indiani

Šestnajsterica v končnici
20. 04. 2001 00.00
V severnoameriški ligi NBA je znanih vseh šestnajst moštev, ki so se uvrstila v končnico. Moštva bodo v končnici igrala pet tekem oziroma na tri zmage do konferenčnega polfinala, nato pa sedem tekem ali na štiri zmage do velikega finala. V rednem delu sezone je Philadelphia dobila vsa tri srečanja proti Indiani, ki jim bo stala nasproti v končnici. Milwaukee pa je kar štirikrat premagal svoje nasprotnike, košarkarje Orlanda. Ekipa Raša Nesteroviča Minnesota Timberwolves je v štirih srečanjih proti najboljši ekipi rednega dela sezone San Antoniu slavila enkrat.

Sacramento prevzel drugo mesto
28. 03. 2001 00.00
Košarkarji v ligi NBA se borijo za čim boljša izhodišča pred zadnjim dejanjem sezone - končnico. Najbolje plačani športniki na svetu so v torek odigrali sedem srečanj, Sacramento je prevzel drugo mesto v zahodni konferenci z zmago proti New Yorku v podaljšku, prav tako po podaljšku pa so slavili košarkarji Bostona. Pomembne zmage pa so zabeležili tudi pri Indiani, San Antoniu, Houstonu ter Torontu. Kljub porazu Miamija pa so navijači veseli zapuščali dvorano, saj se je vrnil Alonzo Mourning.

Bob Knight se vrača
24. 03. 2001 00.00
Legendarni košarkarski trener Bob Knight se bo po nekajmesečnem premoru vrnil na trenersko klop. Knight je podpisal petletno pogodbo z univerzo Texas Tech, ki mu zagotavlja 250.000 dolarjev letne plače.

Timberwolvesi ponovno uspešni
07. 03. 2001 00.00
Ekipa Raša Nesteroviča Minnesota Timberwolves je spet zmagala in se še bolj približala uvrstitvi v končnico ameriške profesionalne košarkarske lige NBA. Težak in boleč poraz pa so doma doživeli igralci Portlanda proti Vancouvru. Chris Webber se je vrnil in bil najzaslužnejši za zmago svojih Sacramento Kingsov, centri pa so bili najzaslužnejši za novi zmagi San Antonio Spursov in Los Angeles Lakersov.

Strelec na Belo hišo psihopat
08. 02. 2001 00.00
Pripadniki ameriške tajne službe, ki je zadolžena za varovanje predsednika ZDA, so sinoči opravili preiskavo hiše 47-letnega Roberta Picketta v Evansvillu v Indiani, ki je pri Beli hiši v Washingtonu poskušal preplezati ograjo. Picketta so varnostniki onesposobili s strelom v koleno desne noge in ga odpeljali v bolnišnico George Washington, kjer so mu nudili prvo pomoč. Doslej se je izvedelo, da je bil Pickett v preteklosti na zdravljenu zaradi duševnih motenj ter imel neporavnane račune z zvezno davčno službi (IRS), od koder so ga odpustili, sam pa je sprožil neuspešno tožbo. Doslej naj bi poslal več pisem na naslove različnih politikov s pritožbami na račun IRS.

Ženske slišijo bolje kot moški
03. 12. 2000 00.00
Končno je dokazano, da ženske slišijo bolje kot moški. Predstavnice lepšega spola namreč pri poslušanju uporabljajo obe možganski polovici, moški pa le eno.

Volitve za guvernerje
09. 11. 2000 00.00
Poleg predsedniških in kongresnih volitev so v torek v ZDA potekale volitve za guvernerje v 11 od skupno 50 zveznih držav, pri čemer so se bolje odrezali demokrati, ki so zmagali v osmih zveznih državah, republikanci pa v treh. Demokrati so obdržali guvernerske položaje v Vermontu, Missouriju, Washingtonu, Delawareu, New Hampshireu, Severni Karolini in Indiani ter pridobili Zahodno Virginijo. Republikanci pa so obdržali položaj guvernerja v Utahu, Montani in Severni Dakoti. ZDA imajo tako po novem 29 republikanskih guvernerjev, 19 demokratskih, dva pa sta neodvisna.

