iraška vlada

Podpora novi resoluciji o Iraku?
21. 05. 2003 00.00
Kot je povedal francoski zunanji minister Dominique Villepin, naj bi Francija, Nemčija in Rusija v Varnostnem svetu ZN podprle popravljeno resolucijo o odpravi sankcij proti Iraku.

ZDA predstavile popravljeno resolucijo
20. 05. 2003 00.00
ZDA so Varnostnemu svetu predstavile tretji, za članice sprejemljivejši, osnutek resolucije o umiku mednarodnih sankcij proti Iraku. V popravljenem predlogu so okrepile vlogo Združenih narodov pri oblikovanju novih iraških oblasti, osnutek pa kljub temu še vedno predvideva vodilno vlogo ZDA in Velike Britanije.

Prijeli edino iskano iraško žensko
05. 05. 2003 00.00
Koalicijske sile so prijele pomembno predstavnico strmoglavljenega režima Sadama Huseina, strokovnjakinjo za biološko orožje Hudo Salih Mahdi Amaš. Amaševa, ki je bila na ameriškem seznamu 55 najbolj iskanih Iračanov na 53. mestu, se je v nedeljo sama predala.

Iraška vlada v 4 tednih?
28. 04. 2003 00.00
Iraški politični, verski in etnični voditelji so se na srečanju z ameriškim civilnim upraviteljem Jayem Garnerjem dogovorili, da bodo v štirih tednih sklicali nacionalni kongres, na katerem bodo izvolili prehodno vlado. Ob 66. rojstnem dnevu Sadama Huseina letos niso potekale množične proslave. Dogodek so s svečanostjo obeležili le v Huseinovem rojstnem mestu Tikrit.

Dokazi o povezanosti Iraka in Al Kaide?
27. 04. 2003 00.00
Kanadski in britanski časnik poročata, da so njuni poročevalci na sedežu iraške obveščevalne službe v Bagdadu našli dokumente, ki pomenijo "prvi konkreten dokaz" o povezanosti iraškega režima Sadama Huseina in teroristične mreže Al Kaide Osame bin Ladna. Ameriška vojska pa je na severu Iraka našla 14 sumljivih sodov, ki bi lahko vsebovali kemično orožje.

Spet po starem modelu
24. 04. 2003 00.00
Vlada je sklenila, da se cene naftnih derivatov spet oblikujejo na 14 dni. Po 30. aprilu se bo tako oblikovanje cen naftnih derivatov spet vrnilo v okvire, ki so bili opredeljeni z uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, sprejeto 13. marca letos.

Policijska ura v Bagdadu
12. 04. 2003 00.00
Ameriški obrambni sekretar Rumsfeld je zagotovil, da bodo v Iraku zagotovili varnost in ustavili plenjenje, zaradi česar so v Bagdadu prek noči uvedli policijsko uro. Kurdski borci zapuščajo mesto Kirkuk, uradna Ankara pa je napovedala, da bo na sever Iraka poslala opazovalce.

Prihodnost iraške nafte
11. 04. 2003 00.00
Irak sicer ni več republika strahu, še vedno pa je republika nafte, je v današnji izdaji izpostavil ameriški časnik <em>New York Times</em>. Kako bo vlada ameriškega predsednika Georgea Busha organizirala nadzor nad tem virom, ko bodo ZDA prevzele nadzor nad Irakom, ne bo očitno vplivalo le na prihodnost Iraka, temveč tudi na prihodnost ameriškega ugleda v svetu.

ZDA z iraško nafto do ugleda
11. 04. 2003 00.00
Irak je še vedno republika nafte, čeprav ni več republika strahu, je v današnji izdaji izpostavil ameriški časnik <em>New York Times</em>. V časniku menijo, da ameriški nadzor na iraško nafto ne bo vplival le na prihodnost države, temveč tudi na prihodnost ameriškega ugleda v svetu.

Bush navdušen nad potekom vojne
09. 04. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush je navdušen nad napredovanjem ameriško-britanskih sil v Iraku, kljub temu pa meni, da vojne še ni konec. Kot je dejal, se vojaška operacija v Iraku nadaljuje, zaradi česar so življenja še vedno ogrožena.

