hrvaških

V Zagrebu se začenja drugi hrvaški trienale risbe
15. 06. 1999 16.16
V domu hrvaških likovnih umetnikov v Zagrebu se danes začenja drugi hrvaški trienale risbe, ki ga pripravlja Kabinet grafike pri hrvaški akademiji znanosti in umetnosti (HAZU). Na trienalu se bo z okoli 300 deli predstavilo 156 domačih in tujih avtorjev.

Vse težji položaj hrvaških proizvajalcev vina
04. 06. 1999 14.19
Prodaja vina na Hrvaškem je zaradi vse težjega gospodarskega položaja in padca kupne moči prebivalstva vse manjša, zaloge pri proizvajalcih pa se povečujejo, kar jih vodi v brezizhoden položaj, je ocenilo gospodarsko interesno združenje proizvajalcev pijače Hrvaške.

Ostrodlaki gonič avtohtona hrvaška lovska pasma psov
03. 06. 1999 14.28
Skupščina mednarodne kinološke organizacije (FCI), ki je zasedala v Mexicu, je odločila, da sta istrski kratkodlaki in ostrodlaki gonič avtohtona hrvaška lovska pasma psov. S priznanjem omenjenih pasem kot avtohtonih hrvaških pasem, je tudi na najvišji ravni rešen spor oziroma dolgoletni boj za priznanje teh dveh pasem kot avtohtonih.

Hrvaško sodišče obsodilo nekdanjega vodjo hrvaških Srbov Hadžića
15. 05. 1999 17.53
Sodišče v Osijeku je nekdanjega vodjo hrvaških Srbov Gorana Hadžića v odsotnosti obsodilo na osem let zapora zaradi sodelovanja pri izvajanju genocida v času vojne na Hrvaškem, danes poroča hrvaški tisk.

Med zborovanjem ob Dnevu Evrope v Zagrebu dva ranjena
10. 05. 1999 07.30
Na enem od osrednjih hrvaških trgov, Trgu hrvaških velikanov, so danes obeležili Dan Evrope. Ob tej priložnosti že deveto leto zapored potekajo mirni protesti z zahtevo po preimenovanju trga v Trg žrtev fašizma. Slovesnosti so se udeležili predstavniki hrvaških političnih strank, borcev iz druge svetovne vojne ter predstavniki judovskih, srbskih in romskih skupnosti na Hrvaškem.

Mateša saboru predstavil nove ministre hrvaške vlade
06. 05. 1999 17.29
Hrvaški premier Zlatko Mateša je saboru danes predstavil novo imenovane ministre v svoji vladi: pravosodnega ministra Zvonimira Šeparoviča, ministra za turizem Ivana Heraka in ministra za posebne odnose s Federacijo BiH Milana Kovača. Poslanci bodo o zaupnici novim ministrom glasovali jutri popoldne, saj sabor po običaju o vseh predlogih glasuje ob petkih.

Med Slovenijo in Hrvaško premalo politične volje za ureditev razmer
04. 05. 1999 17.04
Upravni odbor slovensko-hrvaške gospodarske zbornice je pri pregledu doslej sprejetih sklepov ugotovil, da nekateri sporazumi še niso podpisani, da se negativni trend v blagovni menjavi ne zmanjšuje ter da sporazum o prosti trgovini v celoti ne prinaša želenih učinkov.

MK: Roman Saše Vuge Na rožnatem hrbtu faronike - visoki slog
20. 04. 1999 14.25
Odlično in duhovito delo za ljubitelje visoke umetnosti slovenskega jezika. Odličnosti rokopisa so nevsakdanja celovita metafora besedila, pretanjena dramaturgija fabule in vsemu temu zvesto prilagojeni slog. S to oceno urednik zbirke Nova slovenska knjiga pri založbi Mladinska knjiga Aleksander Zorn pospremlja na bralsko pot novi roman velikega slovenskega stilista Saše Vuge z naslovom <I>Na rožnatem hrbtu faronike</I>. Zgodovinski roman, ki je v Vugovi pisateljski delavnici nastajal dve leti, sta urednik in avtor skupaj z igralcem Pavletom Ravnohribom predstavila v Društvu slovenskih pisateljev.

