in razvoj

Se Hojs vrača na delovno mesto, ki ne obstaja več?

04. 05. 2022 14.30

Notranji minister Aleš Hojs po porazu na volitvah, ko je ostal tako brez ministrskega delovnega mesta kot brez uvrstitve v parlament, napoveduje "vrnitev v gospodarstvo". Pred zasedbo ministrskega položaja je bil zaposlen v državni Družbi za razvoj infrastrukture, kjer pa so nam povedali, da njegovo staro delovno mesto ne obstaja več. Bodo zanj ustvarili novo? V skladu z zakonom o poslancih, ki velja tudi za ministre, ima Hojs pravico do vrnitve v podjetje.

inOrbit - Največja regionalna konferenca digitalnega marketinga se vrača v Portorož

04. 05. 2022 09.20

Ljubezen na prvi (marketinški) stik, največja regionalna konferenca digitalnega marketinga inOrbit se med 17. in 18. majem 2022 vrača v Portorož. Konferenčni oder bo gostil več kot 30 tujih in domačih uveljavljenih strokovnjakov digitalnega marketinga, celotna konferenčna izkušnja pa udeležencem zagotavlja celostno doživetje za pridobivanje novega in poglabljanje že osvojenega znanja ter opolnomočenje posameznika z orodji in znanji za karierni razvoj in osebnostno rast.

V eksploziji huje poškodovan nekdanji minister

04. 05. 2022 08.48

V Ponovi vasi pri Grosuplju se je zgodila eksplozija v garaži hiše, v kateri je bil huje poškodovan 57-letnik. Neuradno gre za nekdanjega ministra za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrika Gjerkeša.

Severna Koreja izstrelila novo balistično raketo

04. 05. 2022 08.01

Južnokorejska vojska je sporočila, da je Severna Koreja izstrelila balistično raketo, ki je pristala v Japonskem morju. Če se južnokorejske trditve izkažejo za točne – navedbe so sicer potrdili tudi v japonski obalni straži – gre za novo v nizu testnih izstrelitev Severne Koreje, ki so v nasprotju z veljavnimi resolucijami Združenih narodov.

Starejšega moškega pomotoma razglasili za mrtvega in ga odpeljali v mrtvašnico

04. 05. 2022 06.00

V kitajskem Šanghaju so starejšega prebivalca doma za starejše pomotoma razglasili za mrtvega in ga v vreči za trupla odpeljali v mrtvašnico. Da je moški pravzaprav še vedno živ, so mrliški delavci ugotovili med prenosom vreče. Trenutek spoznanja je mimoidoči ujel tudi na videoposnetku, od takrat pa se je hitro razširil po spletu.

Čustven sprejem ukrajinskih otrok. Pripravljeni prostori so jih navdušili

03. 05. 2022 08.19

20 otrok, starih od enega do sedem let, ter tri zdravnice, več medicinskih sester in vzgojiteljic ter njihovih otrok je prispelo v vas Slavina pri Postojni. Ukrajinska zdravnica, pediatrinja Natalya Golovyna, ki z otroki dela že 15 let, se je v svojem imenu in v imenu otrok zahvalila Sloveniji in vsem, ki so pomagali, da so varno prispeli v v Slovenijo. 

Izvršni odbor LMŠ kljub rezultatu na volitvah s podporo Šarcu

03. 05. 2022 17.22

Izvršni odbor LMŠ je v ponedeljek, potem ko je opravil razpravo o volilni kampanji in doseženem volilnem rezultatu na volitvah v DZ, soglasno podprl predsednika stranke Marjana Šarca. LMŠ je sicer tokrat dosegla precej skromnejši rezultat na volitvah. Medtem ko je pred štirimi leti pristala na drugem mestu, je tokrat s 3,73-odstotno podporo volivcev ostala tik pred vrati parlamenta.

Prvi krog koalicijskih pogajanj: časovnica določena, cilj dva mandata

03. 05. 2022 06.09

Najverjetnejši kandidat za mandatarja, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, je opravil prvi krog pogajanj s potencialnima koalicijskima partnericama, SD in Levico. Na sestanku so določili okvirno časovnico, operativno vlado pa želijo sestaviti še pred počitnicami – do 3. junija. O morebitnih kandidatih za ministrske položaje še niso želeli govoriti, saj da usklajevanja še potekajo. Golob je ob tem dejal, da vlado sestavljajo za dva mandata.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'

02. 05. 2022 17.09

"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

Kaj bodo po izteku mandata počeli zdajšnji ministri?

