hrvaška

Hrvaško notranje ministrstvo o incidentu v Piranskem zalivu

01. 03. 1999 10.31

Ministrstvo za notranje zadeve Republike Hrvaške je sporočilo, da je presenečeno nad poročanjem slovenskega notranjega ministrstva o dogajanju v Piranskem zalivu, piše hrvaška tiskovna agencija Hina. V sporočilu za javnost se hrvaško notranje ministrstvo odziva predvsem na doslej znane podatke o slovenskih ribičih in slovenskem policijskem plovilu. Kot sporočilo povzema Hina, naj bi slovenski ribiči in slovensko policijsko plovilo kršili hrvaške ozemeljske vode.

Hrvaška opozarja Slovenijo glede ribolova v Piranskem zalivu

26. 02. 1999 19.09

Hrvaška je danes opozorila Slovenijo, da je z dodelitvijo koncesij za ribolov v Piranskem zalivu brez predhodne seznanitve in soglasja hrvaške strani ravnala v nasprotju z dogovorom med državama o preprečevanju incidentov, so sporočili iz hrvaškega zunanjega ministrstva.

ZRJ in Hrvaška brez dogovora o izmenjavi izgnanih oseb

25. 02. 1999 19.44

Dvodnevno srečanje delovnih skupin komisije hrvaške vlade za izgnane in pogrešane osebe ter komisije jugoslovanske vlade za humanitarna vprašanja se je danes v Beogradu končalo brez dogovora o izmenjavi izgnanih oseb po načelu ''vsi za vse''.

Hrvaška še preverja informacije o ribolovu v Piranskem zalivu

25. 02. 1999 19.25

Hrvaška še preverja informacije o napovedi slovenskih ribičev, da bodo lovili ribe v celotnem Piranskem zalivu, potem pa bo sprejela odločitev o tem, ali se bo uradno odzvala, je danes v Zagrebu za hrvaško tiskovno agencijo Hina dejal tiskovni predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Željko Trkanjec.

ZLSD in hrvaška SDP za ureditev odnosov med državama

20. 02. 1999 15.45

Mednarodne konference z naslovom Hrvaška in evropske integracije, ki se je začela danes v Zagrebu, se je udeležil tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Ob tej priložnosti se je sestal s predsednikom opozicijske Socialdemokratske stranke Hrvaške (SDP) Ivico Račanom.

Pahor jutri v Zagrebu

19. 02. 1999 17.50

Predsednik ZLSD Borut Pahor bo kot gost Socialdemokratske stranke Hrvaške na obisku v Zagrebu. Z gostiteljem, predsednikom SDP Ivico Račanom, se bosta udeležila odprtja mednarodne konference Hrvaška in evropske integracije. Predvidoma opoldne se bosta Pahor in Račan sestala na pogovoru o najnovejših aktualnih razmerah v odnosih med državama.

Granić v saboru o napredku v slovensko-hrvaških odnosih

18. 02. 1999 14.31

Hrvaški zunanji minister Mate Granić je danes v hrvaškem saboru predstavil poročilo o hrvaški zunanji politiki ter ob tem govoril tudi o odnosih s Slovenijo. Granić je dejal, da ima Hrvaška še več nerešenih vprašanj s Slovenijo, ki so posledica razpada nekdanje skupne države, da pa se je Zagreb o njih zelo potrpežljivo pogajal in dosegel zelo konkreten napredek. Ob tem je ponovil, da sta državi uskladili 99,1 odstotka kopenske meje.

Ministra Frlec in Granič že začela pogovore

17. 02. 1999 15.22

Slovenska in hrvaška delegacija pod vodstvom zunanjih ministrov Borisa Frleca in Mateja Graniča sta v vili Podrožnik v Ljubljani že začeli pogovore, ki se bodo dotaknili predvsem problematike meje, so potrdili na MZZ.

