indija

Na Mount Everestu postavljen sistem za merjenje rasti gore
21. 05. 1998 08.18
Ameriški alpinist Wally Berg (43) je na vrh Mount Everesta namestil sistem globalnega pozicioniranja (Global Positioning System), s pomočjo katerega bo mogoče meriti rast te najvišje gore na svetu. Sistem bo meril geološko hitrost, s katero Indija drsi pod Tibet, zaradi česar se Himalaja in z njo 8.848 metrov visoka gora vsako leto dvigne za približno 2,5 centimetra. Berg je to napravo na vrhu gore namestil v sredo, enako pa tudi na treh četrtinah poti proti vrhu gore. Strokovnjaki pričakujejo, da jim bodo ti podatki koristili pri predvidevanju potresov in oblikovanju vremenskih vzorcev.

Vročinski val v Indiji: približno 40 mrtvih
20. 05. 1998 14.34
Od začetka maja je zaradi izjemno visokih temperatur v Indiji umrlo že okoli 40 ljudi, je danes poročala tiskovna agencija PTI.

Indija ne izključuje možnosti izvedbe novih jedrskih poskusov; protijedrske demonstracije v New Delhiju
16. 05. 1998 09.56
Politični svetovalec indijskega premierja Arala Beharija Vajpayeeja Pramod Mahajan na današnji tiskovni konferenci ni želel zatrditi, da Indija ne bo več izvajala jedrskih poskusov. Obenem pa je potrdil, da so "načrtovani poskusi končani". Medtem pa je približno sto protestnikov danes v New Delhiju demonstriralo proti jedrskim poskusom.

Clinton: Indija mora ratificirati sporazum o prepovedi jedrskih poskusov
16. 05. 1998 09.56
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes od indijske vlade zahteval, naj "takoj in brezpogojno" podpiše sporazum o popolni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), hkrati pa je Pakistan pozval, naj "ne podleže pritiskom in ne sledi Indiji", ki je v preteklem tednu izvedla pet jedrskih poskusov.

Indija po jedrskih poskusih Pakistanu ponudila pogovore
16. 05. 1998 09.52
Po ostrih kritikah mednarodne skupnosti na račun Indije zaradi njenih jedrskih poskusov je indijska vlada Pakistanu danes ponudila možnost pogovorov o jedrskem orožju.

Skupina G-8 ne bo sprejela novih ukrepov proti Indiji
15. 05. 1998 17.29
Indija je danes pozvala predstavnike svetovnih velesil v skupini G-8, naj proti Indiji ne sprejmejo novih ukrepov. V Birminghamu se bo namreč nocoj začel vrh skupine G-8, v kateri sta tudi ZDA in Japonska, ki sta zaradi jedrskih poskusov že uvedli gospodarske sankcije proti Indiji. Tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira, ki bo predsedoval vrhu, je že sporočil, da na vrhu ne bodo sprejeli "skupnih sankcij proti Indiji".

Na vrhu G8 o Indiji in Indoneziji
15. 05. 1998 15.43
Gostitelj vrhunskega srečanja sedmerice gospodarsko najrazvitejših držav in Rusije (G8) britanski ministrski predsednik Tony Blair je ob davišnjem prihodu v Birmingham napovedal, da se bo osmerica velesil tokrat osredotočila na indijske jedrske poskuse in nemire v Indoneziji.

Indija se ne boji ameriških sankcij
15. 05. 1998 08.28
Indija namerava letos doseči 20-odstotno rast izvoza, ki po besedah indijskega trgovinskega ministra Ramakrishne kljub ameriškim grožnjam o blokadi trgovine z to azijsko državo ni ogrožena. Ameriški predsednik Bill Clinton je Indiji zagrozil s trgovinsko blokado zaradi njenih jedrskih poskusov, vendar pa indijski minister meni, da ameriška vlada ameriškim podjetjem ne more preprečiti trgovanja z Indijo.

Novi ukrepi proti Indiji
14. 05. 1998 15.21
Japonska je danes napovedala, da Indiji ne bo več dodeljevala gmotnih posojil. Omenjeni ukrep je del sankcij proti Indiji, s katerimi Tokio protestira proti indijskim jedrskim poskusom.

Skupina G-15 odobrila kandidaturo Šri Lanke
12. 05. 1998 16.51
Voditelji držav v razvoju skupine G-15 so odobrili kandidaturo Šri Lanke in jo kot 17. članico sprejeli včeraj, na otvoritvi vrhunskega zasedanja v Kairu, je danes poročala egiptovska tiskovna agencija MENA. Na prihodnjem vrhu, ki je predviden februarja na Jamajki, pa bodo razmislili o morebitnem sprejemu Kolumbije, je še sporočil svetovalec egiptovskega predsednika Usama el-Baz. Skupino G-15 so ustanovili leta 1989 in ima trenutno 16 članic. Njene članice so med drugimi Kenija, Egipt, Indonezija, Alžirija, Peru, Malezija, Zimbabve, Jamajka, Indija, Brazilija, Argentina, Čile in Mehika.

Indija bliže podpisu sporazuma o prepovedi jedrskih poskusov
12. 05. 1998 15.34
Indijska vladajoča hindujska nacionalistična stranka BJP je danes sporočila, da je Indija po včerajšnjih treh jedrskih poskusih bližje podpisu sporazuma o prepovedi izvajanja jedrskih poskusov.

