davčni svetovalci.

Četrtina državljanov še ni izkoristila bonov, podaljševanja več ne bo

07. 05. 2022 19.47

Samo še 54 dni je možno unovčiti lanske in letošnje turistične bone, a približno četrtina državljanov jih še vedno ni izkoristila. Skupna vsota neizkoriščenih bonov iz obeh let je približno 140 milijonov evrov. Ker se turizem po dveh covidnih sezonah dobro pobira, na gospodarskem ministrstvu pravijo, da aktualna vlada bonov ne bo več podaljševala.

Tonin prepričan, da je podpis pogodbe za nakup vojaške opreme nujen

05. 05. 2022 19.15

Robert Golob se ne bo odzval vabilu na sestanek z obrambnim ministrom Matejem Toninom, so sporočili iz Gibanja Svoboda. Tonin pa bo, kljub opozorilom Goloba, naj se vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb za nakup orožja, podpisal memorandum, s katerim bo kupil 45 nemških osemkolesnikov Boxer za 340 milijonov evrov. "Če jaz tega ne bi podpisal, bi bilo to nekaj podobnega, kot če predsednik republike ne bi hotel podpisati zakona, ki je sprejet," pravi Tonin, podpis takšne pogodbe pa je zanj opravljanje tekočih poslov.

Slovenija edina država EU, ki praznik dela praznuje dva dni

02. 05. 2022 20.01

Kje po svetu prvi maj še praznujejo z dvema dela prostima dnevoma? Slovenija sodi na tem področju med izjeme, saj je edina država Evropske unije z dvema prazničnima dnevoma. Sicer se praznik dela na drugi maj praznuje predvsem na Balkanskem polotoku, poleg tega pa še v Ukrajini. Rusi pa medtem praznik dela in pomladi letos praznujejo kar tri dni.

Risi ne bežijo od vloge favoritov: Načrt je samo eden – premagati vse

02. 05. 2022 14.49

Slovenija bo med 3. in 8. majem gostila Svetovno prvenstvo v hokeju divizije 1, skupina A. Njene tekmice bodo reprezentance Madžarske, Romunije, Litve in Južne Koreje. Vse tekme bodo v ljubljanski Hali Tivoli. Slovenci se zavedajo statusa favoritov, zato je cilj povsem jasen: uvrstitev na prvo ali drugo mesto ter napredovanje med elito za leto 2023.

Risi pripravljeni na svetovno prvenstvo v Tivoliju

01. 05. 2022 11.52

Slovensko hokejsko reprezentanco v prihodnjem tednu čaka glavni "izpit" sezone, saj bo v ljubljanski dvorani Tivoli potekalo svetovno prvenstvo Divizije 1 (skupina A). V konkurenci je pet reprezentanc, v elitno skupino A za naslednje leto pa vodita prvi dve mesti. Risi so pod vodstvom selektorja Matjaža Kopitarja favoriti skupine, v slovenskem taboru pa upajo, da bodo navijači, tako kot na nekaterih prejšnjih prvenstvih, njihova velika opora.

Risi v generalki pred SP premagali še galske peteline

30. 04. 2022 20.17

Slovenska hokejska reprezentanca je v zadnji pripravljali tekmi pred bližnjim svetovnim prvenstvom divizije I (skupina A) v Ljubljani na Bledu premagala Francijo z 2:0. Risi so s tem uspešno končali pripravljalno obdobje pred SP. To se bo začelo v ljubljanski dvorani Tivoli v torek. Slovenski hokejisti se bodo na prizorišču tekmovanja zbrali dan prej, danes pa so priprave končali še s tekmo proti Franciji.

Rekordi zadnjih volitev

30. 04. 2022 19.29

Največ glasov za zmagovalca, še nikoli toliko glasov v skupnem seštevku za stranke, ki jim ni uspelo priti v parlament, kaže analiza letošnjih volitev. Je na koncu res odločil spopad med mesti in podeželjem oziroma med vzhodom in zahodom države, kot so napovedovali nekateri politiki?

Slovenski hokejisti zmagali na uvodni prijateljski tekmi

19. 04. 2022 21.26

Slovenska hokejska reprezentanca je na prvi prijateljski tekmi pred bližnjim svetovnim prvenstvom v Ljubljani v Szekesfeharvarju igrala z Madžarsko in zmagala s 3:0 (0:0, 1:0, 2:0).