Nerešeno vprašanje slovensko-hrvaške meje skupni neuspeh

16. 02. 1999 10.47

Slovenija in Hrvaška od leta 1992 nista dosegli dogovora o meji na kopnem in morju, kar je njun skupni neuspeh, saj nerešeno vprašanje meje vpliva na odnose med državama, je v današnjem pogovoru za hrvaško agencijo Hina dejal vodja Jadranskega zavoda HAZU in strokovnjak za mednarodno pravo Vladimir Djuro Degan.

Hrvaške želje po povečani gospodarski rasti

14. 02. 1999 12.02

Hrvaška bo morala še nadalje zmanjševati primanjkljaj v tekoči plačni bilanci ter ohranjati inflacijo na nizki ravni, če bo želela ohraniti makroekonomsko stabilnost in povečati gospodarsko rast. Tako so menili predstavniki Mednarodnega denarnega sklada, ki so se minuli teden mudili na Hrvaškem in se pogovarjali tudi s predstavniki finančnega ministrstva in Hrvaške narodne banke (HNB). Razpravljali so tudi o možnostih, kako naj Hrvaška ob velikih spremembah v mednarodnem gospodarstvu oživi gospodarsko dejavnost, ki je v zadnjem času sicer deloma zamrla, so sporočili iz omenjene banke.

Slovenija in Hrvaška ne napredujeta glede ključnih vprašanj v zvezi z NEK

13. 02. 1999 14.11

V Zagrebu se je pozno sinoči končal delovni sestanek gospodarskih ministrov Slovenije in Hrvaške, Metoda Dragonje in Nenada Porgesa, ter ožjih pogajalskih skupin za pripravo meddržavne pogodbe za statusno in finančno ureditev Nuklearne elektrarne Krško (NEK). Na sestanku so ocenili, da je bil dosežen določen napredek v urejanju odnosov, statusa, modela in pogodbenih razmerij. Še vedno pa ni bistvenih premikov na ključnih vprašanjih, povezanih z odlaganjem jedrskih odpadkov, sodelovanjem hrvaške strani pri razgradnji nuklearke, odpravljanjem finančnih neravnovesij iz preteklosti in hrvaških obveznosti v zvezi s posodobitvijo nuklearke.

Hrvaška koalicija izvaja pritiske

11. 02. 1999 17.45

Hrvaška opozicija je opozorila, da v času, ko se Hrvaška pripravlja na volitve leta 2000, Hrvaška demokratska unija (HDZ) pospešeno izvaja totalitarne pritiske.

Mednarodno misijo skrbijo demokratične reforme na Hrvaškem

09. 02. 1999 18.01

Mednarodna misija za nadzor spoštovanja demokracije na Hrvaškem je danes podvomila v odločenost te države slediti nadaljnjim reformam.

Ratifikacija slovensko-hrvaškega maloobmejnega sporazuma preložena

09. 02. 1999 17.55

Državni zbor (DZ) je na predlog vlade po polemični razpravi preložil obravnavo predloga za ratifikacijo slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju na eno od prihodnjih sej.

Hrvaška ne bo izdelovala tankov M-84 z ZRJ, BiH in Slovenijo

04. 02. 1999 11.04

Hrvaški minister za obrambo Pavao Miljavac je v pogovoru za britanski tednik Jane's Defence Weekly (JDW), ki ga povzema Večernji list, zanikal govorice o morebitnem ''sodelovanju z ZRJ, BiH in Slovenijo pri ponovni proizvodnji tankov M-84''.

Hrvaško je v letu 1998 obiskalo 5,4 milijone turistov

04. 02. 1999 08.31

Republiko Hrvaško je v letu 1998 obiskalo 5,4 milijona turistov, kar je za 4,7 odstotka več kot v letu 1997. 5,4 milijona turistov je ustvarilo 31,3 milijona nočitev, kar je za 3,2 odstotka več kot v letu 1997, so sporočili iz hrvaškega urada za statistiko. Največ je bilo tujih turistov, in sicer 4,1 milijona, kar je za 7,2 odstotka manj kot v letu 1997, domačih turistov pa je bilo 1,3 milijona oz. 2,5 odstotka manj kot predlani. Tujci so zabeležili 26 milijonov nočitev, kar je za 5,3 odstotka več kot v letu 1997. Največji porast števila tujih gostov beležijo iz Nemčije, Italije, Slovenije, Velike Britanije, Nizozemske, BiH ter Poljske.

