hormonsko

Spisali zgodovino: prašičja ledvica dva meseca v človeškem telesu
14. 09. 2023 21.10
Ducat zdravnic in zdravnikov se je tiho poklonilo moškemu, ki so ga na bolnišnični postelji zapeljali po hodniku. Je možgansko mrtev, a izredno pomemben na področju raziskav. Dva meseca je namreč kri v njegovem telesu pridno filtrirala prašičja ledvica. In s tem je spisal zgodovino.

Igralka Sarah Lancashire prepričana, da menopavza vpliva na njen spomin
11. 09. 2023 13.59
Angleška igralka Sarah Lancashire pravi, da trpi za najbolj grozno menopavzo, rezultat katere je tako imenovana 'možganska megla', ki vpliva na njen spomin. Zvezdnica kriminalne drame Happy Valley je nedavno dejala, da trpi za vročinskimi oblivi. Kot je povedala za Mail on Sunday, sta ji ves čas podelitve nagrad National TV Awards, ki je bila pred dnevi, dva človeka pomagala pri tem, da se je lahko vsaj malo ohladila.

Uporaba konoplje v zdravstvene namene: kje smo?
19. 08. 2023 15.02
"V onkologiji je učinkovitost medicinske konoplje pri lajšanju simptomov in višanju kakovosti življenja v paliativi neizpodbitna." Tako v tokratnem POPkastu pojasnjuje prim. Josipina Ana Červek, dr. med. Vse življenje je delala z onkološkimi bolniki. V 70. letih prejšnjega stoletja je v slovensko onkologijo uvedla kemoterapijo, kasneje hormonsko terapijo pri raku dojk, bila je ena od pobudnic za ustanovitev paliativnega oddelka na Onkološkem inštitutu.

BLOG: Zdravilne lastnosti sladkega korena
18. 06. 2023 14.20
Sladki koren je rastlina, ki cveti od junija do septembra in že tisočletja igra pomembno vlogo v tradicionalni medicini. Z izjemnimi zdravilnimi lastnostmi je postal priljubljena sestavina številnih zdravil in prehranskih dopolnil, veliko se uporablja tudi kot začimba in sladilo. V tem članku se bom poglobil v zdravilne koristi sladkega korena ter načine njegove uporabe. Ljudska imena za sladki koren so tudi likviricija, sladčica, sladki les in sladkirica, nekako najbolj znano pa je ime sladki koren.

Kako visok bo otrok, ko odraste? Do odgovora z umetno inteligenco
15. 06. 2023 12.02
Odgovor – precej natančnejši od tistih, ki smo jih imeli na voljo doslej – imajo raziskovalci na Institutu Jožef Stefan. Njihova metoda izkorišča umetno inteligenco, ki črpa podatke iz športnovzgojnih kartonov. Višina, pravijo, igra pomembno vlogo pri odkrivanju športnih talentov. "Otrok, ki je nadarjen za košarko, ima ob končni višini 170 cm skoraj nične možnosti, da bi postal naslednji Luka Dončić. Lahko pa postane Primož Roglič ali Timi Zajc," razmišljajo.

Koliko mladi vedo o spolnosti pri 16 letih, ko imajo prvi spolni odnos?
27. 03. 2023 15.00
Mladi vse bolj zgodaj vstopajo v svet spolnosti. Rezultati ankete so pokazali, da se je večina vprašanih v spolne odnose podala pri 16 letih. Kako dobro so mladi sploh pripravljeni na prvi spolni odnos pri tej starosti? Prve informacije o kontracepciji naj bi mladi dobili pri ginekologu, ki naj bi ga obiskali pred prvim spolnim odnosom. A je dostop do strokovnjaka otežen, še posebej, ker je ginekologov na primarni ravni pri nas premalo.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00
Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

V Srbiji uspešno opravili prvo transplantacijo jajčnikov
01. 03. 2023 12.51
V Srbiji so med enojajčnima dvojčicama opravili prvo transplantacijo jajčnikov. Sestra, ki že ima otroke, je del jajčnikov dala sestri, ki jih še nima. Slednja je namreč v zgodnjih 30. letih prišla v menopavzo, kar sicer pri enojajčnih dvojčicah ni redek pojav.