Predvolilna mrzlica v ZDA
05. 11. 2000 00.00
Demokratska in Republikanska stranka se bosta 7. novembra podali v boj za osvojitev večine v obeh domovih ameriškega kongresa, od katere bo odvisna tudi zmožnost uresničevanja predvolilnih obljub obeh glavnih predsedniških kandidatov - Georga Busha in Ala Gora. Republikanci imajo v 100-članskem senatu 54 sedežev,

V ZDA razstava Nova dela nove Evrope - tudi Slovenija
11. 09. 2000 00.00
V ameriški zvezni državi Pennsylvania so na univerzi v Indiani konec tedna slavnostno odprli razstavo z naslovom Nova dela nove Evrope, na kateri s svojimi deli sodelujejo profesorji umetnostnih akademij iz Ljubljane, Sarajeva in Zagreba. Ljubljansko Akademijo za likovno umetnost zastopajo Jože Barši, Srečo Dragan, Marjetica Potrč, Lujo Vodopivec in rektor akademije Bogoslav Kalaš. Kalaš se je tudi osebno udeležil slovesnosti, skupaj s konzulom Republike Slovenije v Clevelandu Tonetom Gogalo.

Miller ostaja v Indiani
10. 08. 2000 00.00
Košarkar NBA moštva Indiana Pacers, Reggie Miller, je v četrtek obnovil pogodbo s klubom. Najboljši strelec v zgodovini bo klubu tako skušal vsaj še enkrat priti do naslova prvaka najmočnejše košarkarske lige na svetu.

Isiah Thomas novi trener Pacersov
21. 07. 2000 21.27
Košarkarsko moštvo v severnoameriški košarkarski ligi NBA Indiana Pacers bo v naslednjih štirih letih vodil Isiah Thomas. Zamenjal bo Larryja Birda, ki ga upravi ni uspelo zadržati v klubu. Thomas se bo kot trener preizkusil prvič, kar pa vodilnih mož Hitrostnikov kot kaže sploh ne moti, saj je tudi Bird leta 1997 pri Indiani doživel trenerski prvenec. Novi trener naj bi v štirih letih prejel 20 milijonov dolarjev.

Ob slovenskem Dnevu državnosti
02. 07. 2000 10.56
Konzul Republike Slovenije v Clevelandu Tone Gogala je v Indianapolisu v zvezni državi Indiana priredil sprejem ob slovenskem prazniku Dnevu državnosti, ki se ga je udeležilo preko 60 povabljencev. Sprejema so se udeležili predstavniki vseh slovenskih organizacij in društev, poleg njih pa tudi predstavniki cerkve in mestnih oblasti.

Mellencampu častni doktorat
22. 04. 2000 10.21
Rock pevec John Mellencamp bo prihodnji mesec prejel častni doktorat iz glasbene umetnosti na univerzi v Indiani. Kot so sporočili z univerze, je doktorat najlepši način, da se pevcu zahvalijo za vse, kar je naredil za univerzo. Leta 1996 je univerzi podaril 1,5 milijona dolarjev za športne aktivnosti, dobiček s koncerta v Bloomingtonu pa je podaril študentskemu skladu univerze. Mellencamp je zaslovel v 80. letih z albumi, kot sta Uh Huh in The Lonesome Jubilee. Sedaj živi v Bloomingtonu s svojo ženo, fotomodelom Elaine Irwin, in dvema sinovoma.

Ainge ima dovolj košarke
14. 12. 1999 08.42
Trener ameriškega profesionalnega košarkarskega moštva Phoenix Suns Danny Ainge je odstopil s svojega položaja. Kot razlog za umik s košarkarskih igrišč je navedel dejstvo, da si želi več časa preživeti s svojo ženo in šestimi potomci.