Vlada ZRJ ne priznava odprtja mejnih prehodov Konfin in Debeli brijeg

29. 01. 1999 08.32

Po ocenah vlade ZR Jugoslavije je sporazum notranjih ministrstev Hrvaške in Črne gore o odprtju mejnih prehodov Konfin in Debeli brijeg nezakonit in v nasprotju z ustavo ZRJ, zato Črno goro poziva, naj razveljavi to odločitev.

Pliva nima v lasti niti ene Lekove delnice

28. 01. 1999 16.59

V službi za odnose z javnostmi zagrebške farmacevtske družbe Pliva so za STA zavrnili pisanje osrednjega slovenskega časnika, da so kupili 26 odstotkov delnic ljubljanskega Leka. Kot so zatrdili v Plivi, trenutno nimajo v lasti niti ene Lekove delnice. Prav tako se po njihovih trditvah v zadnjem obdobju nista sestala predsednika uprav Plive in Leka, Željko Čović in dr. Andro Ocvirk.

Slovenija protestirala zaradi incidenta pri Petišovcih

28. 01. 1999 15.03

Slovenija je zaradi nedavnega incidenta pri Petišovcih, ko je hrvaška policija iz bližnje gramoznice odpeljala delavce podjetja Gradbenik Lendava v Čakovec in jih kaznovala z denarno kaznijo, protestirala pri hrvaških oblasteh. Državni podsekretar v slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Logar je zaradi dogodka poklical na pogovor hrvaškega veleposlanika v Sloveniji Ivico Maštruka in mu izrazil ustni protest zunanjega ministrstva, so danes sporočili z MZZ.

Hrvaški zunanji minister v saboru o odnosih s Slovenijo

27. 01. 1999 13.33

Hrvaški zunanji minister Mate Granić je danes v predstavniškem domu hrvaškega parlamenta odgovarjal na poslanska vprašanja o odnosih s Slovenijo. Zavrnil je očitke, da je hrvaška politika do Slovenije popustljiva, in poudaril, da ima hrvaška vlada do vprašanja štirih zaselkov v Istri - Mlini, Bužini, Škodelini in Škrile - zelo trdno stališče.

Walker se vrača

26. 01. 1999 17.42

Wiliam Walker, vodja misije OVSE na Kosovu, ki je bil včeraj na sedežu misije OVSE na Dunaju, se je danes brez težav vrnil na krizno območje, je sporočil tiskovni predstavnik misije OVSE.

Večernji list: Naj Tudjman popusti pri Piranskem zalivu in Savudriji, Kučan pa pri cestah

24. 01. 1999 10.18

Tako kot si Slovenija ne želi imeti zaprtega morja, tako tudi Hrvaški ne ustreza sedanja cestna osamitev. Zato bi Hrvaška pri Piranskem zalivu in Savudriji morala popustiti, Slovenija pa bi morala popustiti pri cestah in Hrvaški dovoliti povezavo z Evropo. Naši politični voditelji bi naredili pameten kompromis, če bi se tako dogovorili, je v pogovoru za Večernji list poudaril slovenski zgodovinar Vlado Habjan, nekdanji član slovenske komisije za meje.

Hrvaški varčevalci LB zahtevajo srečanje s hrvaškim finančnim ministrom Škegrom

19. 01. 1999 14.12

Hrvaški novinar v Nemčiji in varčevalec Ljubljanske banke (LB) Vlatko Gudelj je v imenu varčevalcev LB pomočniku hrvaškega finančnega ministra Hrvoju Radovaniću poslal pismo, v katerem zahteva naj se finančno ministrstvo jasno izreče o tem, ali se bo hrvaška vlada pogajala s slovensko vlado tudi o 300 milijonih mark neprenešenih prihrankov Ljubljanske banke, danes poroča zagrebški dnevnik Jutarnji list.