Hrvati po zdravila v Slovenijo in na Madžarsko
20. 04. 1999 11.08
V hrvaških lekarnah primanjkuje povprečno 75 odstotkov zdravil z liste Hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje (HZZO). Sicer pa je položaj od lekarne do lekarne drugačen. Najslabše so založene tiste lekarne, katerih promet je odvisen predvsem od receptov, saj HZZO, kot je za Večernji list povedal predsednik Hrvaške lekarniške zbornice Miroslav Volenec, lekarnam že šest mesecev ni plačal nič.

Italijanska policija zasegla tovornjake z orožjem
12. 04. 1999 19.21
Italijanska policija je danes v mestu Ancona ob jadranski obali zasegla tri tovornjake, ki so prevažali orožje, in pri tem aretirala tri voznike iz Bosne in Hercegovine. Po navedbah policije naj bi bilo orožje namenjeno na Kosovo.

Urh v polfinalu Istrske rivijere
30. 03. 1999 20.23
Borut Urh se je uvrstil v polfinale teniškega mastersa ''Istrska rivijera'' v hrvaških Ičičih, potem ko je v četrtfinalu s 6:1, 2:6, 6:4 premagal Rusa Artema Derepaska. V polfinalu se bo pomeril z drugim nosilcem, Čehom Miketom.

Veleposlanik Kovačič na obisku v istrski županiji
09. 03. 1999 16.57
Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Boštjan Kovačič se je danes v Buzetu sestal z vodstvom istrske županije ter z župani Buzeta, Buj in Umaga. V pogovoru so se zavzeli za umiritev napetosti v slovensko-hrvaških odnosih.

V državah nekdanje Jugoslavije ponarejajo Cockto
08. 03. 1999 19.49
Po več letih je ljubljansko podjetje Slovenijavino letos na hrvaških sodiščih uspelo s tremi tožbami proti podjetjem, ki so jih tožili zaradi poneverjanja blagovne znamke Cockta. Generalni direktor Slovenijavina Jože Kovič je povedal, da ima podjetje v državah nekdanje Jugoslavije težave s prepovedano konkurenco že od razpada države dalje. Na Hrvaškem so zaradi poneverjanja blagovne znamke tožili 11 podjetij, trenutno pa so v postopku še trije primeri.

Rezervacije turističnih aranžmajev zbujajo skrb na Hrvaškem
07. 03. 1999 09.59
Rezervacije turističnih aranžmajev iz Velike Britanije za letovanje v letošnji sezoni na Hrvaškem zbujajo skrb, poleg tega pa tudi trenutna prodaja na Češkem ni zadovoljiva, je ocena hrvaške turistične skupnosti. Do sedaj je prodaja turističnih zmogljivosti pri britanskem Thompsonu za odstotek manjša kot lani, pri Transunu in pri Sageju pa kar za četrtino. Podoben upad je tudi na Češkem, toda v skupnosti pričakujejo, da se bo v omenjeni državi zaradi recesije povečala prodaja zmogljivosti hrvaških kampov.

Kršitev nedotakljivosti morja hrvaških organov v Piranskem zalivu
03. 03. 1999 18.14
Hrvaški varnostni organi so danes zopet kršili nedotakljivost morja, območja, ki je pod jurisdikcijo Republike Slovenije, je sporočilo slovensko ministrstvo za notranje zadeve.

V Saboru sklenili razpravo o slovensko-hrvaških odnosih
03. 03. 1999 15.31
Zasedanje hrvaškega Sabora se je danes nadaljevalo z razpravo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško, ki jo je predlagala Hrvaška stranka prava (HSP).

ZRJ in Hrvaška brez dogovora o izmenjavi izgnanih oseb
25. 02. 1999 19.44
Dvodnevno srečanje delovnih skupin komisije hrvaške vlade za izgnane in pogrešane osebe ter komisije jugoslovanske vlade za humanitarna vprašanja se je danes v Beogradu končalo brez dogovora o izmenjavi izgnanih oseb po načelu ''vsi za vse''.

Vukasovič grozi v imenu hrvaških varčevalcev s tožbo v Strasbourgu
22. 02. 1999 18.09
Božidar Vukasovič, pooblaščenec 6000 varčevalcev zagrebške podružnice Ljubljanske banke, je danes na sedežu te banke oddal pismi za predsednika uprave Ljubljanske banke Mirana Herica in Nove Ljubljanske banke Marka Voljča.

