in razvoj

Novartis z naložbo v Mengšu krepi razvoj bioloških zdravil
05. 07. 2023 06.25
Švicarski farmacevtski velikan Novartis namerava na svoji lokaciji v Mengšu postaviti 111 milijonov evrov vreden center za tehnični razvoj bioloških zdravil. Delovati naj bi začel leta 2026, to pa bo prineslo 100 novih delovnih mest. Obeležitve investicije se je udeležil tudi premier Robert Golob, ki je izpostavil pomen vlaganj v znanje.

Delnice AMD so od začetka leta narasle za 87 odstotkov
30. 06. 2023 00.15
Čeprav je bil v zadnjih tednih poudarek na rasti tržne kapitalizacije NVIDIA na 1 bilijon dolarjev, se je vrednost konkurenčnega proizvajalca čipov AMD prav tako močno povečala.

Green Emotion, nazaj k naravi za lepši jutri
03. 07. 2023 00.15
Nazaj k naravi, Za trajnostni razvoj, Borba proti fosilnim gorivom, Za podnebno pravičnost, so samo nekateri od sloganov, s katerimi nas dnevno pozivajo k odgovornemu ravnanju z okoljem, so ušesom prijazni in na načelni ravni se z njimi verjetno vsi strinjamo.

Mesta in vasi, ki iščejo nove prebivalce: za selitev ponujajo plačilo
01. 07. 2023 07.00
Bi se preselili v tujino? Številna ruralna območja v Evropi opažajo hitro staranje prebivalstva – mladi se selijo v mesta, otrok je vse manj. Da bi spodbudili priseljevanje, oblasti v nekaterih evropskih mestih in vaseh ponujajo velikodušne denarne spodbude za vse, ki bi se tja preselili in si ustvarili družino.

Na območju EU v zadnjem letu povečano število motenj v preskrbi zdravil
02. 07. 2023 10.48
Po podatkih Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je trenutno prijavljena motnja v preskrbi 286 zdravil. Povečano število začasnih motenj v preskrbi opažajo na območju celotne EU, ne le na slovenskem trgu. Razlogov za to je več, med drugim v proizvodnji zdravilnih učinkovin in zdravil, večina katere je zunaj držav EU.

Pahor: O vstopu Hrvaške v EU je odločil slovenski narod
01. 07. 2023 07.15
Mineva deset let, odkar je Hrvaška 1. julija 2013 postala članica EU. S 1. januarjem letos je postala še članica območja evra in schengenskega območja. Hrvaški premier Andrej Plenković je ocenil, da so izgubili okoli štiri leta zaradi slovenske blokade. Ob obletnici pa se je nekdanji predsednik republike ter premier Borut Pahor srečal z nekdanjo hrvaško premierko Jadranko Kosor in poudaril, da je o vstopu Hrvaške v EU pravzaprav odločil slovenski narod.

Teden v znamenju množic: državni udar, razjarjeni protestniki in dobrodelnost
01. 07. 2023 07.00
Pretekli teden je minil v znamenju množic. Začel se je z ugibanji kam je po udaru v Rusiji odletel šef najemniške skupine Wagner, končuje pa se v Franciji z razjarjenimi protestniki. Množica je bila tudi tista, ki je v Ljubljani zbrala še zadnjih 60.000 evrov za Urbana, in tista, ki je v Kopru sprejela Vlatka Čančarja, na cilju dirke po Sloveniji pa pozdravila zmagovalnega Tadeja Pogačarja.

V hribe peš, v dolino s padalom
01. 07. 2023 12.00
Jadralno padalstvo postaja vse bolj priljubljen letalski šport, predvsem med ljubitelji gora. Slovenija je v zadnjem času postala prava Meka tudi za tuje padalce. In če je bilo nekoč padalstvo domena vojske, je danes dosegljivo skoraj vsem. Tudi ko je govora o padalskih skokih iz letala. Je to sploh varen in cenovno dosegljiv šport? Kdo in kje lahko leti? Zakaj si vsi želijo, da na mednarodnih tekmovanjih premagajo prav slovenske padalce? O tem v rubriki 24UR Inšpektor.

Koncilija: Pogačar je bolj vsestranski, Vingegaard boljši na daljših klancih
01. 07. 2023 06.00
Prišel je dan, ki so ga kolesarski ljubitelji dolgo čakali. V Bilbau se danes začenja 110. Dirka po Franciji. Največ pozornosti bo usmerjene v dvoboj Jonasa Vingegaarda in Tadeja Pogačarja za rumeno majico. Podrobno ga bo spremljal tudi Pogačarjev prvi trener Miha Koncilija, ki se je za našo spletno stran razgovoril o prednostih in slabostih obeh favoritov.

Taksist v Splitu naj bi Američanu za 30 kilometrov zaračunal 900 evrov
30. 06. 2023 15.19
V ponedeljek naj bi taksist v Splitu mornarju z ameriške letalonosilke USS Gerald R. Ford, ki je nedavno prispela v tamkajšnje pristanišče, za vožnjo do nekaj manj kot 30 kilometrov oddaljenega Trogirja zaračunal kar 900 evrov. Drugi taksist pa naj bi za pet kilometrov vožnje zaračunal več kot 200 evrov.