Washington utegne proti Indiji uvesti sankcije
11. 05. 1998 18.22
Washington utegne uvesti obsežne sankcije proti Indiji zaradi treh jedrskih poskusov, ki jih je ta država izvedla danes, je sporočil predstavnik State Departmenta.

Indija izvedla tri jedrske poskuse
11. 05. 1998 16.31
Indija je danes izvedla tri podzemne jedrske poskuse. Premier Atal Behari Vajpayee je v New Delhiju povedal, da so poskuse opravili v Pkharanu v zahodnoindijski zvezni državi Radžastan, in da pri tem radioaktivno sevanje ni prodrlo v ozračje.

Priprave na oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid
04. 04. 1998 12.38
Predstavniki več kot stotih držav so se včeraj v New Yorku udeležili zadnjega pripravljalnega sestanka za oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid, zločine proti človeštvu in vojne zločine.

Indija načrtuje 7-odstotno letno rast BDP do leta 2002
02. 03. 1998 08.39
Indija načrtuje, da bo do leta 2002 dosegla povprečno 7-odstotno rast bruto domačega proizvoda. Po ocenah komisije za načrtovanje bo pri zagotavljanju načrtovane gospodarske rasti veliko vlogo igral zasebni kapital. Država mora v teh prizadevanjih zaradi neustrezne kapitalske strukture, visoke brezposelnosti in zastarele tehnologije svojo vlogo usklajevati s trgom in zadrugami. Kot je povedal predsednik komisije za razvoj Madhu Dandavate, bo država potrebovala čim več tujih investicij, zlasti v sektorjih z zastarelo tehnologijo. Indija je v fiskalnem letu 1996-97 dosegala 7,5-odstotno gospodarsko rast, ta pa je bila najvišja, kar 7,9-odstotna, v kmetijstvu.

Države udeleženke ZOI
07. 02. 1998 11.47
Države udeleženke ZOI:Andora, Argentina, Armenija, Avstralija, Avstrija, Azerbejdžan, Belgija, Belorusija, Bermuda, BiH, Brazilija, Velika Britanija, Bolgarija, Češka, Ciper, Čile, Danska, Deviški otoki, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Gruzija, Hrvaška, Indija, Islandija, Italija, Iran, Irska, Izrael, Jamajka, Japonska, Jugoslavija, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kazahstan, Kenija, Kirgizija, Kitajska, Latvija, Liechtenstein, Litva, Luxembourg, Madžarska, Makedonija, Moldavija, Monako, Mongolija, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Poljska, Portoriko, Portugalska, Romunija, Rusija, Severna Koreja, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Trinidad in Tobago, Turčija, Ukrajina, Urugvaj, Uzbekistan, Venezuela, ZDA.

Kitajska in ZDA največji proizvajalki bombaža na svetu
27. 01. 1998 08.17
Proizvodnja bombaža se bo v sezoni 1997/98 povečala za dober odstotek na 19,8 milijona ton. Največji proizvajalki ostajata Kitajska s 4,2 tone pridelka ter ZDA s 4,1 milijona ton. Indija in Pakistan zaradi slabšega donosa na površino ter težav s škodljivci pričakujeta upad pridelka za deset odstotkov na 2,7 milijona ton oz. za pet odstotkov na 1,53 milijona ton. Proizvodnja bombaža v Evropski uniji, ki jo zastopata Grčija in Španija, pa bo letos predvidoma znašala 495.000 ton (lani: 408.000 ton).

Indonezija ima več kot 202 milijona prebivalcev
04. 01. 1998 09.34
Po uradnih podatkih ima Indonezija v začetku novega leta 202 milijona in pol prebivalcev. Število prebivalcev Indonezije se je samo v minulem letu (1997) povečalo za 2,8 milijona. Sicer pa je omenjena država po številu prebivalcev četrta največja na svetu. Največ prebivalcev šteje Kitajska, tej pa sledita Indija in Združene države Amerike.

Indija načtruje večjo proizvodnjo jekla
17. 12. 1997 08.15
Indija namerava povečati proizvodnjo jekla in zgraditi 17 novih jeklarn, da bo s tem pokrila vse večje potrebe, ki se pojavljajo z načrtovanimi naložbami v infrastrukturo. V naslednjih osmih letih naj bi se tako proizvodnja jekla s sedanjih dobrih 23 milijonov ton povečala na 60 milijonov ton. Če bodo izvedene vse predvidene naložbe v infrastrukturo, kot so gradnja elektrarn in pristanišč, pa domača proizvodnja jekla kljub tolikšnemu povečanju proizvodnje ne bo zadoščala za pokritje vseh potreb.

Indija išče zasebne investitorje za letališča
16. 12. 1997 08.49
V Indiji si prizadevajo poiskati zasebne vlagatelje za projekt gradnje novih letališč in modernizacijo že obstoječih. V prihodnjih letih bo v Indiji zgrajenih pet novih letališč, je ob robu večdnevnega zasedanja strokovnjakov za letalski promet, arhitektov in finančnikov iz Azije, Evrope in ZDA povedal predstavnik ministrstva za promet. Načrtovana letališča bodo izključno v zasebnih rokah.