invazivne vrste

Toplo Sredozemsko morje privabilo eksotične tropske ribe
27. 07. 2022 06.00
Temperature Sredozemskega morja so to poletje za kar pet stopinj višje od povprečnih. Toplota je privabila tuje vrste rib in drugih morskih živali, ki v tem delu sveta niso domorodne. Največ tovrstnih rib so opazili na obalah južne Francije, redne gostje pa so tudi v hrvaškem morju.

Obalne občine v boj s tigrastimi komarji
22. 04. 2022 13.05
Občine slovenske Istre so se letos znova povezale v preventivni akciji zatiranja ličink tigrastih komarjev, s katero želijo zmanjšati razmnoževanje te tujerodne vrste. Izbrani izvajalec bo zato v naslednjih dneh začel vlivati preparat Aquatain, občani pa si ga bodo lahko priskrbeli tudi za uporabo doma.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Majhno argentinsko mesto prizadela invazija hroščev
17. 01. 2022 12.24
Po razlagi biologov in drugih strokovnjakov se je to zgodilo zaradi velike količine padavin v kombinaciji z visokimi temperaturami. To povzroča množično razmnoževanje hroščev, ki so preplavili parke, vrtove in strehe hiš, kjer se čez dan poskrijejo v temne kotičke. Župan mesta Christian Echegaray je za medijsko hišo AP povedal, da so mestne oblasti ugasnile ulične luči, z namenom, da se nezaželeni obiskovalci umaknejo drugam. Ta taktika preganjanja invazivnih vrst naj bi delovala in povzročila strm padec števila hroščev.

Invazivne vrste slepi potniki na ladjah do Antarktike
11. 01. 2022 08.59
Morske vrste z vsega sveta, ki se kot slepi potniki prevažajo na ladjah, ogrožajo nedotaknjen morski ekosistem Antarktike. To je zaključek študije, ki je spremljala raziskovalna, ribiška in turistična plovila, ki redno obiskujejo zaščiteno, sicer izolirano regijo. Antarktiko namreč obiščejo ladje iz kar 1500 pristanišč po vsem svetu.

George Clooney prosil medije, naj ne objavljajo fotografij njegovih dveh otrok
07. 11. 2021 16.55
Igralec George Clooney je v odprtem pismu britanski tabloid Daily Mail in druge medije prosil, naj ne objavljajo fotografij, na katerih sta njegova otroka in sta vidna njuna obraza. Razlog za prošnjo je varnost njegove družine, povod pa je bila objava fotografije enoletnega otroka igralke Billie Lourd.

Shakiro s sinom v barcelonskem parku napadli divji svinji
30. 09. 2021 15.46
Kolumbijsko zvezdnico, ki z družino prebiva v Barceloni, so v enem od tamkajšnjih parkov presenetile divje svinje. Shakira je ostala celo brez torbe, ki jo je kasneje v slabem stanju uspelo pridobiti nazaj. Posnetku, na katerem so vidne poškodbe na nahrbtniku, je pevka dodala še ozadje zgodbe, to pa je pripovedovala s tresočim glasom.

Na Hrvaškem opazili nevarno ribo
16. 08. 2021 12.34
Ob hrvaškem otoku Vis je potapljač opazil invazivno ribo, ki se je pred petimi leti preko Sueškega prekopa že prebila v grške vode, zdaj pa se, kot kaže, širi vse bolj severno.

Veliki koralni greben v Avstraliji zdaj v 'kritičnem stanju'
07. 12. 2020 10.16
Znanstveniki že dlje časa opozarjajo na zaskrbljujoče stanje avstralskega Velikega koralnega grebena. Zdaj pa je njegov status tudi uradno iz 'izredno zaskrbljujočega' prvič spremenjen v 'kritičnega', je prejšnji teden sporočila Svetovna zveza za varstvo narave. Sporočili so, da so podnebne spremembe zdaj največja grožnja zaščitenim območjem naravne dediščine, vključno z največjim in najbolj spektakularnim koralnim grebenom na svetu.

'Spopad' za sotočje Sav: bo imel prednost turizem ali narava?
04. 10. 2020 10.24
Restavracija, apartmaji, prostori za avtodome in kampiranje, parkirišča, športne površine in celo ribnik. Vse to naj bi zraslo ob sotočju obeh Sav na Lancovem. Čeprav občinski prostorski akti tam predvidevajo razvoj turizma, okoliški prebivalci gradnji nasprotujejo. Prepričani so, da bi morali naravo zaščititi in na sotočju ustanoviti krajinski park.