Potop v ledeno vodo: pogum ali norost?
25. 02. 2023 07.59
Na turobno sredo, ko se Ljubljana še kopa v jutranji megli in se je led na avtomobilskih steklih komaj dodobra stalil, v dolino Kamniške Bistrice že prodirajo prvi sončni žarki. Na parkirišču ob izviru istoimenske reke nasmejano klepeta skupina pogumnežev, ki bo tako kot vsak teden ob tej uri kmalu zabredla v ledeno mrzlo vodo, da bi iz nje prišla ... Prerojena. Pogumneži ali norci, teh ljudi je vse več in mnenja o njihovem početju so deljena. Njihov odgovor pa: "Za nore nas imajo samo tisti, ki ne razumejo procesov v ozadju."

Pred spolnim odnosom bi moški pojedli tabletko in tako preprečili zanositev?
14. 02. 2023 19.02
Ženske že poznajo jutranjo tabletko. Pa bi lahko podobno tabletko imeli tudi moški? To bi zaužili uro pred spolnim odnosom in s tem zmanjšali možnost zanositve. Študije, ki so jih znanstveniki izvedli na mišjih samcih, kažejo obetavne rezultate. Preprečevanje nosečnosti je bilo najučinkovitejše v prvih dveh urah po zaužitju spojine, učinek neplodnosti pa naj bi izzvenel v manj kot enem dnevu. Kako točno deluje ta kontracepcija?

Za ene šok, za druge kot peka palačink
20. 11. 2022 17.04
Vozimo se po Litostrojski ulici, debele dežne kaplje pa nam samo še dodatno otežujejo iskanje prostega parkirnega mesta. Čete avtomobilov se namreč na pločnikih gnetejo že dobrih 500 metrov pred vhodom v dvorano. Okoli 22. ure ljudje še kar prihajajo. Tisti, ki izstopajo iz taksijev, si z eno roko nad glavo držijo plašč, v drugi pa imajo že pripravljeno vstopnico za Eroticdays ali več kot le erotični sejem, kot pravijo organizatorji.

Andrea Libič iskreno o interspolnosti, nosečnosti in porodu
05. 11. 2022 12.03
Andreo Libič smo spoznali kot tekmovalko letošnje Kmetije in poleg tega, da je bila na posestvu zelo pridna, da je skrbela za živali in da se je s svojo mirnostjo vsem vtisnila v spomin, je letošnjo sezono zaznamovala kot prva interspolna tekmovalka naših resničnostnih šovov. S tem, ko je delila svojo zgodbo, je odprla kar nekaj vprašanj o tej tematiki. Ko pa je javnost izvedela, da ima Andrea sina Nica, je bilo vprašanj samo še več. Zato se je Andrea odločila za naš portal spregovoriti brez dlake na jeziku.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57
Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja
09. 08. 2022 07.32
Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Raziskava: Deževnica po vsem svetu vsebuje nevarne večne kemikalije
07. 08. 2022 14.31
Na Zemlji ni več varnega kotička, kjer bi se lahko izognili t. i. večnim kemikalijam. Nova raziskava je namreč pokazala, da jih vsebuje tudi deževnica na večini lokacij po svetu. Količina teh potencialno kancerogenih snovi v deževnici močno presega varne ravni.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42
V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'
02. 07. 2022 10.56
Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

'Mama je prišla v sobo, ugotovila, da še ni prepozno, in me odpeljala k psihiatrinji'
17. 05. 2022 17.32
Nisi okej? Povej naprej. Pod tem geslom poteka prva nacionalna kampanja proti stigmatizaciji duševnega zdravja v Sloveniji. Vendar pa destigmatizacija ne bo dovolj, država se namreč sooča s hudimi težavami na področju dostopnosti pomoči. Oziroma – kot je na dogodku kampanje poudarila psihiatrinja dr. Vesna Švab: "Veliko je mogoče narediti s kampanjo osveščanja, mogoče je izobraziti svojce, da vedo, kako biti pozoren na stiske, zapiranje vase. Ampak če ni strokovne pomoči, je problem velik. In strokovne pomoči v tej državi ni dovolj. Srečujemo se z nerazumnimi čakalnimi dobami. Treba je reorganizirati službe, da se bodo odzvale na potrebe ljudi."

BLOG: Cink podpira imunsko funkcijo in lahko pomaga v boju proti okužbam
01. 01. 2022 00.00
Morda ste že kaj zasledili o koristih cinka in kako ga je priporočljivo jemati pri okrevanju po prehladu ali drugih boleznih, vendar ta mineral potrebujejo tudi tisti, ki niso bolni in ki nimajo oslabljenega imunskega sistema.