Zavezniki v središču Bagdada
09. 04. 2003 00.00
Oblast Sadama Huseina je izgubila nadzor nad večjim delom Bagdada, potem ko so ameriške sile prodrle v središče mesta, trdijo na poveljstvu ameriške vojske. Ameriški vojaki so simbolično zrušili velik spomenik Sadamu Huseinu, v mestu pa vlada popolna zmeda. Zaradi tveganega položaja je svoje dejavnosti ustavil tudi Mednarodni odbor Rdečega križa.

Tudi Američani za sodelovanje z ZN
06. 04. 2003 00.00
Čeprav se ameriški predsednik George Bush zavzema, da bi Irak po koncu vojne krajše obdobje vodila ameriški civilni upravitelj in prehodna iraška vlada, večina drugih držav podpira osrednjo vlogo Združenih narodov v povojnem Iraku. Za sodelovanje ZN v povojni iraški administraciji sta se zavzela tudi vplivna ameriška senatorja in nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton.

Bojko Bučar: Slovenija bi lahko izkoristila pravico do molka
02. 04. 2003 00.00
Z Bojkom Bučarjem, profesorjem za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede, smo se pogovarjali o stališču slovenske vlade do ameriškega napada na Irak, o vilenski izjavi in pravno-politični naravi takšnih izjav.

Izredna seja DZ na pobudo SDS?
03. 04. 2003 00.00
Predsednik socialdemokratske stranke Janez Janša je napovedal resno možnost, da bo opozicija predlagala izredno sejo parlamenta, na kateri bi od vlade zahtevali, da se opredeli do iraške vojne, predvsem do deklaracije ameriškega kongresa, ki je Slovenijo uvrstila na seznam držav vojne koalicije.

Omemba Slovenije ni bila napaka
28. 03. 2003 00.00
Omemba Slovenije v dopolnilnem predlogu ameriškega proračuna za napad na Irak ni bila napaka. State Department je sporočil, da je Slovenija članica operacije <em>Trajna svoboda</em>, za katero pa ni povsem jasno, če zajema le vojno proti terorizmu ali tudi operacijo <em>Iraška svoboda</em>.

Jordanija in Italija izgnali iraške diplomate
23. 03. 2003 00.00
Jordanija je petim iraškim diplomatom ukazala, naj zapustijo državo, in je tako prva arabska država, ki se je odločila za izgon iraških diplomatov. Tudi italijanska vlada je sporočila, da je izgnala štiri iraške diplomate.

Irak zahteva ustavitev invazije
22. 03. 2003 00.00
Medtem ko iz Bagdada poročajo o novih eksplozijah, so britansko – ameriške sile zavzele Nasirijo, najpomembnejše prometno križišče, ki vodi do Bagdada in največje iraško pristaniško mesto Um Kasr. Ameriški marinci pa so v bitki južno od Basre zajeli nekaj sto ujetnikov. Iraška vlada je sicer od Združenih narodov zahtevala, da obsodijo in ustavijo invazijo ameriških in britanskih enot.

Zavrnili poziv k izgonu diplomatov
21. 03. 2003 00.00
Francija, Nemčija, Rusija, Nizozemska in Alžirija so zavrnile ameriško zahtevo po izgonu iraških diplomatov, potem ko so ZDA v četrtek uradno zaprosile vlade vseh držav, naj zaprejo iraška veleposlaništva in diplomatske misije ter izženejo iraške diplomate.

Intenzivni napadi na Irak
21. 03. 2003 00.00
V obsežni letalski ofenzivi je bila močno bombardirana iraška prestolnica Bagdad, letala pa so napadla tudi mesti Mosul in Kirkuk na severu Iraka. Pentagon je obenem potrdil, da so britanske in ameriške kopenske enote, ki osvajajo jug države, prodrle že 160 kilometrov v notranjost Iraka.

Muslimani obsojajo vojno proti islamu
21. 03. 2003 00.00
Muslimani po vsem svetu so se zbrali po molitvi in obsodili vojno v Iraku, ki jo označujejo tudi kot vojno proti islamu. V Jemnu so v spopadih s policijo umrli trije protestniki in policist, do neredov je prišlo tudi v Kairu in Kašmirju, drugod pa so demonstracije večinoma potekale mirno.

