hrvati

Klein obsodil nasilje v BiH

07. 04. 2001 00.00

Posebni predstavnik generalnega sekretarja OZN v Bosni in Hercegovini Jacques Klein je obsodil nasilje v Bosni in Hercegovini, ki je sledilo poskusu odpravljanja korupcije v banki bosanskih Hrvatov "Hercegovačka". Klein je dejal, da je bilo nasilje načrtovano, da bi preprečili posredovanje mednarodne skupnosti v banki in njenih podružnicah. Pri tem je pozval lokalne oblasti, naj obnovijo red in mir ter poskrbijo za kaznovanje odgovornih za nasilje.

Umiritev razmer v BiH

07. 04. 2001 00.00

Po več krajih hrvaškega dela bosanske federacije se je ponoči nadaljevalo nasilje hrvaških nacionalistov. Po včerajšnjih spopadih v Mostarju vojaki Sforja še naprej stražijo dostop do Hercegovske banke in njenih podružnic, kjer naj bi vodstvo Hrvaškega narodnega sveta skrivalo denar za financiranje odcepitve hrvaškega dela bosanske federacije.

Protestniki napadli policiste in SFOR

06. 04. 2001 00.00

Ob prevzemu nadzora nad Hercegovsko banko v Mostarju in njenimi podružnicami v krajih Grude, Medjugorje, Tomislavgrad, Široki Brijeg, Posušje in Orašje je danes prišlo do spopadov med predstavniki mednarodne skupnosti in bosanskimi Hrvati. Potem ko so pripadniki mednarodne policije in policije Federacije BiH ob podpori sil SFOR zasedli sedež omenjene banke v Mostarju je v poslopje vdrla množica protestnikov. Po prvih podatkih je bilo ranjenih več policistov, protestniki pa so iz banke odnašali dokumente in kradli denar.

Pahor o odnosih s Hrvaško

06. 04. 2001 00.00

Prvi mož Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor je kot sinočnji gost na poslanskem večeru velenjskega podžupana in člana združene liste Bojana Kontiča poudaril, da je letošnje leto ugodno za ureditev odprtih vprašanj s sosednjo Hrvaško. Obe državi, tako Pahor, trdita, da se zavzemata za rešitev vseh težav, vendar je dejstvo, da Slovenija za Hrvaško ni zunanjepolitična prioriteta številka ena. Za nas pa je ureditev odnosov s Hrvaško na prvem mestu, saj si želimo vstopiti v Evropsko unijo že v prvem krogu.

Meidani in Mesić o krizi v Makedoniji

26. 03. 2001 00.00

Na dvodnevni obisk na Hrvaško je prispel albanski predsednik Rexhep Meidani, ki ga spremljala močna gospodarska delegacija. Meidani se je sestal s hrvaškim predsednikom Mesićem, ki je napovedal, da bo v kratkem obiskal Makedonijo ter da bo v okviru "misije dobre volje" skušal posredovati med sprtima stranema. ''Makedonski predsednik Boris Trajkovski se strinja z mojo pobudo, saj to ne bi bilo klasično mirovno posredovanje," je po srečanju z albanskim predsednikom Rexhepom Meidanijem dejal Mesić.

Hrvati zapustili položaje v vojski BiH

17. 03. 2001 00.00

Osem bosanskih Hrvatov, visokih predstavnikov obrambnega ministrstva Federacije BiH, je v podporo hrvaški samoupravi v BiH odstopilo. Tiskovni predstavnik ministrstva Pavo Dragun, ki je to sporočil, je prav tako odstopil. Hrvaške nacionalistične stranke v BiH pod vodstvom Hrvaške demokratične skupnosti (HDZ) so 3. marca ustanovile začasno hrvaško samoupravo na območjih z večinskim hrvaškim prebivalstvom. Včeraj je zaradi podobnih razlogov odstopil tudi pomočnik poveljnika vojske hrvaško-muslimanske federacije general Dragan Čurči, ki želi ostati lojalen skupnosti bosanskih Hrvatov, kot je dejal.

HVO ne priznava vojske federacije BiH

10. 03. 2001 00.00

Enote hrvaškega obrambnega sveta (HVO) v skladu z odločitvami Hrvaškega narodnega zbora v BiH ne priznavajo več skupnega poveljstva. Vojska muslimansko-hrvaške federacije BiH zanje več ne obstaja, civilno poveljstvo nad enotami HVO pa je prevzel predsednik samooklicane hrvaške samouprave v BiH Marko Tokić.

Elan lani posloval z dobičkom

09. 03. 2001 00.00

Vodstvo begunjskega Elana je danes predstavilo rezultate lanskega poslovanja. Krovna družba Elan je po nerevidiranih finančnih izkazih lani ustvarila slabih 9 milijard tolarjev prihodka, od tega 400 milijonov tolarjev čistega dobička. Uprava bo lastniku Elana, Slovenski razvojni družbi (SRD), predlagala, naj ostane dobiček nerazporejen, oziroma, naj ga nameni krepitvi finančnega sistema.

