hrbtenjače

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?
08. 03. 2023 06.00
Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Bolnik z rakom prostate nenadoma začel govoriti z irskim naglasom
17. 02. 2023 08.02
Ameriški bolnik, ki je preboleval raka prostate, je med zdravljenjem nenadoma začel govoriti z irskim naglasom, pa čeprav še nikoli ni bil na Irskem, niti nima bližnjega sorodstva na Irskem. Naglas se je skozi terapijo celo stopnjeval. Raziskovalci zdaj predvidevajo, da se razlog za takšno neobičajno stanje skriva v paraneoplastični paralizi, ki je posledica delovanja malignega tumorja na možgane in živčevje.

Janja Garnbret bo 7. maja tekla za Nina
10. 02. 2023 00.15
Letos bomo po vsem svetu že desetič tekli za tiste, ki tega ne morejo, ponovno tudi na ljubljanskem Wings For Life World Run uradnem teku.

Eva za operacijo v ZDA potrebuje 100.000 evrov
26. 12. 2022 07.00
Evine noge so zaradi genetske bolezni postale pretrde, da bi lahko samostojno hodila, zato uporablja hojico ali pa ji pri hoji pomaga družina. Zdaj pa se ji obeta svetlejša prihodnost. Aprila jo v ZDA čaka operacija, s katero ji bodo trajno zmanjšali spastičnost v spodnjih okončinah in bo lahko samostojno hodila. A operacija je draga, zato starši prosijo za pomoč.

Najsodobnejša obravnava bolnikov z možgansko kapjo v Sloveniji
25. 11. 2022 14.48
Nevroradiologi UKCL bodo, zahvaljujoč novemu aparatu, zdaj pacientom z akutno možgansko kapjo in tistim, ki jim to grozi, omogočili najsodobnejše zdravljenje. Aparat je najsodobnejša naprava za invazivne intervencijske posege in preiskave žilja možganov in hrbtenjače.

Medicinski čudež: vojaku iz prsnega koša odstranili neeksplodirano granato
14. 11. 2022 13.26
Ekipa ruskih kirurgov centralnega vojaškega okrožja je v Belgorodu izvedla uspešno operacijo vojaka, ki je bil ranjen med boji v Ukrajini. Da je Nikolaj Pasenko preživel, je čudež, pravijo ruski zdravniki. Vojaka je med bitko zadela granata in mu predrla pljučno krilo, zlomila rebra in se zataknila blizu hrbtenjače, med aorto in spodnjo votlo veno. Ker granata ni eksplodirala, so bili med posegom v nevarnosti tudi kirurgi.

'To je tisto, kar si želim': popolnoma zdravi, a živijo kot invalidi
08. 11. 2022 17.07
Telesna okvara, ki to ni. In morda zveni absurdno, a gre za popolnoma zdrave ljudi, ki čutijo željo po telesni okvari. Takih je vedno več, psihologi pa pojasnjujejo, da gre za resnično motnjo, ki je imenovana motnja identitete telesne integritete.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici
13. 09. 2022 06.00
Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Za začasnega direktorja UKC Ljubljana imenovali Marka Juga
12. 09. 2022 06.23
Člani sveta Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so na izredni seji začeli postopke za imenovanje novega generalnega direktorja. Svet zavoda je za začasnega direktorja soglasno imenoval doc. dr. Marka Juga. Jug je travmatolog in dosedanji član sveta zavoda. Zdaj že nekdanji generalni direktor Jože Golobič je namreč prejšnjo sredo odstopil, s ponedeljkom pa mu je predčasno potekel mandat.

Letos porast števila poškodb hrbtenjače. Zdravila ni, je samo preventiva
05. 09. 2022 15.10
Poškodbe hrbtenjače, ki ne povzročajo le telesnih bolečin, pač pa tudi hude duševne bolečine in stiske, je mogoče preprečiti. Zagotovo ste že slišali za izraz 'bolje preprečiti, kot pa zdraviti'. V primeru poškodb hrbtenjače pa velja, da je edino zdravilo preventiva. Pristojni svarijo, da se število poškodovanih letos povečuje. Na oddelku za rehabilitacijo pacientov z okvaro hrbtenjače na URI Soča letno sprejmejo okoli 40 oseb s težjimi poškodbami hrbtenjače, v letošnjem letu pa so jih sprejeli že 33.

