ideološki

'Ideološki' zakon o lovstvu
27. 10. 2003 00.00
Komisija državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zavrnila predlog zakona o divjadi in lovstvu, saj ni usklajen z vsemi udeleženimi. Lastniki gozdov namreč trdijo, da bodo izgubili vse pravice, predlagatelji zakona pa vztrajajo, da sta divjad in lov pomembna za vse državljane in ne le za lastnike gozdov.

Bernik razočaran nad slovenskim pravom
22. 10. 2003 00.00
Na oprostilno sodbo prvaku SNS Zmagu Jelinčiču Plemenitemu se je odzval poslanec NSi Jožef Bernik z besedami, da gre za žalosten dan za slovenske pravne standarde. Prav njegove volivce naj bi Jelinčič namreč na predsedniških volitvah leta 1997 poimenoval za golazen. Bernik pričakuje, da se bo državno tožilstvo na razsodbo pritožilo.

Grobišča razdelila poslance
17. 06. 2003 00.00
Poslanci so v okviru redne junijske seje opravili drugo obravnavo spornega zakona o vojnih grobiščih. Poslanska večina je s 50 glasovi proti 20 zavrnila dopolnilo poslanskih skupin SDS in NSi, s katerim bi dodatno opredelili pojme vojaških oseb, vojne in povojnih dogodkov. Kot je znano, se stranki Koalicije Slovenija ne strinjata s predvidenim nagrobnim napisom <em>"žrtve vojne in povojnih pobojev"</em>.

Janševe in Brezigarjeve diskreditacije
19. 03. 2003 00.00
V intervjuju za Mag sta Janez Janša in Barbara Brezigar izrazila upanje, da se bodo ljudje na referendumu odločili za Nato in s težko razumljivimi argumenti diskreditirala mirovniška prizadevanja v Sloveniji.

Lipa sprave za plebiscit
27. 02. 2003 00.00
Civilno gibanje za demokracijo in pravno državo Združeni ob Lipi sprave je vlado, politične stranke ter državni zbor vnovič pozvalo, naj podprejo njihov predlog ustavnih sprememb.

Sovjetska zveza bi bila stara 80 let
30. 12. 2002 00.00
Danes mineva natanko 80 let, ko so tedanje sovjetske republike na ozemlju ruskega imperija ustanovile Zvezo sovjetskih socialističnih republik oziroma Sovjetsko zvezo.

Kako uspešen bo Rop?
03. 12. 2002 00.00
Opozicijo po volitvah bolj kot rekonstrukcija vlade zanima ime novega mandatarja, od katerega bo odvisno, kakšne bodo spremembe v vladi. LDS je za novega predsednika vlade predlagala Antona Ropa. V nadaljevanju so predstavljena različna mnenja o Ropu kot premieru.

Preiskave grobišč na Gorenjskem
17. 10. 2001 00.00
Gorenjski kriminalisti so začeli preiskovati že drugo množično grobišče povojnih pobojev na Gorenjskem. V vasi Crngrob pri Škofji loki naj bi bilo zakopanih približno 200 ljudi.

Sprejeta deklaracija o boju proti terorizmu
12. 10. 2001 00.00
Državni zbor je soglasno sprejel deklaracijo o skupnem boju proti terorizmu, s katero se pridružuje odločnosti mednarodne skupnosti v enotnem in skupnem boju proti terorizmu.

25 let od Maove smrti
09. 09. 2001 00.00
Minilo je 25 let od smrti nekdanjega kitajskega komunističnega voditelja Mao Zedonga, ki je s 27-letno vladavino zaznamoval sodobno Kitajsko.

Župnijstvo noče odškodnine
28. 08. 2001 00.00
Blejsko župnijstvo ne namerava spremeniti denacionalizacijskega zahtevka za vrnitev Blejskega otoka v naravi.

Papež na obisku v Ukrajini
24. 06. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. je davi v Kijevu opravil prvo mašo na svojem potovanju po Ukrajini, ter pri tem po tisočletju cerkvenega razkola med katoliki in pravoslavnimi ponovno izrazil upanje na zbliževanje obeh cerkva. "Različne tradicije niso ovira za enotnost vere," je pozval papež. Bogoslužne slovesnosti se je v slabem deževnem vremenu udeležilo približno 30.000 vernikov, kar je sicer manj, kot so sprva pričakovali, prisoten pa je bil tudi ukrajinski predsednik Leonid Kučma.

Predčasno glasovanje v teku
12. 06. 2001 00.00
Na sedežih volilnih enot se je danes pričelo predčasno referendumsko glasovanje o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Volivci, ki v nedeljo ne bodo utegnili na volišča, se torej o pravici samskih žensk do umetne oploditve lahko izjasnijo do četrtka. Volišča bodo odprta od 9. do 17. ure.