Švica omogoča uradno spremembo spola brez kirurškega posega in hormonske terapije
26. 12. 2021 17.10
Švicarji bodo lahko s 1. januarjem 2022 zakonito spremenili svoj spol na matičnem uradu, s čimer bo država postala ena izmed redkih v prizadevanju evropskega gibanja za spolno samoidentifikacijo. Po novem tako za uradno spremembo spola ne bodo potrebovali kirurškega posega, medicinske diagnoze, hormonske terapije in drugih birokratskih postopkov.

Zmanjšanje proizvodnje estrogena povezano s povečanim tveganjem za demenco
07. 12. 2021 12.30
Skoraj dve tretjini bolnikov z demenco predstavljajo ženske, ugotavljajo strokovnjaki iz več držav. Raziskovalci kalifornijske zdravstvene organizacije Kaiser Permanente so se lotili iskanja odgovora na vprašanje, zakaj. Prepričani so, da se vsaj del odgovora skriva tudi v menstrualnem ciklu.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje
21. 11. 2021 17.09
Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Po bitki z rakom umrl igralec iz serije Prijatelji
25. 10. 2021 08.08
Hollywood je razžalostila novica, da je pri 59. letih po daljši bitki z rakom umrl igralec James Michael Tyler, gledalcem najbolj poznan iz serije Prijatelji. Tyler, ki se je z zahrbtno boleznijo soočal tri leta, je po besedah predstavnika umrl na svojem domu.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški
01. 10. 2021 06.00
Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

BLOG: CBD – kaj je in kako deluje na naše telo?
29. 08. 2021 15.08
Verjetno ste že slišali za možne koristi olja CBD in morda ste celo razmišljali o uporabi izdelkov s to spojino, ki jo najdemo v konoplji. Glede na to, da so endokanabinoidni sistem odkrili pred nekaj desetletji, smo šele začeli spoznavati kanabidiol in njegove vplive na naše zdravje. Ker pa obstaja veliko zmede glede CBD-ja in njegovega vpliva na človeško telo, sem se odločil v današnjem prispevku pisati o tej naravni spojini.

Zmaga za transspolne šolarje: sodišče za uporabo stranišč glede na spolno identiteto
28. 06. 2021 17.44
Ameriško vrhovno sodišče je zavrnilo obravnavo pritožbe na odločitev prizivnega sodišča, ki je transspolnemu šolarju dovolilo uporabo šolskega stranišča glede na njegovo spolno identiteto. Konservativno vrhovno sodišče je presenetljivo tako prisodilo zmago skupnosti LGBTQ.

'Gunther' iz Prijateljev se bori z rakom v četrtem stadiju
21. 06. 2021 18.12
James Michael Tyler se zaradi svoje bolezni ni mogel udeležiti pretekle združitve priljubljenih Prijateljev. Sedaj je odkril, da se bori s hudo boleznijo, zaradi katere je postal paraliziran v spodnjem delu telesa.

Zdravilo, ki naj bi zmanjšalo možnost za vrnitev raka dojke za 42 odstotkov
06. 06. 2021 12.29
Znanstveniki pravijo, da so z uporabo zdravila olaparib po kemoterapiji dosegli preboj v zdravljenju raka dojke. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da se je pri osebah, ki so prejemale to zdravilo, možnost za vrnitev raka zmanjšala za kar 42 odstotkov. "Je prvo ciljno usmerjeno zdravilo, za katero se je izkazalo, da učinkovito zdravi bolnike z dednimi mutacijami in rakom dojke v zgodnji fazi, kar lahko nekatere ženske ozdravi njihove bolezni," je dejal profesor Paul Workman z londonskega Inštituta za raziskave raka.

BLOG: Kako testosteron vpliva na naše zdravje?
28. 03. 2021 16.37
Ste vedeli, da je testosteron odgovoren za povečan spolni nagon ter višji libido pri obeh spolih? Ima pa še ogromno drugih izjemno pomembnih funkcij oziroma vplivov na naše zdravje. Ta anabolni hormon namreč povečuje mišično maso in moč, zavira kostno razgradnjo, spodbuja tvorbo kostnine ter povečuje mineralno kostno gostoto. Spodbuja tvorbo rdečih krvničk ter pozitivno vpliva na razpoloženje, energijo, kakovosten spanec in storilnost.