02. 05. 2022 19.57

Vlada premierja Janeza Janše bo po ustanovni seji državnega zbora opravljala samo še tekoče posle. To bo počela, vse dokler ne bo v državnem zboru z večino poslancev izvoljen nov predsednik vlade in na položaj imenovani novi ministri. Kaj pa bodo po izteku mandata počeli zdajšnji ministri? Nekateri bodo ministrske položaje zamenjali za poslanske stolčke, vendar pet ministrov na volitvah za to ni zbralo dovolj glasov, šest pa jih na njih sploh ni kandidiralo.

Olimpija v hokejski Ligi prvakov

02. 05. 2022 14.34

Hokejska Liga prvakov oz. Champions Hockey League (CHL) se je z medijskim in marketinškim partnerjem Infront odločila, da bo HK SŽ Olimpija dodelila posebno vabilo (t. i. Wild Card) za prihajajočo sezono 2022/23. Olimpija bo v tekmovanju nadomestila ukrajinsko ekipo HC Donbass Donetsk, ki je bila zaradi trenutnih razmer v njihovi državi v prihajajoči sezoni primorana izstopiti iz CHL.

Pri Harkovu hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov

02. 05. 2022 09.46

Oblasti v Kijevu poročajo, da je bil med napadom v Izjumu blizu Harkova hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov. Po njihovih informacijah ni v smrtni nevarnosti, je pa rana tako huda, da so ga ruske sile nemudoma umaknile v domovino. Zahodni vojni analitiki ob tem izpostavljajo, da je bila Putinova odločitev, da na bojišče pošlje osebo s tako visokim činom, precej nenavadna. Sprašujejo se, ali general Dvornikov, ki je bil do zdaj zadolžen za poveljevanje na tem območju, ni izpolnil pričakovanj Kremlja ali pa je Gerasimov odšel na bojišče, da bi osebno izvajal ukaze ruskega predsednika.

Nov zemljevid potresne nevarnosti v Evropi: Slovenija ogroženo območje

02. 05. 2022 11.27

V Evropskem združenju za potresno nevarnost in ogroženost (EFEHR) so pripravili nov oziroma posodobljen zemljevid Evrope, ki prikazuje, kje so potresno najbolj ogrožena območja. Avtorji zemljevida pojasnjujejo, da so pri tem so upoštevali več dejavnikov: največja tveganja predstavljajo stavbe, zgrajene pred 80. leti prejšnjega stoletja, urbana območja in območja z veliko potresno dejavnostjo v preteklih letih. Najbolj ogrožene države so Turčija, Grčija, Albanija, Italija in Romunija, sledijo jim preostale države na Balkanskem polotoku, tudi Slovenija.

V prihodnjih dneh več sonca, a povsem brez ploh še ne bo šlo

02. 05. 2022 07.24

Vstopili smo v še zadnji mesec meteorološke pomladi, ki se je vremensko začel zelo nestabilno. Hladen in vlažen višinski zrak je namreč v nedeljo popoldne v kombinaciji z močnim pomladnim soncem povzročil nastanek številnih ploh in neviht, nekatere med njimi pa so prinesle tudi nalive s sodro in drobno točo. Lokalno je na Dolenjskem in v Posavju v le nekaj urah padla skoraj mesečna količina padavin, kar je povzročilo hiter porast in razlivanje manjših hudourniških vodotokov. Tudi v prihodnjih dneh se bo nad nami zadrževala nestabilna zračna masa, zato moramo predvsem ob popoldnevih še računati na krajevne plohe in nevihte.

Strokovnjaki na področju skrivanja revščine

01. 05. 2022 16.06

Dan začnem z radijskimi novicami, kjer poročajo o grozotah, ki se odvijajo okoli nas. Četudi se težave svetovnega merila ne odvijajo na sončni strani Alp, se nas večinoma tako ali drugače dotaknejo ter največkrat postanejo tudi naša realnost. A žal na težave, ki se ne dogajajo pred našim pragom, večkrat prehitro pozabimo, sploh če nas ne prizadenejo direktno. Takrat se vedno spomnim na pregovor "daleč od oči, daleč od srca".