Hrvati v BiH o samoupravi

03. 03. 2001 00.00

Danes se v Mostarju hrvaški narodni zbor odloča o oblikovanju začasne hrvaške samouprave v BiH in izhodiščih za pogovore o prihodnji ureditvi države. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch je izrazil zaskrbljenost zaradi namere "radikalnih posameznikov", da današnje zasedanje izrabijo za vzpostavitev nezakonitih vzporednih struktur, ki bodo delovale v njihov prid. "Vzporedne ustanove in korupcija, ki jo omogočajo te ustanove, peljejo le k nadaljnjemu bogatenju maloštevilnega sloja skorumpiranih ljudi," je zapisal Petritsch. Opozoril je, da bodo kaznovali vsakega posameznika, ki bo vključen v nezakonite posle in ki bo deloval proti daytonskemu sporazumu, k temu pa spada tudi vzpostavitev vzporednih ustanov. Petritsch ima pooblastila mednarodne skupnosti, da v BiH zamenjuje politične predstavnike, lahko pa ukine tudi politične stranke. Ta grožnja je namenjena predvsem Anteju Jelaviću, predsedniku stranke HDZ BiH, ki je v sredo napovedal umik Hrvatov iz vseh organov oblasti v BiH.

Bosanski Hrvati razglasili avtonomijo

03. 03. 2001 00.00

Hrvaški narodni zbor je v Mostarju razglasil začasno hrvaško samoupravo na območjih z večinskim hrvaškim prebivalstvom v BiH, spremembo bosansko-hercegovske ustave in reorganizacijo ustroja BiH v tri entitete. V zaključnem dokumentu je zapisano, da hrvaška samouprava ne priznava oblasti BiH in muslimansko-hrvaške federacije.

Napoved umika Hrvatov iz vlade BiH

01. 03. 2001 00.00

Hrvaški član skupnega predsedstva BiH Ante Jelavić je včeraj napovedal, da se bodo Hrvati umaknili z oblasti v Federaciji BiH. "Naj bo jasno: od danes je Federacija BiH bošnjaška nacionalna entiteta brez Hrvatov," je povedal Jelavić na protestnem shodu, ki so ga priredili v kraju Busovača, 40 kilometrov zahodno od Sarajeva, zaradi nedavne obsodbe bosanskih Hrvatov Maria Čerkeza in Daria Kordića na haaškem sodišču. Jelavić je še napovedal, da bo hrvaški narodni zbor 3. marca sprejel odločitve o zaščiti pravic hrvaškega naroda v BiH.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji

27. 02. 2001 00.00

Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

Škarabot drugi na EP v karateju

13. 02. 2001 00.00

Slovenski predstavniki na evropskem prvenstvu v karateju za mladince in kadete, so dosegli načrtovan uspeh. Pred odhodom v glavno mesto Cipra, so napovedovali kolajno in želja se jim je uresničila. Novogoričan Uroš Škarabot je namreč v kategoriji do 65 kg osvojil srebrno kolajno med kadeti.

V Sloveniji sta dve manjšini

21. 01. 2001 00.00

Ko je predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić slovenskemu kolegu Borutu Pahorju v četrtek predlagal, da bi Slovenija priznala obstoj Hrvatov z recipročno zakonsko rešitvijo, kot je to lani z uvrstitvijo Slovencev v hrvaški ustavni zakon o manjšinah storil sabor, se je takoj slišal komentar, da to ni mogoče, je v današnji vesti, v kateri piše o obstoju hrvaške manjšine v Sloveniji, zapisal dopisnik hrvaške tiskovne agencije Hina v Ljubljani Luka Fiamengo.

Spor glede NEK

19. 12. 2000 00.00

Nuklearna elektrarna Krško (NEK) in Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP) sta danes prejela sklep Okrožnega sodišča Krško, ki je odločilo, da ni pristojno za obravnavo tožbe NEK zoper HEP. Že ob zaključku prvega naroka pred petimi tedni je bilo pričakovati podobno odločitev krškega sodišča. Krška nuklearka je vložila tožbo zoper HEP, ker ji Hrvati dolgujejo 9,9 milijarde tolarjev za dobavljeno električno energijo v letih 1996, 1997 in delno še v letu 1998. NEK se namerava zoper sklep pritožiti, če pa pritožba ne bo uspela, bodo morali glede spora arbitrirati v Beogradu.

