hrvaških

Evropska unija podpira dialog
29. 09. 2003 00.00
Predsednik evropskega parlamenta Pat Cox je v Zagrebu hrvaškim poslancem govoril tudi o sporni razglasitvi izključnega gospodarskega pasu na Jadranu, ter Hrvaško pozval, naj občutljiva obmejna in regionalna vprašanja rešuje z dialogom in diplomatskimi metodami.

Hrvaški ribiči zahtevajo EEZ
27. 09. 2003 00.00
Hrvaški ribiči so na srečanju Hrvaške obrtne zbornice v Umagu pozvali hrvaški sabor, naj brez odlašanja sprejme odločitev o razglasitvi izključnega gospodarskega pasu v Jadranskem morju.

Prodi proti enostranskim potezam Hrvaške
26. 09. 2003 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi naj bi v pismu hrvaškemu premieru Ivici Račanu zapisal, da bo komisija nasprotovala vsakršni spremembi v jurisdikciji na Jadranu, če Hrvaška za takšno odločitev ne bo imela podpore vseh sosednjih držav.

Gotovina se uspešno izmika
26. 09. 2003 00.00
Hrvaška delegacija je včeraj poskušala prepričati tožilstvo haaškega sodišča, da obtoženca za vojne zločine generala Gotovine ni na Hrvaškem. Po srečanju so iz Haaga sporočili, da imata sodišče in hrvaška vlada očitno popolnoma nasprotne informacije o tem, kje se nahaja general.

Hrvaška zavrača slovenski predlog
25. 09. 2003 00.00
Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Ivan Šimonović je po vrnitvi iz Bruslja na seji hrvaške vlade dejal, da je slovenski predlog, da bi Jadransko morje razglasili za nekakšno skupno zaščiteno cono, za Hrvaško nesprejemljiv.

Gotovina še vedno na begu
18. 09. 2003 00.00
Hrvaška bo morala obvestiti haaško sodišče, da ne more prijeti hrvaškega generala Gotovine, je v pogovoru za hrvaški Večernji list dejal podpredsednik hrvaške vlade Goran Granić. Gotovina je na begu že dve leti in naj bi živel v eni od držav EU.

Pred slovensko - hrvaškimi pogovori
15. 09. 2003 00.00
Predstavniki Slovenije in Hrvaške bodo v torek, prvič po objavi hrvaške namere o razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranu, sedli za skupno mizo. V Šmarjeških toplicah se bodo namreč sestali pravni strokovnjaki obeh držav.

Slovenska stran potrdila sestanek
11. 09. 2003 00.00
Ministrstvo za zunanje zadeve je v noti, s katero je odgovorilo na hrvaško noto s 5. septembra, potrdilo, da bo 16. septembra informativni dvostranski sestanek, ki bi potekal na ravni vodij pravnih služb.

Forum o slovensko-hrvaških odnosih
09. 09. 2003 00.00
Forum za levico je na novinarski konferenci spregovoril o slovensko-hrvaških odnosih, ki naj bi bili po njihovem mnenju na najnižji točki v 12 letih. Obe državi so pozvali, naj umirita razgrete strasti in se za pogajalsko mizo čim prej dogovorita o razmejitvi.

Hrvaški sabor oktobra o pasu
08. 09. 2003 00.00
Odbor za zunanjo politiko hrvaškega sabora je sklenil, da bo od vlade premiera Račana zahteval, naj vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško reši z mednarodno arbitražo. Predsednik odbora Tomac je slovenskemu kolegu Kacinu predlagal sestanek delegacij obeh odborov, sabor pa bo oktobra razpravljal o širitvi jurisdikcije v Jadranskem morju.

Skrivni dogovor o meji na morju?
05. 09. 2003 00.00
Hrvaški tednik Globus, ki se sklicuje na visok vir v hrvaškem zunanjem ministrstvu, navaja doslej neznane podrobnosti o nastanku sporazuma o meji na morju. Drnovšek in Račan naj bi se dogovorila, da bo Slovenija v zameno za večji del Piranskega zaliva poravnala dolg LB do hrvaških varčevalcev.