Spet o hrvaških varčevalcih
22. 02. 1999 08.56
V Slovenijo naj bi prispel predstavnik hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke Božidar Vukasovič, ki namerava predsedniku uprave Nove Ljubljanske banke Marku Voljču in nekdanjemu predsedniku uprave LB Miranu Hericu ločeno predati posebni sporočili, ki ju bo predstavil tudi javnosti.

ZLSD in hrvaška SDP za ureditev odnosov med državama
20. 02. 1999 15.45
Mednarodne konference z naslovom Hrvaška in evropske integracije, ki se je začela danes v Zagrebu, se je udeležil tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Ob tej priložnosti se je sestal s predsednikom opozicijske Socialdemokratske stranke Hrvaške (SDP) Ivico Račanom.

Kako lahko ženska reče šefu ''ne''?
20. 02. 1999 14.59
''Kako reči šefu ne?'' je vprašanje, ki se ob nadlegovanju na delovnem mestu postavlja številnim ženskam po svetu in ki je, kot je pokazal istoimenski projekt v Sloveniji in na Hrvaškem, aktualno tudi v teh dveh državah. V Sloveniji je v projektu sodelovalo pet sindikatov, Ženski forum ZLSD, strokovnjaki pravne fakultete, vladni urad za žensko politiko in televizijska postaja POP TV. V času izvajanja projekta so se pridružili še Gospodarska zbornica Slovenije, Slovenske novice, Pravno informacijski center pri Sorošu in Center za raziskovanje javnega mnenja na FDV. Na Hrvaškem pa je projektno koalicijo sestavljalo pet najmočnejših hrvaških sindikatov, strokovnjaki pravne fakultete, mesečnik Zaposlena in nevladna ženska skupina Društvo za proučevanje tranzicije k demokraciji. V okviru splošnega obveščanja javnosti so v Sloveniji natisnili in razdelili 30.000 letakov in 6000 posterjev, sodelovali pa so tudi v kontaktnih oddajah v nekaterih lokalnih elektronskih medijih. Julija lani so vzpostavili še <A HREF=http://www.zlsd.si/zf/index.htmltarget=_blank>internet stran </A>. Problem spolnega nadlegovanja so skušali približati tudi mladim v osnovnih šolah, in sicer so pripravili tri specializirane obiske za mlade v zadnjih dveh razredih osnovnih šol. Analiza zakonodaje v okviru projekta je pokazala, da se spolno nadlegovanje na delovnem mestu niti ne omenja kot poseben problem v zakonodajah obeh držav. V veljavnem slovenskem zakonu o delovnih razmerjih npr. se govori samo o zlorabi pooblastil, delodajalcem niso naložene nikakršne s sankcijami podprte obveznosti, da preprečujejo spolno nadlegovanje na delovnem mestu, v kolektivnih pogodbah pa ta tema sploh ni omenjena. Tudi zato bo druga faza projekta namenjena spreminjanju zakonodaje, kolektivnih pogodb in razvijanje ustreznih politik preprečevanja spolnega nadlegovanja v konkretnih delovnih okoljih. Ocenjujejo, da se je zaradi njihovega dela v Sloveniji in na Hrvaškem bistveno povečala zavest javnosti o razširjenosti in teži problema spolnega nadlegovanja na delovnem mestu, spremenil pa se je tudi odnos do tega vprašanja. Žrtve so dobile več informacij o svojih pravicah in o pravnih ter drugih sredstvih pomoči, ki so jim na voljo.

Hrvaški poslanci o slovensko-hrvaških odnosih
19. 02. 1999 14.12
V Zagrebu se danes nadaljuje 38. zasedanje predstavniškega doma hrvaškega sabora, na katerem poslanci na predlog predstavnika Hrvaške stranke prava (HSP) Anta Djapiča razpravljajo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško. Podpredsednik hrvaške vlade in zunanji minister Mate Granič je dejal, da je med odprtimi vprašanji med državama na prvem mestu določitev državne meje.

