intenzivne

Jereb: Žal se uresničujejo najbolj črne napovedi

18. 11. 2021 09.20

V sredo so v Sloveniji potrdili 3662 novih okužb s koronavirusom. Umrlo je 24 covidnih bolnikov. Kot je poudarila predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc, so standardi in normativi zdravljenja zdaj pozabljeni, saj zdravstveno osebje ne zmore zagotavljati vsega, kar v normalnih razmerah pripada bolnikom. Kot je povedal vodja ljubljanske intenzive Matjaž Jereb, se žal uresničujejo črne napovedi, da bo do konca novembra verjetno umrlo 400 covidnih bolnikov v tem valu. Temu bi se lahko izognili s cepljenjem, je poudaril. Lejko Zupančeva pa je posvarila, da če se ne bomo precepili, se 'covida ne bomo rešili do maja'.

Zdravstveno osebje namesto podpore deležno tudi kritik in groženj

17. 11. 2021 13.04

Splošna bolnišnica Jesenice se s pomanjkanjem kadra sooča že več let, povečanje števila bolnikov s covidom-19 pa obremenitev kadra še stopnjuje. Podobno je tudi drugod po državi. Kljub najhujšim obremenitvam zdravstvenih delavcev doslej pa ti tokrat od družbe ne prejemajo takšne podpore kot lani, pogosto so celo deležni groženj.

V torek potrjenih 4276 okužb, delež pozitivnih testov 42,6-odstoten

17. 11. 2021 08.28

V torek je bilo potrjenih 4276 okužb z novim koronavirusom. Ob odvzetih 10.046 brisih s PCR-testi to predstavlja 42,6-odstoten delež pozitivnih testov. V bolnišnicah zdravijo 1095 covidnih bolnikov, 251 jih potrebuje intenzivno nego, 19 jih je umrlo. Bolnišnice so na robu zmogljivosti, so že v ponedeljek opozarjali v obeh največjih slovenskih bolnišnicah, UKC Ljubljana in UKC Maribor.

Sloveniji naj bi na pomoč priskočili italijanski zdravniki in medicinske sestre

16. 11. 2021 17.50

Sloveniji naj bi pri spopadanju z epidemijo na pomoč priskočile medicinske ekipe iz sosednjih držav. Po besedah strokovne direktorice šempetrske bolnišnice Dunje Savnik Winkler naj bi že sprejeli dogovor z Italijo, na podlagi katerega bi v Slovenijo prišli italijanski zdravniki in diplomirane medicinske sestre. Na ministrstvu za zdravje sicer pojasnujejo, da dokončnih dogovorov še ni.

3763 novih okužb: 'Stanje duha nas je pripeljalo na rob zdravstvenega zloma'

16. 11. 2021 08.36

V ponedeljek so potrdili 3763 novih okužb. Opravili so 7643 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 49,2 odstotka. Umrlo je pet covidnih bolnikov. Kot je poudaril minister Poklukar, se nam v družbi dogaja moralni zlom, edina stvar, ki je optimistična, pa je odločnost zdravstvenega sistema, ki se je odzval kot eno, stopil skupaj, kot bi morala to storiti celotna družba. Pozval je k pomoči vsem, ki lahko pomagajo v bolnišnicah, striktnemu preverjanju PCT, cepljenju, delodajalce pa je pozval, naj omogočijo delo od doma in tako pomagajo razbremeniti zdravstveni sistem. Standard zdravstvene oskrbe tako za covidne kot necovidne bolnike bo namreč močno zmanjšan, je napovedal minister.

V Ljubljani prostih še deset intenzivnih postelj, v Mariboru še sedem

16. 11. 2021 10.35

Bolnišnice pokajo po šivih. Sinoči naj bi v celjski bolnišnici že zmanjkalo postelj na intenzivni negi, na pomoč so jim nato priskočili v Ljubljani, a tudi tam so skoraj že na robu zmogljivosti. Trenutno je zasedenih 75 od 85 intenzivnih postelj v UKC Ljubljana in 42 od 49 intenzivnih postelj v UKC Maribor. Koordinator za bolnišnične postelje Robert Carotta medtem poudarja, da največja težava še vedno ostaja pomanjkanje kadra. "Trenutno najbolj primanjkuje delavcev zdravstvene nege tako na covidnih kot tudi na necovidnih oddelkih," pravijo v največji slovenski bolnišnici. Dobrodošla bi bila tudi pomoč iz tujine, dodajajo.