23 milijonov dolarjev mestecu v Indiani
02. 12. 1999 09.19
Zakonca Gilmore in Golda Reynolds, ki sta začela svojo kariero v mestecu Osgood v Indiani, nato pa obogatela z borznimi investicijami, sta vse svoje premoženje, 23 milijonov dolarjev, zapustila domačemu kraju. Znesek je višji od mestnega proračuna in celotne vrednosti vseh podjetij, hiš, šole in ulic mesta. Zapuščino bodo 1800 prebivalcem mesta izplačevali v letnih obrokih v znesku več kot milijon dolarjev. Z denarjem upravlja sklad, ki je bil ustanovljen po smrti Gilmorea Reynoldsa leta 1990. Golda Reynolds je umrla lani, stara 98 let. Župan Osgooda Carl Moore je ob tem dejal, da sta bila zakonca resnično dobra človeka z veliko skrbjo za mestno skupnost.

Kralji klonili pred Vročico iz Miamija
30. 11. 1999 13.14
Sončna Florida je bila usodna za Kralje iz Sacramenta, ki so po osmih zaporednih zmagah vendarle morali priznati poraz z 99:98 proti vodilnemu moštvu atlantske skupine, Vročici iz Miamija. Da so domači košarkarji letos zares dobro ogreti, dokazuje skoraj 79-odstotna uspešnost v prvih 14 krogih, kar je daleč najboljši izkupiček v zgodovini tega kluba.

Zmaga Orlanda in Seattla
29. 11. 1999 11.34
Košarkarji v severnoameriški ligi NBA so ponoči odigrali le dve tekmi. Seattle je doma s 102:91 ugnal Indiano, Orlando pa je bil s 108:99 uspešen na gostovanju v Detroitu.

Toyota Motor bo gradila v Indiani
23. 11. 1999 17.51
Japonski proizvajalec avtomobilov Toyota Motor namerava svojo drugo ameriško tovarno za proizvodnjo avtomobilov zgraditi v zvezni državi Indiana, s čimer naj bi se izognili morebitnim izvoznim omejitvam zaradi stalno naraščajočega izvoza iz Japonske v ZDA. Kot so poročali ameriški mediji, naj bi novo tovarno japonskega proizvajalca avtomobilov postavili v Princetonu, in sicer zraven 11 mesecev stare že obstoječe Toyotine tovarne dostavnih vozil.

Homoseksualci imajo daljši spolni ud
30. 09. 1999 07.38
Neki kanadski seksolog je prepričan, da imajo homoseksualci daljši spolni ud kot heteroseksualci, kar bi lahko bil biološki razlog za spolno usmerjenost, je pred dnevi poročal kanadski časnik National Post. Po preiskavah, ki jih je v sodelovanju z profesorjem psihologije Scottom Hershbergerjem iz kalifornijske univerze izvedel profesor asistent Anthony Bogaert na univerzi Brock v Ontariu, je srednja velikost spolnega uda v erekciji pri homoseksualcu 16,4 centimetra pri heteroseksualcu pa 15,6 centimetra. Po mnenju izvedenca bi lahko to razliko razložili na podlagi bioloških dejavnikov, kot je raven hormonov, ki jih dobi zarodek, čeprav so rezultati odprti za različne razlage. Rezultate, ki so jih objavili v zadnji številki strokovne revije Arhivi spolnega obnašanja, so zbirali med leti 1938 in 1963 na raziskovalnem inštitutu v Indiani. V raziskavi je bilo zajetih 4187 heteroseksualcev in 935 homoseksualcev.