Evropa - deklica, ki je preveč hitela
31. 03. 2001 00.00
V dvorani Duše Počkaj bosta v soboto in nedeljo premieri gledališke predstave Bojana Jablanovca Evropa - Deklica, ki je preveč hitela projekta raziskovalnega gledališča, ki je nastal v produkciji Cankarjevega doma. "Iščem razlog gledališča. Če zavržem vse koncepte iluzije, na odru zmeraj ostane igralec. To, kar raziskujem, je proces skrajno odprtega soočenja z igralcem. V tem procesu je rezultat odvisen od spontanosti igralčevega odzivanja in v enaki meri od senzibilnosti režiserjevega branja njegovih refleksov. Zato proces dela ni zakodiran z rezultatom in ne teži k neki vnaprej definirani gledališki formi," je zapisal režiser Bojan Jablanovec.

Pred nastopi na vrhovnem sodišču ZDA
11. 12. 2000 00.00
Predstavniki ameriških predsedniških kandidatov Georga Busha ml. in Ala Gora so dan pred ustno predstavitvijo argumentov na vrhovnem sodišču ZDA glede zakonitosti ročnega preštevanja glasov na Floridi na različnih televizijskih postajah ubrali pomirljive tone. Gorov odvetnik David Boies je za televizijo NBC zatrdil, da bo podpredsednik zagotovo priznal poraz, če mu vrhovno sodišče ZDA ne bo naklonjeno, in da bo Busha podprl kot svojega predsednika. Podobne besede je za isto televizijo izrekel tudi Bushev pravni zastopnik na Floridi James Baker, ki je prav tako zatrdil, da bo volja vrhovnega sodišča ZDA spoštovana.

Potepanje po poteh Šavrinke Marije
07. 12. 2000 00.00
Potepanje po poteh Šavrinke Marije je naslov etnološke monografije, ki sta jo na današnji novinarski konferenci predstavili avtorici, etnologinji Špela Ledinek in Nataša Rogelja. Gre za zanimivo študijo o Šavrinkah, katerih podoba se je med prebivalci Istre v tem stoletju uveljavila predvsem kot podoba žensk, ki so se ukvarjale z nakupovanjem in preprodajo jajc v Istri. Študija se v veliki meri naslanja na pogovore in zapiske Šavrinke Marije France, ki je med obema svetovnima vojnama v hrvaški Istri kupovala jajca in potem po svoji trgovski poti peš hodila v Trst, kjer jih je prodajala. Avtorici sta se leta 1995 tudi sami odpravili po isti poti ter naredili serijo fotografij, iz česar je nastal "fotostrip", ki v osrednjem delu knjige s fotografijami in opisi rekonstruira Marijino pot.

Liberalna akademija o kadrovskih menjavah
28. 06. 2000 18.16
Člani Liberalne akademije so na včerajšnjem sestanku razpravljali o razvoju demokracije v Sloveniji v luči najnovejših političnih sprememb. Kot so ugotovili, je kar nekaj znakov, ki kažejo na zniževanje ravni demokracije, predvsem s stališča kadrovskih menjav. Menijo pa še, da kadrovanje nove vlade v posameznih primerih prestopa meje zakonitosti in uveljavlja politično samovoljo.

France Bernik o položaju literature in kulture
08. 04. 2000 12.18
Na povabilo kulturnega društva Ars je predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) dr. France Bernik včeraj obiskal Katoliško knjigarno v Gorici, kjer je predstavil svojo zadnjo knjigo Obzorja slovenske književnosti in govoril o vlogi slovenske literature in kulture za slovensko državotvornost.

MGL z novo predstavo ''1821''
13. 01. 2000 19.06
Mestno gledališče ljubljansko (MGL) bo drevi krstilo domačo noviteto z naslovom ''1821'', ki so jo podpisali kar trije avtorji, namreč Milan Dekleva, Mojca Kranjc in Alja Predan. Prizorišče igre je Ljubljana, zgodovinska iztočnica pa Ljubljanski kongres tega leta 1821, ko je današnja slovenska prestolnica, tedaj pa zaspano avstrijsko podeželsko mesto za štiri mesece postalo mesto srečanj vladarjev in drugih odličnikov iz Avstrije, Prusije in Rusije. Delo, v katero so vpletene še usode mlade porajajoče se slovenske inteligence in ki v grobem ponazarja ideološki spopad med absolutizmom in liberalizmom, je zrežiral Zvone Šedlbauer, nastopa pa celotni ansambel ljubljanskega mestnega gledališča skupaj z več gostujočimi igralci. Kot dramaturga sta pri postavitvi predstave sodelovala Igor Lampret in Tina Kosi, okrog 150 kostumov pa je ustvarila Alenka Bartl. Glasbo je v sozvočju s tedanjim časom napisal Urban Koder.