in delo

Die Welt podelil literarno nagrado
10. 11. 1999 17.39
Nemški pisatelj Bernhard Schlink je prejel literarno nagrado, ki jo je letos prvič podelil nemški časnik Die Welt. Mednarodna žirija je Schlinka nagradila za njegovo celotno delo, še zlasti pa za njegov roman Bralec, ki opisuje ljubezen med nekim dijakom in 35-letno žensko. Nagrado, pospremljeno s 13.000 evri, naj bi v prihodnje vsako leto podeljevali nemškemu pisatelju, čigar delo bo deležno mednarodnega priznanja.

Zasedala skupščina Vaterpolske zveze
09. 11. 1999 21.40
Skupščina Vaterpolske zveze Slovenije (VZS) je delo v minuli sezoni ocenila kot dobro, saj se je članska reprezentanca uvrstila na evropsko prvenstvo (EP), kjer je zasedla 11. mesto, kadeti pa so bili na svojem EP odlični peti.

Krajani Rimskih Toplic niso preklicali zapore ceste
09. 11. 1999 10.12
Krajani Rimskih Toplic bodo kljub včerajšnjemu sestanku pri ministru za delo, družino in socialne zadeve Tonetu Ropu v soboto prostestno zaprli magistralno cesto Laško - Zidani Most v tem kraju. Dolžina zapore bo odvisna od tega, kaj bo v četrtek v zvezi z oživljanjem zaprtega rimskega zdravilišča sklenila slovenska vlada, je sinoči sklenil svet krajevne skupnosti Rimske Toplice.

Razkol med sindikalisti
08. 11. 1999 21.37
V odnosih med delodajalci in delavci v gospodarstvu utegne spet zavreti. Sindikati poudarjajo, da nova zakonodaja ne sme poseči v uveljavljene pravice delavcev kot so dodatki za nočno, nadurno in izmensko delo, ter povračilo stroškov za prevoz in za prehrano.

Oškodovanja družbenega premoženja
08. 11. 1999 21.35
Oškodovanja družbenega premoženja, nastajajo tudi po letu 1996, ugotavlja Agencija za revidiranje lastninskega preoblikovanja. V zadnjih treh letih ga je bilo za 7,7 milijarde. Za pol milijarde so ga uspeli tudi odpraviti. Tako se že kažejo učinki revizij, ki pa so odvisni predvsem od tega, koliko so lastniki podjetij pripravljeni sodelovati s pristojnimi ustanovami.

Nova zbirka otroških knjig založbe Aristej
08. 11. 1999 19.07
V prostorih Društva slovenskih pisateljev so predstavili dve knjižni novosti založbe Aristej iz njihove nove zbirke leposlovnih knjig za otroke; zbirka, ki nadaljuje tradicijo založbe, nosi dekliško ime Iva, namenjena pa je otrokom od 4. do 10. leta starosti. Knjiga z naslovom Obleka lepo-in-prav (v prevodu Jane Unuk) je delo ameriške pesnice in pisateljice Sylvie Plath in ilustratorke Rotraut Susanne Berner, Sin Srakolin pa je izpod peresa domačega avtorja, komediografa, pisatelja in pesnika Vinka Moederndorferja; ilustrirala jo je Mirna Pavlovec.

Trije koalicijski poslanci vložili novelo zakona
07. 11. 1999 19.02
Skupina poslancev v državnem zboru, Richard Beuermann (LDS), Stanislav Brenčič (SLS) in Ivan Kebrič (DeSUS), je v parlamentarno proceduro po skrajšanem postopku vložila novelo zakona o socialnem varstvu, s katero želijo razširiti možnost centrov za socialno delo, da odločajo po diskrecijski pravici: tako bodo dobili upravičenci, ki presegajo postavljeno dohodkovno mejo, možnost, da lahko v primeru materialne ogroženosti dobijo tudi denarno pomoč za daljši čas in ne le za trenutno premostitev.

Nagrada Rickyju Martinu
07. 11. 1999 09.02
Svetovni pop zvezdnik Ricky Martin je prejel nagrado Amigo za najboljšega mednarodnega pevca. Nagrado vsako leto podeljuje špansko glasbeno in video združenje v mednarodni, latino in španski kategoriji. Za največje odkritje in najboljšega pevca na področju latino glasbe je bil izbran Chayanne. Nagrado za najboljšo latino pevko je prejela kolumbijska pevka Shakira, za najboljšo mednarodno pevko je omenjeno združenje razglasilo ameriško pevko Cher, njen album Believe pa za najboljši mednarodni album. Podelitve se je udeležila tudi ameriška pop zvezdnica Tina Turner, ki je prejela nagrado za življenjsko delo.