Previdno pri skokih v vodo
29. 07. 2022 18.28
Zaradi nepravilnega skoka v vodo samo v ljubljanskem kliničnem centru vsako leto oskrbijo kakih 50 poškodovanih. Takšne nesreče se velikokrat končajo s poškodbo hrbtenjače in trajno invalidnostjo. Da bi pred vsakim skokom dobro premislili, pozivajo invalidi, ki so, četudi so pristali na vozičku, nov smisel našli prav v elementu, ki jim je spremenil življenje – vodi.

Športnik in reševalec, ki ga je nesreča prikovala na posteljo, spet vozi kolo
18. 06. 2022 07.00
Si predstavljate, da ste en dan še reševalec, ki rešuje življenja, navdušen adrenalinski športnik, ki pleza, teče in deska, naslednji dan pa ne morete vstati iz postelje. To se je po hudi poškodbi glave zgodilo Roku Močniku, ki zato že štiri leta vsak dan obiskuje rehabilitacijo. Kakovostna in intenzivna nevrorehabilitacija je namreč ključ do napredka po vseh nevroloških boleznih in poškodbah. Roka je celo spravila nazaj na kolo.

Utopitev drugi najpogostejši vzrok za smrt predšolskih otrok
13. 06. 2022 10.21
Ko je otrok v bližini vode ali v vodi, ga je treba aktivno nadzorovati, pojasnjujejo na NIJZ in poudarjajo, da čeprav otrok zna plavati, to ne pomeni, da se ne more utopiti.

Slovenski invalid prvi opravil kilometrski potop v šestih dneh
17. 05. 2022 11.31
Nino Batagelj je prvi invalidni potapljač na Zemlji, ki je v šestih dneh v seriji dvanajstih potopov na globino 40 metrov zbral kilometer poti v globino in nazaj. Potapljal se je skupaj z inštruktorjem Brankom Ravnakom v bazenu Y40 v Padovi. Cilj potopa pa ni bil zgolj preizkusiti, ali Batagelj zmore preseči mejo na področju potapljanja invalidov, temveč tudi zbrati podatke za znanstveno študijo o vplivih okolja s povišano temperaturo na potapljače z motnjo termoregulacije. Voda v bazenu Y40 je za to najprimernejša, saj znaša njena temperatura 34 stopinj Celzija.

TP Vision 8. maja vabi na dobrodelni tek Wings for Life World Run
25. 04. 2022 00.15
Pripravite športne copate in tecite za tiste, ki ne morejo, in prispevajte h ključnim raziskavam poškodb hrbtenjače

Pevka Halsey žaluje za psom Jaggerjem
07. 03. 2022 13.56
Ameriška pevka Halsey je na družbenem omrežju sporočila, da je izgubila psa Jaggerja, potem ko je nenadoma obležal, zaradi poškodbe hrbtenjače. Tragično smrt je opisala kot šokantno izgubo, ki ji povzroča velike bolečine. Upala je, da bo njen kosmatinec doživel lepo starost, a se to žal ni zgodilo, saj je dočakal zgolj pet let življenja.

S pomočjo znanosti lahko trije moški znova stojijo, hodijo in celo kolesarijo
08. 02. 2022 09.42
Pet let po nesreči, ki ga je paralizirala, je ponovno shodil. Zdravniki so Michelu Roccatiju v hrbtenico vgradili elektrode, ki mu pomagajo pri ponovni aktivaciji mišic. S to tehniko so do ponovne mobilnosti pomagali še dvema drugima moškima. Elektrode so povezane z različnimi ukazi, ki jih lahko pacienti izberejo med možnostmi na svojem tabličnem računalniku. Ta jim tako poleg stoječega položaja in hoje omogoča celo kolesarjenje ali zamahovanje z nogami v vodi.