Hrvaška zavrača delitev BiH

14. 11. 2000 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je v pogovoru za današnjo izdajo sarajevskega časnika Dnevni Avaz poudaril, da so v zablodi vsi tisti Hrvati iz Bosne in Hercegovine, ki mislijo, da bi na ozemlju BiH lahko ustanovili svojo paradržavo, ki bi se nato nekega dne priključila Hrvaški. Po Mesićevih besedah Zagreb takšnih zamisli ne bo podprl. Mesić je pojasnil, da so takšne pobude v nasprotju z globalnim dogajanjem v Evropi, obenem pa tudi škodijo temeljnim interesom Hrvatov v BiH, tako kot podobne separatistične ideje škodijo interesom bosanskih Srbov. Mesić je vnovič obsodil izvedbo referenduma o oblikovanju hrvaške enitete v BiH, ki ga je na sobotnih splošnih volitvah v tej državi pripravila Hrvaška demokratska skupnost (HDZ). Medtem pa je bosanskohercegovska stranka Nova hrvaška pobuda (NHI) od vodje misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v BiH Roberta Barryja zahtevala, naj sprejme "ostre ukrepe" proti organizatorjem omenjenega referenduma, saj ocenjuje, da je ta resno vplival na regularnost glasovanja, obenem pa naj bi šlo tudi za jasno kršitev volilnega molka.

Bosanski Hrvati sklicali referendum

29. 10. 2000 00.00

Hrvaške stranke v BiH so na zasedanju v Novem Travniku sprejele odločitev o razpisu referenduma, na katerim naj bi se bosanski Hrvati opredelili do danes sprejete deklaracije o pravicah in položaju hrvaškega naroda v BiH. Referendum naj bi izvedli 11. novembra, ko bodo v BiH potekale tudi splošne volitve.

Obtožnice proti 27 Muslimanom

06. 10. 2000 00.00

Mednarodno sodišče za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu je 27 bosanskih Muslimanov obtožilo za vojne zločine nad mostarskimi Hrvati, so za hrvaško tiskovno agencijo Hina sporočili viri mostarskega županijskega sodišča, ki pa želijo ostati neimenovani. Obtoženim naj bi sodilo sodišče Hercegovsko-neretvanske županije, kamor naj bi že prispele obtožnice haaškega tožilstva.

Čudoviti popotniki v Sarajevu

26. 09. 2000 00.00

V Sarajevu se je danes začelo šestdnevno 1. Evropsko literarno srečanje, katerega se bo udeležilo kakih 200 domačih in tujih umetnikov, intelektualcev in pisateljev. Gre za nadaljevanje literarnega festivala Čudoviti popotniki, ki se vsako leto odvija v Saint-Malu na vzhodu Francije. Podnaslov sarajevskega srečanja je Za literaturo, ki predstavlja svet. Literatura predstavlja vez, ki je za udeležence srečanja osnovnega pomena, je povedal ustanovitelj festivala Čudoviti popotniki Michel Le Bris. Srečanja se bodo med drugimi udeležili francoski intelektualci pa tudi ustvarjalci z Balkana - Makedonci, Hrvati, Srbi in državljani BiH, med njimi Enki Bilal, Pascal Bruckner, Paul Garde, Jorge Semprun, Predrag Matvejevič, Pierre Starobinski in Vidosav Stevanović, avtor biografije o jugoslovanskem predsedniku Slobodanu Miloševiću.

V osmercu slavili Britanci in Romunke

24. 09. 2000 00.00

Britanci, ki so osvojili že zlato v četvercu brez krmarja, so danes na jezeru Penrith osvojili še zlato odličje v osmercu. Drugo mesto si je priveslala domača ekipa, tretji a so bili Hrvati.

Andabakova aretacija zaradi mamil le pretveza

21. 09. 2000 00.00

Odvetnik generala bosanskih Hrvatov Ivana Andabaka, Krešimir Krsnik, je danes dejal, da je aretacija Andabaka pod obtožbo trgovanja z mamili bila le maska, dokler se haaško Mednarodno sodišče za nekdanjo Jugoslavijo ne odloči, kaj bi z njim. Krsnik je dejal, da so nedavne izjave vodje misije ZN v BiH Jacquesa Kleina in medijske dezinformacije služile "destabilizaciji hrvaškega naroda pred novembrskimi volitvami v BiH". Poleg tega je zavrnil kakršnokoli Andabakovo povezanost z umorom pomočnika notranjega ministra Federacije BiH Joze Leutarja in dodal, da Andabak v zadnjih dveh letih ni bil na ozemlju BiH. Krsnik je opozoril, da so 10. septembra Hrvaško obiskali predstavniki haaškega sodišča, in da je "sedaj jasno, da so prišli zaradi aretacije Andabaka", ta pa je bil prijet dva dni kasneje.

