integriteti

KPK kršitev ni ugotovila, Veselovo delo za Fifo ni sporno
12. 05. 2021 10.09
Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila postopek glede suma nezdružljivosti funkcije predsednika računskega sodišča z opravljanjem funkcije predsednika odbora za revizijo in skladnost pri Mednarodni nogometni zvezi FIFA. Kršitev niso ugotovili, zato so postopek ustavili. Pristojnim organom pa bo KPK kljub temu podala pobudo za ustreznejšo ureditev zakonodaje. Vesel je odločitev KPK pozdravil in dejal, da gre za dobro priložnost za opravičilo nekaterih političnih akterjev.

Bodo poslancu SD Gregorju Židanu odvzeli mandat?
12. 05. 2021 17.03
Vodja poslancev SD Matjaž Han ocenjuje, da njihov poslanec Gregor Židan s tem, ko o svojem delu pri nogometni zvezi ni obvestil mandatno-volilne komisije DZ, ni storil take napake, da bi mu bilo treba odvzeti mandat. V koaliciji sicer ne želijo delati prehitrih korakov. Počakali bodo na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ in tudi drugih institucij. "Dokler predsednik vlade ne prevzema pošte, vlada krši zakonodajo o STA in vse mogoče norme, se o takih zadevah res ne moremo pogovarjati," pa meni predsednik LMŠ Marjan Šarec.

Poslanec Horvath glede nezdružljivosti dveh funkcij terja pravico na upravnem sodišču
11. 05. 2021 13.16
Poslanec madžarske narodne skupnosti Ferenc Horvath še vedno vztraja na mestu predsednika Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti, čeprav je protikorupcijska komisija že pred dvema letoma odločila, da je funkcija po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije s poslansko nezdružljiva. Poslanec zdaj pravico išče na upravnem sodišču.

KPK ustavila postopek proti Alenki Bratušek: zadeva je zastarala
30. 04. 2021 13.57
Skoraj sedem let po sporni seji vlade, na kateri je Alenka Bratušek samo sebe predlagala za kandidatko za evropsko komisarko, je protikorupcijska komisija postopek proti njej ustavila. Upravno sodišče je namreč januarja letos ugotovitve KPK o konfliktu interesov odpravilo. Ugotovilo je, da postopka ni bilo mogoče voditi, saj je zadeva zastarala.

Neuradno: Tožilstvo preverja ravnanje vodje NPU Petre Grah Lazar v preiskavi zoper Snežiča
16. 04. 2021 12.03
Oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili na Specializiranem državnem tožilstvu po naših neuradnih informacijah preverja ravnanje vodje Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Petre Grah Lazar glede hišnih preiskav pri Roku Snežiču. Tožilstvo neuradno preverja, ali obstajajo sumi za kaznivo dejanje, ki se nanaša na pomoč storilcu po dejanju. Po naših podatkih tožilci preverjajo tudi okoliščine prometne nesreče s službenim vozilom, ki naj bi jo imel direktor Policijske uprave Koper Igor Ciperle. Šlo naj bi za domnevno prirejanje podatkov po poškodovanju vozila, kar pa Policija zanika.

Tudi uradno: Pivčevi je dve nočitvi v hotelu plačala izolska občina
15. 04. 2021 18.19
Zdaj je uradno, hotelske stroške sinov nekdanje kmetijske ministrice Aleksandre Pivec je plačala občina Izola, in to kar dvakrat, junija 2019 in junija 2020, skupaj 360 evrov. Aleksandra Pivec, ki je v javnosti ves čas zatrjevala, da sinova lani v izolskem hotelu Marina z njo nista prenočevala, torej ni govorila resnice. S tem je, kot ugotavlja protikorupcijska komisija, kršila tako etični kodeks vlade kot zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.

Objavili skriti dokument, ZDA nasprotujejo razkosanju BiH
15. 04. 2021 08.52
Znana je vsebina neuradnega diplomatskega dokumenta, za katere se ugiba, da je nastajal v kabinetu predsednika vlade Janeza Janše. Navedbe v dokumentu potrjujejo predhodna poročanja o tem, da govori o redefiniranju meja na Balkan, med drugim o razkosanju Bosne in Hercegovine, združitvi Kosova z Albanijo ter združitvi Republike Srbske in Srbije. ZDA pa so glede BiH poudarile zavezanost k spoštovanju teritorialne celovitosti države in določilom daytonskega mirovnega sporazuma.

