image

Luksemburški zunanji minister v Sloveniji
18. 03. 1998 10.07
Na uradnem obisku v Sloveniji je danes luksemburški zunanji minister Jacques Poos.

Nordomu Ranariddhu 30 let zapora
18. 03. 1998 09.58
Vojaško sodišče v kamboškem glavnem mestu Phnom Penh je odstavljenega predsednika vlade princa Norodoma Ranariddha v njegovi navzočnosti danes obsodilo na 30 let zapora. Sodišče je obtoženega spoznalo za krivega, ker je organiziral zaroto z Rdečimi Khmeri. Ranariddh, ki so ga pred dvema tednoma zaradi tihotapljenja z orožjem že obsodili na pet let zaporne kazni, se od odstavitve julija leta 1997 nahaja v eksilu. Proces pred vojaškim sodiščem so številni opazovalci in diplomati označili kot politično motiviran spektakularni proces.

Cook iz Izraela v Sirijo in Libanon
18. 03. 1998 09.57
Britanski zunanji minister Robin Cook je zadnji dan tridnevne bližnjevzhodne turneje iz Izraela odpotoval še v Sirijo in Libanon. Pred tem se je mudil v Egiptu, Jordaniji in na Palestinskih ozemljih, da bi vse udeležence v mirovnem procesu prepričal, naj se vrnejo za pogajalsko mizo. Izraelski premier Benjamin Netanjahu se namerava po poročanju radia danes po telefonu pritožiti pri britanskemu premieru Tonyju Blairu zaradi obiska zunanjega ministra Robina Cooka v judovskem naselju Har Homa v vzhodnem Jeruzalemu. Cook je obiskal sporno naselje v arabskem delu Jeruzalema v spremstvu palestinskega predstavnika, zaradi česar je Netanjahu sinoči odpovedal večerjo z britanskim ministrom. Politični opazovalci so dogodek v Har Homi označili za "diplomatski zaplet brez primere". Izraelski radio je še poročal, da je Netanjahu v torek ameriškemu predsedniku Billu Clintonu poslal sporočilo, v katerem je bilo govora o zastalem mirovnem procesu s Palestinci.

Srbi petič pozivajo Albance k dialogu
18. 03. 1998 09.56
Vodja delegacije srbske vlade za pogovore s predstavniki nacionalnih manjšin na Kosovu Ratko Marković je že petič pozval politične voditelje kosovskih Albancev, naj se vključijo v pogovore, ki so napovedani za danes ob 11. uri v prostorih pokrajinske vlade v Prištini. Včeraj se voditelji kosovskih Albancev niso odzvali na četrti poziv srbske vlade na pogovore. V Prištino naj bi danes prispel posebni odposlanec Združenih narodov za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard in se sestal z vodjo kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo. Kosovo bo prav gotovo ena od poglavitnih tem tudi na pogovorih francoskega in nemškega zunanjega ministra, Huberta Vedrinea in Klausa Kinkla, danes v Zagrebu in jutri v Beogradu. O kosovski krizi se je z vodstvom Srbije in ZR Jugoslavije včeraj v Beogradu že pogovarjal ruski zunanji minister Jevgenij Primakov, ki bo danes iz Beograda odpotoval v Sarajevo. O isti temi bo danes v Bruslju razpravljal Svet zveze NATO.

Kofi Annan na turneji po Bližnjem vzhodu
18. 03. 1998 09.39
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je sinoči prispel v Aman, kjer začenja desetdnevno turnejo po Bližnjem vzhodu, so sporočili uradni jordanski viri. Med turnejo, posvečeno izraelsko-arabskemu mirovnemu procesu in razmeram v Iraku, bo do 26. marca Annan poleg Jordanije obiskal še Egipt, Libanon, Sirijo, palestinska ozemlja in Izrael. Generalni sekretar ZN je ob pristanku na letališču novinarjem povedal, da se je prišel v Jordanijo pogovorit z voditelji o dogodkih na tem območju, brez natančno določene misije. Poudaril je še, da "ne namerava hoditi v zelnik" ZDA, uradnemu posredniku v mirujočem mirovnem procesu.