Granić v saboru o napredku v slovensko-hrvaških odnosih
18. 02. 1999 14.31
Hrvaški zunanji minister Mate Granić je danes v hrvaškem saboru predstavil poročilo o hrvaški zunanji politiki ter ob tem govoril tudi o odnosih s Slovenijo. Granić je dejal, da ima Hrvaška še več nerešenih vprašanj s Slovenijo, ki so posledica razpada nekdanje skupne države, da pa se je Zagreb o njih zelo potrpežljivo pogajal in dosegel zelo konkreten napredek. Ob tem je ponovil, da sta državi uskladili 99,1 odstotka kopenske meje.

Delo: Posipanje s pepelom
17. 02. 1999 21.16
V okoliščinah, ko poslanci državnega zbora in sabora tehtajo vsako potezo vodij svojih diplomacij in pogajalskih skupin, si ni mogoče predstavljati bistvenih premikov v urejanju sosedskih odnosov; to sta po srečanju v vili Podrožnik priznala tudi Mate Granič in Boris Frlec z besedami, češ da za to ali ono nimata pogajalskega mandata, piše Peter Potočnik.

Nerešeno vprašanje slovensko-hrvaške meje skupni neuspeh
16. 02. 1999 10.47
Slovenija in Hrvaška od leta 1992 nista dosegli dogovora o meji na kopnem in morju, kar je njun skupni neuspeh, saj nerešeno vprašanje meje vpliva na odnose med državama, je v današnjem pogovoru za hrvaško agencijo Hina dejal vodja Jadranskega zavoda HAZU in strokovnjak za mednarodno pravo Vladimir Djuro Degan.

Protest zaradi suspenza novinarja hrvaške televizije
16. 02. 1999 09.20
Približno 200 Zagrebčanov, predvsem hrvaških novinarjev, je na sinočnji okrogli mizi v hrvaški prestolnici izrazilo solidarnost z novinarjem Ivom Lončarjem, ki ga je vodstvo Hrvaške televizije minuli teden začasno odstavilo, potem ko je to zahtevalo nekaj visokih predstavnikov vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ).

Slovenija in Hrvaška ne napredujeta glede ključnih vprašanj v zvezi z NEK
13. 02. 1999 14.11
V Zagrebu se je pozno sinoči končal delovni sestanek gospodarskih ministrov Slovenije in Hrvaške, Metoda Dragonje in Nenada Porgesa, ter ožjih pogajalskih skupin za pripravo meddržavne pogodbe za statusno in finančno ureditev Nuklearne elektrarne Krško (NEK). Na sestanku so ocenili, da je bil dosežen določen napredek v urejanju odnosov, statusa, modela in pogodbenih razmerij. Še vedno pa ni bistvenih premikov na ključnih vprašanjih, povezanih z odlaganjem jedrskih odpadkov, sodelovanjem hrvaške strani pri razgradnji nuklearke, odpravljanjem finančnih neravnovesij iz preteklosti in hrvaških obveznosti v zvezi s posodobitvijo nuklearke.

Slovenija protestirala zaradi incidenta pri Petišovcih
28. 01. 1999 15.03
Slovenija je zaradi nedavnega incidenta pri Petišovcih, ko je hrvaška policija iz bližnje gramoznice odpeljala delavce podjetja Gradbenik Lendava v Čakovec in jih kaznovala z denarno kaznijo, protestirala pri hrvaških oblasteh. Državni podsekretar v slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Logar je zaradi dogodka poklical na pogovor hrvaškega veleposlanika v Sloveniji Ivico Maštruka in mu izrazil ustni protest zunanjega ministrstva, so danes sporočili z MZZ.

Tudjman tudi o odnosih s Slovenijo
20. 01. 1999 17.38
Hrvaški predsednik Franjo Tudjman je na skupnem zasedanju obeh domov sabora danes predstavil redno letno poročilo o razmerah v državi v letu 1998. Pri tem je opozoril, da so v odnosih s Slovenijo še vedno nerešena vprašanja in med njimi izpostavil določitev kopenske in morske meje med državama, vprašanje nuklearne elektrarne Krško in izplačilo hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke.

Tuđman bo jutri nagovoril parlament - možne spremembe v hrvaški vladi
19. 01. 1999 15.49
Hrvaški predsednik Franjo Tuđman bo na skupnem zasedanju obeh domov sabora jutri, 20. januarja, predstavil redno leto poročilo o razmerah v državi v letu 1998.