Več milijonov žensk brez pravice, da bi odločale o lastnem telesu
14. 04. 2021 14.55
Poročilo Združenih narodov opozarja, da več milijonov žensk po vsem svetu še vedno nima pravice, da bi odločale o lastnih telesih. Glede na podatke iz 57 držav, večinoma iz Podsaharske Afrike, ima le okoli polovica najstnic in žensk možnost, da sprejema odločitve o svoji telesni avtonomiji in integriteti.

Je nekdanjo hrvaško predsednico res plačeval obsojeni Zdravko Mamić?
23. 03. 2021 13.36
Zagrebški tednik Nacional je objavil trditev, da je zaradi kriminalnih dejanj obsojeni Zdravko Mamić prepričal nekdanjo hrvaško predsednico Kolindo Grabar-Kitarović, naj sprejme predsedniško kandidaturo, ter plačal razliko med njeno nekdanjo plačo v zvezi Nato in plačo hrvaške predsednice. Grabar-Kitarovićeva te navedbe zavrača.

Štiri opozicijske stranke zahtevajo sklic izredne seje glede nabave zaščitne opreme
22. 03. 2021 17.40
Poslanske skupine LMŠ, SD, Levice in SAB zahtevajo sklic izredne seje državnega zbora glede ugotovitev revizijskega poročila računskega sodišča o nabavi zaščitne in medicinske opreme. Menijo namreč, da je treba opraviti širšo razpravo o ugotovljenih nepravilnostih in zagotoviti, da se te ne bi več ponavljale.

Zakaj je morala Policija zasežen Počivalškov telefon poslati v Nemčijo?
22. 03. 2021 11.16
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme osumljen kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, je večkrat poudaril, da želi, da se preiskava hitro zaključi, in da vedno sodeluje z vsemi organi. Pa očitno ni čisto tako. Nekdanji prvi mož slovenske policije Andrej Jurič je po naših informacijah že lani odobril, da mobilni telefon, ki so ga Počivalšku zasegli ob hišni preiskavi, pošljejo v Nemčijo na odklepanje, saj minister tega ni omogočil. Verjetno ni želel povedati gesla za dostop do vsebine na telefonu. Zato so njegov telefon s posebno opremo odklenili v Nemčiji, Policija pa je za to storitev neuradno plačala več kot 2 tisoč evrov.

Vlada v DZ pošilja predlog zakona o debirokratizaciji
18. 03. 2021 16.38
Vlada je sprejela predlog zakona o debirokratizaciji, katerega namen je poenostaviti življenje državljanom in poslovanje podjetjem. Z njim se posega v 20 veljavnih zakonov in jih več kot 200 razveljavlja. Med drugim naj bi za plače nad 6000 evrov bruto uvedli socialno kapico.

OECD skrbi slovensko obravnavanje podkupovanja, izpostavljajo vmešavanje politike v organe pregona
18. 03. 2021 15.16
OECD Slovenijo opozarja na pomanjkanje boja proti podkupovanju iz tujine. Poročilo, ki ga je spisala delovna skupina proti podkupovanju Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj, pa ob tem izpostavlja še aktualno ozračje v državi. Prav to bi lahko še dodatno oteževalo premike na tem področju.

ZDA pozorno spremlja grožnje novinarjem in integriteti javnih medijev v Sloveniji
06. 03. 2021 09.07
Dogajanje okoli odnosa do medijev v Sloveniji spremljajo tudi v ZDA. Vlada predsednika Josepha Bidna je v zvezi s tem poudarila, da je svoboda medijev temeljno načelo demokracije.

Je bil Snežič obveščen o preiskavah? Tožilstvo opozarjalo na konflikt interesov
04. 03. 2021 15.55
Vse več je namigov, da naj bi bili osumljenci milijonskih spornih poslov vnaprej obveščeni o včerajšnjih hišnih preiskavah, ki jih je opravil Nacionalni preiskovalni urad, ki ga vodi Petra Grah Lazar. Šefica NPU se namreč osebno pozna z glavnim osumljencem Rokom Snežičem. Po naših informacijah se je morala zaradi tega celo izločiti iz te kriminalistične preiskave. Vsaj na papirju. V praksi se očitno ni, saj je vedela, kdaj bodo hišne preiskave. Tožilstvo pa je že oktobra lani opozarjalo na Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. V preiskavi pa je policija zasegla okoli 300.000 evrov gotovine, veliko dokumentacije in elektronskih sredstev.

