hrvaški sabor

V hrvaškem ustavnem zakonu tudi Slovenci kot manjšina
28. 04. 2000 21.35
Hrvaški sabor je na današnji seji podprl predlog vlade za začetek postopka za spremembo ustavnega zakona o človekovih pravicah in svoboščinah ter o pravicah etničnih in nacionalnih skupnosti ali manjšin, ki izrecno navaja obstoječe narodne manjšine na Hrvaškem, med njimi po novem tudi slovensko.

Šuklje poročal dogodkih v Hotizi
09. 03. 2000 20.14
Minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel je na novinarski konferenci po seji vlade na vprašanje o stališču vlade do zadnjih dogodkov v Hotizi med drugim dejal, da je ministrski zbor danes poslušal poročilo notranjega ministra Boruta Šukljeta o njegovih pogovorih s hrvaškim kolegom pred nekaj dnevi.

Ministra Šuklje in Lučin na Otočcu
08. 03. 2000 08.09
Slovenski minister za notranje zadeve Borut Šuklje je po včerajšnjem srečanju s hrvaškim kolegom Šimetom Lučinom povedal, da se bodo strokovnjaki obeh ministrstev v dveh tednih dogovorili, kako preprečiti incidente na območju Hotize, kjer meja še ni določena. Hrvaški notranji minister Lučin je srečanje ocenil pozitivno ter povedal, da je imelo značaj spoznavanja in dogovarjanja.

Hrvaški sabor potrdil vlado Ivice Račana
10. 02. 2000 08.42
Hrvaški predstavniški dom je včeraj izglasoval zaupnico vladi premiera Ivice Račana in podprl njen program za naslednja štiri leta. Po izglasovani zaupnici so pred poslanci zaprisegli člani nove hrvaške vlade.

Budiša za sodelovanje z Mesićem
08. 02. 2000 21.29
Poraženi predsedniški kandidat HSLS-SDP Dražen Budiša je po objavi prvih izidov čestital zmagovalcu Stipetu Mesiću in izrazil upanje, da bo Mesić tesno sodeloval z vlado in parlamentom.

Umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman
12. 12. 1999 20.36
V zagrebški bolnišnici Dubrava je iz petka na soboto ponoči umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman. Posmrtne ostanke hrvaškega predsednika so prepeljali v Predsedniške dvore na Pantovčaku.

Ratifikacija sporazuma
03. 12. 1999 08.28
Hrvaška je včeraj ratificirala slovensko-hrvaški sporazum o ureditvi premoženjskopravnih odnosov. Hrvaška vlada je namreč na včerajšnji seji za zaprtimi vrati sprejela uredbo o objavi sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o urejanju pravnopremoženjskih odnosov in ga s tem ratificirala. Na Hrvaškem namreč tega sporazuma ne ratificira sabor, temveč vlada s svojo uredbo. Sporazum mora sedaj ratificirati še slovenski državni zbor - zadeva je uvrščena na dnevni red potekajočega zasedanja -, v veljavo pa bo stopil, ko bosta državi izmenjali dokumente o ratifikaciji.

Kje bo pokopan Tuđman?
30. 11. 1999 21.29
Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Tuđmana je še naprej zelo resno. Potem, ko se zdravniški konzilij včeraj sploh ni oglasil, je zjutraj izdal enako sporočilo kot pred dvema dnevoma. Medtem pa hrvaški tednik Nacional že piše o gradnji Tuđmanove grobnice.

Tuđmanovo zdravstveno stanje stabilno?
17. 11. 1999 14.46
Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tuđmana je stabilno, je včeraj sporočil zdravniški konzilij. Potem, ko so zdravniki pred tremi dnevi z operacijo rešili Tuđmanove težave s prebavili, naj bi se njegovo zdravstveno stanje izboljšalo.

Parlamentarne stranke o obmejnem sporazumu
16. 11. 1999 07.31
Koordinacija parlamentarnih strank o vključevanju Slovenije v EU je sinoči na seji, sklicani na pobudo predsednika SLS Marjana Podobnika, razpravljala o ratifikaciji slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju.

Tuđmanovo zdravstveno stanje vse slabše
12. 11. 1999 12.53
Deset dni po zadnji operaciji hrvaškega predsednika Tuđmana se je njegovo zdravstveno stanje ponoči poslabšalo. Kot je sporočil zdravniški konzilij, je prišlo do kapilarne krvavitve v notranjih organih.

Mateša saboru predstavil nove ministre hrvaške vlade
06. 05. 1999 17.29
Hrvaški premier Zlatko Mateša je saboru danes predstavil novo imenovane ministre v svoji vladi: pravosodnega ministra Zvonimira Šeparoviča, ministra za turizem Ivana Heraka in ministra za posebne odnose s Federacijo BiH Milana Kovača. Poslanci bodo o zaupnici novim ministrom glasovali jutri popoldne, saj sabor po običaju o vseh predlogih glasuje ob petkih.

Slovenski veleposlanik pri podpredsedniku hrvaškega sabora
27. 04. 1999 19.31
Podpredsednik hrvaškega sabora Vladimir Šeks je danes sprejel slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Boštjana Kovačiča, s katerim sta govorila o slovenski skupnosti na Hrvaškem, o deklaraciji o hrvaško-slovenskih odnosih, ki jo je nedavno sprejel sabor, in o nerešenih dvostranskih vprašanjih. Strinjala sta se, da je slednje treba rešiti sporazumno.

Hrvaški sabor sprejel deklaracijo o odnosih Slovenije in Hrvaške
26. 03. 1999 21.25
Hrvaški sabor je popoldne sprejel Deklaracijo o stanju meddržavnih odnosov med Republiko Hrvaško in Republiko Slovenijo. Deklaracijo, ki ima 12 točk, je predlagal poslanski klub Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), potem ko so v saboru pred nekaj tedni na predlog poslancev Hrvaške stranke prava razpravljali o odnosih med obema državama, a njihovo besedilo deklaracije ni dobilo potrebne večine.

V Saboru sklenili razpravo o slovensko-hrvaških odnosih
03. 03. 1999 15.31
Zasedanje hrvaškega Sabora se je danes nadaljevalo z razpravo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško, ki jo je predlagala Hrvaška stranka prava (HSP).

Hrvaški sabor bo razpravljal o odnosih s Slovenijo
26. 01. 1999 13.37
Predstavniški dom hrvaškega sabora bo na prvem letošnjem zasedanju, ki se bo začelo jutri, razpravljal tudi o odnosih med Hrvaško in Slovenijo.

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu
18. 03. 1998 16.12
Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".