in razvoj

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Filmska industrija na poti k trajnostni prihodnosti

09. 10. 2023 12.55

V največji slovenski medijski hiši POP TV se zavedajo, da vse večji okoljski in družbeni izzivi pri zmanjševanju ogljičnega odtisa, skrbi za okolje in ustvarjanju odgovornih vsebin v v sodobnem svetu zahtevajo osvetlitev na odru zelene prihodnosti. V ta namen je bila na 26. Festivalu slovenskega filma v Portorožu organizirana osrednja okrogla miza v z naslovom: Trajnostne prakse v filmski industriji.

Nobelova nagrada za ekonomijo Američanki Claudii Goldin

09. 10. 2023 11.57

Nobelovo nagrado za ekonomijo za leto 2023 je prejela ameriška ekonomistka in profesorica na Harvardu Claudia Goldin "za napredek pri razumevanju uspešnosti žensk na trgu dela", je v Stockholmu sporočila Kraljeva švedska akademija znanosti.

To je fasadni sistem, ki kljubuje ekstremnim vremenskim pojavom!

09. 10. 2023 00.15

Vse večje število ekstremnih vremenskih pojavov, kot so neurja, močan veter, toča in visoka temperaturna nihanja, postavljajo stavbe in njihove fasade na preizkušnjo.

Razstava na Gallusovem nabrežju: Fotografije imajo izjemno sporočilno moč

08. 10. 2023 16.00

Gallusovo nabrežje v Ljubljani od nedavnega krasijo fotografije mladih umetnikov, ki so skozi objektiv prikazali svoje videnje zgodb, ki se nanašajo na Cilje trajnostnega razvoja Združenih narodov. Deset mladostnikov, ki jih je skozi projekt vodil fotograf Matic Borković, s tem prispeva k boljšemu svetu za vse z majhnimi dobrimi deli, prispevanjem k dobrodelnosti in sodelovanjem z lokalnimi organizacijami. Namen razstave je v zgodbah prepoznati majhna dejanja, s katerimi lahko v vsakdanu naredimo veliko razliko.

Z možem sta si obljubila, da njune pravljice kljub besnenju narave ne bo konec

07. 10. 2023 17.52

Ko se pripravljamo na pot do družin v stiski po naši deželi, ki jih strokovne institucije predlagajo za pomoč, ali pa se na nas obračajo za celostno podporo in pomoč same, si vselej želimo vsaj stabilnega vremena. Tako lažje obvladujemo poti in so dostopnejši tudi tisti skriti kotički bivališč, ob katerih pogosto pomislimo, kako je mogoče v takem odročnem kraju sploh postaviti dom.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?

07. 10. 2023 12.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

ZSSS: Krpanje proračunskih lukenj ne na pleča delavk in delavcev

07. 10. 2023 07.07

Svet 7. oktobra obeležuje svetovni dan dostojnega dela. Dostojno delo je ob dostojnem plačilu predpogoj za dostojno življenje, so opozorili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Vlado so v tej luči vnovič pozvali, naj premisli o predvidenem financiranju popoplavne obnove prek jemanja najšibkejšim.

Golob sprejel odstop Ajanović Hovnikove: Nimam druge izbire

06. 10. 2023 15.22

Po plazu kritik, ki se je vsul na ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik – najprej zaradi drage poti v New York, nato pa še zaradi domnevnega favoriziranja podjetja svoje prijateljice na javnih razpisih – je ta predsednika vlade obvestila, da nepreklicno odstopa s položaja. Kot je zapisala, je njena vest čista, saj ni storila nič nezakonitega, javni razpis za dodelitev sredstev nevladnim organizacijam pa, da je bil transparenten. Za odstop se je odločila, pravi, ker bi njeno vztrajanje škodovalo delu vlade, stranke, ministrstvu in državi. Ko minister odstopi, je "vse, kar lahko naredim, da to sprejmem," pa je iz Granade sporočil Golob.

Međimurje - (do)živeti zeleno!

05. 10. 2023 00.15

Međimurje je edina hrvaška županija s certifikatom trajnostne turistične destinacije.

Dokument razkriva, da je ministrica zavajala

06. 10. 2023 07.11

Kot kaže, so bile trditve ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik, da za prijavo Inštituta za preučevanje enakosti spolov (IPES), ki ga vodi njena prijateljica Kaja Primorac, ni vedela, na trhlih nogah. Iz novega razkritega dokumenta namreč izhaja, da je ministrica zavajala in da je bila s soustanoviteljico še nedavno v stiku. Iz inštituta so danes sporočili, da se odrekajo vsem sredstvom, ki so jih prejeli na razpisu.

