hrvaška INA

Orban za vključitev Hrvaške v trilateralo

24. 05. 2000 08.12

Madžarski premier Viktor Orban se je na včerajšnjem srečanju s hrvaškim kolegom Ivico Račanom v Budimpešti zavzel za vključitev Hrvaške v trilateralo Madžarska-Italija-Slovenija.

Bencin od danes dražji tudi na Hrvaškem

18. 03. 2000 12.28

Hrvaška industrija nafte INA je ob polnoči s soglasjem hrvaškega ministrstva za gospodarstvo podražila bencin za okoli osem odstotkov, dizelska goriva pa so se podražila za od 11,9 do 19,9 odstotka.

INA bo še prodajala bencin v Sloveniji

01. 03. 2000 08.35

Hrvaška naftna družba INA je umaknila odločitev o ustavitvi prodaje bencina v Sloveniji. INA je namreč pred približno 20 dnevi opozorila, da se bo prisiljena umakniti s slovenskega tržišča, če se v kratkem ne bodo povečale cene naftnih derivatov, saj so bile izgube zaradi prodaje prepoceni bencina prevelike.

Ina vlaga v podravska plinska polja

29. 12. 1999 14.58

Hrvaška naftna družba Ina namerava v izgradnjo tehnoloških objektov in plinskih vrtin v hrvaškem Podravju vložiti skupaj 11,5 milijona ameriških dolarjev.

INA kmalu v Beogradu?

22. 12. 1999 11.50

INA bo januarja prihodnje leto odprla svoje predstavništvo v srbski prestolnici, je za današnji Glas javnosti povedal namestnik generalnega direktorja te hrvaške naftne družbe Jasminko Umičević.

Ina načrpala več nafte od pričakovanega

27. 11. 1999 18.24

Hrvaška naftna družba je v prvih desetih mesecih letos skupaj načrpala 1,37 milijona ton nafte, v omenjenem času pa je načrpala tudi 1,26 milijardi kubičnih metrov plina, so sporočili iz te družbe.

Ina prevzema črpalke Energopetrola

26. 10. 1999 19.16

Hrvaška naftna družba Ina bo v štiriletni najem od zagrebške družbe Energopetrol, ki je v lasti Energoinvesta iz Sarajeva, prevzela skupno 29 objektov na Hrvaškem. Po pričakovanjih naj bi Ina še do konca tega meseca prevzela 23 bencinskih servisov, dve restavraciji, tri posebne prodajalne in skladišče Energopetrola.

Petrol in Ina pod drobnogledom

22. 10. 1999 16.12

Urad RS za varstvo konkurence je 8. oktobra izdal sklep o uvedbi postopka v zadevi priglašene koncentracije Slovenske naftne družbe Petrol in zagrebške Ine. Postopek, ki ga je urad med drugim uvedel na podlagi ugotovitve, da obstaja resen sum glede skladnosti nameravane koncentracije s pravili o konkurenci, mora biti v skladu z zakonom o preprečevanju omejevanja konkurence končan v 90 dneh od izdaje sklepa o uvedbi postopka.

Ina letos beleži rast prodaje

21. 10. 1999 15.02

Hrvaška družba Ina je v prvih osmih mesecih letos skupaj prodala za 3,36 milijona ton naftnih derivatov, kar je za 12 odstotkov več kot v istem lanskem obdobju. Na domačem trgu so prodali 2,14 milijona ton ali približno 63 odstotkov.

Začetek delovanja plinskega polja

03. 10. 1999 10.16

Največje hrvaško plinsko polje v severnem Jadranu Ivana, ki je skupen podvig hrvaške družbe Ina in italijanske družbe Agip, bo začelo obratovati 27. oktobra, je dejal Mario Dragun iz službe za stike z javnostjo družbe Ina. Skupna naložba je vredna 90 milijonov ameriških dolarjev, kar je ena od največjih dokončanih naložb na Hrvaškem, je poudaril Dragun. Dnevna proizvodnja bo znašala 700.000 kubičnih metrov plina, ki si ga bosta sprva enakopravno delili obe družbi. Ko se bo z izčrpanim plinom povrnila naložba italijanskemu vlagatelju, bo 88 odstotkov plina pripadlo Ini, preostalih 12 odstotkov pa Agipu, je povedal Luka Rogoz, direktor skupne družbe INAgip. Italijanska družba je v projekt vložila 50 milijonov dolarjev, hrvaška Ina pa 40 milijonov dolarjev. Optimalna proizvodnja v višini 1,7 milijona kubičnih metrov plina dnevno bo na plinskem polju Ivana dosežena sredi leta 2001, ko se bo končala druga faza projekta Severni Jadran. V okviru tega projekt so predvidene izgradnje še treh polj, ki bodo sredi omenjenega leta začela obratovati.

Privatizacija HT

21. 09. 1999 09.13

Za 35-odstotni delež v hrvaškem telekomu (HT) se potegujeta največji evropski ponudnik telekomunikacij Deutsche Telekom ter skandinavska Telia in Telenor. S tem pa se zgodba o hrvaški privatizaciji po pisanju Financial Timesa še ne konča. Naslednje leto namerava namreč Zagreb tujim in domačim vlagateljem ponuditi največ 21-odstoten delež HT. V enem največjih privatizacijskih poslov v vzhodni Evropi - vrednost deleža, ki je na prodaj, je ocenjena na dve milijardi dolarjev - ne gre podcenjevati nobene od omenjenih družb. Prodaja deleža v HT - kot zadnji rok za ponudbe je hrvaška vlada določila četrtek - je po mnenju britanskega finančnega časnika velik preizkus, ali je vlada v Zagrebu sposobna izpeljati transparentno in pošteno privatizacijo. Kot so prepričani poznavalci, naj bi bil to tudi prvi korak v sklopu prodaj državnih deležev v družbah, med katere prištevajo zavarovalniško skupino Croatia Osiguranje, skupino treh bank pod vodstvom Privredne banke, ter podjetji INA in HEP.

INA odslej tudi v Egiptu

02. 05. 1998 10.21

Hrvaška naftna družba INA je v Kairu s tamkajšnjo vlado in družbo Forum podpisala dogovor o iskanju in izkoriščanju nafte in plina v delti reke Nil. S koncesijskim sporazumom je družba, ki sta jo ustanovili Ina in Forum, pridobila pravico do iskanja in izkoriščanja nafte in plina v naslednjih sedmih letih na območju dvajset tisoč kvadratnih kilometrov delte na področju severovzhodne puščave. V naslednjih treh letih bo INA v iskanje možnih nahajališč nafte in plina na tem območju vložila 4,5 milijona dolarjev, kar je polovica predvidenih stroškov.