'Boj za delavske pravice ostaja nadvse aktualen'

01. 05. 2022 07.43

Praznik dela po več kot dveh letih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 znova obeležujemo v skladu z dolgoletno dediščino prvomajskih praznovanj, za katera so značilni rdeči nageljni in rdeče zastave kot simbol delavstva, mlaji, prvomajske budnice in proslave. Predsednik DZ Igor Zorčič je v poslanici poudaril, da so vse pomembne vrednote, ki jih imamo za samoumevne, plod stalnih prizadevanj in predmet nenehnega boja. "Kresovi, ki zagorijo na predvečer 1. maja, ne preganjajo le teme, marveč prinesejo tudi svetlobo upanja," pa je zapisal premier Janša.

Nov visok obisk ZDA v Kijevu: 'Naša zaveza je, da bomo ob vas do konca boja'

01. 05. 2022 11.01

Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi je v spremstvu delegacije nenapovedano obiskala Kijev, kjer se je srečala z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in izrazila trdno podporo Ukrajini, so sporočili tako predstavniki ZDA kot Ukrajine. Medtem so ruske oblasti naznanile, da bi lahko zasegle premoženje "sovražnih" držav, saj te po njihovem mnenju ne spoštujejo mednarodnega prava. Tovrsten ukrep naj bi bilo maščevanje predlogu ZDA, da bi se zaplenjeno rusko premoženje prodalo, izkupiček pa izplačal Ukrajini.

Na Rožniku po dveletnem premoru spet živahno, po državi zagoreli kresovi

30. 04. 2022 07.39

Na Rožniku, kamor se je po dveh letih ponovno v živo vrnila tradicionalna sindikalna prireditev na predvečer praznika dela, so se zbrali številni obiskovalci. Kres je zagorel ob 22. uri, pred tem pa so obiskovalce nagovorili sindikalni predstavniki. V ospredju letošnjih nagovorov so bile predvsem nedavne državnozborske volitve.

'Konec ideologij' ali zmaga ene ideologije?

30. 04. 2022 14.53

Po koncu druge svetovne vojne, in v prvih letih hladne vojne, je v ameriških politoloških in socioloških krogih prevladovalo ukvarjanje z ideologijo oz. ideologijami. Ena izmed najbolj perečih problematik je bila prihodnost sveta v kontekstu spopada ideologij. Druga širša razprava pa se je nanašala na življenje v času "konca ideologij" v okviru izgradnje močne države blaginje, z močnim delavskim razredom in reguliranim kapitalističnim trgom.

Vlada ni podaljšala uredbe, cene goriv verjetno navzgor

29. 04. 2022 14.52

Uredba o regulaciji cen določenih naftnih derivatov bo s prvim majem 2022 prenehala veljati, kar pomeni, da se bodo cene po prenehanju začasnega vladnega ukrepa znova prosto oblikovale na trgu. Po mnenju strokovnjakov je pričakovati rast cen. Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo ocenjujejo, da se bodo cene pogonskih goriv v Sloveniji še vedno gibale v okviru povprečja Evropske unije in povprečja evroobmočja.

Negotovost zaradi ukrajinske krize, napoved rasti BDP znižana na 4,2 odstotka

28. 04. 2022 06.17

Po seji vlade je finančni minister Andrej Šircelj predstavil nacionalni reformni program in program stabilnosti za leto 2022, ki ju mora Slovenija tako kot preostale države članice najpozneje do konca tega meseca poslati v Bruselj. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov. Da sta bila dokumenta sprejeta v času izjemnih tveganj, je uvodoma poudaril minister. Spomnil je, da je po koronakrizi prišlo še do vojne v Ukrajini. Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved rasti BDP za letos znižal za pol odstotne točke, s 4,7 odstotka na 4,2 odstotka.

Danska je prva država, ki je ustavila program cepljenja proti koronavirusu

28. 04. 2022 20.47

Prva država, ki je ustavila svoj program cepljenja proti covidu-19, je postala Danska. Kot pojasnjujejo, so cepljenje ustavili, ker je virus trenutno pod nadzorom. Vendar pa ob tem poudarjajo, da je cepljenje ustavljeno le začasno ter da bodo jeseni najverjetneje znova nadaljevali s programom. Virus namreč še naprej mutira, po napovedih pa naj bi se količina virusa v populaciji jeseni znova povečala.