Bolnišnicam poleg Rdečega križa in študentov na pomoč tudi slovenski vojaki

16. 11. 2021 06.09

Ob sedmi uri je v štiri največje slovenske bolnišnice na pomoč vkorakalo 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo pomagali pri negi covidnih bolnikov. Ob naraščanju števila hospitaliziranih je namreč trenutno največji problem pomanjkanje kadra. Možnosti za prerazporejanje zdravstvenega osebja na covidne oddelke so praktično že izčrpali, pri oskrbi bolnikov pomagajo študenti in prostovoljci. "Vsaka roka pride prav," poudarjajo na UKC Ljubljana, kjer pomoč SV in prostovoljcev pozdravljajo.

Carotta: Najbolj črn scenarij predvideva tudi zaustavitev onkoloških operacij

15. 11. 2021 22.50

V Sloveniji je pozitivnih več kot 50 odstotkov testov PCR, vse bolj polne so tudi bolnišnice. V javnost je prišla celo informacija, da je intenzivnih postelj zmanjkalo. Da je zadeva zdaj že pod kontrolo, zagotavlja koordinator za bolniške postelje Robert Carotta, ki dodaja, da bodo v torek dobili še dodatnih 30 intenzivnih postelj. A stiska je kljub temu velika, glede na najbolj črn scenarij bi namreč potrebovali 330 intenzivnih postelj, kar pomeni, da imamo 30 postelj premalo. Kot pravi Carotta, se bodo o tem, kje dobiti manjkajoče postelje, z bolnišnicami pogovarjali še ta teden.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek

15. 11. 2021 05.50

Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

Pomanjkanje bolnišničnih kapacitet: 'To ni masovna nesreča, to je družbena katastrofa'

14. 11. 2021 19.34

Slovenske bolnišnice so na samem robu. Hospitaliziranih je že 990 covidnih bolnikov, kar 227 jih potrebuje intenzivno terapijo, največ od začetka epidemije. In ker nič ne kaže na bolje, bolnišnice iščejo načine, kako povečati število postelj v intenzivnih enotah. Do torka jih morajo po podatkih direktorjev bolnišnice pripraviti 286, kar je največ, kar bi lahko še zmogli. Kaj pa potem? Bolniki, ki se borijo za življenje, ne bodo ostali pred vrati, bo pa vse ostalo močno okrnjeno, morda bodo morali začasno ustaviti tudi napovedane onkološke operacije.

'Ob vsakem padcu sladkorja smo na nitki življenja'

14. 11. 2021 07.00

Lana Matjašič Filipič. 32-letnica, polna življenja, sanj in načrtov za prihodnost, ki jo sladkorna bolezen spremlja že vse od njenega devetega leta. V pogovoru hudomušno doda, da je ta bolezen dodatna služba, ki traja 24 ur na dan sedem dni v tednu, toda odkar je spremenila odnos do nje in pogled na življenje z njo se je izboljšala tudi kakovost njenega življenja. Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni pa pravi, da se od oseb s sladkorno boleznijo naučimo lahko to, da se v življenju nikoli ne smemo predati in obupati.

Prostih le še devet covidnih intenzivnih postelj, odprli še 10 dodatnih

13. 11. 2021 17.34

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je povedal, da je v državi prostih še devet covidnih intenzivnih postelj. Z direktorji covidnih bolnišnic so se zato na večernem sestanku dogovorili, da bodo bolnišnice kapaciteto covidnih intenzivnih oddelkov povečale za 10 dodatnih postelj. Prihodnji teden bodo bolnišnice covidnim bolnikom namenile maksimalne kapacitete. A glavna ovira niso postelje ali prostor, temveč pomanjkanje kadra, opozarja Vindišar.

Radovedni Japonci, radodarni Avstrijci in gostinci brez zalog vina

13. 11. 2021 18.06

Priljubljeno martinovo, ki za dobršen del Slovenije predstavlja vsesplošni praznik, za Štajerce pa kar novo leto, je tudi letos ostalo v senci ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Pandemija pa ni odnesla samo rajanj, ampak je dodobra zarezala tudi v poslovanje vinogradnikov in vinarjev. Naši sogovorniki z zahoda in vzhoda države menijo, da bi se morala država osredotočiti na povečanje izvoza in na obiskovalce iz bližnjih držav, svarijo pa, da omejitveni ukrepi za gostince vplivajo na celotno verigo.