Nagrada za življenjsko delo Harrisonu Fordu
06. 11. 1999 17.46
Ameriški filmski igralec Harrison Ford je za svoje življenjsko delo dobil nagrado Life Achievement Award, ki jo podeljuje Ameriški filmski inštitut. Omenjeno nagrado bo Harrison Ford, ki je znan po vlogah v filmih kot npr. Indiana Jones in Vojna zvezd, prejel 17. februarja 2000 v kalifornijskem Beverly Hillsu.

Tuerk predstavil delo VS
06. 11. 1999 12.03
Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dopisnikom s sedeža OZN v New Yorku predstavil pričakovanja glede dela Varnostnega sveta (VS) v mesecu novembru, ko najpomembnejšemu organu svetovne organizacije predseduje Slovenija. Tuerk je napovedal tudi nekatere spremembe v načinu dela VS, pri čemer je izpostavil večjo odprtost, kar je želja večine držav članic Generalne skupščine in marsikatere članice VS. Med temami, s katerimi naj bi se VS v novembru posebej intenzivno ukvarjal, je Tuerk omenil DR Kongo in Sierro Leone v Afriki, BiH in Kosovo na Balkanu ter Irak.

Cerkev z vizijo
05. 11. 1999 20.37
Izberi življenje! Pod tem geslom od sinoči v Zavodu svetega Stanislava poteka prvo zasedanje vseslovenske sinode. Glavni namen sinode je dognati, kako naj deluje vnaprej, da bo čimj bolj zadostila svojemu poslanstvu - biti v službi človeštva.

Izdali novo biografijo o papežu
05. 11. 1999 07.39
Ameriški pisatelj in teolog George Weigel je izdal avtorizirano biografijo o papežu Janezu Pavlu II. z naslovom Priča upanja: Življenje in delo Janeza Pavla II. Avtor tega obsežnega dela se je približno desetkrat srečal s poglavarjem rimskokatoliške cerkve in z njegovim dovoljenjem preučil sicer nedostopne zasebne arhive. Knjiga vsebuje še neobjavljena pisma, med katerimi so na primer papeževo pismo nekdanjemu sovjetskemu voditelju Leonidu Brežnjevu iz leta 1980, pismo kitajskemu politiku Deng Xiaopingu iz leta 1983 in pismo Mihailu Gorbačovu iz leta 1988. Po mnenju Weigla je 79-letni papež prej duhoven človek kot strateg, je zelo vedoželjen, odprt, spontan in ima zelo dober smisel za humor.

Pukšičeva komisija dobila nove člane
04. 11. 1999 21.27
Pukšičeva preiskovalna komisija je dobila nove člane - to so Janez Janša za socialdemokrate, Ivan Božič za krščanske demokrate in Samo Bevk za Združeno listo. Število članov komisije se je tako povečalo na devet. To naj bi za komisijo, ki je znana predvsem po preiskovanju primerov Smelt in Elan in zoper katero so včeraj napovedali dve ustavni pritožbi, pomenilo nov zagon.

Petrič na zasedanju ministrskega odbora SE
04. 11. 1999 18.50
Slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja na MZZ Ernesta Petriča se je včeraj in danes udeležila 105. zasedanja ministrskega odbora Sveta Evrope, ki je razpravljal predvsem o prispevku SE k reševanju kosovskega vprašanja in uresničevanju Pakta stabilnosti za JV Evropo. Omenjeni temi sta bili v središču pozornosti tudi na včerajšnjem neformalnem srečanju s civilnim upraviteljem ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem in namestnikom koordinatorja EU za pakt stabilnosti Donaldom Kurschem.

Podaljšali rok za oddajo vlog za posojila za študij
04. 11. 1999 15.44
Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje je podaljšal rok za oddajo vlog za posojila za študij do 26. novembra 1999. Prosilci lahko svoje vloge oddajo pisno po pošti na urad za delo oziroma na območno enoto Zavoda RS za zaposlovanje, kjer imajo stalno prebivališče.