Kako se spreminja življenje v Jadranskem morju?
22. 08. 2020 07.08
Po nekaterih ocenah je vsak drug naš vdih v resnici kisik, ki so ga proizvedli fitoplanktoni, ki živijo v morju, pravi dr. Danijela Marić Phannkuchen iz rovinjskega Centra za raziskovanje morja. Že iz tega podatka lahko razberemo, kako zelo pomembno je to, kar se dogaja v morju, za življenje na kopnem in vse nas. Dr. Robert Turk z Zavoda za varstvo narave opozarja, da se je v zadnjih letih človekova aktivnost zelo intenzivirala in da tudi v morju izginjajo življenjski prostori, denimo morski travniki, območja trdega tla z algami. Zaradi antropogenega učinka so določene vrste izginile, pa poudarja biolog z morske biološke postaje, redni profesor, predavatelj na Univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru, dr. Lovrenc Lipej.

Reka Mura: priložnost za nova delovna mesta in izboljšanje naravnega stanja
09. 08. 2020 11.18
Reka Mura z okolico je zaradi posega človeka in vremenskih sprememb postala slabo domovanje številnih živalskih in rastlinskih vrst. Zdaj je dobila priložnost, da se približa naravnemu stanju in izboljša svojo podobo, so prepričani strokovnjaki. Obeta se ji največja revitalizacija do zdaj, projekt Natura Mura, ki bo med drugim vplival na privlačnost destinacije v turističnem smislu, odprla se bodo tudi številna nova delovna mesta.

Američani na lovu za orjaškimi 'morilskimi' sršeni
03. 05. 2020 18.06
Raziskovalci in prebivalci ameriške zvezne države Washington so se podali na lov za orjaškimi azijskimi sršeni, potem ko se je nevarna žuželka prvič pojavila v ZDA. Vrsta velja za največjega sršena na svetu. S strupom lahko ubije celo človeka, predvsem pa so orjaški sršeni nevarni za čebele.

Študija: Izumrtje grozi pol milijona vrstam žuželk
11. 02. 2020 15.44
Znanstveniki ocenjujejo, da kar pol milijona vrstam žuželk grozi izumrtje, za kar smo odgovorni predvsem ljudje. Izumrtje pa bo imelo za človeštvo katastrofalne posledice. Skupno sicer izumrtje grozi milijonu rastlinskih in živalskih vrst.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali
04. 10. 2019 10.26
V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

Pri nas raste 627 milijonov dreves, lesna vrednost ocenjena na 21 milijard evrov
29. 05. 2019 14.33
Direktor zavoda za gozdove Damjan Oražem je na novinarski konferenci ob tednu gozdov izpostavil, da so v 25 letih javne gozdarske službe največji izziv predstavljale naravne ujme – žledolom in vetrolom. Pravi, da so gozdovi, v katerih raste okrog 627 milijonov dreves, danes v boljšem stanju kot pred 25 leti. Ocena lesne vrednosti je v tem obdobju zrasla iz 14 na 21 milijard evrov.

Osamljeni George pomaga razvozlavati skrivnosti dolgega življenja
08. 12. 2018 07.00
Zadnji predstavnik galapaških orjaških želv – Osamljeni George, čeprav je poginil že leta 2012, še zmeraj 'pomaga' znanstvenikom odkrivati 'skrivnosti zdravja in večne mladosti'. Želve velikanke so sicer znane po dolgoživosti, pri njih pa so znanstveniki našli genske variante, povezane s staranjem in rakom. A želvak George je imel gene, ki preprečujejo nastanek raka, celo podvojene.

V Strunjanu našli invazivno tujerodno rastlino kudzu
22. 09. 2018 13.11
V Strunjanu so našli novo tujerodno rastlino kudzu, ki je zaradi potencialnih škodljivih vplivov na okolje na ravni EU uvrščena med tujerodne vrste, za katere je treba sprejeti takojšnje ukrepe za preprečitev širjenja. Zavod za varstvo narave poziva vse, naj bodo pozorni, če kudzu opazijo še na kakšnem območju in to javijo.

Preverite, kje vse bodo zavihali rokave in očistili našo državo
12. 09. 2018 08.21
To soboto bodo številni Slovenke in Slovenci zavihali rokave in se pridružili svetovni čistilni akciji. Preverite, kje vse bodo potekale čistilne akcije v vaši bližini, prav tako vabljeni, da nam sporočite, kje boste organizirali čiščenje in s tem privabite čim več prostovoljcev. Vsem, ki boste čistili, pa še nekaj nasvetov za varno delo.

Katere občine bodo čistile Slovenijo in kje za čiščenje ni interesa?
05. 09. 2018 17.02
15. septembra bo več milijonov ljudi zavihalo rokave in očistilo svet. V akciji Očistimo svet bo pod okriljem Ekologov brez meja sodelovala tudi Slovenija. Čeprav so leta 2012 dejali, da bo to zadnja čistilna akcija, so pojasnili, da bi bilo nepredstavljivo, da Slovenija kot primer dobre prakse, po katerem se zgledujejo številne države, v globalni čistilni akciji ne bi sodelovala.

