hrvaški poslanci

Mesić se ni srečal z Norcem
14. 02. 2001 00.00
Upokojeni hrvaški general Mirko Norac se danes ni sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Mesić je sinoči namreč napovedal, da se bo danes srečal z Norcem, ki je na begu, potem ko ga je županijsko sodišče v Reki minuli teden osumilo uboja srbskih civilistov v Gospiču leta 1991. Predstavniki Mesićevega urada novinarjem danes niso mogli potrditi, kdaj bo prišlo do srečanja Mesića z Norcem. Novinarje, ki so v predsednikovem uradu ves dan čakali na generala Norca, pa so prosili, naj zapustijo prostor.

Ustanovna seja parlamenta Republike srbske
16. 12. 2000 00.00
Poslanci parlamenta Republike srbske so na današnjem ustanovnem zasedanju v Banja Luki za predsednika parlamenta izvolili Dragana Kalinića, predsednika Srbske demokratske stranke (SDS). Zanj je glasovalo 54 poslancev, 24 jih je bilo proti, dva pa ste glasovanja vzdržala. Pred poslanci je prisegel tudi novi predsednik Republike srbske Mirko Šarović. Za podpredsednika parlamenta sta bila izvoljena Zoran Djerić, poslanec Demokratske stranke in Sulejman Tihić, poslanec Stranke demokratične akcije, za generalnega sekretarja pa je bil imenovan Mirko Stevanović iz Socialistične stranke. Poleg tega so poslanci še potrdili poslanske mandate, imenovali parlamentarna delovna telesa in prisegli. Poslanci strank iz Federacije BiH sicer niso želeli priseči, saj so želeli, da bi ta potekala po zakonih BiH. Sicer so imeli poslanci prvič možnost izbirati med versko in laično prisego. Nesrbski poslanci že v prejšnjih sklicih niso želeli prisegati, saj je prisega temeljila na pravoslavnih verskih simbolih, na svetem pismu in križu.

Poziv istrskih poslancev vladi
13. 12. 2000 00.00
Poslanci iz slovenske Istre Aurelio Juri, Dorijan Maršič in Roberto Battelli so zaradi zadnjih zapletov v hrvaško-slovenskih odnosih danes vlado pozvali, naj državnemu zboru čimprej predloži v sprejem Zakon o ratifikaciji Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju s Hrvaško (SOPS) ter pristopi pospešeno in z večjim občutkom k iskanju dogovora, ki bo omogočil končno ugotovitev in označitev meje v Istri ter še posebej odpravo vsakega pomisleka glede suverenosti nad zaselki na levem bregu Dragonje.

Prva obletnica Tuđmanove smrti
09. 12. 2000 00.00
Na Hrvaškem se bodo jutri ob prvi obletnici smrti spomnili prvega predsednika samostojne Hrvaške, Franja Tuđmana. Vlada ob tej priložnosti ne bo pripravila spominske slovesnosti, njegova Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) pa je pozvala prebivalce, naj se mu poklonijo na grobu na zagrebškem pokopališču Mirogoj, napovedala pa je tudi pripravo spominskih slovesnosti v več mestih po državi in ljudi pozvala, naj na svojih oknih nocoj prižgejo sveče. Hrvaški poslanci so se spominu Tuđmana z minuto molka poklonili včeraj. Predsednik sabora Zlatko Tomčić je ob tem dejal, da je Tuđman kot prvi demokratično izvoljeni predsednik samostojne Hrvaške veliko prispeval k oblikovanju in vodenju samostojne hrvaške države. Po besedah Tomčića pa je nesporen tudi Tuđmanov prispevek k organizaciji hrvaške obrambe pred agresijo nekdanje SFRJ.

Ustavne spremembe na Hrvaškem
10. 11. 2000 00.00
Hrvaški sabor je pozno sinoči z dvotretjinsko večino sprejel spremembe ustave. Vladna koalicija je s tem izpolnila eno svojih največjih predvolilnih obljub. V spremenjeni ustavi pa ni bilo prostora za Slovence, ki so bili kot manjšina leta 1997 iz nje izbrisani.