Kosovo je srbska notranja zadeva
18. 03. 1998 09.22
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je danes po pogovorih z vodjo ruske diplomacije Jevgenijem Primakovom v Beogradu obsodil "vmešavanje in pritiske tujine v zvezi z reševanjem kosovske krize".

Westendorp ukazal odpreti letališče v Mostarju
17. 03. 1998 16.25
Mednarodni predstavnik za BiH Carlos Westendorp je danes po večmesečnem sporu med Hrvati in Muslimani glede uporabe letališča v Mostarju ukazal, naj ga odprejo za civilni promet. Westendorpov tiskovni predstavnik je povedal, da naj bi bilo letališče za delovanje usposobljeno v enem mesecu.

Izraelska kritika Cookovega obiska v Har Homi
17. 03. 1998 10.21
Izrael je danes ponovno ostro kritiziral načrtovani obisk britanskega zunanjega ministra in sedanjega predsedujočega sveta ministrov EU Robina Cooka v judovskem naselju Har Homa. Izraelski radio je povzel besede nekega predstavnika iz izraelskih vladnih krogov: "Cookova misija je že pred začetkom usojena na propad. EU ne more več nastopati kot posrednik v bližnjevzhodnem mirovnem procesu." Cook si bo med tridnevno bližnjevzhodno turnejo v imenu EU prizadeval za mir na tem območju. Cook naj bi se danes najprej srečal s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, nato pa še obiskal naselje Har Homa. Tudi ameriški State Department je v ponedeljek kritiziral Cookov namen, da obišče Har Homo v vzhodnem Jeruzalemu. Washington je britansko vlado opozoril, da obisk naselja v arabskem delu Izraela postavlja ostanek turneje po Bližnjem vzhodu v ozadje.

Albrightova še vedno odločna glede kosovske krize
17. 03. 1998 10.20
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je med včerajšnjim telefonskim pogovorom z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom, ki danes odhaja v Beograd, izrazila upanje, da bo Primakov jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću posredoval "kar se da odločno sporočilo" v zvezi s krizo na Kosovu. Tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin je še potrdil, da se bo Albrightova 25. marca v Bonnu udeležila sestanka kontaktne skupine o Kosovu. Primakov se je po telefonu pogovarjal tudi z italijanskim kolegom Lambertom Dinijem, s katerim sta izmenjala stališča o načinih rešitve kosovskega vprašanja.

Jean Chretien bo obiskal Slovenijo
17. 03. 1998 10.18
Kanadski premier Jean Chretien bo po vrhunskem srečanju predsednikov držav in vlad sedmih industrijsko najbolj razvitih držav na svetu (G-7), ki bo maja v britanskem Birminghamu, obiskal Slovenijo in Italijo, so sporočili danes kanadski uradni viri. Chretien bo evropsko turnejo začel v Londonu, kjer bo od 12. do 14. maja, po vrhu, ki bo potekal od 15. do 17. maja, bo odpotoval v Slovenijo, 19. maja pa ga pričakujejo v Rimu. Tu bo ostal do 23. maja.

Pinochet razžalil čast naroda
17. 03. 1998 10.02
Poslanci čilske vladne večine so včeraj v parlamentu vložili tožbo proti nekdanjemu predsedniku države generalu Pinochetu - ta je nedavno postal doživljenjski senator -, ki ga obtožujejo, da je razžalil čast naroda. Obtožnica se ne nanaša neposredno na zločine in kršenje človekovih pravic pod diktaturo Pinocheta med letoma 1973 in 1990. Poslanska zbornica bo danes predvidoma izbrala petčlansko komisijo, ki bo preučila pritožbo.