Segrevanje Jadrana privablja nove toploljubne vrste, tudi morske pse
11. 08. 2018 09.00
V Jadranu se pojavljajo nove vrste živali, med njimi tudi morski psi. Invazivne vrste se pojavljajo predvsem zaradi segrevanja morja, po nekaterih podatkih se naj bi v zadnjih 10 letih temperatura povečala povprečno za 1,2 stopinje Celzija.

Odvrženi raki bi lahko povzročili veliko ekološko katastrofo
04. 06. 2018 19.30
Kaže, da je rake, ki so bili najdeni na počivališču Lopata, nekdo tam namerno pustil. Močvirski škarjarji sodijo med invazivne vrste, saj so pri nas prepovedani. Ne ve se še, od kod prihajajo, niti kdo jih je tam odložil. Če storilca odkrijejo, pa bodo policisti zoper njega podali kazensko ovadbo.

Bodo DNK vzorci končno razrešili skrivnost jezera Loch Ness?
23. 05. 2018 08.17
Stoletja že kroži zgodba o pošasti v škotskem jezeru Loch Ness, ki naj bi živela v globinah in se vsake toliko prikazala naključnim mimoidočim. Zdaj želijo novozelandski znanstveniki skrivnosti priti do dna.

Želite z dopusta v eksotični deželi prinesti tudi koreninico lepe rože? Nikar ...
09. 08. 2017 09.06
V zadnjem času je vse več novih rastlinskih škodljivih organizmov na območjih, kjer jih prej ni bilo. To lahko povzroči pravo katastrofo in opustošenje. Prav zato na upravi za varstvo rastlin začenjajo z akcijo osveščanja mednarodnih potnikov o tveganju za zdravje rastlin, kadar prinašajo preko meja Evropske unije žive rastline ali njihove proizvode.

'Šesto izumiranje živalskih vrst se odvija hitreje, kot smo predvidevali'
11. 07. 2017 17.12
Skupina priznanih znanstvenikov je v najnovejši študiji odkrila, da se Zemlja zaradi človeške prenaseljenosti sooča z množičnim izumiranjem živalskih vrst. Opozarjajo, da je v teku šesto množično izumiranje vrst v zgodovini planeta, biološko uničevanje pa se odvija precej hitreje, kot so predvidevali.

Tujerodne vrste predstavljajo nevarnost za slovensko biotsko raznovrstnost
20. 05. 2017 13.01
Skupina Life Artemis je objavila opozorilni seznam tujerodnih vrst - 12 vrst gliv, 51 vrst rastlin, 13 vrst žuželk in sedem vrst sesalcev, ki jih še ni pri nas, a je njihov pojav pričakovati v prihodnjem obdobju.

Mesta spreminjajo živali: nekatere postajajo iznajdljivejše in uspešnejše, druge množično poginjajo
25. 03. 2017 06.30
Globalno gledano več kot 50 odstotkov populacije živi v urbanih središčih. A mesta še zdaleč niso le življenjski prostor ljudi. Delimo si ga z živalmi, ki se spreminjajo. Če nekatere vrste postajajo uspešne, so mesta oziroma mestne luči za veliko vrst smrtna obsodba. In kako poteka sobivanje živali in ljudi pri nas?

FOTO in VIDEO: Plastike v morju že skoraj toliko kot rib: zaradi naših odpadkov poginjajo ptice, želve, kiti ...
02. 03. 2017 06.30
Če se vam zdi, da so plastika in smeti sredi oceanov nek oddaljen problem, pomislite še enkrat. Vse se vrača, vse se plača, pravi slovenski pregovor in to še kako velja za plastiko, ki jo odvržemo. Živali jo pojedo, mi pojemo njih. Po drugi strani pa veliko živali umira v strašnih mukah - zaradi zastrupitev, zadušitev, prebodenih želodcev, lakote kljub občutku sitosti ...

Amnesty International s črno napovedjo: Krize se bodo še poglobile, gledamo retoriko, ki je ni bilo že od časa Hitlerja
22. 02. 2017 07.19
Politiki s strupeno in razčlovečeno retoriko ustvarjajo vse bolj razdeljen in nevaren svet, je v oceni stanja človekovih pravic po svetu za leto 2016 opozorila nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International. V poročilu Sloveniji očitajo aktivno prizadevanje za omejevanje pravic migrantov, prosilcev za azil in beguncev.

Evropi grozijo vročina, suša in poplave
25. 01. 2017 13.58
Vlažna območja v Evropi postajajo bolj vlažna, sušna pa bolj suha. Obseg ledenikov in debelina snežne odeje se zmanjšujeta. Pogostejši so vročinski valovi, suša in obilne padavine. In vse to se bo še stopnjevalo. Najbolj bosta na udaru južna in jugovzhodna Evropa, kamor spada tudi Slovenija.