Slovenski hokejisti začenjajo prijateljske tekme pred SP

19. 04. 2022 15.46

Slovenska hokejska reprezentanca bo danes začela niz prijateljskih tekem pred domačim drugoligaškim svetovnim prvenstvom v Ljubljani, ki bo potekalo med 3. in 8. majem v dvorani Tivoli. Danes se bodo izbranci selektorja Matjaža Kopitarja merili z Madžari v Szekesfehervarju, sledijo pa še štiri tekme, zadnja 30. aprila s Francijo.

Kakšne so oglaševalske navade slovenskih politikov na družabnih omrežjih?

10. 04. 2022 19.47

Kampanja je v polnem razmahu in to se čuti povsod, tudi na družbenih omrežjih. Politiki objavljajo posnetke, kako pripravljajo kebab, igrajo kitaro in se športno udejstvujejo. Kdo omrežja izkorišča najbolje in kdo je morda nekoliko neroden?

Odlagališče radioaktivnih odpadkov v Krškem – še en preplačan infrastrukturni projekt?

05. 04. 2022 18.56

Krški občinski svetniki so na izredni seji želeli pojasnila odgovornih glede gradnje odlagališča radioaktivnih odpadkov. Bomo davkoplačevalci močno preplačali še en infrastrukturni projekt? Gradnja odlagališča za nizko in srednje radiokativne odpadke v Krškem je iz ocenjenih 43 poskočila na kar 148 milijonov. Ponudbo je namreč oddal zgolj en izvajalec – konzorcij podjetij družbe Riko, Kolektor CPG in CGP. Minister Andrej Vizjak je zagotovil, da delajo vse, da bo zgrajeno čim prej in po sprejemljivi ceni. A že zdaj je po njegovem jasno, da ne bo zgrajeno pravočasno, za kar naj bi bilo krivo prejšnje vodstvo ARAO.

Neuradno: skupno ribolovno območje naj bi bilo precej omejeno

01. 04. 2022 19.17

O dogovorih slovenske in hrvaške vlade o morebitni skupni ribolovni coni še vedno ni nič javno znanega. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi bilo skupno ribolovno območje precej omejeno, vanj pa bi lahko vplulo enako število slovenskih in hrvaških ribičev. Kmetijski minister Jože Podgoršek še vedno vztraja, da o skupni ribolovni coni ne ve nič, pravi pa, da se z domačimi ribiči že pogovarja o tem, kaj bi takšno območje pomenilo zanje.

EU za embargo na ruske energente, Madžari nasprotujejo

22. 03. 2022 19.53

"Evropska unija v odzivu na rusko agresijo na Ukrajino ostaja enotna in solidarna," je sporočilo zasedanja ministrov za evropske zadeve. Srečanje je bilo namenjeno pripravam na vrh EU, ki se ga bo v četrtek in petek udeležil tudi ameriški predsednik Joe Biden. Voditelji bodo odločili, katere sankcije naj še sprožijo proti Rusiji. Je enotnost res tako trdna, kot nam sporočajo iz Bruslja, ali se lahko pri sprejemanju petega paketa sankcij še kje zalomi?

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo

16. 03. 2022 06.06

Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

V Lvovu sirene zadonele dvakrat, na poljski meji humanitarna katastrofa

11. 03. 2022 18.37

Lvov, še dan pred tem razmeroma varno mesto na zahodu Ukrajine, so že dvakrat v enem dnevu preplavili zvoki siren. Vojna se tako očitno premika na zahod. Naš posebni poročevalec Marko Gregorc se medtem vrača iz Ukrajine in je že prišel na železniško postajo v mesto Przemyśl, kjer so razmere po njegovi oceni nekoliko boljše kot v začetku tedna, a pravi, da se še vedno dogaja humanitarna katastrofa.

Kjer so nekoč živele sirote z vzhoda Ukrajine, danes zevajo luknje

10. 03. 2022 17.22

Najhitreje rastoči eksodus beguncev po 2. svetovni vojni se nezadržno nadaljuje. V enem od begunskih žarišč, v Lvovu na ukrajinsko-poljski meji, je tudi naša ekipa. Obiskala je tamkajšnjo sirotišnico, o kateri smo že poročali, in zagnali smo akcijo zbiranja sredstev, v kateri množično sodelujete tudi naši gledalci in bralci. "Situacija tukaj je sicer še vedno precej naprej napeta, želijo si, da bi se umaknili še bolj na varno. Lvov je za zdaj sicer varen, ampak ravno tako je bil pred časom popolnoma varen Doneck, danes pa nam je predstojnica pokazala fotografije in videoposnetke sirotišnice, v kateri so bivali še pred kratkim, zdaj pa je pošteno načeta," opisuje Marko Gregorc.