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'
29. 06. 2023 18.42
Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

'Nova strategija odpira vrata umeščanju drugega bloka jedrske elektrarne'
29. 06. 2023 13.01
Nova strategija prostorskega razvoja Slovenije do leta 2050, ki jo je v sredo sprejel DZ, odpira vrata tudi za umeščanje drugega bloka jedrske elektrarne v prostor, česar dosedanja ni dopuščala, je kot pomembno novost dokumenta izpostavil minister za naravne vire Uroš Brežan. Kot je pojasnil, nov dokument ne predvideva natančne lokacije za blok.

Gensko zdravljenje za Cockaynov sindrom tipa B za deklico Karolino vse bližje
28. 06. 2023 15.51
Portugalska raziskovalna skupina, ki razvija gensko terapijo za Cockaynov sindrom tipa B (CSB), ki ga ima deklica Karolina, je dosegla še en pomemben korak pri razvoju zdravljenja, je na novinarski konferenci dejal vodja skupine Clevio Nobrega. Na laboratorijskih miškah so uspešno preizkusili virusni vektor z vsebnostjo zdrave kopije gena ERCC6.

V Bruslju predstavili pravno podlago za uvedbo digitalnega evra
28. 06. 2023 16.13
Evropska komisija je predstavila pravno podlago za uvedbo digitalnega evra, s katerim bi lahko posamezniki in podjetja plačevali kadarkoli in kjerkoli v evrskem območju. V Bruslju ob tem poudarjajo, da bo končno odločitev o dejanski uvedbi digitalne valute sprejela Evropska centralna banka. Ta je današnji predlog Komisije pozdravila.

Poskus štiridnevnega delovnika uspešen: zaposleni so v manj časa naredili več
28. 06. 2023 14.17
Poskusna uvedba štiridnevnega delovnega tedna v visokotehnološkem podjetju Visionect iz Ljubljane se je izkazala za zelo uspešno. Zadovoljstvo zaposlenih se je pričakovano povečalo, a povečala se je tudi produktivnost. Štiridnevni delovnik na dolgi rok državi, podjetjem in posameznikom prinaša velike koristi, so povedali na okrogli mizi.

Uspeli: Za Urbana skupaj zbrali več kot 2 milijona evrov
27. 06. 2023 17.30
Zaključil se je koncert Stopimo skupaj za Urbana, v sklopu katerega so na oder stopili številni znani glasbeniki, da bi skupaj z dobrodelnimi Slovenci dečku Urbanu pomagali zbrati še dobrih 60 tisočakov, ki so ga ločevali do končnega cilja. Pri tem je bila Slovenija več kot uspešna, v enem večeru je zbrala več kot 100 tisoč evrov, skupaj pa kar več kot 2 milijona evrov. S tem je bil cilj dosežen in presežen.

Po nogometnem klubu Ryan Reynolds investiral še v ekipo formule 1
27. 06. 2023 17.31
Investicijska skupina, del katere je med drugim kanadski filmski igralec in solastnik nogometnega kluba Wrexham Ryan Reynolds, je za 200 milijonov evrov kupila 24-odstotni delež ekipe Alpine Renault, ki se trenutno nahaja na petem mestu konstrukcijske lestvice formule 1.

110-milijonska naložba: Novartis v Mengšu odpira 100 novih delovnih mest
27. 06. 2023 08.21
Novartis bo v okviru naložb v razvoj bioloških zdravil naslednje generacije v Mengšu v novi Center za razvoj bioloških zdravil vložil 111 milijonov evrov, naložba bo prinesla predvidoma 100 novih delovnih mest, so sporočili iz podjetja.

'Narcisoidnost politike, da je dobre volje le, če ima visoke rejtinge, je pogubna'
26. 06. 2023 15.02
Politični utrip smo v tokratni epizodi Popkasta izmerili z gostoma, ki vsak s svojega zornega kota spremljata politično in širše družbeno dogajanje. Dolgoletni urednik Delove sobotne priloge Ali Žerdin ter kočevski župan in strokovnjak za vprašanja s področja obramboslovja Vladimir Prebilič ugotavljata, da javnomnenjska podpora Gibanju Svoboda neizbežno pada, ker pada zaupanje ljudi v njene dozdajšnje "javnomnenjske šampione". "Če te javno mnenje en mesec slabše zaznava, to še ni tragedija, če znaš na štiri leta nekaj pokazati," je ena izmed Žerdinovih tez.

Golob za rešitev gneče na cestah predlagal spremembo cen nočnih vinjet
26. 06. 2023 14.02
Premier v državnem zboru odgovarja na poslanska vprašanja, ki se med drugim nanašajo tudi na vse bolj gost promet na naših cestah. V zvezi z vse večjim pritiskom tovornega prometa je izpostavil, da bo Slovenija morala najti nove rešitve. Med možnostmi je omenil spremembo cenovne politike vinjet v nočnem času, glede tega pa čaka Darsov odgovor. Poslance sta zanimala tudi gradnja JEK 2 in padec industrijske proizvodnje.