Rubin naj bi spomladi prihodnje leto odstopil
04. 11. 1999 08.05
Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta James Rubin bi lahko zaradi nosečnosti svoje soproge, novinarke Christiane Amanpour, spomladi leta 2000 odstopil, je poročal The New York Times. Časnik, ki je navedel vire v ameriški administraciji in Rubinove prijatelje, je poročal, da Rubin datuma odstopa ameriški državni sekretarki Madeleine Albright še ni sporočil, da pa bi lahko odstopil spomladi. Amanpourjeva, dopisnica CNN iz Londona, naj bi namreč rodila maja. Rubin pa je v sporočilu za javnost zatrdil, da nima namena odstopiti, saj svoje delo zelo rad opravlja.

Festival dokumentarnega filma v Leipzigu
03. 11. 1999 18.51
V nedeljo so v Leipzigu na 42. mednarodnem festivalu podelili zlate golobe za najboljše dokumentarne in animirane filme. Zlatega goloba za celovečerni dokumentarni film je dobil poljski film Takšna zgodovina režiserja Pawla Lozinskiga, denarna nagrada pa znaša 10.000 nemških mark. Glavno nagrado za kratki dokumentarni film je dobil ruski režiser Dmitry Kabakov za delo Sam. Zlatega goloba za najboljši animirani film je mednarodna žirija podelila kanadskima filmskima ustvarjalkama Wendy Tilby in Amandi Forbis.

Čečensko-inguška meja še vedno zaprta
03. 11. 1999 13.38
Več tisoč čečenskih beguncev še vedno upa, da bodo danes lahko prestopili mejo z Ingušetijo, saj je meja še vedno zaprta, čeprav so oblasti iz Moskve obljubile, da bodo prehod omogočili. Inguški predsednik Ruslan Aušev je danes za agencijo Reuters povedal, da je od pravosodnega ministrstva in državnega tožilstva zahteval preiskavo o zaprtju meje, saj je bilo ob tem dejanju kršenih kar nekaj zakonov.

Anton Drobnič kritizira generalno državno tožilko
03. 11. 1999 09.49
Nekdanji generalni državni tožilec Anton Drobnič je kritiziral delo sedanje generalne državne tožilke Zdenke Cerar. Kot je za POP TV včeraj povedal Drobnič, bi morala vsa tožilstva v Sloveniji z veljavnostjo novega zakon nehati obravnavati kazniva dejanja s področja organiziranega kriminala, saj to po novem lahko počne le posebna skupina tožilcev. Cerarjeva tega po njegovih besedah do danes še ni odredila, poleg tega pa posebni tožilski skupini tudi ni odvzela primerov, ki po Drobničevem mnenju ne spadajo več v njeno pristojnost. Cerarjeva je Drobničeve obtožbe zavrnila.

Začetek mednarodne konference
02. 11. 1999 12.44
V Ljubljani se je danes začela dvodnevna mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU. Konferenca poteka pod švedskim pokroviteljstvom, in sicer manj kot mesec dni po objavi letošnjega poročila Evropske komisije o napredku držav kandidatk ter dober mesec pred vrhom EU v Helsinkih, kjer bo petnajsterica vprašanje širitve podrobneje obravnavala.

Avstralija zabeležila največji trgovinski primanjkljaj
01. 11. 1999 20.53
Primanjkljaj v avstralski trgovinski menjavi je ob upoštevanju sezonskih vplivov septembra znašal kar 1,2 milijarde ameriških dolarjev, s čimer je država zabeležila doslej največji primanjkljaj.

Poljski kandidat za oskarja
31. 10. 1999 17.34
Poljski kandidat za filmsko nagrado oskar v kategoriji najboljši tuji film je delo Pan Tadeusz režiserja Andrzeja Wajde. Film je bil izbran zaradi svoje visoke umetniške vrednosti, je sporočil odbor za kinematografijo.

Meta predstavil ministre
30. 10. 1999 09.37
Svetovalec albanskega predsednika Rexepa Meidanija Pre Zogaj je sporočil, da je novi albanski premier Ilir Meta včeraj oblikoval nov vladni kabinet. V njem je 12 ministrov, ki so že sodelovali v vladi Pandelija Majke.

40 let Asterixa in Obelixa
29. 10. 1999 17.56
Galska junaka stripov Asterix in Obelix danes praznujeta 40. rojstni dan. Na današnji dan leta 1959 so v francoski ilustrirani reviji Pilote objavili prvo zgodbo, ki jo je podpisal Rene Goscinny, ilustracije pa so delo Alberta Uderze. Po svetu so doslej prodali 280 milijonov izvodov stripov. Dogodivščine simpatičnih junakov so prišle do bralcev 77 držav, prevedene so bile v več kot 57 jezikov, služile pa so tudi kot predloga za sedem filmov, zadnji v glavnih vlogah z Gerardom Depardieujem in Laetitio Casto.

