indonezijsko

Vzhodni Timor se pripravlja na referendum

25. 08. 1999 10.35

Varnostni svet OZN je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi nasilja in dejanj zastraševanja proti osebju Misije Združenih narodov na Vzhodnem Timorju (UNAMET), ter v izjavi za javnost posebej poudaril, da je za varno izvedbo referenduma o usodi ozemlja odgovorna vlada Indonezije.

Varnost na Vzhodnem Timorju izboljšana

17. 08. 1999 10.28

Osebni odposlanec generalnega sekretarja ZN na Vzhodnem Timorju, veleposlanik Jamsheed Marker, je na novinarski konferenci v Diliju dejal, da se varnostni položaj na Vzhodnem Timorju izboljšuje ter da so lokalni politični voditelji in Indonezija pokazali pripravljenost za izvedbo referenduma o usodi ozemlja v ozračju miru in varnosti.

Močan potres v Indoneziji

14. 08. 1999 12.20

Indonezijsko prestolnico Džakarta ter del Jave in Sumatre je davi stresel močan potres, ki je dosegel 6 stopenj po Richterjevi lestvici.

Povezovanje najpomembnejših strank v Indoneziji

13. 08. 1999 15.49

Vodja vladajoče indonezijske stranke Golkar, Akbar Tanjung, ne izključuje sodelovanja z Indonezijsko demokratično stranko boja, ki je 7. junija letos zmagala na volitvah, so danes poročali tamkajšnji mediji.

Začetek registracije volivcev

15. 07. 1999 10.51

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je odločil, da bodo na Vzhodnem Timorju z registracijo volivcev za referendum o neodvisnosti otoka začeli jutri. Registracija bi se sicer morala začeti že v torek, vendar je Annan začetek prestavil za tri dni zaradi slabih varnostnih razmer. Referendum, na katerem se bodo prebivalci Vzhodnega Timorja odločali o avtonomiji, naj bi potekal 21. ali 22. avgusta. Annan naj bi v teh dneh dobil zagotovila Indonezije, da bo preprečila nadaljnje izgrede skupin, ki se zavzemajo za ohranitev Vzhodnega Timorja pod indonezijsko oblastjo. V pismu Varnostnemu svetu ZN si je Annan pridržal pravico, da med procesom registracije presodi, ali bo referendum potekal po načrtu ali pa ga bo prisiljen prestaviti, odvisno pač od varnostnih razmer.

Odporniško gibanje na Vzhodnem Timorju pozvalo k miru

15. 04. 1999 09.12

Posebni odposlanec generalnega sekretarja OZN za Vzhodni Timor veleposlanik Jamsheed Marker je pozdravil poziv k miru, ki ga je na vse vpletene strani naslovil vodja odporniškega gibanja Alexandre Gusmao. Gusmao je vse vzhodnotimorske voditelje in organizacije pozval, naj se odpovejo nasilju pri reševanju političnih nesoglasij.

Vlagatelji v indonezijsko gospodarstvo bodo deležni novih davčnih olajšav

27. 01. 1999 08.34

Indonezijska vlada je z namenom privabljanja tujih vlagateljev v svoje opešano gospodarstvo ponudila morebitnim vlagateljem nove davčne olajšave, med drugim neplačevanje davkov na prihodek do osem let od začetka poslovanja. Najnovejše davčne olajšave zadevajo vlaganja v tekstilno, kemično in farmacevtsko industrijo, črno metalurgijo, proizvodnjo nevarjenih cevi ter turbinskih motorjev, proizvodnjo avtomobilskih delov in različnih orodij in strojev, vlaganja v naftne rafinerije, elektroniko, informacijsko tehnologijo ter opremo za naftno industrijo ter opremo v rudnikih. Vlagatelji v nove industrijske projekte na Javi in Baliju bodo deležni triletne oprostitve plačila davka na prihodek, v ostalih delih države pa bo ta oprostitev trajala pet let. Vlagatelji, ki bodo vlagali v projekte, ki bodo zaposlili več kot 2000 ljudi, bodo oproščeni plačila davkov še dodatno leto. Prav tako bodo lahko vlagatelji pridobili dodatno leto neplačevanja davkov v primeru sodelovanja domačih zadrug in pa, če bodo vložili v indonezijsko gospodarstvo več kot 200 milijonov dolarjev kapitala.

Indonezijsko otočje zaradi izrednih razmer odrezano od sveta

24. 01. 1999 09.18

Iz Ambona na indonezijskem otočju Moluki, kjer že več dni potekajo spopadi med katoliki in muslimani, so evakuirali praktično vse tujce, med njimi je največ evropskih turistov. Razmere v mestu so še vedno zelo napete, v zadnjih spopadih pa je umrlo najmanj 50 ljudi.

Cohen se je srečal z indonezijskim predsednikom Habibijem

01. 08. 1998 11.05

Ameriški obrambni minister William Cohen se je danes v Indoneziji srečal na pogovorih z novim predsednikom B.J. Habibijem. Cohen je najvišji predstavnik Washingtona, ki je obiskal Indonezijo po zamenjavi oblasti v tej državi. Ameriški obrambni minister se je pogovarjal tudi s poveljnikom generalštaba, generalom Wirantom.

Zaprisegel kabinet indonezijskega predsednika Habibija

23. 05. 1998 13.08

V Džakarti je danes zaprisegel 36-članski kabinet novega indonezijskega predsednika Baharudina Jusufa Habibija, v katerem so položaj obdržali zunanji minister Ali Alatas, obrambni minister Wiranto in minister za industrijo, trgovino in finance, Ginandjar Kartasasmita. Wiranto je prebivalstvo pozval, naj po hudih nemirih in množičnih protestih preteklih dni da možnost Habibijevi vladi. Habibi je v vladi obdržal 13 ministrov iz Suhartove vlade in obljubil obsežne politične in gospodarske reforme.

Tujci se umikajo iz Indonezije

15. 05. 1998 15.56

Številna tuja podjetja in več veleposlaništev je danes odpoklicalo svoje uslužbence iz Džakarte, medtem ko po mestnih ulicah, opustošenih v izgredih, patruljirajo vojaški oklepniki.

Delegacija IMF v Džakarti

11. 01. 1998 09.37

V Džakarto je danes prispela delegacija Mednarodnega denarnega sklada (IMF) pod vodstvom namestnika direktorja Stanleya Fischerja. Člani delegacije naj bi z indonezijsko vlado skušali najti rešitev iz hude finančne krize, ki pretresa državo. V sredo bo v Džakarto prispel tudi generalni direktor IMF Michel Camdessus.

Milijon Indonezijcev izgubilo zaposlitev zaradi gospodarske krize

02. 01. 1998 08.56

V letu 1997 je zaradi gospodarske krize, ki je prizadela Indonezijo, izgubilo zaposlitev približno milijon tamkajšnjih zaposlenih, so sporočili iz indonezijske zbornice za trgovino in industrijo. Nekoč cvetoče indonezijsko gospodarstvo je v letu 1997 prizadela kriza nacionalne valute rupije, ki je od januarja do konca decembra izgubila približno 60 odstotkov vrednosti. V zbornici tudi napovedujejo, da se bo gospodarska rast letos umirila na tri do štiri odstotke, medtem ko naj bi v letu 1997 po prvih izračunih znašala 6,5 odstotka. Tesni svetovalce predsednika države Suharta Radius Prawiro je podjetja, ki imajo visoke dolgove v tujih valutah, pozval, naj razglasijo stečaj. Indonezija ima 91 milijonov delavcev.