Študije, zdravila, novo upanje: s cepivom v boj proti multipli sklerozi?
22. 01. 2022 07.00
Multipla skleroza je bolezen, s katero se pri nas spopada približno 3.000 ljudi. A če je nekoč veljala za bolezen, ki bo močno otežila življenje bolnika in njegovih svojcev, danes – po letih raziskav in razvoja različnih zdravil – številni bolniki živijo kakovostno življenje. O življenju z multiplo sklerozo, (novih) možnostih zdravljenja, raziskavah na tem področju in o razmerah v slovenskem zdravstvu, ko gre za zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo, smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Urošem Rotom, predstojnikom kliničnega oddelka za bolezni živčevja v UKC Ljubljana.

Novo biološko zdravilo za bolnike z recidivno obliko multiple skleroze
04. 01. 2022 17.58
Slovenskim bolnikom z recidivno obliko multiple skleroze je od konca minulega leta na voljo novo biološko zdravilo, ki si ga lahko enkrat na mesec s peresnikom aplicirajo sami doma. Zdravilo ofatumumab je visoko učinkovito zdravilo, za zdravljenje z njim pa je pri nas nekaj sto kandidatov.

'Moja 10-minutna pot do doma je trajala osem mesecev'
16. 12. 2021 15.23
"V prazničnem decembru po opozorilih strokovnjakov alkohol uživajo tudi tisti, ki ga sicer ne, tisti, ki ga že sicer (pre)več, pa so v tem obdobju pogosto bolj opiti," izpostavlja Jože Hribar, direktor Agencije za varnost prometa in dodaja, da pod vplivom alkohola vozniki menijo, da vozijo bolje kot dejansko. Tisti, ki so bili udeleženi v nesreči, pravijo, da se časa ne da zavrteti nazaj, živeti je treba s posledicami. Prav zato pozivajo k veliki previdnosti. "Ob koncu leta se radi poveselimo in sprostimo, a bodimo še vedno odgovorni," pravi Mirjam Kanalec, predsednica Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine.

Umrl mehiški pevec Vicente Fernandez
13. 12. 2021 14.47
V 82. letu starosti je v nedeljo v bolnišnici umrl mehiški pevec Vicente Fernandez, so sporočili iz kroga družine. Bil je eden najbolj znanih glasbenikov v Latinski Ameriki in najslavnejši predstavnik mehiške folklorne glasbe ranchera. Ljubitelji mehiških nadaljevank pri nas ga poznajo po naslovnih pesmih iz telenovel Umazane laži, Goreče maščevanje ter Kot ukaže srce.

Umrl nekdanji vodja ekipe formule 1 Frank Williams
28. 11. 2021 16.17
Vodstvo formule 1 in moštvo Williams sta sporočila, da je danes v starosti 79 let umrl Frank Williams, ustanovitelj in nekdanji vodja moštva te ekipe v svetovnem prvenstvu formule 1. Williamsa so v petek sprejeli v bolnišnico, kjer je danes umrl v krogu družine, je sporočila ekipa.

'Iz vsega srca si želimo, da bi lahko naš Bono hodil in imel normalno otroštvo'
28. 11. 2021 08.52
V Društvu Viljem Julijan so se odločili pomagati dveletnemu fantku Bonu, ki ima redko bolezen – v možganih in hrbtenjači ima žilne tumorje oz. kavernome – zaradi česar ne more hoditi. Upanje, da bo nekoč lahko zakorakal v svet, so posebne fizioterapije, ki pa so samoplačniške. Letno stanejo 30.000 evrov, tako visokega izdatka pa si starša ne moreta privoščiti. Zato so člani društva sprožili zbiralno akcijo. Verjamejo, da bo Slovenija ponovno pokazala svojo dobrosrčno plat in bo Bonu pomagala do 'normalnega življenja'.

V enem dnevu je prej povsem zdrava najstnica postala priklenjena na voziček
17. 11. 2021 18.45
Dva tedna po tem, ko je Jerneja Štarkel iz Žalca dopolnila 18 let, se je njeno življenje popolnoma spremenilo. Če je 2. decembra lani zjutraj še normalno vstala iz postelje, se je zvečer že borila z neznosnimi bolečinami v hrbtenici in nogah, drug dan pa jih je komaj še čutila. V enem tednu se je njeno stanje samo še slabšalo. V bolnišnici so ugotovili, da gre za vnetje celotne hrbtenjače, a vzroka za ohromelost še do danes niso našli. Tako je prej povsem zdrava najstnica postala priklenjena na voziček, odvisna pa je od pomoči treh osebnih asistentk in podpore družine, ki ji skuša na več načinov olajšati življenje.