San Antonio v finalu
07. 06. 1999 11.11
Košarkarji San Antonia so prvi finalisti letošnjega tekmovanja v severnoameriški košarkarski ligi NBA. Ponoči so Spursi na gostovanju v Portlandu premagali Trail Blazerse s 94:80 in se s skupnim izidom 4:0 v zmagah uvrstili v finale. Tam se bodo pomerili z zmagovalcem zahodne konference, kjer po treh tekmah New York vodi proti Indiani z 2:1.

Rodmanov tisoč in en način za tehnično napako
23. 03. 1999 12.01
Po vrnitvi Dennisa Rodmana na parkete severnoameriške košarkarske lige NBA losangeleški jezerniki (z njim) spet zmagujejo. Tokrat so slavili v Dallasu, sicer bolj ali manj brez ''Črva'', ki si je s poljubljanjem proti nasprotnikovi klopi prislužil tehnično napako. Na koncu je zbral 17 skokov, njegov moštveni ''kolega'' Shaquille O'Neal pa je dosegel devet skokov in 25 točk, kar je bilo dovolj za domače ''plahe'' teličke.

Tesna zmaga Indiane v Los Angelesu, tretji poraz Bikov doma
15. 02. 1999 15.57
Košarkarji moštva Los Angeles Lakers so v sinočnji tekmi ameriške lige NBA na domačem igrišču izgubili proti Indiani z 99:101. Po vodstvu Indiane s 100:96 je Kobe Bryant zadel trojko skoraj s sredine igrišča, nato je Rik Smits zadel en prosti met, Bryant pa tik pred koncem tekme naslednje trojke ni zadel in zmagali so gostje. Pri Jezernikih je bil najboljši Shaquille O'Neal s 36 točkami in 17 skoki, pri zmagovalcih pa je Reggie Miller dosegel 26 točk. Tudi prvaki lige NBA so doživeli poraz, že tretjega zapored na domačem igrišču, kar se jim ni pripetilo že pet let. Dotlej izenačeno tekmo med Chicagom in San Antoniem je v zadnji četrtini odločil Steve Kerr, nekdanji igralec Bikov, z dvema zaporednima trojkama. Pri Bikih Toni Kukoč sam ni mogel opraviti vsega, čeprav je bil s 27 točkami najboljši strelec.

Michael Jackson je star 40 let
29. 08. 1998 11.19
''Kralj popa'' Michael Jackson danes praznuje 40. rojstni dan. Praznoval pa ga ne bo, ker je proslavljanje dneva rojstva v nasprotju z njegovimi prepričanji. Njegov tiskovni predstavnik je sporočil, da so Michaela vzgajali kot Jehovo pričo, ki rojstnih dnevov ne praznujejo. Tisk pa po nepotrjenih informacijah poroča, da Michaela že dvajset let obseda strah pred 40. letom. Avtor njegove neavtorozirane biografije Randy Taraborelli je za revijo People povedal, da se Michael boji, da bo v 40. letu starosti umrl in da se je kot najstnik podpisoval z ''Michael Jackson 98''. Kot najstnik si je tudi želel, da bi do 40. leta imel dva otroka, kar se mu je nedavno tudi uresničilo. Z dolgoletno prijateljico in medicinsko sestro Debbie Rowe ima namreč enoletnega sina Princa in petmesečno hčerko Paris. Michael Joseph Jackson se je kot sedmi od devetih otrok rodil v mestecu Gary v ameriški zvezni državi Indiani v strogi delavski družini. Interes za glasbo je pokazal že v zgodnjem otroštvu. Pod pritiskom očeta je s štirimi brati ustanovil skupino Jackson 5, ki je svojo prvo pogodbo za snemanje plošče podpisala leta 1960, priljubljena pa je postala v 70., ko je Michael začenjal solo kariero. Resnični uspeh je dosegel šele leta 1982 z albumom Thriller, s katerim je postal ena največjih zvezd v zgodovini pop glasbe. Sloves sta potrdila tudi kasnejša albuma Bad leta 1987 in Dangerous leta 1992. Kljub stalnim govoricam o njegovem zasebnem življenju, je Michaela doslej najbolj prizadela obtožba o pedofiliji leta 1993. Od takrat je izdal le en album, HIStory pred tremi leti, s katerim je imel svetovno turnejo. V Združenih državah ni nastopil, saj je med Američani manj priljubljen kot v Evropi. Vendar njegovi oboževalci niso pozabili na rojstni dan svojega idola. Klub oboževalcev je namreč na svoji strani na internetu v 53 državah po vsem svetu za danes organiziral več kot dvesto proslav. Na strani pa se je nabralo tudi več sto čestitk.

