in razvoj

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije
03. 06. 2024 19.00
V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Kako bodo slovenska podjetja osvajala tujino?
03. 06. 2024 15.27
Slovenski globalni forum, ki so ga pripravili v Mariboru, je v razpravah o internacionalizaciji slovenskega gospodarstva povezal predstavnike podjetij, ministrstev, diplomacije in podpornih organizacij. "Želimo okrepiti možnosti slovenskih podjetij, da osvajajo nove priložnosti v svetu," je ob tem povedal gospodarski minister Matjaž Han.

SDH s ponudbo mariborski občini: MLM pripravljen prodati za en evro
03. 06. 2024 11.24
Slovenski državni holding mariborski občini ali z njene strani določeni pravni osebi, ki je povezana z njo, ponuja nakup MLM za en evro. Ob tem je občini pripravljen zagotoviti tudi do pet milijonov evrov sredstev za nadaljnje delovanje družbe in dolgoročno reprogramirati vse obstoječe terjatve. SDH odgovor občine pričakuje do 10. junija in upa na čimprejšnje pogovore.

Pravljice, igrače in prostovoljstvo izboljšujejo našo družbo!
03. 06. 2024 00.15
V znamenju trajnostnega razvoja je NLB Skupina januarja vstopila v četrto sezono projekta Okvir pomoči, osredotočen na inovativna podjetja, ki s svojimi idejami in delovanjem prispevajo k izboljšanju družbe. V času, ko se svet sooča s številnimi izzivi, kot so pretirana uporaba digitalnih tehnologij med mladimi, medvrstniško nasilje, kršenje človekovih pravic, enakost spolov in revščina, projekt Okvir pomoči poudarja pomen skupnega prizadevanja za boljši jutri. Svet gradimo posamezniki in prav posamezniki lahko posejemo zrno, ki bo obrodilo spremembe.

V petek še na Kanarskih otokih, v ponedeljek že na Nevrološki kliniki
31. 05. 2024 18.25
V Sloveniji živi 3500 ljudi z multiplo sklerozo, kar nas uvršča med države z najvišjo pojavnostjo te bolezni. Gre za neozdravljivo avtoimunsko bolezen osrednjega živčevja, ki je drugi najpogostejši vzrok invalidnosti pri mladih. Običajno namreč zbolevajo prav v starosti med 20 in 40 let. Svojo zgodbo nam je zaupala Jasmina Handanović, ki je diagnozo dobila pri 28 letih.

J. K. Rowling: Sorodniki so me prosili, naj ne govorim o transspolnosti
31. 05. 2024 16.10
J. K. Rowling je razkrila, da so jo njeni bližnji rotili, naj svoje poglede na transspolnost obdrži zase. Avtorica uspešnic o Harryju Potterju je bila v zadnjih letih deležna kritik zaradi svojih trditev, da trans ženske niso ženske. 58-letnica je nedavno zapisala, da je svoje misli o tej tematiki sprva zadrževala zase, razlog pa je bil, da so jo bližnji prosili, naj o tem ne govori javno, saj bo negativno vplivalo na njeno podobo.

'Opustitev kajenja ni enostavna, ampak vsak jo lahko zmore'
31. 05. 2024 13.21
Med mladostniki uporaba novih tobačnih in povezanih izdelkov narašča, kar je zelo zaskrbljujoče, ob svetovnem dnevu brez tobaka opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Tudi izdelki, kot so elektronske cigarete, vsebujejo nikotin, eno najbolj zasvajajočih drog. Ravno zasvojenost pa vodi v vseživljenjsko uporabo teh izdelkov. Največji problem opuščanja je, da možgani sporočajo kadilcu, da mu nekaj manjka, kadilec pa mora najti način, kako možgane pretentati, da bi jih zamotil v času, ko je potreba po nikotinu najmočnejša.

Z NLB projektom Okvir pomoči za trajnostno družbo
31. 05. 2024 00.15
V obdobju, ko globalni izzivi zahtevajo nujne in učinkovite rešitve, NLB Skupina stoji v ospredju spodbujanja trajnostnega razvoja. Zavedajo se svoje vloge in odgovornosti, zato projekt Okvir pomoči odraža zavezanost k trajnosti in služi kot katalizator za inovacije, ki naslavljajo ključne izzive našega časa. Izbrani finalisti pomagajo k izgradnji družbe, ki je pravičnejša, vključujoča in odporna na prihodnje izzive.

V 20 letih Slovenija prejela 11 milijard kohezijskega evropskega denarja
30. 05. 2024 06.00
Slovenija je od leta 2004 prejela približno 11 milijard evropskih kohezijskih sredstev. Evropski denar je izkoristila v celoti. Za programsko obdobje 2014–2020 je Slovenija na drugem mestu med državami EU po uspešnosti črpanja. Z evropskim denarjem smo sofinancirali nadgradnjo obstoječega tira Maribor–Šentilj, del drugega tira Divača–Koper, negovalni oddelek SB Murska Sobota ... Koliko denarja nam je na voljo do 2029? Bi Slovenija lahko postala neto plačnica? Slovenija je do leta 2023 iz proračuna EU prejela 13,4 milijarde evrov, v proračun pa je vplačala 8,7 milijarde evrov.