Vlada ohranja neposredni nadzor nad cenami učbenikov

28. 04. 2022 12.56

Vlada je na dopisni seji sprejela uredbo o oblikovanju cen učbenikov. Trenutno veljavna uredba se namreč izteče s 1. majem, vlada pa s sprejemom nove še naprej ohranja neposredni nadzor nad cenami učbenikov, ki so edini za posamezen predmet oziroma strokovni modul v nekem razredu, letniku ali programu.

Strokovnjaki po ocenjevanju pijač z dodanimi vitamini svetujejo pitje vode

28. 04. 2022 07.07

Ocenjevalci Mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave so izvedli primerjalno ocenjevanje devetih brezalkoholnih pijač z dodanimi vitamini. Ocenili so, da je zaradi visoke vsebnosti sladkorja v njih bolje piti vodo, s pestro prehrano pa lahko telo vitamine, ki so v pijačah pridobi samodejno, so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije.

Kaj nas čaka in kaj nas ne bo počakalo?

28. 04. 2022 00.15

Slovenija praznuje: 'OF več kot le upor, je tudi nastanek slovenske države'

27. 04. 2022 08.05

Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju, s katerim se spominjamo slovenskega odporništva in nastanka Osvobodilne fronte (OF), ključne odporniške organizacije Slovencev v drugi svetovni vojni. Osrednja slovesnost je potekala v torek na Mali Gori nad Ribnico, državljane pa je že nagovoril predsednik republike Borut Pahor.

Dom v Slavini že opremljen, 20 ukrajinskih sirot prihaja naslednji teden

26. 04. 2022 09.01

V domu v vasi Slavina blizu Postojne je že vse nared za prihod ukrajinskih sirot, ki so z vladnim sklepom pridobile status začasne zaščite. Dvajset otrok in 18 spremljevalcev bo v Slovenijo prispelo 3. maja. Nekaj spremljevalnega osebja je tudi že v Sloveniji in je pomagalo pri pripravi prostorov, v katerih bodo nameščene sirote, je povedala direktorica urada za migrante Katarina Štrukelj. Hiša je že ustrezno opremljena, in sicer tudi po zaslugi sredstev, ki sta jih za sirotišnico zbirali naša medijska hiša in Zveza prijateljev mladine Moste-Polje. Po besedah Štrukljeve je bila oprema kupljena prav za te otroke in se bo, ko se bodo otroci lahko vrnili v domovino, selila z njimi.

Ko veš, da ješ okusno, slovensko hrano

27. 04. 2022 00.15

Navade slovenskih potrošnikov se spreminjajo in ti se v zadnjih letih vedno bolj zavedajo kakovosti hrane, pridelane v Sloveniji, in povprašujejo predvsem po domačem.

Ruska raketa zadela strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo

26. 04. 2022 06.38

V okviru diplomatskih prizadevanj za ustavitev vojne je generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres obiskal Moskvo, kjer se je srečal z zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Ministru je dejal, da je ena stvar jasna: "Medtem ko na ozemlju Rusije ni ukrajinskih tankov, pa so ruske čete prisotne na ozemlju Ukrajine." ZDA pa v ameriškem letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji gostijo pogovore o dolgoročnih varnostnih potrebah Ukrajine, ki se trenutno še vedno brani pred rusko ofenzivo. Poljski pa se obeta ukinitev dobave ruskega plina. Ruski energetski gigant Gazprom je namreč sporočil, da bodo vse dobave plina v državo ustavljene. Ruska raketa pa naj bi med obstreljevanjem zadela tudi strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo.

Tonin: Za nakup 45 oklepnikov tipa boxer 281,5 milijona evrov

26. 04. 2022 14.07

Vlada bo po odločitvi ustavnega sodišča, da prepoved referenduma o zakonu o ratifikaciji sporazuma z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR) ni v neskladju z ustavo, za nakup 45 oklepnikov tipa boxer odšteti 281,5 milijona evrov. Skupna vrednost pogodbe sicer znaša 343.430.000 evrov z DDV. Obrambni minister Matej Tonin je pozdravil odločitev sodišča ter napovedal prizadevanja za podpis pogodbe z organizacijo in s tem tudi nakup osemkolesnikov tipa boxer "še v tem mesecu". Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je ob napovedi skorajšnjega podpisa pogodbe Tonina pozval, naj se "glede na to, da se bo v nekaj mesecih oblikovala nova vlada, vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb za nakup orožja".