V Split je priplula največja letalonosilka na svetu
26. 06. 2023 12.05
V pristanišče v Splitu je vplula letalonosilka ameriške mornarice USS Gerald R. Ford. Gre za največjo vojaško ladjo na svetu, ki je poimenovana po Geraldu Fordu, 38. predsedniku ZDA. Njen obisk naj bi bil namenjen krepitvi odnosov med ZDA in Hrvaško.

'Svet doživlja dolgotrajen porast ponudbe in povpraševanja po kokainu'
26. 06. 2023 10.32
V poročilu Združenih narodov je navedeno, da je trg kokaina v razcvetu, njegova ponudba po vsem svetu narašča, trgovina z metamfetaminom pa se zdaj širi tudi zunaj ustaljenih trgov, vključno z Afganistanom, kjer se ta droga proizvaja. Leta 2021 naj bi na svetu drogo uživalo več kot 296 milijonov ljudi.

Množično zborovanje v Pjongjangu: 'Imperialistične ZDA so uničevalke miru'
26. 06. 2023 07.42
Severna Koreja je ob 73. obletnici začetka korejske vojne v Pjongjangu organizirala množično zborovanje, na katerem je obsodila "imperializem" Združenih držav in obljubila "maščevalno vojno". Na shodih, ki so potekali po vsej prestolnici, je sodelovalo približno 120.000 mladih in delavcev. Udeležili so se jih tudi sekretarji vladajoče Delavske stranke Koreje.

Nagrajena inovacija iz Kranja, ki bo olajšala življenje invalidom
25. 06. 2023 18.43
Kranjčan Aleksandar Dojčinović je zaradi staršev, ki sta gibalno ovirana, razvil tehnologijo, ki takšnim osebam lajša vsakodnevna opravila. Z ekipo so ustvarili krmilnik za mobilno upravljanje senčil z uporabo mobilnega telefona, računalnika, glasovnega upravljanja ali stikala, pa tudi kontrolo pristopa za zasebne in javne objekte, upravljanje luči in pametni termostat. Njihovo dobro delo so prepoznali na GZS in jim že drugo leto zapored podelili zlato regionalno priznanje za inovacijo. Navdušeni so tudi v Društvu paraplegikov Gorenjske.

Ko bo umetna inteligenca rekla, 'žal mi je, nočem se izklopiti'
25. 06. 2023 17.32
Razvoj umetne inteligence divja, že danes lahko rešuje teste na najboljših fakultetah bolje kot študenti, naredi dobro pesem, skladbo, esej, fotografijo, naredi strokovni izpit za zdravnika, kaj bo zmogla čez eno leto, ne ve nihče. A ob vsem nepredstavljivem, kar zna, dela tudi napake. Nekatere pa skrbi, da bi vse bolj človeška umetna inteligenca postala oseba z lastnim mišljenjem in odločanjem. Da bi nekoč na našo zahtevo ali vprašanje odgovorila kot znameniti računalnik Hal iz filma Odiseja v vesolju 2001.

'Državnost je večno negovanje družbe, da ostaja odprta in vključujoča'
25. 06. 2023 07.25
Slovenija obeležuje 32 let od njene osamosvojitve, ko je takratna slovenska skupščina sprejela ključne dokumente za odcepitev Slovenije. Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob prazniku opomnil, da je dan državnosti "spomin na državotvorno dejanje slovenskega naroda in obenem naša skupna zaveza k spoštovanju demokratičnih vrednot". Skupaj se moramo truditi, da bi gradili boljši jutri za vse, je še pozval.

Pirc Musarjeva povišala Glavaša v čin generalpodpolkovnika
24. 06. 2023 16.00
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je pred dnevom državnosti načelnika Generalštaba Slovenske vojske Roberta Glavaša povišala iz čina generalmajorja v čin generalpodpolkovnika. Glavaš nov čin prevzema v obdobju zahtevnih mednarodnih okoliščin, ki zahtevajo različne in modre prilagoditve, je dejala.

Šarec: Gre za notranje zadeve Rusije, mi še naprej podpiramo Ukrajino
24. 06. 2023 15.52
V Evropi in ZDA pozorno spremljajo dogajanje v Rusiji. Tudi na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) in slovenskem veleposlaništvu v Moskvi razvoj dogajanja v Rusiji pozorno spremljajo, so sporočili z ministrstva. Kot dodajajo, je ministrstvo doslej odsvetovalo vsa potovanja v Rusijo in državljane, ki so tam, pozvalo k vrnitvi domov. Zaenkrat se nanje sicer ni obrnil še nihče. V primeru konkretnih zaprosil se nameravajo temu primerno odzvati, so še zapisali.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'
24. 06. 2023 10.05
Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Pokojnemu Ladu Kralju kresnik za najboljši roman preteklega leta
23. 06. 2023 21.55
Nagrado kresnik za najboljši roman preteklega leta je posthumno prejel Lado Kralj za roman Ne bom se več drsal na bajerju, v katerem tematizira življenje v medvojni ljubljanski Šiški. Nagrado za roman, ki je izšel pri založbi Beletrina, je v njegovem imenu prejela življenjska sopotnica Jožica Avbelj.