'Sodobni komunikacijski kanali so za pametne in odgovorne'
25. 02. 2021 06.00
"Drži se, Alenka." "Kopriva ne pozebe." "Ko se včlaniš v SDS, avtomatično dobiš pet Twitter profilov." "Imam dober tvit, pa ne vem, s katerega profila naj ga objavim." Tako se zabava tvitosfera po lapsusu SDS-ove poslanke Alenke Jeraj, ki se je sama izdala z drugim, lažnim profilom pod imenom Kopriva. Je poslanka s tem razkrila modus operandi vladajoče SDS? In koliko takšnih "kopriv" še sedi tudi v drugih strankah v državnem zboru, ki se je lani z etičnim kodeksom zavezal ugledu in integriteti poslancev?

Slovenija na indeksu korupcije spet pod evropskim povprečjem
05. 02. 2021 06.00
Ne le brez napredka že deveto leto, Slovenija se je na mednarodnem indeksu korupcije znašla pod evropskim povprečjem. Za primerjavo – prehiteli so nas v Katarju, Tajvanu, celo v Butanu. In to ob tem, da smo lani le dobili kodeks poslank in poslancev, po več kot petih letih pa je v sprejemanju tudi nov protikorupcijski zakon. Kje je torej težava?

Slovenija pod povprečjem EU glede zaznave korupcije
28. 01. 2021 06.00
Slovenija je na indeksu zaznave korupcije dosegla 35. mesto z oceno 60, kar je enaka ocena kot v letu 2019. Slovenija že od leta 2012 ne beleži napredka na indeksu zaznave korupcije in se je pri rezultatu ponovno znašla pod povprečjem EU in OECD.

Preiskava KPK ugotovila kršitev integritete in prepovedi glede sprejemanja daril
15. 01. 2021 15.05
Komisija za preprečevanje korupcije je v postopku zoper nekdanjo ministrico Aleksandro Pivec ugotovila kršitev integritete ter prepovedi in omejitev v zvezi s sprejemanjem daril. S tem se je komisija odzvala na zapis Pivčeve na družbenih omrežjih, v katerem trdi, da KPK ni ugotovila nobenih kršitev. Pri tem pa komisiji očita, da sta "obrazložitev ugotovitev in sam izrek KPK v nasprotju", zaradi česar napoveduje vložitev pritožbe. KPK to zanika ter pravi, da je zapis "selektivno podajanje informacij".

Počivalšek in Rumpf napovedala sodelovanje s KPK: Nabava je potekala v 'norih okoliščinah'
15. 12. 2020 11.29
Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila, da so po izvedenem tematskem nadzoru nabav zaščitne opreme uvedli 21 preiskav suma kršitve integritete uradne osebe. Med osebami, ki bodo pod drobnogledom, je tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki napoveduje sodelovanje v preiskavi. Podobno je najavil tudi v. d. direktorja Zavoda za blagovne rezerve Tomi Rumpf.

KPK pri Vizjakovem nakupu delnic Petrola ni zaznala nepravilnosti
14. 12. 2020 10.21
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak se je zaradi spomladanskega nakupa večjega števila delnic Petrola znašel tudi pod drobnogledom KPK. Vse skupaj je namreč sovpadalo z odločitvijo vlade, da liberalizira cene naftnih derivatov, kar seveda pomembno vpliva na poslovanje Petrola. Komisija je zdaj sporočila, da v okviru svojih pristojnosti ni zaznala kršitev.

Kordiš in Koprivc predstavnike Nove univerze prijavila na KPK
09. 12. 2020 20.54
Poslanec Levice Miha Kordiš je na KPK podal prijavo suma korupcije zoper predstavnike Nove univerze zaradi suma vplivanja na državne organe, da se v šesti protikoronski zakon vnese določba, ki bi univerzi omogočila ohranitev akreditacije. Že pred dnevi je prošnjo za obravnavo suma koruptivnega ravnanja na KPK naslovil tudi Marko Koprivc iz SD.

Francoska koalicija bo na novo spisala sporni člen zakona o varnosti
30. 11. 2020 19.05
Stranke francoske vladne koalicije bodo pripravile nov predlog spornega člena zakona o varnosti, ki bi prepovedal objavljanje posnetkov policistov med opravljanjem dolžnosti. 24. člen zakona bodo uskladili z vlado in ga vložili v parlament.