Rupel o sporu s Hrvaško
05. 09. 2003 00.00
V italijanskem letovišču Riva del Garda se je začelo dvodnevno srečanje zunanjih ministrov EU in desetih držav pristopnic. Udeležuje se ga tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je kolege seznanil z napetimi odnosi med Zagrebom in Ljubljano zaradi hrvaških načrtov o gospodarskem pasu na Jadranu.

Rupel: Ne verjamem v razglasitev EEZ
04. 09. 2003 00.00
Slovenija, po besedah zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ne verjame, da bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono, saj tovrstne enostranske odločitve niso evropska metoda reševanj sporov med različnimi politikami. Tuji diplomati v Sloveniji so se sestali na MZZ, kjer so se med drugim pogovarjali tudi o slovensko-hrvaškem sporu.

OZP podprl stališča vlade
03. 09. 2003 00.00
Odbor DZ za zunanjo politiko je na nujni seji za zaprtimi vrati razpravljal o hrvaški nameri o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu in podprli stališča vlade, ki jih je sprejela na zadnji seji. Odnosi s Hrvaško so bili tudi tema pogovorov premiera Ropa s predsedniki koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin.

Tisk o slovensko-hrvaških odnosih
03. 09. 2003 00.00
Hrvaški mediji tudi danes namenjajo veliko prostora hrvaško-slovenskim odnosom. Il Piccolo pa piše, da napetost med Slovenijo in Hrvaško glede morske meje opozarja na hudo krizo, ki je ne gre podcenjevati.

Španska zunanja ministrica v Sloveniji
01. 09. 2003 00.00
Na delovnem obisku v Sloveniji je danes španska zunanja ministrica Ana Palacio Vallelersundi. Rupel je špansko zunanjo ministrico obvestil o stališčih Slovenije glede hrvaških namer o vzpostavitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju. Španska ministrica je poudarila, da v Evropski uniji velja trdno načelo nesprejemljivosti unilateralnega nastopanja.

Srečanje slovenskih in hrvaških katoličanov
30. 08. 2003 00.00
V okviru priprav na Srednjeevropski katoliški shod maja 2004 v Avstriji so se v hrvaškem romarskem središču Marija Bistrica na prvem skupnem shodu srečali slovenski in hrvaški katoliški verniki. Srečanja se je udeležilo nekaj tisoč vernikov, osrednjo mašo pa je vodil ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode.

Privatizacija hrvaških hotelov
30. 08. 2003 00.00
September bo znova oživil privatizacijo hrvaških hotelsko-turističnih družb. Prvega in drugega septembra se bodo namreč iztekli roki za oddajo ponudb za nakup večinskih paketov delnic šestih hotelskih družb z dubrovniškega območja in ene družbe s splitskega območja.

MZZ spet o gospodarskem pasu
29. 08. 2003 00.00
Ministrstvo za zunanje zadeve je na pogovor poklicalo odpravnika poslov hrvaškega veleposlaništva v Ljubljani Željka Vukosava. Na ministrstvu se ne strinjajo z nekaterimi trditvami Hrvaške v zvezi z namero razglasitve izključne ekonomske cone v Jadranskem morju.

Kacin: Hrvaška izgublja čas
27. 08. 2003 00.00
Napoved razglasitve izključne gospodarske cone v Jadranu je, kot je v pogovoru za današnji <em>Vjesnik</em> dejal predsednik zunanjepolitičnega odbora v DZ Jelko Kacin, mednarodno kontraproduktivna in v funkciji hrvaških predvolilnih potreb.

Italija podpira namero Hrvaške
26. 08. 2003 00.00
Italija podpira namero Hrvaške, da polovico Jadranskega morja razglasi za izključni gospodarski pas, je izjavil predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić po srečanju z italijanskim veleposlanikom v Zagrebu Alessandrom Grafinijem. Slovensko in zagrebško zunanje ministrstvo pa sta 16. september določili kot datum prvih uradnih pogovorov.