V četrtek potrdili 3431 okužb, minister Poklukar pomaga v UKC Ljubljana

12. 11. 2021 09.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v četrtek ob 9118 opravljenih testih PCR potrjenih 3431 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 37,6-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 40.869 aktivnih primerov okužb. Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da širijo covidni oddelek, zanj pa potrebujejo dodaten kader. Medtem minister za zdravje Janez Poklukar v UKC Ljubljana pomaga pri zdravljenju covidnih bolnikov. Prostovoljci Rdečega križa, ki so pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije, pa bodo delo na covidnih oddelkih začeli naslednji teden.

Maša

12. 11. 2021 20.00

V prvi avdicijski oddaji osme sezone šova Slovenija ima talent je s svojim nastopom navdušila violinistka Maša, ki se loteva elektronskih in popularnih glasbenih zvrsti. Od petega leta je odraščala z violino in vsekakor je to njena prva ljubezen.

IJS: Epidemija je predvidoma dosegla vrh četrtega vala

12. 11. 2021 17.22

Institut Jožef Stefan v svoji najnovejši napovedi ocenjuje, da je epidemija predvidoma dosegla vrh četrtega vala glede na število pozitivnih testov. Vrh bo v enotah intenzivne terapije predvidoma dosežen v zadnjem tednu novembra zaradi časovnega zamika od pozitivnega testa do hospitalizacije. Predvidoma bo na intenzivnih oddelkih več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...

11. 11. 2021 20.47

Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ

11. 11. 2021 17.20

Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

Avstrija vse bližje zaprtju države za necepljene

11. 11. 2021 08.29

Ob širjenju okužb z novim koronavirusom v Avstriji poteka razprava o zaostrovanju ukrepov. Med njimi je na mizi tudi zaprtje javnega življenja za necepljene. Najstrožje ukrepe naj bi uvedli v Zgornji Avstriji in Salzburgu, kjer naj bi bil 'lockdown' tudi najbolj priporočljiv. V zadnjih 24 urah so v Nemčiji zabeležili 50.196 novih primerov okužbe s koronavirusom. To je znak velike moči tokratnega vala epidemije, so sporočili z Inštituta Roberta Kocha. Medtem pa je bolgarska vlada spričo izrednih razmer zaradi pandemije covida-19 Evropsko unijo oz. njene članice zaprosila za pomoč. Kot so v sredo pojasnili v Bruslju, je uradna Sofija aktivirala mehanizem EU za pomoč ob izrednih nesrečah. V Bolgariji potrebujejo predvsem medicinsko opremo, kot so kisikove maske, ventilatorji in postelje za intenzivno terapijo.

Matjaž Jereb: V UKC Ljubljana na intenzivnem oddelku 80 % necepljenih

10. 11. 2021 10.11

Epidemiološka slika je v državi iz dneva v dan slabša. S covidnimi bolniki se polnijo postelje na navadnih enotah in tudi na intenzivnih. Pristojni zato opozarjajo, da ne vedo, kako dolgo bodo zdravstvene ustanove zdržale tak pritisk. O aktualnem epidemiološkem stanju je na novinarski konferenci spregovoril Vodja oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb je dejal, da je od vseh hospitaliziranih na navadnem oddelku 60 odstotkov necepljenih, na intenzivnem oddelku pa je necepljenih 80 odstotkov. "Če bi imeli višjo precepljenost, se ne bi soočali s temi številkami, ki jih imamo danes," je dodal.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

IJS: Hitrost naraščanja epidemije se upočasnjuje

09. 11. 2021 19.52

Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča, vendar se nakazuje, da se hitrost naraščanja upočasnjuje. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno 1,25. Po kriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi. Strokovnjaki ocenjujejo, da je hkrati neprecepljena in neprekužena še približno slaba petina prebivalstva, dovzetna pa približno slaba četrtina prebivalstva.

'Če posameznik premaga težek potek bolezni, boj še ni dobljen'

09. 11. 2021 18.54

Pri nas se v bolnišnicah trenutno zdravi 874 covidnih bolnikov, 193 se jih na intenzivnih enotah bori za življenje. Najmlajši med njimi ima komaj 28 let. A to, da bodo bolezen premagali, da jih bodo odklopili z vseh aparatur, še ne pomeni, da je zdravljenja konec in da se takoj vrnejo v običajno življenje. Za mnoge to pomeni, da jih čaka učenje hoje, celo govora, da bodo imeli težave pri prehranjevanju. K temu dodajmo še koktajl zdravil, ki ga prejemajo, da sploh ostanejo živi v času, ko so priklopljeni na aparate.