Cene elektrike ne bi smele drastično poskočiti, tudi cene hrane naj bi se umirile

05. 10. 2023 19.29

Bomo tudi to zimo trepetali pred visokimi položnicami za elektriko? Se bodo hrana in druge življenjske dobrine še naprej dražile? Vprašanja, ki kratijo spanec številnim prebivalcem Slovenije. Cena elektrike, po besedah prvega moža Gen energije, ne bi smela več drastično poskočiti. Spodbudne novice tudi za vse odjemalce zemeljskega plina: zaloge so polne, cene pa že zdaj nižje od reguliranih. Najbolj trdovratno še naprej rastejo cene storitev, predvsem gostinstvo in zdravstvene dejavnosti, kjer je povpraševanja največ, ugotavlja državni UMAR.

Različne vrste skirojev - kateri je najboljši za vaše potrebe?

05. 10. 2023 12.38

Izbira pravega skiroja je ključna za uživanje v vožnji. V nadaljevanju predstavimo različne vrste skirojev in vam pomagali izbrati pravega za vas.

5 novih kriptovalut za nakup, ki so v trendu na Twitterju

05. 10. 2023 09.42

Družabni medij Twitter si je na področju projektov kriptovalut in ključnih osebnosti v panogi pridobil veliko naklonjenost.

'Odpirajo se možnosti drugje, na Finskem, Norveškem, nekje se bo vedno dalo smučati'

05. 10. 2023 09.07

Janez Bijol je bil soglasno potrjen za novega predsednika zbora in odbora panoge za alpsko smučanje pri Smučarski zvezi Slovenije. Nadomestil je Iztoka Klančnika, ki se je po osmih letih in osmih mesecih na čelu panoge zaradi službenih obveznosti v tujini odpovedal funkciji. Novi predsednik panoge je v programu omenil tudi klimatske spremembe.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!

05. 10. 2023 00.15

Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Na mizi zvišanje davkov za gospodarstvo: 'Že zdaj Hrvaška pobira slovenske davke'

04. 10. 2023 19.23

Je vlada pripravljena gospodarstvo utopiti v davkih, da bi zbrala čim več sredstev za obnovo po poplavah? Eden od predlogov Ministrstva za finance naj bi namreč predvideval, da bi že prihodnje leto dvignili stopnjo davka od dohodka pravnih oseb. Podjetja tako ne bi več plačevala 19 odstotkov davka, temveč 21 odstotkov, leto pozneje pa 22 ali 23 odstotkov, je poročal časnik Delo.

Na Kaninu pridobili poročilo o kabinski žičnici, inšpektorat dopis še preučuje

04. 10. 2023 18.33

Potem ko je inšpektorat za infrastrukturo v petek začasno prepovedal obratovanje krožne kabinske žičnice na Kanin, je upravljavec smučišča v torek prejel dopis proizvajalca opreme, francoske družbe Poma. Ta naj bi potrdil, da je žičnica ob ustreznem vzdrževanju še naprej varna za obratovanje. Dokumentacijo zdaj preučujejo na inšpektoratu.

Prada bo oblikovala obleke ameriških astronavtov

04. 10. 2023 17.45

Astronavti ameriške vesoljske agencije Nasa se bodo na Luno po več kot pol stoletja vrnili v slogu. Kot so danes sporočili iz zasebnega podjetja Axiom, ki skrbi za razvoj oblek za astronavte, bo za oblikovanje oblek ameriških astronavtov v okviru misije Artemis III skrbela znamenita italijanska modna hiša Prada.

Prihodnje leto za uskladitev pokojnin predvidene več kot pol milijarde evrov

04. 10. 2023 17.20

V predlogu proračuna za prihodnje leto je za 8,2-odstotno uskladitev pokojnin predvidenih okoli 550 milijonov evrov, je po seji vlade dejal minister za delo Luka Mesec. Napovedana uskladitev temelji na trenutnih ocenah Umarja glede rasti plač in inflacije, je pojasnil in dodal, da večjih odstopanj od napovedane številke ne pričakuje.