Clinton pozval senat, naj ne omejuje širitve zveze NATO
17. 03. 1998 09.45
Predsednik ZDA Bill Clinton je pozval ameriški senat, naj ne sprejme nobene omejitve glede nadaljnje širitve zveze NATO na Vzhod. Senat naj bi proti koncu tega tedna ali v začetku prihodnjega glasoval o sprejemu Češke, Poljske in Madžarske v NATO. V ameriških političnih krogih pričakujejo, da bo senat kljub nekaterim nasprotnikom z veliko večino, potrebna je dvotretjinska, izglasoval sprejem omenjenih držav. Clinton je v javnem pismu senatu zapisal, da ne smejo škodovati politiki odprtih vrat zveze NATO in da morajo ZDA v bližnji prihodnosti odobriti sprejem tudi drugih kvalificiranih kandidatk v NATO.

Clinton v škripcih
17. 03. 1998 09.40
Willeyjeva je z resnim in hkrati žalostnim obrazom opisovala bližnje srečanje s predsednikom in dejala, da je bila naravnost osupla nad Clintonovo neobzirnostjo, saj je njen mož nekaj dni pred omenjenim srečanjem naredil samomor. Kathleen Willey je enako povedala v zapriseženi izjavi odvetnikom Paule Jones. Predsednik Clinton se je zdaj znašel v najhujših škripcih glede spolnih škandalov, saj se je po televizijskem intervjuju Willeyjeve začela krhati podpora ženskih organizacij, ki so ga doslej zagovarjale.

Peterka ob vrnitvi v domovino optimističen pred Planico
16. 03. 1998 17.00
Primož Peterka, ki je v nedeljo zmagal na tekmi za svetovni pokal v smučarskih skokih na Holmenkollnu v Oslu na Norveškem, se je ob zvokih moravške pihalne godbe iz skandinavske turneje vrnil na letališče Brnik, kjer so ga pričakali njegovi najbližji, sovaščani in številni navijači. Peterka je s trinajsto zmago v karieri pred zadnjima tekmama letošnje sezone, ki bosta v soboto in nedeljo v Planici, prišel na drugo mesto svetovnega pokala (1137 točk). Pred njim je le Avstrijec Andreas Widhoelzl, ki je s 1161 točkami le 24 točk pred Peterko, kar obeta napeti predstavi na finalu v Planici.

Jiang Zemin ponovno izbran za predsednika države
16. 03. 1998 16.25
Generalni sekretar kitajske Komunistične partije Jiang Zemin je po izvolitvi v parlamentu danes nastopil drugi petletni predsedniški mandat. Vsekitajski nacionalni kongres je potrdil tudi tretjo pomembno dosedanjo funkcijo voditelja kitajskih komunistov, saj ga je ponovno izbral za vrhovnega poveljnika kitajskih oboroženih sil. Dosedanji premier Li Peng je bil po pričakovanjih za prihodnjih pet let izvoljen za predsednika stalnega odbora parlamenta, najvišjega zakonodajnega telesa v državi.

Vojaške sile podprle diplomacijo v iraški krizi
16. 03. 1998 11.52
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes v Ženevi ocenil, da je k rešitvi iraške krize pripomoglo to, da so diplomacijo podprle vojaške sile, obenem pa je izrazil zadovoljstvo, da ni prišlo do uporabe sile.

Riosu 361.000 dolarjev in tretje mesto
16. 03. 1998 11.48
Čilenec Marcelo Rios se je z zmago na moškem teniškem turnirju ATP v ZDA - nagradni sklad je bil 2,45 milijona ameriških dolarjev - prebil na tretje mesto svetovne računalniške lestvice, s čimer le še potrjuje odlično formo iz začetka te sezone. V finalu je po dramatičnem boju, predvsem v prvem "tie-breaku", s 6:3, 6:7 (15:17), 7:6 (7:4) in 6:4 premagal Britanca Grega Rusedskega.

Li Peng je novi predsednik kitajskega parlamenta
16. 03. 1998 11.37
Kitajska narodna skupščina je danes dosedanjega premiera Li Penga izvolila za novega predsednika parlamenta. Za 69-letnega Li Penga je glasovalo 2616 članov skupščine, 200 jih je bilo proti, 126 pa se jih je vzdržalo. Kitajski predsednik in partijski voditelj Jiang Zemin pa bo še prihodnjih pet let na čelu državne vojaške komisije, je odločila skupščina. Podpredsednik komisije je na precejšnje presenečenje postal 55-letni Hu Jintao, sicer član politbiroja partije, ki si je tako še povečal možnosti, da leta 2002 Jianga nasledi na čelu komunistične partije, v kateri je zdaj pristojen za ideološka in organizacijska vprašanja.