Hrvaška bo spremenila ustavo
16. 07. 2000 15.39
Predstavniški dom hrvaškega sabora je sinoči na izrednem zasedanju z večino glasov sprejel odločitev za začetek postopka spremembe ustave Republike Hrvaške, kar pomeni prvi korak pri prehodu iz polpredsedniškega v parlamentarni politični sistem. Razprava o spremembi ustave in oblikovanju načrta za te spremembe bo sledila jeseni.

Hrvati letno pokadijo 12 ton marihuane
15. 06. 2000 12.26
Hrvaški uživalci mamil letno ''zaužijejo'' 12 ton marihuane, pol tone heroina, 150 kilogramov kokaina, 730.000 tabletk ecstasyja, 180 kilogramov amfetaminov, 180.000 doz LSD in približno 180.000 tablet heptanona ter drugih vrst mamil. 35.000 hrvaških državljanov v povprečju dnevno pokadi vsaj eno cigareto marihuane, 7000 jih dnevno uživa heroin, 1000 jih uživa kokain, 2000 jih dnevno vzame tabletke ecstasyja, približno 1500 hrvaških državljanov dnevno zaužije različne oblike amfetaminov, približno 500 pa se jih dnevno zateče k LSD, heptanonu ali kakšni drugi vrsti mamila.

Račanov odziv na Borkovićeve grožnje
16. 04. 2000 12.36
Hrvaški premier Ivica Račan je po petkovem sprejemu deklaracije o sodelovanju Hrvaške s haaškim mednarodnim sodiščem za nekdanjo Jugoslavijo izpostavil pravico vseh do svobode izražanja in dialoga, poudaril pa, da demokratična Hrvaška ne more pristati in tolerirati groženj ter izsiljevanj z žvenketanjem orožja in izzivanjem državljanske vojne.

Hrvaški sabor potrdil vlado Ivice Račana
10. 02. 2000 08.42
Hrvaški predstavniški dom je včeraj izglasoval zaupnico vladi premiera Ivice Račana in podprl njen program za naslednja štiri leta. Po izglasovani zaupnici so pred poslanci zaprisegli člani nove hrvaške vlade.

Prvo zasedanje novega sabora
02. 02. 2000 21.27
V Zagrebu se je prvič sestalo 151 poslancev novega sabora, v katerem ima koalicijska šesterica 95 poslanskih sedežev. Najmočnejša opozicijska stranka je HDZ s 46 poslanci. Za predsednika sabora so poslanci izvolili Zlatka Tomčića, predsednika kmečke stranke. Tomčić bo do torka opravljal tudi dolžnosti predsednika države.

Slovensko-hrvaški sporazum na ustavnem sodišču
27. 01. 2000 14.58
Skupina poslancev iz LDS, DeSUS, ZLSD in narodne skupnosti s prvopodpisanim Jožetom Avšičem (LDS) je danes na ustavno sodišče poslala predlog za izrek mnenja o ustavnosti slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju. Z ustavno presojo tega sporazuma naj bi bil enkrat za vselej odpravljen dvom o njegovi neustavnosti, poudarjajo poslanci.

Petritsch objavil zakon o mejni policiji BiH
13. 01. 2000 20.17
Visoki civilni predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch je danes objavil zakon o mejni policiji v BiH.

Razveljavljena deklaracija
15. 07. 1999 10.00
Parlament Republike Srbske je sinoči razveljavil deklaracijo, ki jo je izglasoval 7. marca v podporo predsedniku Nikoli Poplašenu, potem ko ga je mednarodna skupnost odstavila s položaja. Odločitev o razveljavitvi deklaracije so sprejeli zmerni srbski ter hrvaški in muslimanski poslanci v odsotnosti nacionalistov, ki so pred tem zapustili zasedanje. Poplašena je s položaja predsednika RS zaradi oviranja izvajanja Daytonskega sporazuma 5. marca letos odstavil visoki civilni predstavnik za BiH Carlos Westendorp. Poplašen odstavitev še vedno zavrača.

Hrvaški poslanci o odnosih s Slovenijo
30. 06. 1999 15.39
Zunanji minister Mate Granić je v okviru današnje razprave hrvaškega sabora o zunanji politiki odgovarjal na vprašanja poslancev, ki so se nanašala tudi na odnose s Slovenijo.