V ponedeljek 3344 okužb, intenzivni oddelki naj bi vrh zasedenosti dosegli 24. novembra

09. 11. 2021 09.49

V ponedeljek je bilo opravljenih 7615 testov PCR, potrjenih pa 3344 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 43,9 odstotka. "Epidemično stanje v državi je skrajno resno, bolnišnice so na pragu zmogljivosti," je dejal državni sekretar Franc Vindišar in dodal, da so morali standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov že znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj. Igor Dovnik iz Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov je dodal, da pričakujejo, da bo v najkrajšem možnem času na državnem nivoju razglašen rdeči alarm.

V nedeljo potrjenih 1282 novih okužb

08. 11. 2021 09.49

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil epidemiološke podatke za nedeljo, ki kažejo, da so pristojni tokrat potrdili 1282 okužb. Opravili so 2958 testov PCR. Delež pozitivnih testov je znašal 43,3 odstotka. UKC Maribor je medtem predstavil razmere na Kliniki za kirurgijo. Kirurgi so opozorili, da se je zaradi povečanega števila covidnih pacientov močno zmanjšalo število operativnih posegov za ostale bolnike. Čakalne dobe za operacije, ki niso nujne, se tako še podaljšujejo. Bolniki zato čakajo na operacije, včasih tudi predolgo, opozarjajo.

Nove maksimalne kapacitete: 300 intenzivnih in 1200 postelj na navadnih covidnih oddelkih

05. 11. 2021 13.56

Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so se z vodstvi bolnišnic dogovorili za dodatne kapacitete na covidnih oddelkih. Nove maksimalne kapacitete so 300 intenzivnih postelj in 1200 navadnih postelj. Ukinili bodo programe v referenčnih ambulantah in centrih za krepitev zdravja, zaposlene pa bodo usmerili v covidne bolnišnice. Trenutne kapacitete v UKC Ljubljana so sicer na robu zmogljivosti, stanje pa je "alarmantno" tudi v UKC Maribor in drugih bolnišnicah.

WHO: Covid bi lahko do februarja 2022 v Evropi terjal še pol milijona žrtev

04. 11. 2021 12.27

Dnevne koronanovice iz naše soseščine si v teh dneh postajajo podobne kot jajce jajcu. Iz številnih držav namreč poročajo o najvišjem številu novih okužb od začetka pandemije. Po neslavnem slovenskem rekordu enaki podatki prihajajo tudi iz Nemčije in Hrvaške. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izrazila zaskrbljenost zaradi naraščanja števila okužb v Evropi. Ocenjujejo, da bi lahko bolezen do februarja na celini terjala še pol milijona žrtev. Poudarjajo, da bi lahko številna življenja rešila dosledna uporaba mask.

4511 okužb, med okuženimi in hospitaliziranimi prevladujejo necepljeni

04. 11. 2021 07.06

Po podatkih NIJZ so včeraj potrdili 4511 okužb, opravili pa so 10.156 testov PCR. Oboje je največ doslej. V bolnišnice so včeraj sprejeli 130 novih bolnikov s covidom, hospitaliziran je tudi novorojenček, je sporočila vlada. Umrlo je devet bolnikov. Iz podatkov NIJZ je razvidno, da med okuženimi in hospitaliziranimi s covidom-19 v Sloveniji prevladujejo necepljeni. Bolnišnice so medtem na robu zmogljivosti. Koordinator za covidne postelje Robert Carotta je prepričan, da je edina rešitev popolno zaprtje države.

Logarjeva: 25 odstotkov tistih, ki ne spoštujejo ukrepov, drži celotno državo v šahu

04. 11. 2021 06.00

Ob porastu okužb se soočamo s hudim pomanjkanjem intenzivnih postelj. Medtem ko v bolnišnicah opozarjajo, da so pred kolapsom, naj bi se država že pripravljala na scenarij, da bi covidne bolnike pošiljali na zdravljenje v tujino. Koordinator za zagotavljanje posteljnih zmogljivosti Robert Carotta pravi, da bi lahko zlom zdravstvenega sistema preprečilo le takojšnje 14-dnevno zaprtje države. Kaj je vladi predlagala strokovna skupina?

IJS: Maksimalne kapacitete enot intenzivne terapije bomo presegli prihodnji teden

03. 11. 2021 16.54

Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča. Maksimalne kapacitete enot intenzivne terapije bomo predvidoma presegli prihodnji teden, kaže njihova najnovejša projekcija.