Prisegel novi Suhartov kabinet
16. 03. 1998 11.35
V Džakarti je danes prisegel novi 36-članski kabinet novoizvoljenega indonezijskega predsednika Suharta. Slovesnosti so potekale ob okrepljenih varnostnih ukrepih. Suharto je v soboto ob predstavitvi kabineta poudaril, da bo Indonezijo tokrat popeljal iz doslej zanjo najtežje finančne in gospodarske krize. Suharto je bil izvoljen za obdobje do leta 2003.

Rugove danes ne bo na pogovore s srbsko delegacijo
13. 03. 1998 11.36
Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova se danes ne bo sestal z uradno srbsko delegacijo, ki je prišla na pogovore v Prištino, je za beograjski radio B-92 izjavil njegov pomočnik Fehmi Agani.

Izpadli Sampras, Rafter in Grafova
13. 03. 1998 11.34
V ženskem polfinalu je druga nosilka in olimpijska zmagovalka Američanka Lindsay Davenport izločila Steffi Graf. Američanka je vodila s 6:4, 4:6 in 4:2, nato pa je morala Grafova zaradi poškodbe kite v levem podkolenskem zgibu po 117. minutah igre predati dvoboj in njen nastop na naslednjem turnirju v Key Biscayneju, tretjem po povratku na teniška igrišča, je vprašljiv. "Upam, da bo rehabilitacija kratka. Mogoče bi lahko celo odigrala dvoboj z Davenportovo do konca, vendar bi ob tem tvegala še resnejšo poškodbo," je dejala Grafova. Davenportova bo v finalu igrala z zmagovalko petkovega dvoboja med prvo damo tenisa Švicarko Martino Hingis in osmo nosilko Američanko Venus Williams.

Kim Dae Jung zagotovil splošno amnestijo
13. 03. 1998 10.02
Dobra dva tedna po imenovanju je novi predsednik Južne Koreje Kim Dae Jung danes zagotovil splošno amnestijo za več kot 5,5 milijona ljudi. Kazen bodo tako znižali več kot 30.000 ljudem, obsojenim na zaporno kazen, med katerimi je tudi več kot deset političnih zapornikov. Predsednikovo odredbo o pomilostitvi je potem, ko jo je sprejela vlada, napovedalo pravosodno ministrstvo.

Pacific Swan se bo zasidrala na severnem Japonskem
13. 03. 1998 10.01
Ladja Pacific Swan s 30 tonami jedrskih odpadkov, ki je pred dvema mesecema odplula iz Francije, je danes prejela dovoljenje, da se je zasidrala na severnem Japonskem. Guverner Morio Kimura je včeraj dejal, da posadki ladje ne bodo izdali omenjenega dovoljenja, dokler od premiera Rjutara Hašimota ne bo prejel potrdila o stalnem odlagališču jedrskih odpadkov. Po petkovem srečanju s Hašimotom je Kimura 26-članski posadki ladje izdal dovoljenje, da ladjo zasidrajo in jo raztovorijo.

Boris Jelcin hudo prehlajen
13. 03. 1998 09.46
Ruski predsednik Boris Jelcin je zaradi hudega prehlada odpovedal vse za danes napovedane obveznosti, so sporočili iz Kremlja, kjer pa niso želeli pojasniti, kje je trenutno predsednik oziroma ali je morda v bolnišnici. Kot je dejal kremeljski tiskovni predstavnik, je Jelcin zaradi prehlada izgubil glas, zdravniki pa so mu že predpisali antibiotike. Pred tem je Boris Jelcin v tradicionalnem petkovem radijskem nagovoru državljane pozval, naj poskrbijo za boljšo kakovost prehrambenih izdelkov. Poudaril je, da boljše kakovosti ni mogoče doseči le z ukrepi inšpektorjev, temveč jo narekuje povpraševanje.