Kompany nasledil Tuchla na klopi Bayerna
29. 05. 2024 17.42
Po tem, ko so nemški mediji že poročali, da bo novi trener Bayerna Vincent Kompany, je zdaj novico uradno potrdil tudi bavarski klub. Bayern je sporočil, da je z 38-letnim nekdanjim belgijskim reprezentantom sklenil pogodbo do junija 2027.

Evropsko računsko sodišče: EU zaostaja z naložbami v umetno inteligenco
29. 05. 2024 07.41
EU mora pospešiti tempo naložb v umetno inteligenco, saj trenutno zaostaja za vodilnimi državami v tem sektorju, je opozorilo Evropsko računsko sodišče. Za uresničevanje ciljev EU na področju umetne inteligence bodo v prihodnje ključne obsežnejše naložbe in okrepljeno upravljanje, so ocenili na sodišču.

Borštnikov prstan letos igralcu Branku Šturbeju
29. 05. 2024 07.50
Letošnji dobitnik Borštnikovega prstana je prvak ljubljanske Drame Branko Šturbej, so sporočili organizatorji 59. Festivala Borštnikovo srečanje. To osrednjo slovensko nagrado za igralsko ustvarjalnost mu bodo izročili na zaključni slovesnosti 16. junija v Mariboru, ko bodo podelili tudi druge festivalske nagrade.

Slovenija poslabšala transparentnost proračunskega procesa
29. 05. 2024 07.36
Slovenija se je lani po transparentnosti proračunskega procesa, ki upošteva transparentnost, možnost sodelovanja javnosti in nadzor, uvrstila na 27. mesto med 125 državami. Ocene so se v primerjavi z letom 2021 poslabšale v vseh treh kategorijah, kaže raziskava Open Budget Survey nevladne organizacije International Budget Partnership.

Minister o davčnih spremembah: Nismo jih še niti predstavili, pa jih že kritizirajo
29. 05. 2024 06.00
Nič več davčna reforma, finančno ministrstvo govori le še o davčnih spremembah, ki so zdaj na mizi. Ni ne debirokratizacije ne razbremenitve plač ne ugodnejšega poslovnega okolja, je slišati kritike iz gospodarstva. Paket sicer zajema kar nekaj sprememb, a nobene konkretne, ki bi razbremenila plače državljanov, pravijo. Kaj je več mesecev delal strateški svet za davke, se sprašujejo poznavalci. Minister odgovarja: Fascinantno je, da ljudje, ki sploh še niso videli, kaj smo pripravili, zadeve že komentirajo in kritizirajo.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00
V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Kaj imajo skupnega zelena mobilnost, varnost in kužki? Opel.
29. 05. 2024 00.15
Opel: drzna in moderna avtomobilska znamka, zavezana zelenim inovacijam, aktivnemu življenjskemu slogu in družbeno odgovornim projektom, kot je Psom prijazni. Vplivnica Katka Bogataj in družina so se z novo Opel Astro Sports Tourer zapeljali v Radence, na Kužkov tek v sklopu Maratona treh src.

Macron: Ukrajini moramo dovoliti napade na ruska oporišča
28. 05. 2024 16.18
Slovenija Ukrajini ni nikoli postavljala pogojev glede uporabe orožja, ki ji ga je dobavila za njen boj proti ruski agresiji, je v luči razprav o omejitvah pri uporabi zahodnega orožja za ukrajinske napade na rusko ozemlje v Bruslju povedal obrambni minister Marjan Šarec. Obrambni ministri članic EU sicer niso dosegli preboja v pogovorih o finančnih sredstvih v višini več milijard evrov za sofinanciranje dobav orožja Ukrajini. Macron pa meni, da je treba Ukrajini dovoliti napade na ruska oporišča.

Finančni komentar: Ena in edina Nvidia
28. 05. 2024 07.00
Kdor je pred 10 leti enkrat vložil 10.000 evrov v delnice družbe Nvidia, ima danes na trgovalnem računu 2.197.000 evrov. Nvidia je danes tretje največje podjetje na svetu s tržno kapitalizacijo 2300 milijard evrov, kar je več kot celoten nemški delniški trg.

Vinicius Junior: Lepo bi bilo igrati skupaj z Mbappejem
28. 05. 2024 06.00
Pred nogometaši madridskega Reala je le še sklepno dejanje sezone v najelitnejšem klubskem tekmovanju na svetu. Svojo 15. lovoriko v Ligi prvakov bodo v soboto, ob neposrednem prenosu na POP TV in VOYO od 20.00 naprej, lovili v dvoboju z dortmundsko Borussio, ki je eno od najprijetnejših presenečenj v letošnji sezoni. Brazilski napadalec v vrstah novega starega španskega državnega prvaka Vinicius Jr. verjame, da lahko s soigralci spiše novo nepozabno poglavje v bogati zgodovini kluba.