Cilj nacionalnega programa vlade je zmanjšati najhujše posledice prometnih nesreč

04. 10. 2023 15.54

Vlada je na seji določila besedilo predloga resolucije o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje od 2023 do 2030. Glavni cilj nacionalnega programa je prizadevanje za zmanjšanje najhujših posledic prometnih nesreč v cestnem prometu, in sicer tako, da na slovenskih cestah do leta 2030 ne bo umrlo več kot 50 ljudi, so sporočili po seji.

Tuš Bricks: Prepusti se zabavi, svoj Tuš sestavi

04. 10. 2023 00.15

Tuš, ki letos obeležuje 20 let programa zvestobe Tuš klub, je ob tej priložnosti včeraj v Ljubljani medijem in znanim predstavil svojo novo kampanjo Tuš Bricks. Na druženju je zbrane zabaval raper Nipke, ki je med drugim zarepal tudi naslovno pesem Prepusti se zabavi, svoj Tuš sestavi, ki je nastala v sodelovanju med Tušem in njim.

Ko telo in duša ječita od bolečine, pa človek ne ve, zakaj

03. 10. 2023 13.14

V naselju Placar nedaleč od Ptuja je že s ceste moč videti ljubko prostorno hišo barve breskve. Pred njo je več parkiranih avtomobilov, zato bi človek pomislil, da gre morda za gostišče. No, na nek način je res tako, četudi ta hiša gosti ljudi na nekoliko drugačen način. Vrata odpira tistim, ki so se znašli v globoki življenjski stiski in ne vedo več, kako naprej.

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci

03. 10. 2023 10.48

Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.

Delovna mesta na dlani

03. 10. 2023 09.59

Več kot 100 uglednih podjetij bo v živo iskalo nove zaposlene

Začenja se pregled najnovejše filmske produkcije na 26. FSF

03. 10. 2023 10.02

V Portorožu se bo danes začel pregled najnovejše filmske produkcije, kot ga bo v svoji 26. izdaji ponudil Festival slovenskega filma (FSF). Izborna komisija je v tekmovanje uvrstila 55 filmov, od tega 14 celovečernih. V spremljevalnem delu, namenjenemu obletnicam in posvetom, bodo predstavili strateški načrt za razvoj AV industrije do leta 2030.

Začetek novega študijskega leta: brucem pripravili dobrodošlico

02. 10. 2023 06.09

Na višješolskih in visokošolskih zavodih se je začelo novo študijsko leto. V tem prelomnem obdobju, posebej za novince, ki se bodo morali privaditi na novo okolje in življenje, so univerze, fakultete in študentske organizacije pripravile različne dobrodošlice. Visokošolski minister Igor Papič jim je v poslanici zaželel uspešno leto. Ob začetku novega akademskega leta in ob skorajšnjem svetovnem dnevu učiteljev pa v komisiji za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) poudarjajo nenadomestljivo vlogo učiteljev in vzgojiteljev za prihodnost družbe.

Meddržavna komisija zahteva obratovanje novih odlagališč odpadkov z 2028

02. 10. 2023 15.04

Meddržavna komisija za operativno izvajanje določb meddržavne pogodbe med slovensko in hrvaško vlado o krški nuklearki (Nek) je pristojnima službama Hrvaške in Slovenije naložila, naj čim prej izvedeta gradnjo odlagališč za radioaktivne odpadke. Prevzem nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov pričakujeta najpozneje v začetku 2028.

Nobelova nagrada za razvoj mRNK cepiv: 'Gre za primer koristne uporabe znanosti'

02. 10. 2023 12.04

Letošnja Nobelova nagrada za medicino gre v roke madžarski znanstvenici Katalin Kariko in ameriškemu znanstveniku Drewu Weissmanu za njun prispevek pri razvoju mRNK cepiv, je sporočil švedski inštitut Karolinska. Roman Jerala s Kemijskega inštituta nagrado razume kot spodbudo za nadaljnje raziskave na tem področju. Njuna odkritja je označil kot pomemben kamenček v mozaiku razvoja tehnologije, ki je pripomogla k boju proti pandemiji covida-19.

Vse daljše vrste politikov in funkcionarjev, pijanih za volanom

02. 10. 2023 11.17

V Sloveniji, kjer je eden od najpogostejših vzrokov prometnih nesreč alkohol, niso redki incidenti, ko za volan kljub preveliki količini alkohola v krvi sedejo politiki ali drugi funkcionarji. Številni so zato tudi ostali brez položaja.