Bo Hrvaška zahtevala arbitražo?
25. 08. 2003 00.00
Po besedah nekdanjega hrvaškega zunanjega ministra Granića morajo v skladu s Helsinško sklepno listino vse države, ki vstopajo v EU in ki imajo kakršenkoli spor glede meje, to prijaviti Meddržavnemu sodišču v Haagu. Slovenija tega ni storila, Hrvaška pa je ni prisilila k obvezujoči mednarodni arbitraži.

Slovenski politiki na počitnicah na Hrvaškem
24. 08. 2003 00.00
Tudi letošnje poletje je minilo v znamenju zapletov v odnosih s Hrvaško. Po tem, ko smo se prerekali zaradi ribiških incidentov, je letos sporna tema gospodarski pas v Jadranskem morju. Ne glede na to, da naši odnosi z južnimi sosedni niso ravno ljubeči, pa si Slovenci ne pustimo vzeti ljubezni do hrvaškega morja. To velja tudi za najbolj vidne slovenske politike.

Slovenija se mora ustrezno odzvati
23. 08. 2003 00.00
Strokovnjak za mednarodno pravo Miha Pogačnik pravi, da bo morala slovenska oblast v primeru, da Hrvaška v Jadranu razglasi izključno ekonomsko območje, ustrezno ukrepati. Hrvaški pravni strokovnjak Budislav Vukas pa je za splitski dnevnik <em>Slobodna Dalmacija</em> povedal, da Slovenija priznava pravico do razglasitve takšnega pasu.

Hrvaška odgovorna za svoje varčevalce
21. 08. 2003 00.00
V pravnem mnenju slovenskega Inštituta za evropsko pravo o deviznih vlogah varčevalcev podružnice LB v Zagrebu je zapisano, da se v primeru problematike uporabi teritorialno načelo, kar pomeni, da je Hrvaška, ko je ob osamosvojitvi prevzela monetarno zakonodajo nekdanje SFRJ, odgovorna za jamstvo glede deviznih vlog občanov.

DeSUS o usklajevanju pokojnin
21. 08. 2003 00.00
V najmanjši vladni stranki DeSUS so danes spregovorili o usklajevanju pokojnin in o napovedi Hrvaške, da bo razglasila izključno ekonomsko cono v Jadranskem morju.

Nasledstvo: Na potezi je Hrvaška
20. 08. 2003 00.00
Zaradi različnih interpretacij vprašanja varčevalcev nekdanje Ljubljanske Banke v Zagrebu je predstavnik za nasledstvo Rudolf Gabrovec vsem ministrom poslal pismo z uradnimi stališči vlade. Kritike prav zaradi reševanja vprašanja dolga varčevalcem je na vlado naslovil že prvak SDS Janez Janša. Vlada se s tem ne strinja, njeno stališče ostaja enako: gre za notranji problem Hrvaške.

Imamo dostop do odprtega morja?
19. 08. 2003 00.00
Hrvaški strokovnjak za morsko pravo, akademik Vladimir Ibler, je v pogovoru za hrvaški dnevnik <a href= http://www.vjesnik.com/html/2003/08/19/Clanak.asp?r=tem&c=1 target=_blank><em>Vjesnik</em></a> zavrnil slovensko trditev, da bo, če bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono na Jadranu, to storila tudi Slovenija sama, ker da ima neposreden teritorialen stik z odprtim morjem. Z MZZ pa so sporočili, da so prejeli odgovor hrvaškega ministrstva na slovensko noto z 11. avgusta.

Janša o hrvaških varčevalcih
18. 08. 2003 00.00
Predsednik socialdemokratske stranke, Janez Janša, je na tiskovni konferenci izpostavil odprta vprašanja s sosednjo Hrvaško in ob tem izpostavil predvsem problem hrvaških varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke.

Gospodarski pas v Jadranu
17. 08. 2003 00.00
Letošnje poletje je zaznamovala napoved nekaterih hrvaških poslancev in ministrov, da bo sabor jeseni glasoval o vzpostavitvi gospodarskega pasu v Jadranskem morju. Ali gre za resnične težave zaradi prevelikega ulova ali morda le za zbiranje glasov pred jesenskimi volitvami?