Z vzhoda na zahod bežijo pred vojno, v obratni smeri hitijo vanjo

09. 03. 2022 20.16

Na železniški postaji v Lvovu poleg tisočih beguncev, ki bežijo v varne države, vsak dan vidimo tudi številne mlade fante, ki potujejo v obratno smer, torej neposredno na fronto. "Prav ganljivo je spremljati te prizore, kako se poslavljajo od svojcev in svojih deklet, a po drugi strani je videti, da odhajajo s precej poguma in sproščenosti. Govoril sem z enim od njih in popolnoma prepričan je, da bo Ukrajina v tej vojni zmagala, ker je upor naroda premočan, da bi ga strla katera koli sila, pa četudi je to Rusija," pripoveduje naš novinar Marko Gregorc. Na eni strani je sicer povsem običajen dan z vsemi odprtimi trgovinami v središču Lvova, na drugi strani pa teater, ki se je čez noč spremenil v begunski center.

Naša ekipa v Lvovu: 'Več stometrska vrsta beguncev se skuša prebiti na vlak odrešitve'

08. 03. 2022 19.13

Po podatkih Združenih narodov je Ukrajino zapustilo že več kot dva milijona beguncev. Ukrajinsko mesto Lvov je eno najpomembnejših stičišč za reke beguncev, ki odhajajo na varno proti zahodu. Tam sta zdaj oba naša posebna poročevalca: Marko Gregorc, ki spremlja razmere v tem ukrajinskem mestu, in Jure Tepina, ki je tja prispel iz Kijeva.

Na vlaku z begunci: 'Moški samo spremljajo družine, potem se bodo vrnili v Kijev'

08. 03. 2022 12.02

13. dan ruske invazije na Ukrajino in osmi dan za našega poročevalca Jureta Tepino na obleganem ozemlju. Najprej se je javljal s še varnega vzhoda, nato pa se je podal v srce države, kjer že nekaj dni uspešno kljubujejo ruskim napadom. Sedaj se vrača v Lvov.

'Nevihta je odločena, da pride v Kijev, Ukrajinci pa, da jo odbijejo'

07. 03. 2022 19.02

Ulice in avenije v ukrajinski prestolnici so prazne. Kijevčani, ki so želeli zapustiti državo, so to že storili. Preostali se pripravljajo na najhuje in si zagotavljajo zaloge hrane. V Kijevu sprožijo sirene tudi, ko je napad precej oddaljen – tudi 80 kilometrov – od središča mesta. Številnih alarmov so se ljudje že navadili, v središču mesta so zaklonišča večinoma prazna, iz Kijeva poroča novinar Jure Tepina.

Bežeče Ukrajinke niso obupane: 'Naši možje se borijo za domovino'

07. 03. 2022 10.43

Naša ekipa, ki spremlja dogajanje v Ukrajini, je govorila tudi z ženskami, ki bežijo pred vojno. Državo zapuščajo same, brez svojih partnerjev, mož, ki so odšli na bojišča. In kot izhaja iz njihovih izjav, jih to ne navdaja z žalostjo in obupom, ampak po poročanju našega novinarja Marka Gregorca dajejo pogumne in jasne odgovore: "Naši očetje in možje se borijo za domovino, za pravo stvar." Prepričane so, da bodo v tej vojni zmagali Ukrajinci, da se bo vse skupaj razpletlo hitro in da bodo lahko morda doma že v enem tednu.

STA in Ukom usklajujeta pogodbo: Ukom pravno mnenje poiskal na Novi univerzi

11. 01. 2022 19.36

Slovenska tiskovna agencija, ki je lani preživela kar deset mesecev brez poplačila javne službe, in vladni urad za komuniciranje usklajujeta novo pogodbo o financiranju agencije. Sporno ostaja vprašanje trženja fotografij in priprava radijskih novic. Ukom je v zvezi s tem vprašanjem poiskal pravno mnenje. Naročil ga je pri Novi univerzi, ki jo je ustanovil Peter Jambrek. Šest strani dolg dokument je davkoplačevalce stal osem tisoč evrov.

Se bo Union kmalu varil v Karlovcu?