Hrvati za vstop v EU

07. 08. 2000 00.00

Raziskava hrvaškega ministrstva za evropske integracije je pokazala, da kar 77,6 odstotka Hrvatov meni, da bi se morala njihova država čimprej vključiti v Evropsko unijo. Proti vstopu jih je le 7,9 odstotka. Hrvaški minister za evropske integracije Ivan Jakovčić napoveduje, da bo Hrvaška za vstop v petnajsterico pripravljena do leta 2006, že v prvi polovici prihodnjega leta pa naj bi Zagreb z Brusljem podpisal pridružitveni sporazum. Čeprav so Hrvati, kot kaže raziskava, zelo naklonjeni EU, pa so o njej slabo obveščeni. Več kot tretjina vprašanih je namreč menila, da o uniji vedo premalo, skoraj 20 odstotkov pa jih je priznalo, da so za EU že slišali, vendar ne vedo, kaj to pravzaprav je. Od morebitnega vstopa v unijo se večina vprašanih (74,8 odstotkov) nadeja povišanja življenjskega standarda, skoraj 80 odstotkov jih je prepričanih, da bi vstop pospešil gospodarski razvoj. Slabo mnenje o EU ima po raziskavi hrvaškega ministrstva za evropske integracije le 6,2 odstotka Hrvatov.

V Zagrebu 5., 6. in 7. mesto

05. 08. 2000 16.58

Slovenski veslači so na mladinskem svetovnem prvenstvu v Zagrebu osvojili 5., 6. in 7. mesto. ''Za večino je bil to prvi nastop na MSP in pred odhodom smo se kar malo bali, kako se bomo odrezali. Z dvema nastopoma v velikem finalu in zmago v malem finalu smo lahko zadovoljni. Več bomo pričakovali od naslednje sezone,'' je ocenil sekretar Veslaške zveze Slovenije Stanko Slivnik.

Slovenija - Grčija 84:71

04. 08. 2000 08.37

Slovenska moška košarkarska reprezentanca do 20 let se je na evropskem prvenstvu na Ohridu uvrstila v polfinale. V četrtfinalu je bila s 84:71 boljša od Grčije.

Ante Jelavić znova izbran

15. 07. 2000 18.42

Ante Jelavić, dosedanji predsednik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) v Bosni in Hercegovini, je bil na šestem kongresu stranke v Sarajevu znova izbran na tem položaju. Stranka je tudi prvič sprejela odločitev, da se opraviči za vojne zločine, ki so jih med vojno v BiH storili Hrvati. Osnutek izjave o tem naj bi sprejeli še danes.

Slovenci izgubili s Hrvati

23. 06. 2000 08.30

Slovenska moška košarkarska reprezentanca je v prijateljskem srečanju v Latisani izgubila s Hrvaško z 59:89 (28:36).

Hrvati letno pokadijo 12 ton marihuane

15. 06. 2000 12.26

Hrvaški uživalci mamil letno ''zaužijejo'' 12 ton marihuane, pol tone heroina, 150 kilogramov kokaina, 730.000 tabletk ecstasyja, 180 kilogramov amfetaminov, 180.000 doz LSD in približno 180.000 tablet heptanona ter drugih vrst mamil. 35.000 hrvaških državljanov v povprečju dnevno pokadi vsaj eno cigareto marihuane, 7000 jih dnevno uživa heroin, 1000 jih uživa kokain, 2000 jih dnevno vzame tabletke ecstasyja, približno 1500 hrvaških državljanov dnevno zaužije različne oblike amfetaminov, približno 500 pa se jih dnevno zateče k LSD, heptanonu ali kakšni drugi vrsti mamila.

Prve skupna policijske enote v BiH

06. 06. 2000 16.21

Prve mešane policijske enote, v katerih sodelujejo Muslimani, Hrvati in Srbi, so danes prevzele nadzor nad mednarodno mejo BiH. Obmejne policijske enote bodo sprva štele 83 policistov, ki bodo varovali okoli 2400 različnih točk. Število pripadnikov skupnih enot naj bi se sčasoma povečalo na 3000.

Na Hrvaškem aprila manj brezposelnih

22. 05. 2000 16.24

Na Hrvaškem so konec letošnjega aprila našteli 356.226 brezposelnih, kar je 0,4 odstotka manj kot marca letos oz. 11,8 odstotka več kot aprila lani, je sporočil hrvaški zavod za zaposlovanje.

Šest slovenskih čolnov v finalu

21. 05. 2000 17.57

Na mednarodni veslaški regati v italijanskem Piedelucu je v nedeljskih finalnih obračunih nastopilo šest slovenskih čolnov. Najboljše so se še enkrat odrezali člani koprskega četverca brez krmarja, Novak, Povšič, Mizerit in Hrabar, ki so s tretjim mestom zaostali le za Italijani in Hrvati. Zelo dobro je nastopil tudi Izolan Božič, ki je v enojcu zasedel končno peto mesto.