Mednarodni odzivi na vojno
20. 03. 2003 00.00
Svetovni odzivi na začetek ameriškega napada na Irak so nasprotujoči. Medtem ko je ruski predsednik Putin prepričan, da vojaška akcija ni upravičena in francoski predsednik Chirac meni, da bo imel napad, ki ga je obsodil tudi turški predsednik Sezer, hude posledice za prihodnost, sta Japonska in Južna Koreja napad podprli.

Bagdadski dnevnik (6)
05. 03. 2003 00.00
Dovolj dolgo sem že v Bagdadu, da lahko ločeno opazujem tukajšnjo družbo, našo mirovniško skupino in samega sebe. Za to imam tudi dobre razloge.

Napad preložen zaradi Turčije
04. 03. 2003 00.00
Odločitev Turčije, da ne bo dovolila namestitve ameriških sil na svojem ozemlju, naj bi napad na Irak preložila za najmanj dva tedna. Turška vlada naj bi v prihodnjih dneh parlament pozvala k novemu glasovanju, v ZDA pa pravijo, da bodo v primeru ponovne zavrnitve poiskali alternativno rešitev.

Civilne žrtve letalskih napadov
03. 03. 2003 00.00
Iz Iraka poročajo o šest mrtvih in 15 ranjenih civilnih žrtvah med nočnimi letalskimi napadi britanskih in ameriških zračnih sil v pristaniškem mestu Basra na jugu Iraka. ZDA in Velika Britanija sta okrepili zračne napade na iraške cilje na t. i. območju prepovedi poletov, kar naj bi pomenilo začetek priprav na kopensko invazijo na Irak.

Blix pozdravil iraško potezo
25. 02. 2003 00.00
Vodja inšpektorjev v Iraku Hans Blix je sporočil, da je Irak inšpektorje obvestil o odkritju dokumentov, ki vsebujejo podatke o uničenju orožja za množično uničevanje iz leta 1991. Bagdad naj bi s tem, kot meni Blix, pokazal nove znake sodelovanja z ZN.

Podpora Natu pada
24. 02. 2003 00.00
Po zadnji raziskavi, ki jo je opravil Center za raziskovanje javnega mnenja, je tistih, ki bi na referendumu glasovali za vstop Slovenije v Nato, v primerjavi z januarjem sedem odstotkov manj. Tudi podpora Uniji je padla za 3 odstotke; vendar je tistih, ki bi glasovali za našo včlanitev, še vedno več kot 60 odstotkov.

ZDA vse bolj osamljene
15. 02. 2003 00.00
Po tretjem poročilu vodij inšpekcij v Varnostnem svetu kaže, da so članice najvišjega organa mednarodne skupnosti daleč od soglasja glede politike do Iraka. Agresivnejšo politiko ZDA v Varnostnem svetu podpirata poleg Velike Britanije še Španija in Bolgarija.

Rop v Bruslju o EU in Natu
10. 02. 2003 00.00
Generalni sekretar Nata Robertson je slovenskemu premieru dejal, da bo Slovenija v Natu dobrodošla članica in bo v prihodnosti igrala pomembno vlogo pri zagotavljanju stabilnosti v evroatlantskem območju. Predsednik Evropske komisije Prodi in premier Rop pa sta izrazila prepričanje, da bo referendum o vstopu Slovenije v EU uspel.

Omemba Slovenije ne pomeni vpletenosti
09. 02. 2003 00.00
Ameriški State Department je pojasnil, da omemba Slovenije med predstavitvijo dokazov o iraških kršitvah resolucij Varnostnega sveta ZN še ne pomeni, da je slovenska vlada vpletena v iraška prizadevanja za pridobitev prepovedanih dobrin.

Dimitrij Rupel: Poskušamo doseči enotnost
05. 02. 2003 00.00
O govoru ameriškega državnega sekretarja Colina Powella v Varnostnem svetu in slovenskih stališčih do krize v Iraku smo se pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.