Hrvaška prejela zahtevo po aretaciji Abdića

13. 01. 1999 17.34

S hrvaškega notranjega ministrstva so danes potrdili, da je Zagreb uradno prejel zahtevo bosanskih oblasti po aretaciji nekdanjega voditelja bosanskih Muslimanov Fikreta Abdića.

Novo sojenje v Haagu aprila

13. 01. 1999 15.01

Predstavniki mednarodnega sodišča proti vojnim zločinov, ki ima sedež v Haagu, so sporočili, da se bo skupno sojenje proti dvema obtoženima vojnih zločinov, Dariu Kordiću ter Mariu Čerkezu, pričelo 12. aprila.

Slovenija in Hrvaška brez dokončnega dogovora

13. 01. 1999 12.06

Sloveniji in Hrvaški na srečanju, ki se je začelo v ponedeljek, ponovno ni uspelo priti do dogovora o njunih mejnih črtah na kopnem ter o razmejitvi na morju.

Šibkejši potres na območju Reke

13. 01. 1999 10.48

Območje Reke je zgodaj davi prizadel šibkejši potres, je sporočila hrvaška seizmografska služba. Potres je dosegel 2,8 stopnje po Richterjevi lestvici, moč v središču potresnega sunka pa ocenjujejo na štiri do pet stopenj Mercalli-Cancani-Siebergove lestvice.

Slovenija in Hrvaška dosegli visoko soglasje glede vprašanj v zvezi z NEK

12. 01. 1999 15.56

Gospodarska ministra Slovenije in Hrvaške, Metod Dragonja in Nenad Porges, sta skupaj s pogajalskima skupinama obeh držav za pripravo meddržavne pogodbe za pravno, statusno in finančno ureditev Nuklearne elektrarne Krško (NEK) danes na Brdu pri Kranju podrobno pregledala osnutka meddržavne in družbene pogodbe o NEK. Kot sta po nekaj več kot dveurnem delovnem srečanju izjavila ministra, sta pozornost namenila dvem ključnim nerešenim vprašanjem, in sicer upravljanju nuklearke ter njeni razgradnji in skladiščenju vseh radioaktivnih odpadkov. Glede vseh ostalih vprašanj sta državi dosegli precej visoko soglasje, zato naj bi v dveh mesecih in pol državi v celoti uredili zapleteno problematiko glede NEK. Gre za prvo srečanje, po tem ko je Slovenija sosednji državi posredovala delovna osnutka pogodbe o izkoriščanju in razgradnji NEK, ki ima značaj meddržavne pogodbe, ter družbene pogodbe o NEK. Po prepričanju hrvaškega gospodarskega ministra Nenada Porgesa naj bi se državi glede omenjenih dveh nerešenih vprašanj dogovorili najkasneje do konca prvega tedna v februarju.

Pašalić: Hrvaška bi lahko prekinila sodelovanje s Haagom

28. 12. 1998 16.21

Hrvaška bi lahko razmislila o nadaljnjem sodelovanju z mednarodnim vojaškim sodiščem v Haagu zaradi obtožb proti hrvaškim generalom, ki so sodelovali v vojni med letoma 1991 in 1995, ali sodelovanje celo prekinila, je v danes objavljenem pogovoru za hrvaški časnik Jutarnji list dejal tesni sodelavec hrvaškega predsednika Ivić Pašalić.

Enote zveze NATO premestile Hrvaško policijo z mejnega območja

23. 12. 1998 12.19

Sile zveze NATO, ki skrbijo za ohranjanje miru v Bosni, so z mejnega območja premestile enote hrvaške policije. To so storile na povelje Zahodnega mirovnega poslanika za Bosno, španskega poslanika Carlosa Westendorpa. Enote SFOR so to akcijo izpeljale brez incidentov. Sporno ozemlje je sedaj pod upravo policije Muslimansko-hrvaške federacije. Ozemlje je leta 1995 zavzela hrvaška vojska v ofenzivi proti bosanskim Srbom. Hrvaške vojaške sile so se pozneje s tega ozemlja umaknile, nadzor pa je bil še vedno v rokah hrvaške policije.