Slovesna akademija ob Dnevu reformacije
29. 10. 1999 13.22
V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma bo v soboto zvečer slovesna akademija ob Dnevu reformacije. Slavnostni govornik bo akademik Matjaž Kmecl.

Spominske slovesnosti ob dnevu mrtvih
29. 10. 1999 11.24
Ob dnevu mrtvih bodo na grobovih in grobiščih v domovini in v zamejstvu številne spominske slovesnosti, ki jih pripravljajo ali soorganizirajo lokalne ali krajevne skupnosti, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter Zveza borcev (ZB) in udeležencev NOB Slovenije.

Druga donatorska konferenca ITF v Ljubljani
28. 10. 1999 15.35
Na drugi donatorski konference mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min v BiH (ITF), ki je potekala v Ljubljani, so pozvali države darovalke, naj do 9. decembra letos prispevajo še približno 2,5 milijona dolarjev.

O krasnem novem svetu
27. 10. 1999 16.06
Režiser Eduard Miler, ki je na slovenskih odrih uprizoril že vrsto del sodobnih nemških dramatikov Achternbuscha, Muellerja, Brechta idr., bo v petek v Slovenskem mladinskem gledališču predstavil svojo interpretacijo Hinkemanna - ''drame o kruti, nečloveški družbi, v kateri je človek obsojen na moralni propad, še posebej, če se po čemerkoli razlikuje od povprečja in ga okolje zavrže''; avtor Ernst Toller, politični revolucionar, socialist in utopist, pred vzponom Brechtove dramatike znan in vpliven tudi na Slovenskem, je delo napisal v 20. letih med prestajanjem petletne zaporne kazni. Režiser poudarja, da je Hinkemanna ob pomoči dramaturginje Žanine Mirčevske v precejšnji meri obdelal, da bi se osredotočil na človekovo samouničevalnost na intimni in globalni oz. družbeni ravni.

Svinčena leta, knjižno delo Viktorja Blažiča
27. 10. 1999 08.04
Po številnih člankih, v katerih je urednik, časnikar in esejist Viktor Blažič spremljal slovenski politični prostor je pri založbi Mladinska knjiga v zbirki Spomini in izpovedi izšlo tudi njegovo knjižno delo z naslovom Svinčena leta. Urednik zbirke Aleksander Zorn je delo, ki govori o polpreteklem obdobju oziroma sedemdesetih letih, na današnji predstavitvi označil kot avtobiografsko in obenem esejistično. V njem po njegovih besedah spomini prehajajo v študijo o političnem sistemu.

O dosežkih kongresa Ro na Infosu 99
26. 10. 1999 21.47
Na sejmu <A HREF=http://www.infos.si/ target=_blank>Infos 99</A> so včeraj predstavili tudi dosežke kongresa Ro, šestletnega računalniškega opismenjevanja. Omenjeni projekt so uvedli leta 1994, ko je bil sprejet šolski tolar. Alojz Pluško, državni sekretar ministrstva za šolstvo in šport, je poudaril, da so slovenski učitelji, učenci, dijaki in študenti že precej računalniško izobraženi, k temu pa je pripomogel ravno projekt Ro. Projekt zajema tri temeljna področja: izobraževanje pedagoških delavcev, opremljanje ter raziskovanje in razvoj. Globalizacija zahteva spoznavanje in uporabljanje pravih informacij, računalništvo prerašča v informacijsko izobraževanje. Na ministrstvu bodo zato v prihodnje največ pozornosti namenili novim vzpodbudam in vlaganjem. Kot je poudaril državni sekretar Pluško bo bistvena informatizacija šole, ki bo omogočila tudi raziskovalno in razvojno delo. Kljub temu, da se je šolski tolar iztekel, bo vlada nadaljevala z vlaganjem na tem področju. Precej pozornosti bodo namenili tudi prenavljanju strojne opreme in omrežja, vzpostavljanju notranjih sistemov. Ob tem bo potrebno še veliko postoriti pri usposabljanju učiteljev in sistematičnem raziskovalnem delu na fakultetah. V ta namen bodo skušali doseči nacionalni korikulum na področju informatizacije šolstva.