Matične celice – revolucija ali le evolucija?
13. 11. 2021 11.04
Sinova bolezen tik pred vstopom v prvi razred osnovne šole je pretresla družino, vse prioritete je postavila na glavo, se spominja Luka Mitrovič. Telo njegovega, takrat 6-letnega sina, ni več proizvajalo trombocitov. Že ob manjši poškodbi, ureznini, bi lahko izkrvavel. "Odpovedal mu je kostni mozeg. Mi tega nismo vedeli. Začeli so se pojavljati modri odtisi tam, kjer je gumica od pižame ali če se je majica držala kože," je opisal. Ekipa 24UR Inšpektor je raziskovala podrobnosti o zdravljenju z matičnimi celicami.

Nobelova nagrada za medicino: odkritje receptorjev za temperaturo in dotik
04. 10. 2021 12.10
Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke ameriškemu fiziologu Davidu Juliusu in armensko-ameriškemu molekularnemu biologu Ardemu Patapoutianu za odkritje receptorjev za temperaturo in dotik, je sporočil švedski inštitut Karolinska, ki podeljuje nagrade. Zaradi njunega odkritja lahko denimo znanstveniki zdaj bolje razumejo, kako zaužitje čilija v možganih izzove signale za občutek vročine, čeprav čili ni vroč, ali pa zakaj mentol hladi, je pojasnil profesor Andraž Stožer. Odbor inštituta sicer letos ni imel lahkega dela pri navezovanju stika z obema znanstvenikoma. Uspelo mu je šele s pomočjo njunih sorodnikov.

Tri mesece po hudi letalski nesreči že načrtuje vrnitev na nebo
28. 09. 2021 10.15
S skoraj 300 kilometri na uro je v letalu strmoglavil proti tlom, treščil v vrhove dreves, zagorel in s hudimi poškodbami pri zavesti pričakal reševalce, bil šest tednov v komi, danes pa, le tri mesece po čudežno preživeti letalski nesreči, Miro Majcen, eden najbolj cenjenih koncertnih fotografov in ljubiteljski športni pilot, pravi: "V novo leto bom, upam, zakorakal brez tuje pomoči, se lotil izpitov za poklicnega pilota, jeseni pa me že čaka pomemben letalski miting."

18-letni sin Michaela Ballacka umrl v nesreči
05. 08. 2021 15.57
Portugalski in nemški mediji poročajo, da se je komaj 18-letni Emilio Ballack, sin nekdanjega reprezentanta Nemčije Michaela Ballacka, smrtno ponesrečil v nesreči s štirikolesnikom.

10 mrtvih v nesreči avtobusa, voznika pridržali: 'Zaspal sem'
25. 07. 2021 09.51
V prometni nesreči avtobusa s tujimi registrskimi oznakami, ki je zapeljal z avtoceste pri hrvaškem Slavonskem Brodu in se prevrnil, je umrlo deset ljudi – devet potnikov in voznik, še 45 je ranjenih. Drugega voznika, ki je priznal, da je med vožnjo zaspal, so pridržali. "Ti ljudje delajo v Nemčiji in so želeli dopust preživeti na Kosovu," je tragično nesrečo komentiral veleposlanik Kosova na Hrvaškem.

Na ljubljanskem kopališču se je utapljal otrok
26. 06. 2021 18.01
Na enem izmed ljubljanskih kopališč se je utapljal otrok, ki so ga nato prepeljali v bolnišnico. Policisti še zbirajo informacije o okoliščinah dogodka. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje svarijo, da utopitev velja za drugi najpogostejši vzrok za smrtne poškodbe predšolskih otrok. Najbolj ogroženi so otroci od prvega do tretjega leta starosti, ki se največkrat utopijo ali "skoraj" utopijo v bazenu in vodah v naravi.