Na protestih proti novemu zakonu na tisoče ljudi, policisti uporabili solzivec
28. 11. 2020 17.16
V Franciji je na ulice proti novemu zakonu, ki bi omejeval izmenjavo posnetkov policije, stopilo na tisoče ljudi. Demonstracije so potekale po vsej državi, osrednji trg Place de la République v Parizu pa je bil kljub pandemiji koronavirusa do konca napolnjen. Po tem, ko so vanje začeli metati pirotehnične izdelke, je policija uporabila solzivec. Protesti se vrstijo le nekaj dni potem, ko je državo šokiral posnetek, kako policisti v Parizu pretepajo temnopoltega glasbenega producenta.

Policisti temnopoltega producenta pretepali in ozmerjali z 'umazanim črnuhom'
27. 11. 2020 21.50
Francijo je pretresel video posnetek, na katerem je videti policiste, ki v Parizu pretepajo temnopoltega glasbenega producenta, med drugim naj bi ga ozmerjali z "umazanim črnuhom". Napad se je zgodil v času, ko v Franciji zaradi podobnih incidentov že nekaj časa poteka javna razprava o nasilju in rasizmu s strani policije. Zaradi posnetka je ogorčen tudi predsednik države Emmanuel Macron, ki proti policistom zahteva jasne sankcije.

Bo novi nadzornik Petrola postal vodja kabineta ministra Vizjaka?
27. 11. 2020 20.30
Minister za okolje Andrej Vizjak je zaradi nakupa delnic Petrola še vedno pod drobnogledom tako Agencije za trg vrednostnih papirjev kot protikorupcijske komisije. Medtem pa se ugiba, ali bo novi nadzornik Petrola postal vodja njegovega kabineta Aleksander Zupančič. Ta nima pomembnejših nadzorniških izkušenj, poleg tega je še v kazenskem postopku.

Pomanjkljiva preglednost financiranja strank tudi v Sloveniji
26. 11. 2020 09.24
Nevladna organizacija Transparency International (TI) ugotavlja skrb vzbujajoče pomanjkljivosti pri preglednosti financiranja strank, konfliktu interesov pri javnih uslužbencih in lobiranju. Nobena od osmih članic in institucij EU v raziskavi TI nima primernih ukrepov za preprečevanje vpliva na politike in odločitve. Med njimi je tudi Slovenija.

Francoska policija v nočni akciji uničila začasni migrantski kamp v Parizu
24. 11. 2020 16.37
Francoska policija je deloma na nasilen način uničila začasen migrantski kamp v osrčju Pariza. Pri tem so se policisti spopadli tako z aktivisti kot z migranti. V parlamentu bodo sicer prihodnji teden glasovali o spornem varnostnem zakonu. Po mnenju kritikov sta sporna predvsem dva člena zakona, in sicer člen, ki naj bi bil namenjen zaščiti francoskih policistov, in člen, ki varnostnim silam dovoljuje nošnjo orožja znotraj javnih ustanov tudi izven delovnega časa.

Tudi NPU in KPK preverjata Hojsov nakup parcele
23. 11. 2020 17.16
Nakup 882 kvadratnih metrov zemljišča na slovenski obali, za katerega je minister Hojs odštel manj kot 76 tisoč evrov, preverja tudi Nacionalni preiskovalni urad. Po naših podatkih trenutno zgolj zbirajo in preverjajo podatke o nenavadno ugodnem nakupu parcele.

Nakup zaščitne opreme: KPK ugotovil večje število korupcijskih tveganj
05. 11. 2020 08.09
V tematskem nadzoru, povezanem z nabavo zaščitne opreme v času epidemije koronavirusa letos spomladi, je Komisija za preprečevanje korupcije zaznala več korupcijskih tveganj. Zaznala je tudi nekatere sume kršitev zakonodaje, zato bo v teh primerih delo nadaljevala z uvedbo preiskav. Predsednik komisije je dejal, da je bil nadzor precej obsežen. Opravili so več razgovorov s posamezniki in institucijami. Potrdil je, da je Ivan Gale zaprosil za postopek zaščite, je bil pa tudi on kot uslužbenec Zavoda RS za blagovne rezerve pod drobnogledom KPK.