Slovenija bo še povečala dobavo plina iz Alžirije, kjer bo tudi veleposlaništvo
27. 05. 2024 06.18
Premier Robert Golob je z delegacijo na uradnem obisku v Alžiriji, kjer se je sestal z alžirskim predsednikom vlade Nadirjem Larbaouijem in s predsednikom države Abdelmadžidom Tebunom. V ospredju obiska je bilo podaljšanje pogodbe o dobavi plina, s katerim bo Slovenija dobavo še povečala. Poleg Goloba je v Alžiriji tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. V alžirskem glavnem mestu pa se odpira tudi veleposlaništvo Republike Slovenije.

Grošelj, Tomičeva, Lipušček: koliko lobistov želi v Bruslju vplivati na zakonodajo?
27. 05. 2024 06.00
V oddaji 24UR ZVEČER je v četrtek potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča primerjali nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Koliko imamo lobistov? Se je res 10 milijonov Ukrajincev izselilo? Kaj kažejo podatki o umrlih?

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi
26. 05. 2024 07.00
Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Blejsko jezero polno potapljačev: ob reševalni vaji očistili tudi globočine
25. 05. 2024 19.27
Na Bledu so se poleg turistov tokrat zbrali tudi potapljači. Eni so prišli, ker želijo pomagati ljudem. Potapljači reševalci iz vse Slovenije so namreč pripravili skupno vajo. Hkrati pa so se ljubiteljski potapljači v jezero potopili, da bi pomagali naravi; z dna so odstranili smeti. In kakšen je bil ulov? S pomočjo prostovoljcev so zbrali okoli 150 kilogramov odpadkov.

Podjetje AstraZeneca omogočilo študentom predstavitev inovativnih idej
25. 05. 2024 00.15
Hekatoni veljajo zadnja leta med študenti za eno bolj priljubljenih oblik za predstavitev drugačnih, inovativnih idej in njihov razvoj . Prav zaradi tega in zaradi navezovanja pristnih stikov z mladimi se je podjetje AstraZeneca odločilo, da med študenti farmacije in medicine izvede hekaton, s pomenljivim naslovom Health Hack. Poleg odkrivanja inovativnih idej mladih, je slednje tudi steber za odkrivanje potencialnih kadrov, ki bodo morda lahko v bodoče prispevali k razvoju AstraZenece na slovenskem trgu. O pomenu tovrstnih tekmovanj in iskanju potencialnih kadrov smo se tokrat pogovarjali z Barbaro Ülen, vodjo inovacij in poslovne odličnosti na Balkanu znotraj družbe AstraZeneca.

V letu 2024 50 milijonov za obnovo stanovanj in 70 za nadomestne gradnje
24. 05. 2024 14.26
Vlada je na zadnjih dveh sejah sprejela dva programa za odpravo posledic škode po poplavah iz avgusta lani, v pripravi je tudi program ukrepov razvojnih spodbud. Že decembra 2023 pa je Slovenija, na podlagi uspešno pripravljene in oddane vloge, prejela najvišje možno predplačilo iz Solidarnostnega sklada EU v višini 100 milijonov evrov.

Na Majorki se je zrušil del restavracije, polne turistov: več mrtvih in ranjenih
24. 05. 2024 06.25
V zrušenju restavracije v mestu Palma de Mallorca so umrli najmanj štirje ljudje, najmanj 16 so jih prepeljali v bolnišnico, med njimi jih je več življenjsko ogroženih. Med mrtvimi so državljani Nemčije, Španije in Senegala. Po informacijah slovenskega zunanjega ministrstva v nesreči ni bil udeležen noben slovenski državljan. Po oceni gasilcev se je stavba verjetno zrušila zaradi preobremenitve prvega nadstropja, a uradni razlog bo pokazala preiskava.

Strokovnjaki delijo skrivnosti SEO optimizacije in digitalnega marketinga v živo v Zagrebu
24. 05. 2024 00.15
Digitalno okolje se še nikoli ni razvijalo tako hitro kot v zadnjem letu. Številne novosti in spremembe so vplivale tako na vsakdanje življenje ljudi kot na več panog, katerih obstoj in razvoj sta tesno povezana s spletnim poslovanjem.

Lastniki Alpine selijo del proizvodnje v BiH: padec prodaje in povpraševanja
23. 05. 2024 18.29
Češki lastniki žirovskega izdelovalca športne in modne obutve Alpina, družba K&H iz skupine Franco, bodo zaprli del proizvodnje v Sloveniji in jo preselili v tovarno v Bosni in Hercegovini (BiH), poročajo Finance. V sklopu reorganizacije po zagotovilih lastnikov v Žireh medtem ostajajo razvoj in prodajne ter podporne službe.

Evropski milijoni – za koga?
23. 05. 2024 15.49
Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

Vlaki na vsakih 30, 60, 120 minut? 'Infrastruktura to dopušča'
23. 05. 2024 14.16
Uvedba taktnega voznega reda, kakršnega že poznajo v številnih evropskih državah, bi bila po prepričanju strokovnjakov za trajnostno mobilnost mogoča tudi v Sloveniji ob današnji železniški infrastrukturi. Takšni vozni red bi omogočil bolj zanesljiv železniški promet in bolj ciljno usmerjene investicije, so poudarili na predstavitvi.