06. 01. 2022 20.21

Po skoraj 160 letih se je decembra v Ljubljani končalo varjenje legendarnega piva Union. V Heinikenu, lastniku pivovarne, so že oktobra napovedali, da proizvodnjo selijo v Laško, v teh dneh pa so se pojavile informacije, da bi Union lahko varili celo v Karlovcu. V Pivovarni Laško Union takšne informacije zanikajo. Kot pravijo, se intenzivno pripravljajo na varjenje Uniona v Laškem, proizvodnja pa naj bi stekla, še preden bodo pošle zaloge.

'Vzorci nasilništva še vedno najpogosteje izvirajo iz virtualnega sveta'

05. 01. 2022 19.56

Po zadnjem incidentu na srednji šoli v Celju, v katerem je dijak s škarjami napadel profesorico matematike, smo preverili, kako pogosti so napadi učencev na učitelje v Sloveniji, in ugotovili, da so k sreči redki. V sindikatu vzgoje in izobraževanja so nad incidentom pretreseni. V zadnjih dveh letih sicer opažajo stopnjevanje nasilja nad učitelji, še posebej v višjih razredih osnovne šole. In kako pojasniti takšna dejanja? Po mnenju psihoterapevta Mihe Kramlija je nasilno obnašanje pri mladostnikih večinoma posledica spremljanja nasilnih vsebin.

Naše žičnice so varne, a zastarele in potrebne obnove

04. 01. 2022 20.02

"Žičniške naprave v Sloveniji so varne," po nedeljski zaustavitvi kabinske žičnice na Krvavcu pravijo domači žičničarji. So pa zastarele in potrebne obnove, če želi država ohraniti konkurenčen položaj kot smučarska destinacija. Žičničarje še bolj kot konkurenca na severu skrbi razvoj smučarskih destinacij na jugu, predvsem v Srbiji in Bosni. Domača smučišča pa se soočajo tudi z vse večjo kadrovsko stisko, ki je posledica dveh negotovih epidemičnih let.

Ustvarili aplikacijo za iskanje koz, ki jih nato božajo

28. 12. 2021 06.00

Berlinčani imajo nenavadno navado. Sproščajo se z božanjem koz. Da bi jih v nemški prestolnici lažje našli, so razvili celo mobilno aplikacijo. "Koze so zelo pametne in socialne, zelo prijetno jih je božati, hraniti ali zgolj opazovati," pravijo Berlinčani, ki so zato, da bi svojo izkušnjo sproščanja delili z drugimi, vzpostavili aplikacijo za lažje iskanje koz po Berlinu. Nenavadni zemljevid je preizkusilo že več kot 11.000 ljudi.

Za že drugo interpelacijo Aleša Hojsa predvidenih kar 17 ur razprave

19. 12. 2021 19.29

Slovenski poslanci bodo zadnjo redno sejo v tem letu namenili že drugi interpelaciji notranjega ministra Aleša Hojsa. Predvidenih je kar 17 ur razprave. Tokrat se bo moral Hojs zagovarjati pred očitki prekomerne uporabe policijske sile na protestih, omejevanjem človekovih pravic, politizacijo in militarizacijo Policije. Pod interpelacijo se je podpisalo 43 poslancev, za razrešitev bi jih moralo glasovati 46.

Teste Majbert Pharma še vedno uporabljajo v 47 zdravstvenih ustanovah

15. 12. 2021 19.08

Kriminalisti so se ob torkovih obsežnih hišnih preiskavah oglasili tudi na sedežu podjetja Majbert Pharm in preiskali prebivališče direktorja podjetja Klemna Nicolettija, nam je v telefonskem pogovoru potrdil sam Nicoletti. Kaj so preiskovali, ne ve in trdi, da ga policija ob preiskavah ni obravnavala kot osumljenca. Policija je sporočila, da za domnevno oškodovanje javnega denarja sumijo sedem oseb, med njimi je tudi odgovorna oseba gospodarske družbe.

Po smrti 10-letne turške deklice. Zakaj Turki sploh bežijo iz svoje države?

13. 12. 2021 20.04

Še vedno odmeva utopitev komaj 10-letne turške deklice, ki je z družino poizkušala prečkati reko Dragonjo. Preživele člane družine je slovenska policija vrnila na Hrvaško, pri nas pa so se pojavila številna vprašanja, zakaj Turki sploh bežijo iz svoje države? Velik porast turških beguncev je v zadnjem letu zaznala tudi policija. Če so jih v celotnem prejšnjem letu prijeli 175, so jih samo do konca oktobra letos 547.