SDS od vlade pričakuje pojasnilo v zvezi z meddržavnim sporazumom med Slovenijo in Izraelom
12. 03. 1998 16.37
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsednikom parlamentarnih strank ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti izrazil sum v iskreno pripravljenost vlade, da razjasni vse okoliščine in ugotovi odgovornost za podpis protiustavnega meddržavnega sporazuma med Slovenijo in Izraelom.

Rasmussen pri kraljici napovedal nadaljevanje stare koalicije
12. 03. 1998 15.49
Danski premier Poul Nyrup Rasmussen je kraljici Margareti II. danes napovedal nadaljevanje vlade socialdemokratov in socialnih liberalov. Na včerajšnjih splošnih volitvah je njegova manjšinska vlada s podporo dveh levih strank namreč prejela pičlo večino 90 proti 89 mandatom v folketingu, danskem parlamentu.

Jeff Hornacek je počival
12. 03. 1998 10.57
Petindvajset točk Karla Malonea in 16 Johna Stocktona je Utahu zadostovalo za prvo letošnjo zmago proti Sacramentu. Na tej tekmi je Stockton dosegel svojo 15.000. točko v NBA ligi, Jeff Hornacek pa je moral zaradi poškodbe gležnja prvič po 299 tekmah svoje soigralce spremljati s tribun.

Agassi in Courier nadaljujeta pohod
12. 03. 1998 10.36
Na teniškem turnirju v Indian Wellsu, kjer se moški merijo za 2,45 milijona dolarjev nagradnega sklada, ženske pa za polovico manj, tokrat ni bilo večjih presenečenj. Pri moških so sicer izpadali trije nosilci, toda dva od njiju sta takšno usodo lahko tudi pričakovala, saj sta se pomerila z igralcema, ki sta trenutno v vrhunski formi. Andre Agassi, ki nadaljuje vzpon proti vrhu, je v uri in šestih minutah izločil Španca Sergija Bruguero (14. nosilec), Američan Jim Courier, ki ima podobne načrte kot njegov rojak in olimpijski zmagovalec iz Atlante, pa je bil boljši od 5. nosilca Šveda Jonasa Bjorkmana. Posloviti se je moral tudi Slovak Karol Kučera, ki ga je s 7:6 in 6:4 premagal Španec Carlos Moya. V ženski konkurenci sta znana polfinalna para. Prva dama svetovnega tenisa Švicarka Martina Hingis se bo pomerila s "črno gazelo" Venus Williams, olimpijska prvakinja Lindsay Davenport pa se bo srečala z Nemko Steffi Graf.

30 ljudi ranjenih, 200 aretiranih na protestih proti Pinochetu
12. 03. 1998 10.10
V protestih proti nekdanjemu čilskemu diktatorju Augustu Pinochetu je bilo v sredo v mestih Santiago in Valparaiso ranjenih 30 ljudi, več kot 200 pa so jih aretirali, je bilo slišati iz policijskih krogov. Siloviti spopadi so izbruhnili v mestnem okraju La Victoria v južnem delu Santiaga. Sedem policistov je bilo ranjenih, 174 oseb pa so aretirali. Okraj La Victoria je bil med Pinochetovo diktaturo (1973-1990) pogosto prizorišče protestov, ki so jih policisti zatrli s silo.

Lloyd: kosovski konflikt je treba rešiti znotraj ZRJ
12. 03. 1998 10.09
Po mnenju posebnega odposlanca Evropske unije Tonyja Lloyda je treba kosovski konflikt rešiti znotraj ZR Jugoslavije. Lloyd je po kratkem obisku v Beogradu v sredo dejal: "Mednarodna skupnost ne pozna nikakršne možnosti za spremembo meja." Lloyd se je pred tem pogovarjal s srbskim predsednikom Milanom Milutinovićem. Srbskemu vodstvu je izrazil "globoko zaskrbljenost" kontaktne skupine zaradi "pretirane uporabe nasilja" srbske policije nad civilisti na Kosovu. Pojasnil je, da so države kontaktne skupine trdno odločene izpeljati ukrepe, o katerih so se sporazumeli.