Mateša saboru predstavil nove ministre hrvaške vlade
06. 05. 1999 17.29
Hrvaški premier Zlatko Mateša je saboru danes predstavil novo imenovane ministre v svoji vladi: pravosodnega ministra Zvonimira Šeparoviča, ministra za turizem Ivana Heraka in ministra za posebne odnose s Federacijo BiH Milana Kovača. Poslanci bodo o zaupnici novim ministrom glasovali jutri popoldne, saj sabor po običaju o vseh predlogih glasuje ob petkih.

Granić v Vjesniku o odnosih s Slovenijo
08. 03. 1999 16.11
Hrvaški zunanji minister Mate Granič v zagovarjanju nekoliko ostrešjih pogajalskih stališč v odnosu do Slovenije, ki jih imajo nekateri strankarski prvaki (stranka prava) oziroma saborski poslanci (Domljan), ne vidi nič slabega. V pogovoru za Vjesnik je dejal, da tudi sam meni, da nekatere stvari, kot je na primer navzočnost treh vojakov na Trdinovem vrhu, kar je povsem nepotrebno, resnično razburjajo.

Hrvaški poslanci o slovensko-hrvaških odnosih
19. 02. 1999 14.12
V Zagrebu se danes nadaljuje 38. zasedanje predstavniškega doma hrvaškega sabora, na katerem poslanci na predlog predstavnika Hrvaške stranke prava (HSP) Anta Djapiča razpravljajo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško. Podpredsednik hrvaške vlade in zunanji minister Mate Granič je dejal, da je med odprtimi vprašanji med državama na prvem mestu določitev državne meje.

Delo: Posipanje s pepelom
17. 02. 1999 21.16
V okoliščinah, ko poslanci državnega zbora in sabora tehtajo vsako potezo vodij svojih diplomacij in pogajalskih skupin, si ni mogoče predstavljati bistvenih premikov v urejanju sosedskih odnosov; to sta po srečanju v vili Podrožnik priznala tudi Mate Granič in Boris Frlec z besedami, češ da za to ali ono nimata pogajalskega mandata, piše Peter Potočnik.

Veleposlanik Kovačič se je srečal s predstavniki HSP
01. 02. 1999 16.40
Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Boštjan Kovačič se je s sodelavci danes v hrvaškem saboru pogovarjal s predsednikom Hrvaške stranka prava (HSP) Antejem Djapičem. Poslanska skupina stranke HSP je namreč predlagala parlamentarno razprave o odnosih med Hrvaško in Slovenijo v saboru. Hrvaški poslanci naj bi o tem vprašanju razpravljal konec tega ali v začetku prihodnjega tedna.

Prijateljska nogometna tekma med slovenskimi in hrvaškimi politiki
22. 05. 1998 15.52
Poslanci državnega zbora in državni svetniki bodo v sredo, 27. maja, odigrali prijateljsko nogometno tekmo s člani hrvaškega državnega sabora v Vukovarju. Povratno srečanje v Sloveniji bo predvidoma na območju, ki ga je 12. aprila prizadel potres. Slovensko moštvo bo okrepil najboljši slovenski nogometaš vseh časov Brane Oblak, v hrvaški ekipi pa bo nastopil zvezdnik hrvaškega nogometa Oblakove generacije, so sporočili iz državnega sveta in državnega zbora.

Hrvaški poslanci o mednarodnih pritiskih na Hrvaško
25. 03. 1998 09.01
Člani odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora so v današnji razpravi o mednarodnem položaju Hrvaške govorili tudi o povečanih pritiskih mednarodne skupnosti na državo. Zunanji minister Mate Granić je uvodoma dejal, da je trenutni zunanjepolitični položaj zapleten in občutljiv, določajo pa ga procesi v vzhodni Slavoniji, vračanje beguncev, uresničevanjem mirovnega sporazuma v BiH ter položajem demokratičnih ustanov v državi, pri čemer je po njegovih besedah posebej pomemben položaj elektronskih medijev. Granić meni, da bi morala Hrvaška izpolnjevati vse obveznosti, ki jih je sprejela, da ne bi nikomur dajala povoda za pritiske, obenem pa mora "biti trdna v argumentiranem odporu proti vsakršnemu neumestnemu pritisku, ki žali in načenja dostojanstvo države ter osebe in institucije predsednika republike".

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu
18. 03. 1998 16.12
Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".