Ponovno ukradli nagrobnik Jamesa Deana
18. 07. 1998 10.37
Nagrobnik filmskega zvezdnika Jamesa Deana je ponovno izginil s pokopališča v njegovem domačem mestu v Indiani. Šef policije Jim Grindle je povedal, da je tatvino v torek odkrila skupina mladih, ki je hotela obiskati njegov grob. Nagrobnik roza barve, približno meter visok in težak več kilogramov, je bil zavarovan s kovinskimi palicami in trdno pritrjen. Originalen nagrobnik so ukradli aprila 1983, našli so ga že čez mesec dni, a ponovno ukradli avgusta.

Jordan spet nezaustavljiv
20. 05. 1998 11.49
V drugi tekmi konferenčnega finala ameriške profesionalne košarkarske lige so Chicago Bulls premagali Indiano Pacers s 104:98, v zmagah povedli z 2:0 in za uvrstitev v finale potrebujejo le še dve zmagi. Junak srečanja je bil Michael Jordan, ki je dosegel 41 točk, od tega 24 v drugem delu. Tretja tekma bo v noči s petka na soboto.

Duncan potrjuje svoj naslov
28. 04. 1998 10.16
Novinec leta v severnoameriški poklicni košarkarski ligi NBA Tim Duncan je še enkrat dokazal, da si zasluži ta naslov. V srečanju končnice proti Soncem iz Phoenixa je namreč dosegel 22 točk, odlično igral v tretji četrtini ter krepko pripomogel k skupnemu vodstvu Ostrog z 2:1. S pomočjo razpoloženih Davida Robinsona in Vinnyija Del Negra so Ostroge tokrat Sonca premagale za 12 točk (100:88). Svojo priložnost ob razigranem Antoniu McDyessu - očitno je bil tokrat sam - je dobil tudi Marko Milič, ki pa je v svojem debiju v končnici lige na parket stopil le za minuto. Podobno kot v San Antoniu so tudi v Clevelandu domačini slavili. Po vodstvu Hitrostnikov z 2:0 so Konjeniki znižali na 2:1 predvsem po zaslugi razigranega Shawna Kempa, ki je dosegel 31 točk ter tako preprečil izpad svojega moštva iz nadaljevanja tekmovanja. Za odločilno tretjo zmago bodo morali Hitrostniki igrati mnogo bolje, vendar se jim z Larry Birdom, Reggijem Millerjem (18) in domačim občinstvom v četrtek, 30. aprila, verjetno ni treba zelo bati. Pri Indiani je tokrat največ točk dosegel Rik Smith, 26.

Biki počistili v svoji hiši
18. 02. 1998 16.48
Biki iz Chicaga so zopet na prvem mestu centralne skupine severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA. V neposrednem boju za prvo mesto je namreč Michael Jordan Indiani Pacers "nasul" 27 točk in s tem sijajno praznoval svoj 35. rojstni dan. Pri gostih je spet blestel Reggie Miller, vendar tudi njegovih 34 točk tokrat ni bilo dovolj, da bi varovanci legendarnega Larryja Birda še naprej obvladovali vzhod. V začetni peterki "bikov" znova ni bilo Denisa "Črva" Rodmana, ki pa si je v nadeljevanju navkljub temu priboril kar 13 žog ter potrdil svoj sloves najboljšega skakalca v ligi.